To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jakie przyczyny powodują suchość w nosie?

Suchość w nosie to skutek zanieczyszczonego i suchego powietrza, chorób lub przyjmowanych leków. Objawia się uczuciem zatkanego nosa, swędzenia, nadmiernym kichaniem lub kłopotami w oddychaniu. Jak zwalczać tą nieprzyjemną dolegliwość?
Kobieta cierpiąca na dolegliwość suchości w nosie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Suchość w nosie polega na nadmiernym wysuszeniu błon śluzowych. Prawidłowe nawilżenie jest barierą ochronną dla bakterii i wirusów, a jego brak osłabia znacząco organizm.
 • Przyczynami tej dolegliwości są zanieczyszczenia w powietrzu, zbyt suche pomieszczenia, choroby, a także niektóre leki. Suchości towarzyszy drapanie w nosie, nadmierne kichanie, ból czy operacje laryngologiczne.
 • Powodem wysuszenia śluzówki może być także mróz lub wiatr. Jednym z objawów jest także utrata węchu. Ta przypadłość pojawia się często jako skutek uboczny koronawirusa. Nos jest głównym miejscem kolonizowania tego typu wirusów.
SPRAWDŹ TEŻ: Strupy w nosie - skąd się biorą i jak je leczyć?
Spis treści

Reklama

Skąd się bierze suchość w nosie?

Suchość w nosie nie należy do niebezpiecznych dolegliwości, ale znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niestety może pojawić się u każdego bez względu na wiek czy płeć. Uczucie suchości w nosie utrudnia pracę, naukę i zdrowy odpoczynek.

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Oto najważniejsze:

 • zanieczyszczone powietrze, wywołuje wysuszenie śluzówki nosa na skutek niekorzystnego oddziaływania kurzu czy smogu,
 • dym papierosowy,
 • chemikalia (środki chemiczne), które drażnią gardło i nos,
 • suche powietrze, które najczęściej występuje w ogrzewanych pomieszczeniach lub podczas używania klimatyzacji,
 • choroby, którym często towarzyszy podrażnienie śluzówki, takie jak infekcje, alergie czy niedoczynność tarczycy,
 • operacje laryngologiczne, kiedy nos podlega dłuższej regeneracji i procesowi gojenia,
 • niedobór witaminy A,
 • niedobór witamin z grupy B,
 • stosowanie określonych leków, których skutkiem ubocznym ich działania jest wysuszenie śluzówki nosa (np. leki na nadciśnienie czy przeciwalergiczne),
 • silny mróz i wiatr,
 • wysoka temperatura i suche powietrze w czasie upałów.

Suchość w nosie jest objawem uszkodzenia śluzówki. W prawidłowo funkcjonującym organizmie śluz nawilża pobierane powietrze i jednocześnie chroni przed bakteriami i wirusami.

Sucha śluzówka przepuszcza zanieczyszczenia i osłabia funkcje ochronne organizmu, a chorzy częściej zapadają na infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Objawami wysuszonej śluzówki, oprócz uczucia zatkania nosa może być ból lub swędzenie w nosie, uczucie drapania, kichanie i trudności w oddychaniu. Pojawiają się także bóle głowy, a w niektórych przypadkach dochodzi do krwawienia z nosa. Niektóre osoby odczuwają dodatkowo suchość w gardle.

Reklama

Strupki i suchość w nosie

Strupki w nosie to jeden z objawów, jakie towarzyszą suchości w nosie. Przesuszona błona śluzowa jamy nosowej jest idealnym podłożem do powstawania takich charakterystycznych zmian. Strupki znacznie utrudniają oddychanie, a dodatkowo wydzielają nieprzyjemny zapach.  Przepływ powietrza przez nos jest przy tej dolegliwości dość mocno utrudniony.

Przyczynami strupów w nosie jest nadmierne wytwarzanie wydzieliny i zasychanie jej nadmiaru na ściankach nosa. Sprzyja temu suche powietrze, podrażnienia śluzówki, mechaniczne uszkodzenia lub wszelkiego rodzaju nieżyty nosa. Ropna wydzielina lub krew w nosie często ulegają przesuszeniu i przyjmują postać strupów.

Leczenie strupków i suchości w nosie polega na stosowaniu odpowiednio przeznaczonych do tego produktów leczniczych, takich jak:

 • krople do nosa, ale takie które nie wysuszają śluzówki.  Korzystne działanie posiadają krople zawierające ektoinę, czyli substancję pochodzenia roślinnego o działaniu nawilżającym,
 • maść przeznaczoną do gojenia ran w nosie,
 • płukanie zatok, gdy podłożem powstawania strupów są chore zatoki.

Suchość w nosie i gardle

Wysuszona błona śluzowa nosa wywołuje także suchość w gardle. Przyczynami suchości w nosie i gardle, występującymi jednocześnie są uwarunkowania o podłożu anatomicznym. 

Nos i gardło to elementy układu oddechowego. Górna część gardła (nazywana nosową) posiada nozdrza tylne, które łączą gardło z jamą nosową. Suchość w gardle i nosie jest efektem wysuszenia śluzówki nosa. Towarzyszą jej często trudności w oddychaniu, swędzenie i drapanie w nosie.

Uszkodzona śluzówka łatwo przepuszcza bakterie i wirusy, które szybko przechodzą do gardła, wywołując uczucie suchości nosa i gardła, a to już dość prosta droga do zapalenia gardła i zatok.

Problemy z suchym i zatkanym nosem doprowadzają do niedrożności przewodów nosowych i w konsekwencji oddychania przez usta. Błona śluzowa gardła jako kolejna ulega wysuszeniu i tym samym osłabia odporność organizmu. Przyczyną takiego stanu są bardzo często infekcje lub alergie.

Podstawą leczenia tej dolegliwości jest nawilżanie śluzówki nosa i gardła. Suche powietrze to największy wróg zdrowych błon śluzowych.  Warto stosować specjalne spraye do nosa, ale także skutecznie nawilżać powietrze w pomieszczeniach poprzez stosowanie nawilżaczy.

Pozytywne działanie przynoszą domowe sposoby, jak wietrzenie pomieszczeń lub wieszanie mokrego prania na kaloryferach.

Reklama

Suchość w nosie i brak węchu

Brak węchu to jedna z form dysosmii, czyli zaburzeń węchu. Zapachy są przewodzone z komórek węchowych do części mózgu, odpowiedzialnej za odczuwanie zapachu.

W pierwszym etapie proces ten odbywa się za pośrednictwem komórek umiejscowionych w błonie śluzowej przedniej części jamy nosowej. Jakiekolwiek zaburzenie tego typu przewodzenia mogą wywołać utratę węchu.

Do przyczyn suchości w nosie i braku węchu należą:

 • urazy mechaniczne nosa,
 • polipy nosa,
 • chemikalia,
 • stosowanie niektórych leków.

W ostatnim czasie wiele osób uskarża się na suchość nosa po covidzie. Błona śluzowa przedsionka nosa to bardzo wrażliwy obszar, gdy chodzi o działanie bakterii lub wirusów. Koronawirus infekuje te okolice i nos staje się miejscem kolonizowania wirusów.

Według badań lekarzy dwa kluczowe białka w organizmie wykorzystywane są przez koronawirusa do wniknięcia do wnętrza organizmu. Najwięcej tego typu białek znajduje się właśnie na błonie śluzowej nosa. To jedna z głównych przyczyn utraty węchu przy covidzie.

Suchości nosa często towarzyszy całkowita utrata lub zaburzenie węchu. Wyleczenie przyczyny, która jest powodem nadmiernego wysuszenia błony śluzowej nosa pozwala także na przywrócenie zapachu.  

Reklama

Jak nawilżyć śluzówkę domowymi sposobami?

Co na suchość w nosie? Osoby posiadające problemy z nadmierną suchością w tym obszarze powinny przede wszystkim dbać o systematyczne nawilżanie błon śluzowych nosa.

Rynek farmaceutyczny oferuje wiele preparatów w formie kropli, sprayu lub maści, których głównym zadaniem jest nawilżanie. Warto, aby w swoim składzie zawierały wodę morską, glicerol, kwas hialuronowy czy prowitaminę B5.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa bez stosowania środków farmaceutycznych? Skuteczne działanie wykazują także domowe sposoby na nawilżanie śluzówki nosa.

Do takich metod należą:

 • eliminowanie czynników, które powodują suchość błon śluzowych (np. dym papierosowy lub kurz),
 • inhalacje nosa z użyciem olejków eterycznych,
 • płukanie nosa wodą morską lub solą fizjologiczną,
 • używanie nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach,
 • wdychanie pary wodnej (tzw. parówki pod ręcznikiem),
 • parówki z dodatkiem oleju kokosowego lub migdałowego.

Zadaniem domowych sposobów na suchość w nosie jest złagodzenie dyskomfortu i minimalizowanie przyczyn dolegliwości. Warto pić dużo wody, aby odpowiednio nawilżać organizm lub korzystać z gorących kąpieli i wdychać parę.

Suchy nos i gardło to idealna droga dla bakterii i wirusów, które w takich warunkach bez problemu przechodzą głębiej, wywołując infekcje.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Śliwińska-Kowalska „Leczenie alergicznego i infekcyjnego nieżytu nosa i zatok przynosowych”, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, Otorynolaryngologia 2016, 15 (4): 145-151,
 • N. Zięba, W. Ścierski i inni „Postępowanie w suchości błony śluzowej nosa u dzieci”, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Pediatria po Dyplomie 2018.01,
 • „Objawy COVID-19”, www.who.int (data dostępu: 2021.09.28).
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Podobne artykuły
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Mężczyznę boli ucho
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!