Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?

Wiele kobiet tuż po urodzeniu dziecka zadaje sobie wiele pytań dotyczących cyklu menstruacyjnego. Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka? Dlaczego okres jest nieregularny? Czy w czasie laktacji można ponownie zajść w ciążę? Przeczytaj i dowiedz się, jaki związek ma karmienie piersią z wystąpieniem pierwszej miesiączki po porodzie.
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pierwsza miesiączka po urodzeniu może być stresująca jeszcze zanim nadejdzie. Na temat ciąży powstało wiele mylnych założeń, jak np. że podczas karmienia nie może dojść do krwawienia.
 • Cykl miesiączkowy jest sprawą indywidualną dla nowych mam. Okres może pojawić się po miesiącu od porodu. Są też przypadki, kiedy dochodzi do krwawienia dopiero 22 miesiące później, czyli po zakończeniu karmienia.
 • Pierwszy okres po porodzie może być bardziej obfity, jednak jest to kwestia regulacji hormonów. Na przebieg miesiączki podczas karmienia piersią nie ma wpływu rodzaj porodu.
SPRAWDŹ TEŻ: Co stosować na bolące brodawki przy karmieniu piersią?
Spis treści

Często kobiety tuż po urodzeniu dziecka stresują się niespodziewanym momentem, w którym dostaną pierwszą miesiączkę od czasu porodu. Przez kilka pokoleń powstało wiele mitów dotyczących miesiączki a karmienia piersią. Pamiętaj, że do zapłodnienia może dojść nawet przed pierwszym okresem po porodzie.

Reklama

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie przy karmieniu piersią?

U niektórych mam karmiących piersią pierwszy okres pojawia się, gdy dziecko ma tylko kilka tygodni, a u innych dopiero w momencie odstawienia niemowlaka od piersi. Wszystko zależy od hormonów, częstotliwości karmienia, ilości pokarmu jaką wypija dziecko, używania smoczka oraz długości snu niemowlaka.

Niekiedy świeżo upieczone mamy mogą cieszyć się brakiem uporczywego krwawienia przez cały okres karmienia, czyli od kilku do nawet 22 miesięcy.

Cykl miesiączkowy u młodych mam to kwestia bardzo indywidualna. Bardzo często pierwsza miesiączka w czasie karmienia piersią pojawia się po 6-8 tygodniach, czyli zaraz po zakończeniu połogu.

Reklama

Nieregularne miesiączki podczas karmienia piersią

Tuż po porodzie dochodzi u kobiet do zmian hormonalnych. Prowadzą one właśnie do nieregularnego miesiączkowania. Innymi objawami towarzyszącymi mogą być:

 • ból sutków,
 • ogólne rozdrażnienie,
 • ból głowy,
 • niepokój,
 • zmniejszenie laktacji.

Im szybciej po porodzie pojawia się pierwsza miesiączka tym istnieje większe ryzyko na jej nieregularność. Początkowe cykle mogą być również bezowulacyjne. Zazwyczaj potrzeba  odczekać około pół roku od porodu, by nasze hormony odpowiednio się uregulowały. Nie oznacza to jednak, że nie można zajść wtedy w ciąże.

Zmieniona gospodarka hormonalna w czasie karmienia piersią zatrzymuje owulację, blokując krwawienie.

Miesiączka a zmiany w karmieniu

Kiedy kobieta karmiąca ma okres, zmieniają się mimowolnie jej hormony. Jedne wzrastają, inne spadają. Może to mieć wpływ na smak mleka. Czasami dziecko w tym okresie nie je tyle, co zwykle.

Oczywiście sytuacja może też być odwrotna. Zdarza się, że właśnie wtedy dziecko będzie chciało jeść więcej.

Hormony mają również wpływ na ilość produkowanego mleka. Podczas miesiączki prolaktyna, która właśnie za produkcję jest odpowiedzialna, spada i mama może nie być w stanie zapewnić wystarczającej ilości pokarmu dziecku.

W takim przypadku należy zwrócić się do lekarza, jeśli jest to znaczny problem. By zwiększyć produkcję mleka trzeba dużo pić i brać suplementy magnezu i wapnia.

Reklama

Zakończenie karmienia piersią a miesiączka

Wiele kobiet zastanawia się czy po zakończeniu laktacji od razu pojawi się miesiączkowanie. Odpowiedź brzmi: zazwyczaj tak. Najczęściej zaraz po odstawieniu dziecka od piersi wraca miesiączkowanie. Jeśli po kilku tygodniach nie wróci krwawienie należy udać się do ginekologa.

Gdy w tym czasie współżyłaś ze swoim partnerem bez zabezpieczenia to najlepiej wykonaj test ciążowy, ponieważ może oznaczać to kolejną ciążę.

Reklama

Jak wygląda pierwszy okres po porodzie?

Po porodzie pierwsze miesiączkowanie zazwyczaj jest obfitsze niż przed ciążą, ale nie należy się tym przejmować, ponieważ musi dojść do uregulowania hormonów. Dopiero, gdy dojdzie do równowagi hormonalnej krwawienie ulega zmniejszeniu.

Często świeżo upieczone mamy dostrzegają, że po porodzie kolejne miesiączkowania są dużo łagodniejsze niż przed nim.

Reklama

Czy rodzaj porodu ma wpływ na miesiączkowanie?

Nie. Nieważne czy dziecko przyszło na świat w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie. W żaden sposób nie wpływa to na czas pojawienia się pierwszego okresu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kołacz-Kordzińska Z., Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć?, Wyd. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, 2018.
 • Praca zbiorowa, Karmienie piersią. Poradnik, Wyd. FUNDACJA PRO-FAMILIA, Rzeszów 2018.
 • Karpienia M., Karmienie piersią, Wyd. Natuli, 2021.
 • Red. Sieroń D., Opiłka M., Ginekologia i położnictwo, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Danie dla matki karmiącej piersią
Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Przyrządy do odciągania pokarmu
Jak odciągać pokarm? Laktatorem, ręką. Jak często?
Kobieta trzymająca paczkę papierosów niedaleko dziecka
Palenie a karmienie piersią – nikotyna szkodzi dziecku!

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!