Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?

Lek na owsiki pozwala wyeliminować pasożyty w kilka tygodni. Leczenie niefarmakologiczne z reguły jest niewystarczające. Zobacz, jakie substancje działają na te uciążliwe robaki. W jaki sposób należy przyjmować preparaty w tabletkach lub zawiesinie?
Syrop na owsiki
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Lek na owsiki: mebendazol lub albendazol na receptę, czy pyrantel bez recepty?
 • Leki przyjmuje się jednorazowo w dawce zgodnej ze wskazaniami, a następnie ponownie po około 2-3 tygodniach.
 • Kuracji na owsiki musi być poddany nie tylko pacjent, ale profilaktycznie także inni domownicy.
Spis treści

Reklama

Czy trzeba stosować lek na owsiki?

Leczenie owsików jest niezbędne i powinno mieć charakter farmakologiczny. Nieleczona owsica może prowadzić do wielu powikłań, takich jak stany zapalne skóry wokół odbytu, a także zapalenia jelit, wyrostka robaczkowego oraz narządów płciowych.

Swędzące zmiany na skórze prowokują drapanie, co w dłuższej perspektywie skutkuje powstawaniem przeczosów (otarć naskórka).

Dodatkowo należy wspomnieć o konsekwencjach mniej oczywistych, takich jak problemy z nauką, pracą czy życiem osobistym, związane nadpobudliwością, zaburzeniami koncentracji i bezsennością, które także należą do typowych objawów owsicy.

Co ważne, ze względu na łatwość przenoszenia pasożytów, profilaktycznie leczeniu farmakologicznemu powinny być poddani wszyscy domownicy lub inne osoby pozostające w stałym kontakcie z chorym.

Pacjenci pytają często, czym smarować odbyt przy owsikach? Należy pamiętać, że aplikacja różnego typu maści łagodzących świąd i podrażnienie skóry może przynieść jedynie chwilową ulgę, jednak nie jest działaniem pozwalającym zwalczyć chorobę.

Swędzenie jest powodowane przez samice, które w okolicy analnej składają jaja - maść nie likwiduje problemu. Konieczne jest ogólnoustrojowe leczenie przeciwpasożytnicze. Dlatego należy przyjmować tabletki na owsiki, a także syropy (zawiesiny), zawierające substancje skuteczne przeciw robakom.

Pyrantelum OWIX tabletki
Pyrantelum Owix to jedyny lek na owsiki dostępny bez recepty. Tabletki do rozgryzania o smaku pomarańczowym są odpowiednie dla dzieci od 6 lat oraz dorosłych, a zalecana dawka zależy od wagi pacjenta.Owsiki łatwo się przenoszą, dlatego w przypadku zarażenia, Pyrantelum OWIX należy podać wszystkim domownikom. Leczenie trzeba powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od zastosowania pierwszej dawki. Lek przyjmuje się doustnie, w trakcie lub niezależnie od posiłku. Jeśli objawy utrzymują się po podaniu drugiej dawki, należy skontaktować się z lekarzem.
Skład i postać: Pyrantelum Owix. Każda tabletka zawiera 250 mg pyrantelu (Pyrantelum) w postaci embonianu pyrantelu (Pyranteli embonas) (720 mg). Wskazania: Owsica u dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych, wywołana przez Enterobius vermicularis. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2024.01.31.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Lek na owsika na receptę

Z preparatów dostępnych na receptę, stosuje się dwa lekarstwa na owsiki. Skuteczne są w tym zakresie:

 • mebendazol: upośledza przyswajanie glukozy przez robaki, czego konsekwencją jest zaburzenie trawienia i utrata źródeł energii, a w ostatecznym rozrachunku – śmierć pasożyta. Substancja ta skuteczna jest przeciw owsikom, a także glistom ludzkim, włosogłówce oraz tęgoryjcowi. Dostępna jest w tabletkach;
 • albendazol: mechanizm działania tej substancji jest analogiczny. Może być stosowana do zwalczania wymienionych wyżej pasożytów, a także niektórych tasiemców oraz węgorka jelitowego. Lek dostępny w tabletkach do rozgryzania i żucia oraz zawiesinie doustnej.

Lek na owsika bez recepty

Skutecznością wykazują się też leki na owsik ludzki wydawane bez recepty, zawierające substancję czynną o nazwie pyrantel. Jest to środek przeciwpasożytniczy, działający na dojrzałe formy oraz młode okazy owsików i glist ludzkich. Może być również z powodzeniem używany przeciw tęgoryjcowi dwunastnicy.

Mechanizm jego działania polega na porażaniu mięśni robaków, przez co są one niezdolne do przemieszczania. Po unieszkodliwieniu, za pomocą ruchów perystaltycznych jelit, są usuwane z organizmu przez układ pokarmowy.

Pyrantel na owsiki stosuje się jednorazowo w dawce 11 mg na każdy kilogram masy ciała, przy czym maksymalna dopuszczalna ilość to 1000 mg. Kurację należy powtórzyć po 2-3 tygodniach.

Należy pamiętać, że pyrantel jest lekiem na owsiki bez recepty dla dorosłych i dzieci - w obu kategoriach zasady dawkowania są takie same. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub stosować według zaleceń lekarza bądź farmaceuty.

Reklama

Lek na owsiki dla dzieci

Owsica u dzieci powyżej 2 roku życia leczona jest w sposób podobny, jak w przypadku osób dorosłych. Stosować można mebendazol, albendazol oraz pyrantel w zawiesinie. Tabletki na owsiki zawierające ostatnią z wymienionych substancji mogą być natomiast podawane dzieciom w wieku powyżej 6 lat.

Ze względu na znikomą ilość danych, nie jest autorytatywnie określone bezpieczeństwo używania wspomnianych leków u maluchów młodszych, niż 2 lata, w tym niemowląt. Dlatego nie zaleca się ich stosowania, chyba że lekarz zaleci inaczej, biorąc pod uwagę bilans możliwych korzyści i zagrożeń.

Reklama

Czy można stosować leki na owsiki w ciąży?

Niewskazane jest farmakologiczne leczenie owsików w ciąży. Albendazol i mebendazol nie powinny być stosowane w ogóle przez 9 miesięcy od zapłodnienia, a także po narodzinach dziecka, w okresie laktacji. Pyrantel natomiast nie powinien być używany przez kobiety karmiące.

Jeśli natomiast chodzi o owsiki w ciąży - nie zaleca się przyjmować tej substancji, chyba że lekarz uzna to za absolutnie niezbędne, ważąc efekt terapeutyczny oraz ewentualne zagrożenia dla płodu.

Mimo więc, że jest to lek wydawany bez recepty, w tym szczególnym okresie życia nie wolno go stosować na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą.

Reklama

Jak długo trwa leczenie owsików?

Jak długo trwa leczenie owsików? Zarówno u dzieci, jak też osób dorosłych - kilka tygodni. Pierwsza dawka leku unieszkodliwia osobniki dorosłe oraz będące we wczesnym stadium rozwoju, należy jednak pamiętać o tym, że nie działa on na larwy.

Okres ich dojrzewania to około 2-3 tygodni, dlatego właśnie po takim czasie przyjmuje się drugą dawkę, która powinna skutecznie wyeliminować problem. Tak jak zostało wspomniane wyżej, ze względu na wysoką transmisyjność tych pasożytów, kuracja na owsiki powinna być zastosowana także u innych osób mieszkających wspólnie z pacjentem.

Problemem są jaja pasożytów, które mogą się znajdować nie tylko w skórze, ale też utrzymywać w odzieży, na przedmiotach, a nawet unosić w powietrzu wraz z kurzem. Co je niszczy? Całkowicie - nic, jednak daleko posunięta higiena oraz utrzymywanie przesadnego wręcz porządku pozwalają zwiększyć skuteczność walki z owsikami.

Dlatego dodatkowo zaleca się, takie działania jak:

 • częste kąpiele i podmywanie odbytu ciepłą wodą z mydłem,
 • częsta zmiana bielizny, ubrań i pościeli oraz pranie ich w wysokich temperaturach i prasowanie,
 • bardzo dokładne odkurzanie mieszkania, wycieranie wszystkich powierzchni, pranie dywanów, zasłon, czy pluszowych zabawek,
 • wyparzanie przedmiotów codziennego użytku.

Czytaj również

Bibliografia

 • Najczęstsze choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego. Owsiki, owsica, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a1639/Najczestsze-choroby-pasozytnicze-przewodu-pokarmowego--Owsiki--owsica.html/, data dostępu 13.09.2022
 • Pyrantel, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a1639/Najczestsze-choroby-pasozytnicze-przewodu-pokarmowego--Owsiki--owsica.html/, data dostępu 13.09.2022
 • Mebendazol, https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=529, data dostępu 13.09.2022
 • Albendazol, https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=49, data dostępu 13.09.2022
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Co na siniaki - na nogach, twarzy i pod oczami. Czym smarować?
Dziecko pokazuje siniaki na nogach
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co planujesz na pierwszy dzień wiosny?