Drętwienie twarzy – lewej i prawej strony. Przyczyny

Drętwienie twarzy może być objawem poważnych chorób. W wielu przypadkach jest także niegroźnym schorzeniem, dość nieprzyjemnym w odczuciu i stwarzającym choremu znaczny dyskomfort. Lekarze ostrzegają, iż nie można bagatelizować żadnego z objawów drętwienia twarzy.
Kobieta trzyma się za szczękę
źródło:123RF

Spis treści

Medycyna określa drętwienie twarzy mianem parestezji. To rodzaj czucia opacznego, którego przyczyny decydują, czy jest to łagodna i przejściowa dolegliwość lub długotrwałe ograniczenie normalnego funkcjonowania. Drętwienie twarzy jest zawsze przesłanką do konsultacji medycznej. 

Jak objawia się drętwienie twarzy? 

Drętwienie twarzy, podobne do mrowienia lub kłucia to dość nieprzyjemne odczucie. Pacjenci często określają je jako pulsowanie lub stan, podobny do uczucia przechodzenia prądu po twarzy. Chory odczuwa dość duży dyskomfort i nieprzyjemne doznania w obrębie twarzy i szczęki. 

Drętwienie policzka nie wywołuje zbyt dużych dolegliwości bólowych, ale stopień nasilenia i częstotliwość tego rodzaju przypadłości mogą być bardzo różne. 

Lekarze rozpoznają drętwienie twarzy i jego rodzaj po analizie objawów, występujących u konkretnego pacjenta. 

Do najczęstszych należą:

 • przechodzenie prądu przez twarz,
 • uczucie nagłego ciepła i zimna (naprzemiennie) w obrębie twarzy,
 • pieczenie,
 • palenie,
 • wibracje,
 • pulsowanie,
 • silne napady bólu.

Występowanie któregokolwiek z powyższych objawów nie oznacza jeszcze choroby. Najczęściej dodatkowe objawy, takie jak zaburzenia mowy lub czucia, problemy z mimiką twarzy lub niedowład świadczą o poważniejszych schorzeniach. Rodzaj postępującej choroby może określić tylko lekarz. Żadnego z objawów nie wolno bagatelizować, mogą one bowiem wskazywać na skurcz naczyń krwionośnych lub nerwowych, początki udaru mózgu lub napad padaczkowy. 

Tego rodzaju dolegliwości mogą mieć także związek z wcześniej przebytymi chorobami. Konieczna jest zatem konsultacja i diagnostyka neurologiczna. Zdenerwowanie, jakie pojawia się u pacjenta w trakcie uczucia drętwienia twarzy może nasilać objawy i odczucie dyskomfortu. Pełna diagnostyka często wymaga także konsultacji psychiatrycznej, ponieważ podłożem drętwienia twarzy i bólu głowy może być także lęk lub stres, bez konkretnej przyczyny medycznej. Żadnych objawów nie wolno bagatelizować, gdyż mogą być sygnałem istniejącej choroby.  

Przyczyny drętwienia twarzy

Najbardziej powszechną przyczyną drętwienia połowy twarzy jest niedobór wapnia i magnezu lub nadmiar potasu w organizmie. Niewłaściwa dieta, spożywanie zbyt dużych ilości kawy lub stres, związany z codziennym życiem sprzyjają odczuciom drętwienia i mrowienia nie tylko twarzy. 

Często problemy dnia codziennego doprowadzają do nadmiernego obciążenia układu nerwowego zbyt dużą liczbą bodźców. Stresowi towarzyszy wtedy niewyspanie, które dodatkowo sprzyja nieprawidłowemu działaniu całego systemu nerwowego. Szczegółowe badania krwi określają parametry i pozwalają na wdrożenie odpowiedniego leczenia w celu uzupełnienia niedoborów.

Przyczyny drętwienia twarzy mogą być także wywołane poważnymi chorobami, takimi jak:

 • choroba niedokrwienna serca,
 • cukrzyca,
 • niedoczynność tarczycy,
 • zatrucie toksynami,
 • stwardnienie rozsiane,
 • półpasiec,
 • wylew,
 • nowotwory,
 • uszkodzenia centralnego układu nerwowego,
 • choroby kręgosłupa,
 • miażdżyca
 • niedotlenienie mózgu,
 • nerwice,
 • zapalenia zatok.

Drętwienie twarzy od kręgosłupa pojawia się najczęściej w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego. Ucisk na nerwy wywołuje dodatkowo takie objawy, jak bóle czy zawroty głowy. 

Drętwienie szczęki jest często objawem charakterystycznym dla migreny z aurą, której dodatkowo towarzyszy uczucie drętwienia języka i warg. Migrena charakteryzuje się napadami pulsujących bólów głowy, które potrafią dokuczać pacjentowi przez wiele godzin. 

Często pojawiającą się dolegliwością jest także drętwienie twarzy od zęba, szczególnie nasilone po jego wyrwaniu. Przyczyną drętwienia może być także epilepsja, powodująca napady czuciowe, wywołujące dodatkowo drgania w kącikach ust.

Przyczyny drętwienia twarzy mogą powodować tylko chwilowe objawy, które szybko ustępują. W takich sytuacjach nie ma powodów do większego niepokoju. Jeżeli drętwienie twarzy i języka utrzymuje się dłużej i nawraca konieczna jest wizyta u specjalisty. Sam organizm daje wtedy wyraźne sygnały, iż dzieje się coś niepokojącego o podłożu chorobowym.

Drętwienie lewej strony twarzy

Drętwienie połowy twarzy najczęściej oznacza zapalenie lub ucisk nerwu trójdzielnego twarzy. Jest to V nerw czaszkowy, który głównie odpowiada za pracę niektórych mięśni twarzy. Ten rodzaj bólu często mylony jest z bólem zęba, gdyż najczęściej pojawia się w okolicach żuchwy. 

W zależności od umiejscowienia bólu i stanu zapalnego chory odczuwa dyskomfort nie tylko po lewej stronie, a także drętwienie prawej strony twarzy. Uczucie drętwienia to pierwszy poważny sygnał, iż naczynie krwionośne przebiega zbyt blisko nerwu, powodując jego ucisk. Dolegliwości pojawiają się samoistnie lub na skutek czynników zewnętrznych, takich jak dotyk. 

Leczenie drętwienia twarzy uzależnione jest od rozpoznania jego przyczyn. Czasem wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, jednak w większości przypadków wymagana jest specjalistyczna konsultacja neurologiczna. 

Wywiad kliniczny pozwala na szczegółowe poznanie objawów, analizę przebytych chorób i przyjmowanych leków. Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu wszelkich przyczyn drętwienia i skupieniu się na leczeniu schorzenia głównego, które wywołuje ten stan chorobowy. Warto także wprowadzać indywidualnie dobraną i zbilansowaną dietę, a także ćwiczenia relaksacyjne, jeśli podłożem choroby jest stres. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • 1. Dr H. Pohl „Niewyjaśnione dolegliwości? Zrozumieć i uleczyć chroniczne bóle”, 2017,
 • 2. R.B. Lipton, M.E.Bigal i inni „Klasyfikacja samoistnych bólów głowy”, Neurology 2004,
 • 3. K. Kaniewska, R. Terlikowski, E. Rozwadowska „Choroba zwyrodnieniowa stawów”, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, 2010 r.,
 • 4. J. Kuczkowski, W. Narożny, W. Brzozowski „Zaburzenia czynności nerwu twarzowego w ostrym zapaleniu ucha środkowego”, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, 2010 r.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!