Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Pomiar ciśnienia - jakich błędów unikać i na co uważać?

Pacjenci, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze powinni samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi w domu i prowadzić dzienniczek pomiarów. Dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić, czy zastosowane leczenie jest skuteczne. Sprawdź, jakich błędów w czasie pomiaru ciśnienia tętniczego należy unikać.
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Pomiar ciśnienia tętniczego

Ciśnienie tętnicze jest siłą, z jaką krew wypływająca z serca uderza o ścianę naczynia tętniczego. U każdej osoby ciśnienie tętnicze zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia. Wpływ na wysokość ciśnienia krwi ma wiele czynników zewnętrznych. Wzmożone napięcie nerwowe, wysiłek fizyczny, sen, temperatura oraz używki obniżają lub podnoszą ciśnienie krwi. Nieznaczne wahania są zupełnie naturalne. Jednak ciśnienie krwi może być stale podwyższone, obniżone lub ulegać nadmiernym wahaniom.

Zależy to bowiem od pracy mięśnia sercowego, stanu naczyń krwionośnych, stężenia hormonów w organizmie oraz pracy układu nerwowego. Nadmierne wahania w przepływie krwi przez naczynia tętnicze prowadzą do wielu groźnych chorób układu krwionośnego, z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Dlatego pacjenci z nadciśnieniem powinni stale monitorować swoje ciśnienie tętnicze. Sprawdź, na czym polega pomiar ciśnienia oraz jakich błędów unikać.

Reklama

Mierzenie ciśnienia – sposoby

Ciśnienie tętnicze krwi mierzy się na tętnicy ramiennej. Aby dokonać pomiaru, trzeba ucisnąć naczynie, a następnie zwolnić ucisk. Wykorzystuje się do tego specjalny mankiet. W ten sposób otrzymuje się dwie wartości – ciśnienie skurczowe oraz rozkurczowe. Obie podaje się w milimetrach słupa rtęci – mmHg. Ciśnienie skurczowe powinno wynosić 120-130 mmHg, a rozkurczowe – 80-85 mmHg.

Natomiast wartość ciśnienia krwi wynosząca 140/90 mmHg lub więcej świadczy o nadciśnieniu tętniczym - chorobie, którą należy bezwzględnie leczyć. Zwykle wprowadza się leczenia za pomocą środków farmakologicznych, a pacjent zostaje zobligowany do prowadzenia dzienniczka pomiaru ciśnienia. Oznacza to, że sam będzie musiał samodzielnie i regularnie mierzyć ciśnienie krwi.

Pomiar ciśnienia krwi można wykonać za pomocą dwóch metod:

  • osłuchowej – ciśnienie mierzy się osłuchując tony, odzwierciedlające uderzenie fali krwi o naczynie tętnicze;
  • oscylometrycznej – wartość ciśnienia jest podawana na podstawie zmian ciśnienia w mankiecie zakładanym na tętnicę ramienną.

Pierwszą metodą posługują się lekarze. Druga jest wykorzystywana w elektronicznych ciśnieniomierzach dostępnych w aptekach i sklepach medycznych.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są również specjalneopaski SOS ze zdalnym monitoringiem zdrowia i funkcją lokalizacji. Dzięki nim senior, ale także osoba z chorobami zagrażającymi jej życiu lub zdrowiu poczuje się bezpiecznie, a najbliższa rodzina zyska spokój, że ich członek rodziny jest pod odpowiednią opieką. Opaska SOS pozwala monitorować stan zdrowia, a także alarmuje gdy dojdzie do gwałtownego pogorszenia lub wypadku.

Pomiar ciśnienia krwi – jakich błędów unikać?

Elektroniczne ciśnieniomierze generalnie uchodzą za urządzenia proste w obsłudze, ale w czasie ich użytkowania można popełnić wiele błędów, które sfałszują badanie.

Jakich błędów należy unikać? Po pierwsze ciśnienie krwi zmienia się tysiące razy w ciągu doby. Żeby pomiar był wiarygodny, należy go wykonywać zawsze o tej samej porze dnia. Jednym z najczęstszych błędów jest mierzenia ciśnienia wtedy, kiedy nam się przypomni.

Po drugie na godzinę przed pomiarem nie powinno się palić papierosów oraz pić kawy lub alkoholu. Ciśnienia nie powinno się też mierzyć z pełnych pęcherzem. Silna potrzeba oddania moczu może zwiększyć jego wartość nawet o 10 mmHg.

Reklama

Jak mierzyć ciśnienie?

Ciśnienie należy mierzyć w pozycji siedzącej, po minimum 3 minutowym odpoczynku. W czasie pomiaru nie można mówić ani poruszać się. Mówienie może podnieść wartość ciśnienia o 6-7 mmHg. Jeśli korzystamy z ciśnieniomierza nadgarstkowego, aparat powinien znajdować się na wysokości serca.

W przypadku ciśnieniomierza naramiennego, mankiet powinien być odpowiednio założony – tj. na tętnicy ramiennej oraz nie za luźno i nie za ciasno. Ciśnienia nie można też mierzyć raz za razem. Trzeba odczekać co najmniej minutę. Dłuższa przerwa jest zalecana wtedy, kiedy wartość ciśnienia jest za wysoka, gdyż stres związany z wynikiem pomiaru może jeszcze bardziej podnieść ciśnienie krwi.

Reklama

Przyrządy do pomiaru ciśnienia

Prawidłowe mierzenie ciśnienia krwi jest także zależny od przyrządu, z jakiego korzystamy oraz jego poprawnej obsługi. Dlatego przed pierwszym użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję. Ciśnieniomierze naramienne uchodzą za bardziej dokładne. Nadgarstkowe natomiast są zalecane do pomiaru ciśnienia poza domem. Nowoczesne przyrządy do pomiaru ciśnienia są wyposażone w optyczną kontrolę pozycji pomiaru.

Ciekawą funkcją niektórych ciśnieniomierzy jest technologia Comfort Air, która w oparciu o wcześniejsze pomiary dostosowuje ciśnienie w mankiecie do pacjenta. Gwarantuje to poprawne założenie mankietu oraz komfort podczas mierzenia ciśnienia. Poza funkcjami gwarantującymi prawidłowy pomiar, nowoczesne ciśnieniomierze potrafią też wykryć niemiarową pracę serca.

Urządzenie 2 w 1 - EKG i ciśnieniomierz, umożliwia przeprowadzenie w 30 sekund badania EKG w zaciszu domowym. Wynik badania elektrokardiograficznego jest przekazywany użytkownikowi w prosty, intuicyjny sposób.

Czytaj również

Bibliografia

  • Szczęch R., Narkiewicz K., Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?, Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 4, 219–220
  • Wiliński J., Czarnecka D., Bilo G., Dymek G., Klima Ł., Kusiak A., Palacz P., Przestrzeganie zasad prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego przez chorych na nadciśnienie tętnicze w praktyce samodzielnych pomiarów ciśnienia tętniczego (SBPM), Nadciśnienie tętnicze rok 2007, tom 11, nr 1, 53-59
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?
Kobieta odczuwa ból serca
Wystające żyły - na rękach, dłoniach i nogach. Czy są objawem choroby?
Wystająca żyła na nodze
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!