Najzdrowsze miejsce w internecie

Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Kiedy mierzyć ciśnienie: rano czy wieczorem? Czy mierzenie ciśnienia zaraz po przebudzeniu to dobry pomysł? To kiedy i gdzie mierzymy ciśnienie ma znaczenie. Ciśnienie tętnicze człowieka nie jest wielkością stałą, lecz zmienną. Sprawdź, o jakiej porze dnia i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie.
Źródło: 123RF
Spis treści

Ciśnienie krwi

To kiedy i gdzie mierzymy ciśnienie ma znaczenie. Ciśnienie mierzone wcześnie rano zawsze ma odmienne wartości niż w innych porach dnia. Wiadomo też, że ciśnienie mierzone podczas wizyty u lekarza zwykle bywa wyższe niż zmierzone w domu.

Ciśnienie tętnicze człowieka nie jest wielkością stałą, lecz zmienną. Zależy ono od pory dnia, sytuacji w jakiej się znajdujemy, stresu, któremu możemy podlegać, Wielokrotne pomiary ciśnienia pozwalają ustalić typowy dzienny profil ciśnienia tętniczego u człowieka zdrowego.

W jakich godzinach mierzyć ciśnienie?

Rano (wczesnym rankiem) ciśnienie podnosi się. Wyjątkowo gwałtownie zaraz po przebudzeniu, później nieco łagodniej, aż około godziny 11 osiąga wartość najwyższą. Potem następuje lekki spadek i kolejny wzrost trwający aż do godzin wieczornych. Po godzinie 22 ciśnienie się obniża, zaś o 3 nad ranem osiąga swój absolutny niż.

W nocy ciśnienie powinno być o około 15% niższe niż w dzień. W dzień nie powinno przekraczać 140/90mm Hg. Pierwsza, wyższa wartość określa ciśnienie skurczowe, które powstaje gdy mięsień serca kurczy się i tłoczy krew do krwiobiegu.

Niższa wartość to ciśnienie rozkurczowe, z którym krew płynie, gdy serce rozkurcza się między dwoma uderzeniami. Gdy ciśnienie stale przekracza normę, mówimy o nadciśnieniu.

Zobacz wideo: Badanie ciśnienia krwi

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Fakt, że ciśnienie zmienia się w ciągu dnia i nocy ma znaczenie dla leczenia. Jeden pomiar nigdy nie wystarczy, daje jedynie informację o ciśnieniu panującym w danym momencie. Lekarz, albo pacjent w domu, musi wykonać więcej pomiarów - przynajmniej trzy o rożnych godzinach.

Samodzielny pomiar w domu ma wiele zalet. Przede wszystko pozwala uniknąć podenerwowania, stresu związanego z wizytą u lekarza czy w szpitalu. Jest wielu pacjentów, których wizyta taka stresuje, co przekłada się na wyższe niż normalnie wyniki. Mówimy wtedy o tak zwanym "nadciśnienie białego fartucha".

W domu powinniśmy zawsze zapisywać wartości ciśnienia w specjalnym zeszycie, notując godzinę oraz wynik.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są również specjalne opaski z funkcją lokalizacji GPS i zdalnym monitoringiem zdrowia. Dzięki nim senior lub osoba z chorobami zagrażającymi jej życiu lub zdrowiu poczuje się bezpiecznie, a najbliższa rodzina zyska spokój, że ich członek rodziny jest pod odpowiednią opieką. Opaska pozwala śledzić stan zdrowia, a także alarmuje gdy dojdzie do gwałtownego pogorszenia lub wypadku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opaski monitorującej kliknij tutaj.

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego

To niezawodny sposób na oznaczenie ciśnienia. 24-godzinny pomiar ciśnienia odbywa się przy użyciu przenośnego aparatu, który o określonych porach automatycznie napełnia mankiet powietrzem i gromadzi informacje o wartości ciśnienia.

Odbywa się to co 20 minut, a w nocy co 30 minut. Wyniki pomiaru ciśnienia są elektronicznie przetwarzane i zapamiętywane.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Gryczanka na mleku z borówkami
Przeczytaj artykuł
Ciśnieniomierz automatyczny i półautomatyczny – jaka różnica?
Lekarz zakłada pacjentowi ciśnieniomierz
Przeczytaj artykuł
Czym grozi wysoki puls i jak go obniżyć?
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Podobne artykuły
Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Grypa a Covid-19 - jakie są różnice? Jak rozpoznać objawy?
Grupa krwi a dieta - badania naukowe. Jaki jadłospis?
Dieta pegańska - na czym polega peganizm?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama