Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Kiedy mierzyć ciśnienie: rano czy wieczorem? Czy mierzenie ciśnienia zaraz po przebudzeniu to dobry pomysł? To kiedy i gdzie mierzymy ciśnienie ma znaczenie. Ciśnienie tętnicze człowieka nie jest wielkością stałą, lecz zmienną. Sprawdź, o jakiej porze dnia i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie.
Źródło: 123RF
Spis treści

Ciśnienie krwi

To kiedy i gdzie mierzymy ciśnienie ma znaczenie. Ciśnienie mierzone wcześnie rano zawsze ma odmienne wartości niż w innych porach dnia. Wiadomo też, że ciśnienie mierzone podczas wizyty u lekarza zwykle bywa wyższe niż zmierzone w domu.

Ciśnienie tętnicze człowieka nie jest wielkością stałą, lecz zmienną. Zależy ono od pory dnia, sytuacji w jakiej się znajdujemy, stresu, któremu możemy podlegać, Wielokrotne pomiary ciśnienia pozwalają ustalić typowy dzienny profil ciśnienia tętniczego u człowieka zdrowego.

W jakich godzinach mierzyć ciśnienie?

Rano (wczesnym rankiem) ciśnienie podnosi się. Wyjątkowo gwałtownie zaraz po przebudzeniu, później nieco łagodniej, aż około godziny 11 osiąga wartość najwyższą. Potem następuje lekki spadek i kolejny wzrost trwający aż do godzin wieczornych. Po godzinie 22 ciśnienie się obniża, zaś o 3 nad ranem osiąga swój absolutny niż.

W nocy ciśnienie powinno być o około 15% niższe niż w dzień. W dzień nie powinno przekraczać 140/90mm Hg. Pierwsza, wyższa wartość określa ciśnienie skurczowe, które powstaje gdy mięsień serca kurczy się i tłoczy krew do krwiobiegu.

Niższa wartość to ciśnienie rozkurczowe, z którym krew płynie, gdy serce rozkurcza się między dwoma uderzeniami. Gdy ciśnienie stale przekracza normę, mówimy o nadciśnieniu.

Zobacz wideo: Badanie ciśnienia krwi

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Fakt, że ciśnienie zmienia się w ciągu dnia i nocy ma znaczenie dla leczenia. Jeden pomiar nigdy nie wystarczy, daje jedynie informację o ciśnieniu panującym w danym momencie. Lekarz, albo pacjent w domu, musi wykonać więcej pomiarów - przynajmniej trzy o rożnych godzinach.

Samodzielny pomiar w domu ma wiele zalet. Przede wszystko pozwala uniknąć podenerwowania, stresu związanego z wizytą u lekarza czy w szpitalu. Jest wielu pacjentów, których wizyta taka stresuje, co przekłada się na wyższe niż normalnie wyniki. Mówimy wtedy o tak zwanym "nadciśnienie białego fartucha".

W domu powinniśmy zawsze zapisywać wartości ciśnienia w specjalnym zeszycie, notując godzinę oraz wynik.

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego

To niezawodny sposób na oznaczenie ciśnienia. 24-godzinny pomiar ciśnienia odbywa się przy użyciu przenośnego aparatu, który o określonych porach automatycznie napełnia mankiet powietrzem i gromadzi informacje o wartości ciśnienia.

Odbywa się to co 20 minut, a w nocy co 30 minut. Wyniki pomiaru ciśnienia są elektronicznie przetwarzane i zapamiętywane.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ciśnieniomierz w zegarku – gadżet nie tylko dla młodych
Przeczytaj artykuł
Jak żyć z niskim ciśnieniem?
Podobne artykuły
Ciśnieniomierz w zegarku – gadżet nie tylko dla młodych
Jak żyć z niskim ciśnieniem?
Jakie produkty skutecznie obniżają ciśnienie krwi?
Niskie ciśnienie - jakie ma przyczyny i objawy? Sposoby leczenia
Pomiar ciśnienia krwi przy arytmii serca, na co zwrócić uwagę?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama