Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?

Kapturki do karmienia mają swoich zwolenników i przeciwników. Często są jednak jedyną możliwością zdrowego odżywiania noworodka. Sprawdź, jak prawidłowo używać nakładek na piersi.
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zadaniem kapturków do karmienia jest ułatwienie karmienia noworodka mlekiem mamy. Po narodzinach dziecka mogą pojawiać się problemy z odruchem ssania u malucha lub bolesność brodawek u kobiety.
 • Nakładki na piersi posiadają swoich zwolenników. Stosowanie tej formy karmienia powinno być zawsze uzasadnione. Nadużywanie kapturków może spowodować problemy z laktacją lub zaburzyć odruch ssania.
 • Rynek farmaceutyczny oferuje szeroki wybór nakładek pod względem materiału, z którego są wykonane oraz rozmiarów. Odpowiedni dobór zapewnia dziecku prawidłowe karmienie. Za duże kapturki mogą wywoływać odruch wymiotny, a za małe utrudniać ssanie i wywoływać niedożywienie.
Spis treści

Reklama

Czym są kapturki do karmienia?

Kapturki do karmienia to rodzaj silikonowych nakładek na brodawki sutkowe, których zadaniem jest ochrona brodawek mamy w trakcie karmienia lub wspomaganie odruchu ssania u dziecka. Nakładki silikonowe mają postać miękkich krążków z ustnikiem.

Nakładki na sutki do karmienia zakładane są bezpośrednio na brodawkę. Dzięki temu dziecko pije bez przeszkód mleko mamy z piersi. W wielu przypadkach taki sposób karmienia jest jedyna możliwością, aby nie rezygnować z naturalnego karmienia, bez konieczności przejścia „na butelkę”.

Karmienie przy użyciu kapturków jest znane od bardzo dawnych czasów. Zalecano je jako ochronę na poranione brodawki. Metoda ta pozwalała mamie nie zaprzestawać karmienia piersią.

Początkowo osłonki na brodawki wykonywany były z grubych tworzyw, co znacznie utrudniało przepływ mleka. Obecnie to bardzo miękkie produkty, które z łatwością dopasowują się do kształtu piersi matki, nie podrażniają skóry i ułatwiają dziecku ssanie.

Nakładki na piersi stosowane są głównie z następujących powodów:

 • karmienie wcześniaka, który nie posiada jeszcze prawidłowo wykształconego odruchu ssania,
 • płaskie, wklęsłe lub krótkie sutki, które utrudniają przystawienie do piersi i ssanie,
 • ból sutków przy karmieniu, który najczęściej pojawia się, kiedy są obolałe i popękane,
 • konieczności ponownego przyzwyczajania dziecka do ssania piersi, jeśli wcześniej było karmione butelką.

Kapturki laktacyjne muszą być dopasowane nie tylko do ust dziecka, ale także do budowy piersi kobiety. Źle dopasowane spadają w czasie karmienia i powodują dyskomfort. Lekarze nie zalecają stosowania nakładek w pierwszych dniach po porodzie.

Noworodki posiadają dość duże zdolności przystosowania się do sutków mamy, a zatem w pierwszych dniach trzeba dać dziecku taką szansę. Niewskazane jest także stosowanie kapturków do karmienia bez wyraźnej przyczyny i zawsze warto skonsultować taką formę karmienia z położną lub lekarzem.

Reklama

Jak zakładać kapturki do karmienia?

Kapturki laktacyjne należy dopasować do ust dziecka i wielkości brodawki. Zawsze powinny być prawidłowo nakładane, bo tylko w ten sposób mama zapewnia dziecku skuteczne i bezpiecznie karmienie.

Warto wybierać największy rozmiar, który odpowiada mamie i dziecku oraz unikać małej tarczy kapturków do karmienia, aby nie ograniczać przepływu mleka.

Jak założyć kapturek na pierś? Oto kilka wskazówek:

 • ogrzać osłonkę w gorącej wodzie, aby ją sprawnie nałożyć,
 • posmarować mlekiem z piersi lub wodą płaską część nakładki (pod spodem), aby zapobiec otarciom,
 • obrócić częściowo osłonę w lewą stronę przed umieszczeniem jej nad sutkiem,
 • wciągnąć brodawkę w osłonę.

Wycięta część nakładki powinna znaleźć się poza nosem dziecka. Przystawiając dziecko do piersi trzeba zawsze upewnić się, że końcówka jest wsunięta głęboko do ust dziecka, w przeciwnym razie maluch może tylko ssać końcówkę.

Po zakończeniu „posiłku” warto opłukać nakładki zimną wodą, aby oczyścić je z resztek mleka. Odpowiednia wiedza, jak zakładać nakładki na sutki daje gwarancję prawidłowego przyjmowania mleka i właściwego ssania. Jest to także ochrona dla mamy w przypadku problemów z piersiami.

Karmienie przez kapturek

Kapturki na brodawki powinny być zawsze używane z określonych powodów. Do takich należą problemy dziecka z odruchem ssania czy chore sutki mamy lub takie, które uniemożliwiają prawidłowe i efektywne karmienie dziecka.

Nigdy nie należy bez wyraźnej przyczyny korzystać z nakładek. Każda młoda mama powinna wiedzieć, jak używać kapturków do karmienia. Podstawową zasadą jest umycie po każdym użyciu i wyparzanie raz dziennie. Nakładki mogą przenosić bakterie, dlatego też higiena jest tak bardzo ważna.

Zbyt długotrwałe używanie kapturków może u dziecka zaburzyć prawidłowy odruch ssania, który różni się od ssania piersi. Po 2-4 tygodniach brodawki stają się bardziej elastyczne i często nie ma już potrzeby ich stosowania.

Lekarze podkreślają, iż istnieje ścisły związek pomiędzy karmieniem przez kapturki a laktacją. Ta metoda karmienia w sposób niewystarczający opróżnia piersi z pokarmu, a to z kolei wywołuje spadek laktacji.

Niemowlęta przyzwyczają się do jedzenia przez nakładki, które wymaga od nich mniejszego wysiłku przy ssaniu i tym samym próby rezygnacji z kapturków nie są proste, a w niektórych przypadkach wymagają nawet więcej czasu.

Położna lub lekarz w wielu przypadkach wyznaczają terminy na ich odstawienie, w szczególności, gdy zauważają niedożywienie lub odwodnienie dziecka.

Reklama

Które kapturki do karmienia wybrać?

Dobór kapturków na sutki do karmienia ma dość istotne znaczenia. Prawidłowy wybór zdecydowanie ułatwia dziecku jedzenie.

Młoda mama musi zdecydować, jaki materiał wybrać. Kapturki lateksowe prościej dostosować do zmieniających się potrzeb dziecka, ale zdecydowanie szybciej ulegają zniszczeniu, a prawidłowe karmienie wymaga ich dobrego stanu.

W tym przypadku konieczne jest ich częstsze wymienianie. Kapturki silikonowe do karmienia są bardziej miękkie i zapobiegają podrażnieniom skóry. Delikatny silikon zapewnia dziecku poczucie naturalnego karmienia, a wyprofilowany kształt łatwo dopasowuje się do kształtu piersi. Ten rodzaj nie jest wskazany dla dzieci, które zaczynają ząbkować i potrafią już odgryźć kawałek miękkiego silikonu.

Rozmiary kapturków do karmienia dzielą się S, M, L oraz XL. Dobór odpowiedniego rozmiaru przeprowadzany jest na podstawie oględzin piersi. Nakładka powinna idealnie pasować i trzymać się piersi.

Jak dobrać rozmiar kapturków do karmienia? Nie powinien być za duży, ponieważ może wywoływać odruch wymiotny u dziecka ani za mały, gdyż maluch może mieć wtedy utrudnione ssanie. Warto czasem skonsultować dobór z położną lub doradca laktacyjnym.

Gdzie kupić kapturki do karmienia? Szeroki wybór oferują apteki, ale można je także znaleźć w drogeriach. Warto upewnić się, że produkt nie zawiera Bisfenolu A, czyli związku chemicznego wykorzystywanego przy produkcji tworzyw sztucznych.

Reklama

Jak odstawić kapturki do karmienia?

Kapturki na sutki można odstawiać w różnych etapach karmienia, zależy to wyłącznie od indywidualnych potrzeb matki i dziecka. Rezygnacja z kapturków na piersi następuje zazwyczaj, gdy minie przyczyna ich stosowania (np. problemy z bolącymi sutkami, słaby odruch ssania u dziecka).

Trudno zatem wskazać czas, w którym powinno nastąpić całkowite przejście na karmienie piersią lub butelką, a każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie. Proces ten przebiega bez większych problemów.

Położne często zalecają młodym mamom proste metody, jak odstawić kapturki do karmienia.

Noworodki często potrzebują 2-3 tygodni, aby wyrobić u siebie skuteczny odruch ssania. Obserwacja dziecka pozwala mamie w odpowiednim momencie zrezygnować z nakładek. Warto też spróbować karmienia przemiennego – raz z kapturkiem, raz naturalnie.

Nakładki na brodawki nie powinny być stosowane ciągle, a jedynie w pierwszej fazie kształtowania umiejętności karmienia piersią, w czasie infekcji czy przejściowej bolesności piersi i sutek. Długi czas może spowodować problemy z ssaniem. Warto korzystać z pomocy doradców laktacyjnych lub położnych. 

Czytaj również

Bibliografia

 • H. Bekier, M. Barańska „Żywienie niemowląt i małych dzieci”, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa, grudzień 2014, ISBN 978-83-88767-71-5,
 • „Poradnik karmienia piersią” wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wydanie 2, Warszawa 2021,
 • Z. Kołacz-Kordzińska „Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć?”, wydanie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, wydanie 1, 2018 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Danie dla matki karmiącej piersią
Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta trzymająca paczkę papierosów niedaleko dziecka
Palenie a karmienie piersią – nikotyna szkodzi dziecku!
Przyrządy do odciągania pokarmu
Jak odciągać pokarm? Laktatorem, ręką. Jak często?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!