Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Jak pozbyć się owsików? Wybierz domowe sposoby lub leki

Jak pozbyć się owsików domowymi sposobami i z wykorzystaniem leków przeciwpasożytniczych dostępnych bez recepty? Co jest najskuteczniejsze dla dzieci i dorosłych?
Owsik u dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Jak pozbyć się owsików? Czy domowe sposoby są skuteczne? Co jeść, a czego nie jeść przy owsicy?
 • Czy alkohol zabija jaja owsików? Dlaczego tak ważne jest sprzątanie domu i pranie ubrań?
 • Dlaczego podstawą terapii pozostają leki? Jakie preparaty stosować u dzieci i dorosłych?
Spis treści

Reklama

Jak pozbyć się owsików?

Jak szybko pozbyć się owsików? Z organizmu ludzkiego usuwa się te pasożyty przede wszystkim za pomocą środków farmakologicznych, działających ogólnoustrojowo, dostępnych zarówno w tabletkach, jak też w zawiesinie ustnej. To jedyna, skuteczna metoda.

Wsparciem w terapii jest właściwie skomponowana dieta, której składniki powinny zapobiegać zaparciom i ułatwiać wydalanie owsików, a także działać na robaki destrukcyjnie.

Trzeba też wiedzieć, co niszczy jaja owsików oraz larwy i dorosłe osobniki znajdujące się poza ustrojem -  należy bowiem pamiętać, że na przedmiotach codziennego użytku, ubraniach, pościeli, a nawet kurzu pasożyty te mogą żyć nawet do 3 tygodni, stanowiąc źródło kolejnych zakażeń.

Osoby dotknięte tym pr0blemem często pytają, czy alkohol zabija jaja owsików? Odpowiedź jest przecząca - tego typu środki dezynfekujące nie są skuteczne. Dla pasożytów tych zabójcza jest przede wszystkim wysoka temperatura oraz szeroko rozumiana czystość.

Dlatego działaniami pomagającymi szybko pozbyć się owsików z domu są:

 • częste mycie rąk, zwłaszcza po wizycie w toalecie,
 • częste kąpiele i podmywanie odbytu,
 • częste pranie bielizny, ubrań, pościeli, zasłon, dywanów etc.,
 • prasowanie w wysokich temperaturach,,
 • parzenie przedmiotów codziennego użytku
 • regularne odkurzanie, mycie podłóg, wycieranie mebli.

Reklama

Jak pozbyć się owsików z pochwy?

Ze względu na budowę anatomiczną, u dziewczynek i kobiet może dojść do zainfekowania sromu oraz pochwy, czego efektem będzie stan zapalny dróg rodnych. W skrajnych przypadkach infekcja może objąć nawet jajowody i macicę.

W przypadku, gdy nie zostanie podjęta żadna interwencją, a problem będzie się utrzymywać przez długie miesiące, istnieje ryzyko bezpłodności.

Co robić w takiej sytuacji, co na owsiki w pochwie sprawdza się najlepiej?

Podstawą pozostaje skuteczna terapia przeciwpasożytnicza z użyciem leków, a także stosowanie podwyższonych standardów higienicznych – częsta zmiana bielizny, regularne podmywanie okolic intymnych etc. Dodatkowo należy zastosować leczenie typowe dla infekcji zapalnych dróg rodnych, po uprzedniej konsultacji z ginekologiem.

Reklama

Jak pozbyć się owsików u dziecka?

Należy pamiętać, że owsica jest chorobą przede wszystkim wieku dziecięcego – pasożyty te szerzą się w środowiskach skupiających maluchy, takich jak przedszkola i szkoły. Sprzyja temu niefrasobliwość w dziedzinie higieny – zbyt rzadkie mycie rąk, wkładanie przedmiotów do buzi itd.

Co na owsiki u dziecka sprawdza się najlepiej? Jak zwalczyć męczące pasożyty? W większości przypadków podstawowym zaleceniem jest farmakoterapia, która pozostaje najskuteczniejszą metodą leczenia. Co ważne, w ten sposób można wyeliminować owsiki już u dwulatka – taką bowiem cezurę wiekową ma duża część dostępnych w aptekach preparatów.

Ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa u maluchów młodszych, leków nie stosuje się w przedziale 0-2 lata, chyba że lekarz zdecyduje inaczej, ważąc potencjalne korzyści i ryzyko, na przykład w związku z bardzo intensywnym charakterem owsicy i niemożnością zwalczenia jej w inny sposób.

Generalnie jednak w takiej sytuacji częściej odwołuje się do naturalnych sposobów, wdrażając odpowiednią dietę (szczegóły poniżej) oraz zwiększając poziom higieny.

Reklama

Jak pozbyć się owsików w czasie ciąży?

Drugim trudnym przypadkiem jest leczenie owsików w ciąży. W tym szczególnym okresie niedozwolone jest stosowanie leków na receptę, natomiast działający nieco inaczej preparat dostępny bez recepty jest niewskazany, chyba że lekarz zaleci jego użycie (analogicznie, jak w przypadku małych dzieci).

Pacjentki należy jednak uspokoić, że owsica, choć bardzo uciążliwa, nie zagraża wprost rozwijającemu się w łonie matki dziecku – robaki nie przenikają przez łożysko i nie atakują płodu.

Terapię prowadzi się głównie ze względu na uciążliwość dla samej kobiety oraz możliwość powikłań w przypadku braku leczenia. Także i w tym przypadku rozwiązaniem są domowe sposoby. Jakie konkretnie?

Reklama

Jak pozbyć się owsików domowym sposobem?

Jak pozbyć się owsików bez leków? Podstawę stanowi dieta. Pacjenci z owsicą powinni ograniczyć spożycie łatwo przyswajalnych węglowodanów, czyli cukrów prostych i dwucukrów, będących idealną pożywką dla pasożytów, a w dodatku utrudniających wypróżnianie się.

Nie należy w związku z tym jeść i pić takich produktów, jak:

 • słodycze,
 • słodkie owoce,
 • soki owocowe,
 • napoje gazowane,
 • białe pieczywo,
 • biały ryż,
 • kasza manna.

Zalecane są natomiast produkty bogate w białko, w tym mięso i rośliny strączkowe. Należy przyjmować również duże ilości błonnika pokarmowego, spożywając między innymi:

 • pieczywo razowe,
 • ciemny ryż i kasze,
 • płatki owsiane,
 • orzechy i migdały,
 • nasiona dyni i słonecznika,
 • suszone owoce,
 • warzywa takie jak brukselka i brokuły,
 • rośliny strączkowe.

Dodatkowo wskazane są kiszonki oraz kefiry, maślanki i naturalne jogurty, które wspierają normalizację flory bakteryjnej jelit.

Jeśli chodzi o inne domowe sposoby na owsika u dorosłych, wspomnieć można o terapeutycznym spożywaniu czosnku. Roślina ta wykazuje działanie przeciwpasożytnicze - w przewodzie pokarmowym jej składniki mogą ograniczać ruchliwość owsików, co ułatwiać będzie ich wydalanie.

Nie ma natomiast uzasadnienia nacieranie czosnkiem odbytu - nie pomaga to w walce z chorobą, a może powodować podrażnienia.

Oczywiście do klasycznych domowych sposobów na owsiki zaliczane są wspomniane wyżej działania higienizacyjne oraz porządkowe.

Reklama

Jak pozbyć się owsików lekami bez recepty?

Mówiąc o naturalnych metodach, cały czas należy pamiętać, że w większości przypadków odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się owsików u osoby dorosłej i dziecka, brzmi: stosując leki.

Warto widzieć, że oprócz preparatów dostępnych jedynie z przepisu lekarza, w aptekach można kupić lekarstwo na owsicę w tabletkach lub zawiesinie ustnej, zawierające substancję czynną o nazwie pyrantel.

Lek ten powoduje porażenie mięśni owsików, wskutek czego stają się one niezdolne do przemieszczania się i składania jaj, a następnie są usuwane z organizmu dzięki naturalnym ruchom jelit.

Lek przyjmuje się w jednej dawce o wielkości 11 mg na każdy kg masy ciała, a następnie przypominająco po około 2-3 tygodniach. Powtórka ma na celu wyeliminowanie robaków, które przeżyły po pierwszym podaniu pyrantelu w postaci jaj i larw. Skuteczność preparatu jest bardzo wysoka.

Jeśli jednak - mimo zastosowania się do zaleceń producenta - objawy nie ustępują, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Najczęstsze choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego. Owsiki, owsica, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a1639/Najczestsze-choroby-pasozytnicze-przewodu-pokarmowego--Owsiki--owsica.html/, data dostępu 14.09.2022
 • Pyrantel, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a1639/Najczestsze-choroby-pasozytnicze-przewodu-pokarmowego--Owsiki--owsica.html/, data dostępu 14.09.2022
 • Domowe sposoby i naturalne preparaty na pozbycie się pasożytów, http://www.mp27siedlce.pl/wp-content/uploads/2016/11/Domowe-sposoby-i-naturalne-preparaty-na-pozbycie-się-pasożytów.pdf, data dostępu 14.09.2022
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!