NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Parestezje – kończyn, twarzy. Mrowienie, drętwienie ciała

Parestezje - inaczej nazywane czuciem opacznym - to wrażenie nieprzyjemnego i meczącego mrowienia całego ciała. Co jest przyczyną parestezji i czy można ją wyleczyć?
Kobieta trzymająca dłoń na nogach
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest parestezja?

Schorzenie to posiada wiele różnych nazw. Oprócz czucia opacznego możemy mówić o przeczulicy lub hiperalgezji. U osoby dotkniętej parestezją dochodzi do ciągłego uczucia drętwienia, mrowienia, zmiany temperatury ciała lub przebiegającego przez ciało prądu. Wrażenia te pojawiają się samoistnie lub w wyniku dotyku. Najczęściej dotyczą kończyn, palców i ramion.

Parestezje są raczej bezbolesne, choć jednym z objawów może być pieczenie oraz drętwienie. Mimo to czucie opaczne należy do nieprzyjemnych doznań, ponieważ pojawia się bardzo często, utrudniając czasem prawidłowe funkcjonowanie.

Przyczyny parestezji

Parestezje są najczęściej wynikiem chorób układu nerwowego, w których dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego. Czucie opaczne może też wynikać z urazów szyi lub pleców, które doprowadzają do drętwienia lub mrowienia w innych częściach ciała, np. twarzy.

Parestezje kończyn polegają na nieprzyjemnym odczuwaniu mrowienia i drętwienia. Pojawia się niespodziewanie, ale szybko znika. 

Choroby, którym towarzyszy mrowienie

Do przyczyn wystąpienia parestezji zalicza się również zmiany miażdżycowe, które w wyniku zatykania tętnic mogą doprowadzić do drętwienia kończyn. Specyficzne mrowienie pojawia się u chorych:

  • na stwardnienie rozsiane,
  • zarażonych wścieklizną lub tężcem,
  • cierpiących na niedobór wapnia lub nadmiar potasu w organizmie.

Przeczulica charakterystyczna jest również dla osób cierpiących na różnego typu nerwice. Mrowienie i drętwienie ciała może pojawić się przy infekcjach lub zatruciach. Parestezje bywają również jednym z objawów:

  • cukrzycy,
  • kamicy,
  • niedoczynności tarczycy,
  • migreny.
zdrowie
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Przeczytaj artykuł

Kiedy parestezja jest poważna?

Jeśli takie objawy jak mrowienie oraz drętwienie pojawiają się nagle i bez wyraźnej przyczyny, należy zgłosić się do lekarza i odnaleźć przyczynę. Zwłaszcza jeśli doszło do urazu i oprócz mrowienia pojawił się paraliż kończyn lub całego ciała, osłabienie lub omdlenie, zupełna utrata czucia oraz trudności z poruszaniem się.

Od diagnozy zależy podjęcie leczenia, ponieważ parestezja może wynikać z chorób układu nerwowego, ale nie jest to regułą. Stąd też lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań, na przykład morfologię krwi, badania rentgenowskie, badania USG, rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową.

Bardzo ważny jest również wywiad, w trakcie którego określa się, jakie choroby przebył pacjent i skąd może wynikać częste odrętwienie ciała. Po zdiagnozowaniu stosuje się leczenie objawowe, polegające na stopniowym eliminowaniu przyczyny wystąpienia parestezji. Nierzadko zaleca się również stosowanie kremów znieczulających.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - za uchem, pulsujący, do oka. Co robić?
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Przeczytaj artykuł
Korzonki - objawy i leczenie. Ile trwa ich zapalenie?
Podobne artykuły
Ból głowy z lewej strony - za uchem, pulsujący, do oka. Co robić?
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Korzonki - objawy i leczenie. Ile trwa ich zapalenie?
Ból kości - piszczelowej, udowej, śródstopia. Przyczyny
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama