Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?

Karmienie piersią to piękna przygoda dla mamy i dziecka. Dzięki niemu niemowlę zdrowo rośnie i prawidłowo się rozwija. Aby nie dopuścić do zakłócenia procesu laktacyjnego warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących naturalnego karmienia. Podpowiadamy co robić kiedy dojdzie do kłopotów z ilością kobiecego pokarmu. Jak pobudzić laktację laktatorem, dietą i innymi sposobami?
Kobieta karmi niemowlę piersią
źródło:123RF

Spis treści

Czym jest laktacja?

Laktacja to proces produkcji mleka przez kobiece piersi, by zapewnić noworodkowi, a potem niemowlęciu i małemu dziecka stałą podaż pokarmu. Pokarm kobiecy jest bardzo wartościowy. W jego składzie znajdują się:

 •  cenne witaminy (z grupy A, B, C, D i E), 
 • sole mineralne, 
 • aminokwasy, 
 • nienasycone kwasy tłuszczowe, 
 • białka, itp. 

Skład kobiecego mleka dostosowuje się do etapu, w którym aktualnie jest dziecko, po to by w pełni zaspokoić jego potrzeby. Pokarm kobiecy jest nie do podrobienia. W związku z tym żadne mleko modyfikowane nie będzie w stanie zapewnić niemowlakowi tylu cennych komponentów, co mleko płynące z piersi mamy. 

Pokarm matki zapewnia najlepszy z możliwych rozwój dziecka pod względem fizycznym, emocjonalnym i umysłowym. Dzięki naturalnemu karmieniu dziecko posiada większą odporność, a jego układ pokarmowy szybciej się rozwija.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne zalecają naturalne karmienie, jako najlepszy sposób żywienia dziecka przez pierwsze sześć miesięcy jego życia. Po tym okresie w dalszym ciągu rekomenduje się karmienie piersią wraz z poszerzaniem diety malucha. 

Skąd bierze się mleko w piersiach matki? Mleko wytwarzane jest przez przysadkę mózgową, która uwalnia dwa hormony: prolaktynę oraz oksytocynę, odpowiedzialne odpowiednio za produkcję pokarmu oraz jego wypływanie przez brodawkę. 

Jak zwiększyć laktację laktatorem?

Jeden ze sposobów na wspomaganie laktacjito używanie laktatora. Może to być laktator ręczny lub elektryczny. Manualnym przyrządem do odciągania kobiecego mleka trzeba będzie się trochę napracować. Można zatem zastanowić się nad zakupem elektrycznej wersji tego aparatu. Nie są to tanie sprzęty, jednak oszczędność czasu oraz wygoda użytkowania są ogromne.

Jak wspomóc laktację laktatorem? Zwłaszcza w okresie nawału pokarmu warto wspomóc się laktatorem, którego można używać do odciągania nadmiaru pokarmu pomiędzy karmieniami dziecka lub tuż przed przystawieniem niemowlaczka do piersi, by uruchomić proces wypływania mleka z brodawki. Jeśli maluch długo śpi, szczególnie w nocy, a piersi są nabrzmiałe, ciężkie i bardzo bolą, warto opróżnić je używając laktatora. Laktator wpływa na zwiększenie laktacji, ponieważ mózg otrzymuje wiadomość, że należy produkować więcej mleka. 

Stymulacja laktacji przy wykorzystaniu laktatora powinna przebiegać zgodnie z wzorem: 7-5-3, co oznacza, że na początku należy odciągać mleko po 7 minut z każdej piersi, w drugim etapie – po 5 minut, w ostatnim – po 3 minuty. 

jak-wspomóc-laktacje-dieta?">

Jak wspomóc laktację dietą?

jak wspomóc laktację odpowiednim sposobem odżywiania? Karmiąca mama powinna zwrócić uwagę na swój jadłospis, tak by dostarczać organizmowi jak najwięcej cennych składników. Posiłki powinny być lekkie, urozmaicone i niezbyt duże. Jednak nie należy teraz stosować diet odchudzających i liczyć kalorii. Każdego dnia kobieta, która karmi dziecko piersią powinna zjadać 5-6 posiłków. 

Na pobudzenie laktacji bardzo dobrze wpływa także właściwe nawodnienie ustroju. Mama karmiąca powinna pić około 3 litrów płynów dziennie. Najlepiej aby była to woda. Można też poić się herbatkami ziołowymi wspierającymi laktację, herbatami owocowymi, sokami owocowymi i warzywnymi.

Dieta na pobudzenie laktacji powinna zawierać takie składniki jak m.in.:

 • marchew, 
 • warzywa strączkowe (soczewica, fasola), 
 • płatki owsiane,
 • kasza jaglana, jęczmienna i kukurydziana, 
 • brązowy ryż, 
 •  owoce, 
 • pestki dyni, 
 •  migdały, 
 • anyż,
 • drożdże. 

jak poprawić laktację ziołami? Na pewno warto dodawać do potraw lub pić wywary z takich roślin jak np. koper włoski, chmiel, melisa, pokrzywa, werbena, prawoślaz, czarnuszka, kozieradka i bazylia.

jak-poprawic-laktacje?">

Jak poprawić laktację?

Karmienie piersią to wspaniałe przeżycie dla matki i dziecka, które tworzy między tym dwojgiem nieopisaną więź. Niestety, nie zawsze, mimo najszczerszych starań, mleka w piersiach mamy jest tyle, ile życzy sobie maluszek. Jak zwiększyć laktację kiedy piersi produkują zbyt mało pokarmu?

Na pobudzenie laktacji wspaniale działa odpoczynek i relaks. Każdej mamie należy się chwila tylko dla siebie, którą powinna wykorzystać tak jak lubi i potrzebuje. Warto w ciągu każdego dnia wygospodarować trochę czasu dla siebie na poczytanie książki, delikatne ćwiczenia, spacer, medytację i inne aktywności, które kobietę odprężają. Jeśli mama marzy tylko o tym, by się wyspać, każda porcja snu w ciągu dnia (i nocy!) będzie na wagę złota. Niech gotowaniem, sprzątaniem i praniem zajmą się w tym czasie inne osoby. Mama powinna być wypoczęta. Wtedy będzie szczęśliwa, dzięki czemu kanaliki mleczne będą wytwarzały optymalną ilość pokarmu dla maluszka.

To, co na laktację wpływa najskuteczniej to częste przystawianie dziecka do piersi. Im częściej karmimy maluszka, tym więcej wytwarzamy pokarmu. Malec ssie pierś, zatem do mózgu spływa informacja, że potrzeba go więcej. Niemowlę powinno jeść co najmniej co 3 godziny, jednak w pierwszych dobach życia można przystawiać je nawet co pół godziny. Niech ono dyktuje jak często i jak długo chce jeść. 

Niekiedy problemy z laktacją mogą być związane z niewłaściwą techniką karmienia dziecka. Należy zwrócić uwagę na to, by dziecko brało do ust całą brodawkę wraz z otoczką. Dobrze także zmieniać pozycje karmienia, tak by znaleźć tę najlepszą dla siebie i dziecka. Wsłuchując się w odgłosy, jakie wydobywa z siebie maluszek w trakcie jedzenia możemy się upewnić czy robi to właściwie. Jeśli nie mamy pewności czy dobrze przystawiamy dziecko do piersi, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub położną.

Mama powinna podawać niemowlęciu obie piersi podczas każdego karmienia, a kolejne karmienie powinna rozpocząć od piersi, którą podawała dziecku jako ostatnią.

czego-nie-robic-karmiac-dziecko-piersia?">

Czego nie robić karmiąc dziecko piersią?

Dobrze uświadomić sobie, co na pobudzenie laktacji nie jest właściwe. 

 • Picie alkoholu i palenie papierosów.
 • Zła dieta (za mało wartościowych posiłków, zbyt kaloryczne, za dużo kawy, herbaty i produktów oraz płynów, które wyciszają laktację, jak np. szałwia), odchudzanie, odwodnienie;
 • Stres, przemęczenie, brak snu.
 • Rzadkie przystawianie dziecka do piersi.
 • Podawanie dziecku sztucznego mleka, dopajanie, itd..
 •  Niewłaściwa technika karmienia.
 • Mały kontakt „skóra do skóry” (aby go zwiększyć warto wprowadzić tzw. kangurowanie, czyli ciągłe przebywanie z dzieckiem, które jest noszone przez mamę w chuście, specjalnym worku, itp.).
 • Podawanie dziecku smoczka.
 • Anemia i inne nieleczone choroby u matki (np. związane z tarczycą).
 • Choroby występujące u dziecka (np. wrodzone schorzenia metaboliczne, choroba syropu klonowego, czy brak odruchu ssania).

Czytaj też:

Bibliografia

 • Muss Karin, Karmienie piersią. Poradnictwo i promocja, MedPharm Polska, 2009, ISBN 9788360466353.
 • Lothrop Hannah, Sztuka karmienia piersią, Media Rodzina, 2011, ISBN 978-83-7278-480-3.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.