Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Czego nie lubi owsik? Dieta i zasady odżywiania

Czego nie lubi owsik? Jakie produkty powinny się znaleźć diecie, a których należy unikać? Co zrobić, aby pozbyć się owsików? Czy na owsicę pomaga czosnek? Czy w czasie choroby można jeść słodycze? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Owsik pod mikroskopem
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zasady diety przy owsikach

Specjalnie skomponowana dieta przeciw owsikom jest jednym z zaleceń terapeutycznych w walce z tą uciążliwą chorobą, dotykającą przede wszystkim dzieci, ale też niekiedy osoby dorosłe.

Podstawową metodą leczenia jest stosowanie preparatów przeciwpasożytniczych, zawierających takie substancje jak np. pyrantel. Należy pamiętać, że choć sama dieta nie jest w stanie wyleczyć owsików to nie można zapominać o zasadach dotyczących odpowiedniego żywienia.

Co zrobić, aby pozbyć się owsików, a jednocześnie wspomóc własny organizm w czasie choroby?

W trakcie owsicy dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jelit. Zalecane jest zatem spożywanie produktów, które będą sprzyjać jej regeneracji, a także wpływać korzystnie na stan bakteryjnej mikroflory.

Kolejnym celem jest przeciwdziałanie zaparciom - należy dbać o właściwą perystaltykę jelit po to, by wspierać proces oczyszczania organizmu z robaków. Nie powinno się też dostarczać do organizmu składników stanowiących pożywkę dla owsików i sprzyjających ich namnażaniu.

Co w związku z tym powinno się jeść, a czego lepiej unikać? Oto szczegóły.

Reklama

Dieta przy owsikach u dziecka

Składnikiem odżywczym, który stanowi podstawę diety owsikowej, jest błonnik pokarmowy (grupa różnorodnych substancji pochodzenia roślinnego, głównie nieprzyswajalnych węglowodanów, które nie podlegają trawieniu w układzie pokarmowym człowieka).

Błonnik ułatwia wypróżnianie się, zatem jest niezwykle pomocny dla mechanizmu usuwania pasożytów. Do najlepszych jego źródeł należą przede wszystkim produkty zbożowe pełnoziarniste, takie jak:

 • chleb razowy,
 • brązowy ryż,
 • płatki owsiane,
 • kasza gryczana i jęczmienna.

Błonnik znajduje się też w dużych ilościach w suszonych owocach (śliwki, morele, rodzynki), orzechach, migdałach,  nasionach słonecznika, roślinach strączkowych oraz warzywach, takich jak ziemniaki, brokuły, brukselka, marchew.

Warto też jeść produkty fermentowane, które pozwalają stabilizować florę bakteryjną układu pokarmowego, w tym kiszonki (ogórki, kapusta) oraz kefiry, maślanki, zsiadłe mleko.

Czego nie lubią owsiki?

Co jeszcze jeść przy owsikach? Czego pasożyty nie lubią najbardziej? Najczęściej wymienia się w tym kontekście czosnek - pokrojony lub zmiażdżony, sam lub z mlekiem bądź olejem kokosowym. Czy faktycznie pomaga?

Wśród licznych właściwości leczniczych tej rośliny, wymienia się też działanie przeciwpasożytnicze. Jego mechanizm nie jest dobrze opisany w literaturze fachowej, jednak przyjmuje się, iż czosnek - podobnie jak niektóre leki - może do pewnego stopnia paraliżować owsiki, utrudniając im przemieszczanie się i składanie jaj, a także ułatwiać ich wydalanie z organizmu.

Należy pamiętać o tym, że czosnek na owsiki powinno się jeść, a nie używać zewnętrznie. Błędem jest korzystanie z „domowych sposobów” takich, jak smarowanie odbytu i jego okolic tym warzywem - nie wyeliminuje to problemu, a może jedynie doprowadzić do jeszcze większych podrażnień.

Zaleca się też, by w czasie terapii dietę opierać na pokarmach z dużą procentową zawartością białka, które nie jest dobrym źródłem energii owsików. W tym kontekście można wymienić m.in. chude mięso oraz rośliny strączkowe.

Reklama

Czego nie można jeść przy owsikach?

Dieta na owsiki powinna być wolna przede wszystkim od łatwo przyswajalnych, węglowodanów, w tym cukrów prostych i dwucukrów. Nie tylko stanowią one idealną pożywkę dla owsików, ale też sprzyjają zaparciom u człowieka.

Stereotypowo uważa się w związku z tym, że z menu zniknąć powinny przede wszystkim słodycze. Faktycznie, z diety należy wyeliminować słodkości, ale nie tylko. Bogatym źródłem węglowodanów są też:

 • słodkie owoce, takie jak winogrona, gruszki, banany, ananasy,
 • soki owocowe oraz napoje gazowane,
 • biała mąka pszenna i wytwarzane z niej pieczywo,
 • biały ryż,
 • kasza manna.

Reklama

Jadłospis diety na owsiki

Dzienny jadłospis diety przeciw owsikom powinien uwzględniać przede wszystkim produkty zawierające błonnik i białka.

Ze względu na to, że terapia jest co do zasady krótkoterminowa, mniejszą uwagę zwraca się na kaloryczność oraz ogólne zasady dotyczące proporcji między poszczególnymi źródłami energii. Aczkolwiek nie należy się tym szczególnie martwić, dieta taka jest bowiem zgodna z zaleceniami dotyczącymi zdrowego żywienia.

Co zatem jeść konkretnie? Jadłospis na jeden dzień może wyglądać następująco:

 • śniadanie: płatki owsiane z mlekiem;
 • drugie śniadanie: sałatka z kaszy bulgur, warzyw, pestek słonecznika i dyni;
 • obiad: zupa krem z zielonego groszku lub marchwi posypana natką pietruszki, na drugie danie - kasza z brukselką, pierś kurczaka i kapusta kiszona, kefir do picia;
 • podwieczorek: jogurt naturalny z granolą na bazie suszonych owoców z obniżoną zawartością cukru;
 • kolacja - kanapki z ciemnego chleba razowego z białym twarogiem oraz z chudą wędliną i ogórkiem kiszonym.

Czytaj również

Bibliografia

 • https://www.bezowsikow.pl, data dostępu 14.09.2022.
 • Choroby pasożytnicze u dzieci - owsica, http://wsse.krakow.pl/strona2/attachments/article/115/374_OWSICA%20-%20ulotka.pdf, data dostępu 14.09.2022
 • Domowe sposoby i naturalne preparaty na pozbycie się pasożytów, http://www.mp27siedlce.pl/wp-content/uploads/2016/11/Domowe-sposoby-i-naturalne-preparaty-na-pozbycie-się-pasożytów.pdf, data dostępu 14.09.2022
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda