Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?

Mrowienie twarzy to rodzaj zaburzenia czucia. U podłoża tej dolegliwości leży wiele przyczyn, które mogą zwiastować choroby. Jakie są charakterystyczne objawy mrowienia twarzy?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
źródło:123RF
Spis treści

Odczucie mrowienia na twarzy należy do parestezji, czyli nietypowych wrażeń pojawiających się na całym ciele, także na twarzy. Zazwyczaj dość szybko znikają i mają charakter przejściowy. Problem pojawia się, gdy mrowienie twarzy nie ustępuje. Z reguły jest to sygnał o chorobie. 

Reklama

Co może oznaczać mrowienie twarzy? 

Najczęściej jest to informacja o nieprawidłowym przewodzeniu przez nerw lub oznaka uszkodzenia nerwu. 

Podstawowymi objawami tego niezbyt przyjemnego uczucia są:

 • pieczenie,
 • kłucie,
 • palenie,
 • odczuwanie drgań.

Mrowienie twarzy i mrowienie ust zaliczane jest to bólu o charakterze neuropatycznym. Powstaje on w wyniku uszkodzenia układu nerwowego. Uszkodzenie nerwów twarzy i zaburzenie ich działania powoduje wysyłanie do mózgu wyolbrzymionych informacji o bólu.

W ten sposób pojawia się uczucie mrowienia na twarzy, któremu często towarzyszy drętwienie twarzy. Lekarze potwierdzają, iż mrowienie jest słabszą odmianą drętwienia. Może mieć charakter stały lub napadowy. 

Niejedna osoba przeżyła silne uczucie mrowienia twarzy, porównywalne do porażenia prądem. Często taki stan dość szybko odpuszcza, a uczucie kłucia i pieczenia samoistnie znika. Te stany wywołuje na przykład nagłe zetknięcie się z zimną temperaturą lub zimnym wiatrem, ale to nie jest to powodem do zmartwień. 

Problem pojawia się, gdy mocne odczucie mrowienia ma charakter neuropatyczny. Oznacza to, iż podłożem takiego stanu może być zaburzenie neurologiczne. 

Mrowienie obejmuje z reguły jedną połowę twarzy. Uraz twarzy lub ucisk nerwów, które są odpowiedzialne za unerwienie tej części ciała zawsze wywołują niebezpieczne mrowienie.

Reklama

Przyczyny mrowienia twarzy

Katalog przyczyn, którym następstwem może być mrowienie twarzy jest dość obszerny. Oto najważniejsze z nich:

 • niedobór magnezu – mrowienie twarzy a brak magnezu to dość oczywista zależność. To właśnie magnez zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego układu nerwowego. Nieprawidłowo zbilansowana dieta często doprowadza do niedoborów tego pierwiastka. Oprócz mrowienia twarzy pojawia się także odczucie chronicznego zmęczenia i nocne poty,
 • niedobór witaminy B6 – witaminy z grupy B wpływają na dobre samopoczucie i łagodzą system nerwowy,
 • odwodnienie organizmu – organizm, który otrzymuje zbyt mało wody daje sygnały mrowieniem twarzy o swoich brakach,
 • silny stres – lęki i stres powodują przepływ dodatkowej krwi do naczyń krwionośnych w twarzy, 
 • bóle migrenowe głowy – ta przypadłość charakteryzuje się tak zwaną aurą migrenową. Jednym z jej elementów jest mrowienie twarzy,
 • uraz głowy – niekiedy nawet drobne zranienie tyłu głowy może wywoływać uczucia mrowienia i drętwienia twarzy,
 • podrażnienie nerwu trójdzielnego – ten nerw odpowiada za odczucia na twarzy. Jego stan zapalny powoduje dodatkowo silne bóle nerwowe,
 • padaczka – napad padaczkowy częściowy, w którym nie dochodzi do utraty przytomności najczęściej skutkuje mrowieniem całej twarzy,
 • nadużywanie leków, alkoholu lub narkotyków – te substancje wywołują porażenie zakończeń nerwowych, a mrowienie jest często jednym ze skutków ubocznych,
 • cukrzyca –  ta choroba wywołuje zbyt wysoki poziom cukru, który doprowadza także do uszkodzenia nerwów,
 • stwardnienie rozsiane – potrafi uszkodzić nerwy w całym organizmie, także twarzowe. Jest to dość rzadka przyczyna mrowienia, ale bardzo groźna,
 • półpasiec twarzy – wywołuje w początkowej fazie rozwoju ostre uczucie mrowienia,
 • infekcje zatok – opuchlizna, która pojawia się przy stanie zapalnym zatok często uciska nerwy, wywołując uczucie mrowienia i zdrętwienia. 

Reklama

Mrowienie twarzy a nerwica

Parastezje pojawiające się w okolicach twarzy bardzo często związane są z chorobami nerwowymi. Nerwica i mrowienie twarzy to dwa nieodłączne elementy silnego stresu.

Odczuwanie drgań w obrębie twarzy i uczucia palenia skóry pojawia się nie tylko w trakcie silnego stresu i napięcia, ale także już w momencie odprężenia i wyciszenia po ataku lęku. Organizm odpoczywa, mięśnie twarzy rozluźniają się i dochodzi do mrowienia twarzy

To odczucie nie jest jedynym, charakteryzującym nerwicę – towarzyszą jej dodatkowo kołatanie serca, duszność i ogromny niepokój. Układ nerwowy, przeciążony bodźcami zewnętrznymi reaguje mrowieniem lub drętwieniem różnych części ciała, w tym także i twarzy. Nie zawsze takie objawy świadczą o stanie chorobowym. 

Mrowienie może pojawiać się u osób zdrowych tylko w momencie silnego lęku. 

Reklama

Mrowienie twarzy od kręgosłupa

Dość często przyczyną mrowienia twarzy są problemy zdrowotne z kręgosłupem. Wszystkie dodatkowe dolegliwości spowodowane są uciskiem na nerwy. Mrowienie w obrębie twarzy może wskazywać na zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, który z wiekiem ulega pewnej degradacji. Zwęża się przestrzeń między kręgami, powodując ucisk na nerwy rdzeniowe.  

Często takim zmianom towarzyszą dodatkowe dolegliwości, jak niedomaganie serca czy kłopoty ze wzrokiem oraz drętwienie karku. Ból kręgosłupa z jednoczesnym mrowieniem twarzy powinien być zawsze skonsultowany przez lekarza. Owłosiona część czaszki jest dość mocno unerwiona przez nerwy szyjne, wychodzące z rdzenia szyjnego. 

Ból przy poruszaniu szyją i mrowienie twarzy jest często mylony z bólami migrenowymi. Należy jednak pamiętać, iż napięcie mięśni twarzy może mieć różne pochodzenie. Właściwą diagnozę powinno rozpocząć badanie RTG kręgosłupa lub tomografia komputerowa. Parestezje bowiem są często wywołane przez zaburzenia strukturalne w obszarze kręgosłupa.

Reklama

Ból głowy i mrowienie twarzy 

Mrowienie twarzy i głowy jest często połączone z przewlekłym bólem głowy. Wiele osób doświadcza migreny, której towarzyszy aura, czyli zespół dodatkowych dolegliwości. 

Co powoduje przewlekłe migreny? Oto kilka przykładów:

 • urazy, 
 • menopauza
 • silny stres,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • silne zmęczenie,
 • nadużywanie substancji przeciwbólowych.

Mrowienie twarzy i zawroty głowy są nieodzowną częścią bólu głowy. Lekarze zawsze sugerują sprawdzenie czy przyczyną takich odczuć nie jest guz mózgu lub choroba części twarzowej czaszki. 

Jeżeli parestezjom towarzyszą obok mrowienia twarzy takie objawy, jak problemy z mową, paraliż czy drętwienie kończyn należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Dr H. Pohl „Niewyjaśnione dolegliwości? Zrozumieć i uleczyć chroniczne bóle”, 2017,
 • R.B. Lipton, M.E.Bigal i inni „Klasyfikacja samoistnych bólów głowy”, Neurology 2004,
 • J. Kuczkowski, W. Narożny, W. Brzozowski „Zaburzenia czynności nerwu twarzowego w ostrym zapaleniu ucha środkowego”, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, 2010 r.,
 • „Ból w stwardnieniu rozsianym”, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, 2018 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Zmarszczki wokół ust – jak się ich pozbyć?
Zabieg na zmarszczki wokół ust
Podobne artykuły
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Malowanie ust permanentne
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!