Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Wyniki pomiaru ciśnienia ciśnieniomierzem – jak interpretować?

Mierzenie ciśnienia krwi w warunkach domowych jest obecnie bardzo powszechną praktyką. Ciśnieniomierz elektroniczny jest niezwykle prosty w obsłudze, może z niego korzystać każdy pacjent z zaburzeniami ciśnienia. Jedyną trudnością może być interpretacja wyników, dlatego warto wiedzieć, co one oznaczają i jakie wyniki powinny wzbudzić niepokój.
Kobieta mierzy ciśnienie krwi
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Dwie wartości – co oznaczają?

Wynik pomiaru ciśnienia krwi zawiera zawsze dwie wartości liczbowe. Pierwszą określa się tzw. „ciśnienie skurczowe”, drugą – „ciśnienie rozkurczowe”. Co oznaczają te terminy?

 • Ciśnienie skurczowe to siła, z jaką krew pompowana jest do aorty w momencie skurczu mięśnia sercowego. Wówczas ciśnienie w tętnicach osiąga swój poziom maksymalny.
 • Ciśnienie rozkurczowe to ciśnienie krwi w tętnicach w momencie, w którym serce odpoczywa, czyli pomiędzy jego uderzeniami. Wówczas ma ono wartość minimalną.

Zarówno wartość ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego jest istotna, by właściwie ocenić stan zdrowia i kondycję mięśnia sercowego oraz układu krążenia. Dlatego wszystkie typy ciśnieniomierzy (w tym ciśnieniomierz elektroniczny będący urządzeniem domowym) wskazują obie wartości przy każdym dokonanym pomiarze.Na wyświetlaczach aparatów do pomiaru ciśnienia krwi ciśnienie rozkurczowe oznaczane jest symbolem SYS (Systole), natomiast ciśnienie rozkurczowe – symbolem DIA (Diastole). SYS zawsze jest wartością pierwszą, DIA – drugą.

Jednostką miary ciśnienia krwi jest milimetr słupa rtęci (mm Hg), ponieważ pierwotnie ciśnienie mierzyło się aparatami rtęciowymi, które do dziś stosowane są przez wykwalifikowaną służbę medyczną, ponadto ich wyniki uważane są za najdokładniejsze i najbardziej miarodajne.

Reklama

Jakie są normy?

Ciśnienie krwi u człowieka jest wartością zmienną, mają na nią wpływ: wiek pacjenta, jego stan zdrowia, ale również szereg czynników zewnętrznych takich jak pora dnia, warunki dokonywania pomiaru, wysiłek fizyczny. Istnieją jednak przyjęte normy uważane za optymalne. 

Idealne u dorosłego człowieka wartości to:

 • ciśnienie skurczowe – 120 mm Hg,
 • ciśnienie rozkurczowe – 80 mm Hg.

Nie dla każdego jednak wartość 120/80 mm Hg uważana jest za optymalną. Norma ta nie dotyczy dzieci, osób starszych, chorych na cukrzycę czy przewlekłą chorobą nerek.

U dzieci wartości optymalne to:

 • u noworodków – 102/55 mm Hg,
 • u dzieci w wieku 1-8 lat – 110/75 mm Hg.

U osób po 80. roku życia pozostających w dobrym stanie ogólnym zaleca się obniżanie ciśnienia do wartości poniżej 140 mm Hg ciśnienia skurczowego.Podobnie jest w przypadku osób chorych na cukrzycę lub z  przewlekłą chorobą nerek– dąży się u nich do utrzymania ciśnienia poniżej wartości 140/90 mm Hg.

Należy pamiętać, że nie każde przekroczenie wartości optymalnej oznacza nadciśnienie tętnicze. U osób dorosłych ciśnienie wzorcowe wynosi 120/80 mm Hg, ale za wartości prawidłowe uważa się:

 • 120-129 mm Hg – ciśnienie skurczowe,
 • 80-84 mm Hg – ciśnienie rozkurczowe.

Istnieje również pojęcie wartości prawidłowych wysokich:

 • 130-139 mm Hg – ciśnienie skurczowe,
 • 85-89 mm Hg – ciśnienie rozkurczowe.

Jednorazowy wynik przekraczający poziom 140/90 mm Hg również nie jest podstawą do niepokoju, ani tym bardziej zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego. O nadciśnieniu można mówić dopiero wtedy, gdy poziom taki utrzymuje się przez dłuższy czas lub występuje on w różnych warunkach – po spoczynku lub w trakcie wysiłku fizycznego, podczas sytuacji stresowych i w okresach spokojnych itd.

Dobry pomiar – wiarygodne wyniki

Aby wyniki pomiaru ciśnienia krwi były wiarygodne i miarodajne, należy przeprowadzić pomiar w odpowiedni sposób. Istnieje bowiem szereg czynników zewnętrznych, które mogą mieć na wynik znaczący wpływ i w większym lub mniejszym stopniu go „zafałszować”. 

Do czynników tych należą m. in.:

 • pora dnia– ciśnienie krwi zmienia się wraz z cyklem dobowym – gwałtownie rośnie rano, zaraz po przebudzeniu, około godzin południowych osiąga wartość maksymalną, później spada, a ponownie zaczyna rosnąć wieczorem,
 • wysiłek fizycznyciśnienie tętnicze zawsze rośnie po wykonanym wysiłku fizyczny, im jest on bardziej intensywny, tym wyższy poziom ciśnienia,
 • stres– sytuacje stresowe również wpływają na podwyższenie ciśnienia tętniczego, np. zazwyczaj pacjenci wyższe ciśnienie mają podczas wizyty u lekarza, niż kiedy mierzą je sami w domu (stąd wzięło się określenie „nadciśnienie białego fartucha”),
 • jedzenie i palenie papierosów– przyczyniają się do chwilowego podwyższenia ciśnienia krwi, dlatego nie zaleca się wykonywania pomiarów tuż po tych aktywnościach,
 • leki regulujące ciśnienie tętnicze– pacjenci przyjmujący takie leki powinni dokonywać pomiarów przed ich przyjęciem.

By najskuteczniej kontrolować stan zdrowia, pracę serca i kondycję układu krążenia, pomiaru ciśnienia ciśnieniomierzem w warunkach domowych najlepiej dokonywać 2-3 razy dziennie o różnych porach. Wówczas osiąga się najpełniejszy obraz poziomu ciśnienia krwi. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad, które zagwarantują wiarygodność pomiaru:

 • dokonywać pomiaru podczas spoczynku– wysiłek fizyczny powoduje znaczne podwyższenie ciśnienia o charakterze przejściowym, fałszując jego wynik,
 • łokieć ręki, na którą zakładamy mankiet powinien być luźno wsparty na stabilnym podłożu, znajdującym się trochę poniżej serca,
 • 30 minutprzed pomiarem należy unikać: spożywania kofeiny, palenia papierosów, przyjmowania leków podwyższających lub obniżających ciśnienie,
 • w przypadku, gdy badanie trzeba powtórzyć, należy zachować odstęp 5 minutpomiędzy kolejnymi pomiarami.

Czytaj również

Bibliografia

 • Nadciśnienie tętnicze, II Katedra Kardiologii CM UMK, 2014
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?
Kobieta odczuwa ból serca
Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!