To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Nawilżenie nosa - sposoby regeneracji błony śluzowej. Co warto stosować?

Nawilżenie nosa spełnia wiele pozytywnych funkcji dla całego organizmu. To nie tylko metoda ułatwiająca oddychanie, a także sposób zabezpieczania przed zanieczyszczeniami, wirusami i bakteriami. Przeczytaj, jakie stosować skuteczne metody.
Nawilżenie nosa to sposób regeneracji błony śluzowej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Prawidłowo nawilżona śluzówka nosa to gwarancja zdrowia. Ułatwia oddychanie, chroni przed przedostawaniem się bakterii i wirusów, a tym samym stanowi silną barierę ochronną dla górnych dróg oddechowych.
 • Nawilżanie nosa skutecznie likwiduje uczucie zatkanego nosa, swędzenie i obrzęki w obrębie jamy nosowej. W tym warto stosować leki, dostępne w aptekach.
 • Pozytywne działanie wykazują także domowe sposoby na nawilżanie nosa. Do takich należą inhalacje z użyciem soli fizjologicznej, olejków eterycznych, parówki pod ręcznikiem oraz dbałość o właściwe nawilżanie pomieszczeń.
SPRAWDŹ TEŻ: Suchość w nosie - sprawdź przyczyny i domowe sposoby nawilżania
Spis treści

Reklama

Jak ważne jest nawilżenie nosa?

Nawilżenie nosa to nie tylko sposób na ułatwienie oddychania, ale także element całego procesu dbania o zdrowie górnych dróg oddechowych i ich odpowiednią higienę. Lekarze podkreślają, iż nawilżony nos to zdrowy nos. Prawidłowe nawilżenie śluzówki nosa spełnia wiele pozytywnych funkcji.

Oto najważniejsze:

 • ułatwia swobodne oddychanie,
 • likwiduje uczucie zatkanego nosa,
 • chroni organizm przed zanieczyszczeniami,
 • ociepla wdychane powietrze,
 • zabezpiecza przed dostępem wirusów i bakterii do dróg oddechowych,
 • przeciwdziała bólom głowy.

Suchość w nosie bardzo często pogarsza samopoczucie i u wielu osób wywołuje rozdrażnienie. Spadek poziomu nawilżenia może doprowadzić do uszkodzenia śluzówki. Pojawia się wtedy uczucie swędzenia i pieczenia w nosie, a przy silnym przesuszeniu może nawet dojść do krwawienia i obrzęku jamy nosowej.

Suchość w nosie to pozbawienie jamy nosowej śluzu, a takie zaniedbanie może również doprowadzić do stanów zapalnych gardła lub zatok. Przesuszona śluzówka nie stanowi bariery ochronnej dla wirusów czy bakterii. Dbałość o prawidłowe nawilżenie sprzyja procesom regeneracji błony śluzowej nosa. Warto stosować różne metody walki z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Reklama

Jak nawilżyć śluzówkę nosa domowymi sposobami?

Domowe sposoby na nawilżanie błony śluzowej nosa to naturalne metody, które można stosować w bezpieczny sposób w domowym zaciszu. Ich celem jest likwidowanie suchości w nosie i zmniejszenie dyskomfortu w oddychaniu.

Jak nawilżyć nos w najprostszy sposób? Pozytywne działanie ma codzienne wietrzenie pomieszczeń i zapewnienie wymiany powietrza w miejscu pobytu. Taka cyrkulacja obniża temperaturę oraz podnosi poziom wilgotności. Ale to pierwszy krok w zapobieganiu suchości nosa.

Kolejnymi domowymi sposobami na nawilżanie śluzówki nosa są:

 • utrzymywanie optymalnej temperatury w sypialni, średnio do 18° C,
 • inhalacje nosa wodą z solą, czyli popularne parówki pod ręcznikiem,
 • inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy lub kamforowy),
 • parówki z użyciem oleju migdałowego lub kokosowego,
 • umieszczanie ręczników lub mokrego prania na kaloryferach,
 • rozwieszanie na kaloryferach ceramicznych pojemników z wodą,
 • płukanie nosa solą fizjologiczną przy użyciu przyrządu do irygacji,
 • kwiaty w domu, które sprzyjają nawilżaniu powietrza i jego oczyszczaniu, jak paprotka, dracena czy bluszcz,

Przyczyną suchości w nosie jest też bardzo często zbyt małe nawodnienie organizmu. Jednym z podstawowych domowych sposobów nawilżania nosa jest zatem picie dużych ilości wody mineralnej.

Warto sprawdzać poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu za pomocą specjalnego urządzenie, nazywanego higrometrem.

Czym nawilżyć nos?

Nawilżanie nosa to nie tylko domowe sposoby, ale także stosowanie preparatów dostępnych w aptekach bez recepty lub na wyraźne wskazanie lekarza. 

Czym nawilżyć śluzówkę nosa? W aptece można zakupić gotowe ampułki do inhalacji i stosować je tak samo, jak przy użyciu domowych środków do nawilżania nosa. Preparaty na nawilżanie nosa występują w postaci maści, żeli, kropli lub sprayu.

Do najskuteczniejszych substancji czynnych tego typu leków aptecznych są:

 • kwas hialuronowy, stosowany donosowo w celu nawilżania błon śluzowych, 
 • D-panthenol, który powoduje uczucie miękkości, elastyczności i gładkości błon śluzowych okolic nosa,
 • hydrolizat proteinowy z owsa zwyczajnego, tworzący szczególny filtr zabezpieczający, który chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, głównie przed infekcjami,
 • chlorowodorek ksylometazoliny,
 • hialuronian sodu,
 • bufor fosforanowy.

Skuteczną regenerację uszkodzonych tkanek nosa zapewnia także witamina A. Preparaty do nawilżania nosa nie powinny zawierać konserwantów, a ich dobór przeprowadzany jest w taki sposób, aby zestaw składników leku odpowiadał naturalnym właściwościom błony śluzowej nosa.

Środki lecznicze tego typu mają za zadanie tworzyć warstwę ochronną na powierzchni śluzówki.

Reklama

Nawilżacz do nosa

Skutecznymi nawilżaczami na przesuszoną błonę śluzową nosa są inhalacje na suchy nos. Inhalacje, czyli „wziewanie” to zabieg medyczny, którego zadaniem jest wziewne dostarczenie leku przy pomocy dwóch rodzajów urządzenia – inhalatora lub nebulizatora.

Ta metoda, która jest formą nawilżacza do nosa, występuje w kilku postaciach:

 • specjalistycznego nawilżania błony śluzowej przy pomocy inhalatora z użyciem leków,
 • nebulizacji w warunkach domowych przy użyciu medycznych preparatów,
 • domowych sposobów, na przykład przy użyciu roztworów olejków eterycznych czy ziół.

Wprowadzenie leku odbywa się w procesie inhalacji, a jest to możliwe dzięki dołączonej do urządzenia specjalnej końcówki do nosa. Dzięki takim przyrządom możliwe jest skuteczne udrożnienie i nawilżenie zatkanego nosa, zmniejszenie obrzęku śluzówki i ułatwienie oddychania.

Skuteczną formą walki z suchym nosem są także spraye na nawilżanie nosa. Ich zadaniem jest oczyszczenie i nawilżenie śluzówki nosa oraz poprawienie drożności przewodów nosowych. Spray jednocześnie rozrzedza gęstą wydzielinę i usuwa ją nie tylko z nosa, ale dodatkowo z zatok.

Przesuszone błony śluzowe nosa to także objaw suchego powietrza w domu. Z pomocą przychodzą w tych sytuacjach urządzenia do nawilżania powietrza, czyli profesjonalne nawilżacze. Ich zadaniem jest utrzymywanie stałego i odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

Wypuszczają odpowiednią ilość pary wodnej, oczyszczają powietrze, a także sprawdzają temperaturę otoczenia. Dzięki takim urządzeniom błona śluzowa nosa jest systematycznie nawilżana.

Reklama

Jak nawilżyć nos niemowlaka?

Wysuszona śluzówka nosa u niemowlaka jest przyczyną problemów z oddychaniem i spokojnym snem. Śluz, który jest mocno przesuszony blokuje dziurki w nosie, a zatrzymany wewnątrz jest siedliskiem drobnoustrojów, kurzu i zanieczyszczeń. A to niestety prosta droga do rozwoju infekcji.

Warto dbać o nawilżenie nosa u dziecka nie tylko z uwagi trudności w oddychaniu, ale także, aby nie doprowadzać do nasilania objawów infekcji górnych dróg oddechowych, alergii lub nawet astmy.

Jak nawilżyć nos u niemowlaka? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko i nie doprowadzać do przegrzania. Warto korzystać z nawilżaczy powietrza, ale takich, które posiadają odpowiednie filtry i nie hałasują.

Nosek dziecka można nawilżać różnymi produktami do nosa dla dzieci, ale takimi, które są sprawdzone i bezpieczne. Do takich produktów należy sól fizjologiczna, woda morska, roztwory izotoniczne lub preparaty, które zawierają substancje wspomagające nawilżanie nosa (jak gliceryna, wyciąg z aloesu czy sole mineralne).

Rodzice powinni zawsze konsultować użycie leków do nosa z lekarzem przy tak małym dziecku oraz sprawdzać, czy preparaty są przeznaczone dla niemowlaków i stosować je zgodnie z zaleceniami.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Szandruk, M. Skrzypiec-Spring i inni „Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła”, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Strzelectwo Sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe), zeszyt nr 12, Wrocław, 2015,
 • M. Śliwińska-Kowalska „Leczenie alergicznego i infekcyjnego nieżytu nosa i zatok przynosowych”, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, Otorynolaryngologia 2016, 15 (4): 145-151,
 • N. Zięba, W. Ścierski i inni „Postępowanie w suchości błony śluzowej nosa u dzieci”, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Pediatria po Dyplomie 2018.01,
 • 4.„Poprawa jakości powietrza. Aspekty prawidłowego użytkowania mieszkań i domów – mikroklimat mieszkań”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Poznań 18.05.2018 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zabiegi laryngologiczne
Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?
Płukanie zatok czołowych można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo w domu
Spray ze srebrem - jak działa? Dla dzieci i dorosłych
mężczyzna z bólem z jamie ustnej
Świecowanie uszu - co to jest i na czym polega? Efekty
Zabieg świecowania uszu
Podobne artykuły
Mężczyzna z zatkanymi uszami
Jak odetkać ucho: zatkane woskowiną, wodą lub katarem? Zobacz najlepsze sposoby
Kobieta płucze gardło wodą utlenioną
Płukanie gardła wodą utlenioną - jak to robić? Opinie i skutki uboczne
Produkty do płukania zatok
Płukanie zatok - jak i czym płukać zatoki w domu?
Nawilżenie nosa to sposób regeneracji błony śluzowej
Nawilżenie nosa - sposoby regeneracji błony śluzowej. Co warto stosować?
Nawilżanie gardła
Nawilżanie gardła: spray i domowe sposoby na suchość w gardle

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!