Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Kolagen na rozstępy - w tabletkach, w kremie. Jaki wybrać?

Rozstępy to nieestetyczne blizny, które powstają na skutek rozciągania skóry. Jeśli skóra zostanie nadmierne rozciągnięta, znajdujące się w jej wnętrzu włókna kolagenowe zaczną pękać. W efekcie pojawią się na niej wrzecionowate pasma, nazywane rozstępami. Jak tego uniknąć? Stosując preparaty z kolagenem na rozstępy. Sprawdź, jakie wybrać oraz jak je stosować.
Kobietę w ciąży swędzi brzuch
Źródło:123RF
W skrócie
  • Kolagen i jego rola: Kolagen to białko występujące w wielu tkankach ludzkiego ciała, zapewniające skórze sprężystość i odporność na rozciąganie. Jego naturalne ilości w skórze zmniejszają się z wiekiem, co prowadzi do starzenia się skóry. W przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej wykorzystywane są kolagen syntetyczny oraz naturalny, pozyskiwany z tkanek zwierzęcych lub ludzkich.
  • Różne formy kolagenu do walki z rozstępami: Kolagen dostępny jest w formie zastrzyków, suplementów diety, kremów i innych kosmetyków. Zastrzyki z kolagenu są stosowane w medycynie estetycznej, natomiast suplementy i kosmetyki, zawierające kolagen naturalny, pozyskiwany głównie z ryb, są polecane do walki z rozstępami.
  • Kolagen w tabletkach i kremach: W celu zapobiegania i leczenia rozstępów zaleca się stosowanie kolagenu w tabletkach oraz kremów z kolagenem. Tabletki często zawierają dodatkowe składniki, jak kwas hialuronowy czy witaminy, a kremy powinny być stosowane jak najwcześniej, szczególnie w fazie zapalnej rozstępów.
  • Kolagen po ciąży i na istniejące rozstępy: Kolagen może być pomocny w zmniejszaniu widoczności rozstępów po ciąży, ale nie jest w stanie całkowicie ich usunąć, szczególnie tych, które są już w fazie zanikowej. W takich przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna. Preparaty z kolagenem są najskuteczniejsze, gdy zaczyna się je stosować w porę.
SPRAWDŹ TEŻ: Kolagen do twarzy – jak działa i jak go używać?
Spis treści

Reklama

Kolagen na rozstępy

Kolagen jest rodzajem białka, które występuje niemal we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu - w skórze, chrząstkach stawowych, kościach, zębach, więzadłach, ścięgnach, a nawet w naczyniach krwionośnych. Najwięcej kolagenu znajduje się w skórze. To właśnie dzięki białkom kolagenowym skóra jest sprężysta i odporna na rozciąganie. Odpowiadają one także za gojenie się ran. 

Z wiekiem ilość kolagenu w skórze zmniejsza się, co nieuchronnie prowadzi do starzenia się skóry. Naukowcy od lat zajmują się badaniem właściwości kolagenu, co zaowocowało wyprodukowaniem syntetycznego kolagenu, a także naturalnego pozyskiwanego z tkanek zwierzęcych lub ludzkich. Te dwa rodzaje białek kolagenowych są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznych oraz w medycynie estetycznej. 

Zastrzyki z kolagenu oferuje wiele gabinetów medycyny estetycznej. Są stosowane do wypełniania zmarszczek, modelowania owalu twarzy oraz konturowania ust. Kolagen jest dostępny także w nutriceutykach, czyli suplementach diety i hydrolizatach do picia. Dodawany jest także do kremów, balsamów, żeli, maseczek etc. Można go znaleźć między innymi w kosmetykach na rozstępy. 

Reklama

Kolagen naturalny na rozstępy

Kolagen stosowany w medycynie lub przemyśle kosmetycznym można podzielić na syntetyczny oraz naturalny. Kolagen naturalny pozyskuje się z tkanek zwierzęcych (głównie cielęcych, bydlęcych lub rybich) lub tkanek ludzkich – własnych lub pochodzących od innego człowieka. 

Kolagen pochodzący od człowieka jest stosowany głównie w wypełniaczach, natomiast w kosmetykach oraz nutriceutykach znajdziemy hydrolizaty białkowe pochodzenia zwierzęcego. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie kolagenem rybim, który cechuje się większą rozpuszczalnością aniżeli bydlęcy czy wieprzowy. Ponadto przy produkcji kolagenu rybiego nie potrzebna jest intensywna obróbka chemiczna lub enzymatyczna, co sprawia, że ma on lepsze właściwości. Stosując preparaty z kolagenem naturalnym, mamy duże szanse na to, że wrzecionowate pasma nazywane rozstępami nie pokryją naszego ciała. Należy jednak odpowiednio wcześnie zacząć je stosować. 

Kolagen w tabletkach na rozstępy

Wśród specyfików z kolagenem naturalnym na rozstępy można wyróżnić suplementy diety w tabletach, proszku i płynie oraz kosmetyki. Walkę z rozstępami warto prowadzić dwutorowo, mianowicie stosować preparaty doustne oraz środki do stosowania miejscowego. Jeśli zdecydujemy się na tabletki, poszukajmy preparatów aptecznych, które będą miały w składzie kolagen rybi. 

Zaletą kolagenu w tabletach na rozstępy jest to, że zwykle zawiera on dodatkowe składniki, takie jak:

  • kwas hialuronowy
  • witaminy E, A i C czy algi morskie, których raczej nie znajdziemy w kolagenie w proszku lub płynie. 

Aczkolwiek warto podkreślić, że coraz większą popularnością cieszy się kolagen w płynie, który w mediach społecznościowych promują gwiazdy i celebryci. Zażywając suplementy diety z kolagenem należy przestrzegać dawkowania. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 4000 mg. 

Reklama

Krem na rozstępy z kolagenem

Oprócz środków doustnych można także stosować krem na rozstępy z kolagenem. Podobnie jak w przypadku tabletek, krem także powinien zawierać kolagen rybi, gdyż jest on najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego. 

O skuteczności kremów na rozstępy z kolagenem decyduje przede wszystkim to, kiedy zaczniemy je stosować. Jeśli zatem nasza skóra jest narażona na nadmierne rozciąganie, dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, kulturystów oraz młodzieży w okresie pokwitania, zacznijmy stosować kremy jak najwcześniej. Rozstępy rozwijają się bowiem w dwóch fazach. Pierwsza to faza zapalana, która trwa średnio 2-3 miesiąc. W tej fazie na skórze pojawiają się czerwone pasma, które następnie przybierają kolor fioletowy. Następna to faza zanikowa, w której pasma bledną, a skóra wokół nich zaczyna się marszczyć. Rozstępów uformowanych w fazie zanikowej już nie usuniemy za pomocą kremu. Dlatego w walce z rozstępami liczy się czas. Kremy należy aplikować na skórę w fazie zapalnej lub jeszcze zanim się ona rozpocznie. 

Reklama

Kolagen na rozstępy po ciąży?

Czy zatem warto stosować kolagen na rozstępy po ciąży? Tak, ale nie miejmy złudzeń, że po zastosowaniu kremu w pełni uformowane rozstępy znikną. Pamiętajmy, że wszelkie preparaty z kolagenem stosowane w fazie zanikowej nie będą w stanie usunąć rozstępów. Możliwe natomiast będzie ich rozjaśnienie oraz wygładzenie skóry.

Jeśli będziemy chcieli całkowicie pozbyć się już uformowanych wrzecionowatych blizn ze skóry, konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Co warto podkreślić, rozstępy nie mają żadnego wpływu na stan zdrowia, stanowią jedynie defekt estetyczny. Jeśli zależy nam na tym, by naszej skóry nie pokryły nieestetyczne blizny, zacznijmy w porę stosować odpowiednie preparaty z kolagenem na rozstępy.

Bibliografia

  • Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia 2012.
  • Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, 157–162.
  • Czubak K.A., Żbikowska H.M., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Ann. Acad. Med. Siles. 2014, 68, 4, 245–254.
  • Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2017, nr 2, s. 77-100.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w piance: jak używać pianek brązujących? Efekty
Kobieta z piękną opalenizną od samoopalacza w piance
Podobne artykuły
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!