🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Drętwienie rąk. Co je powoduje? Dlaczego odczuwamy drętwienie palców u rąk?

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z częstszych przyczyn drętwienia rąk i palców. Do rozwoju choroby przyczynia się praca na komputerze czy praca fizyczna. Za drętwieniem dłoni stać może jednak znacznie poważniejszy dla pacjenta udar mózgu, a także stwardnienie rozsiane czy guz mózgu.
Problem drętwienia rąk
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Drętwienie rąk jest objawem, którego nie należy lekceważyć. Czasem może stanowić zwiastun poważnej choroby.
 • Jedną z częstych przyczyn drętwienia ręki może być zespół cieśni nadgarstka. Jego pojawienie się może wynikać z anatomii, stanów zapalnych lub wykonywanej pracy.
 • Często występującą przypadłością jest drętwienie rąk w nocy. Może to być spowodowane niedokrwieniem, ale przyczyny mogą być też inne.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak są zbudowane kończyny górne?
Spis treści

Drętwienie ręki lub obu jednocześnie to objaw, którego nie można lekceważyć. Może on bowiem być zwiastunem poważnych, wymagających żmudnego leczenia chorób.

Reklama

Zespół cieśni nadgarstka - częsta przyczyna drętwienia ręki

Bardzo często przyczyną bólu ręki, bólu nadgarstka, drętwienia dłoni, i powodem przez który czujemy drętwienie palców u rąk jest zespół cieśni nadgarstka. Najczęściej drętwienie dotyczy prawej ręki, gdyż większość osób jest praworęczna i wiele prac wykonuje właśnie tą dłonią.

Pojawienie się choroby może wynikać z anatomii, stanów zapalnych lub wykonywanej przez chorego pracy, na przykład związanej z dźwiganiem, zginaniem palców, chwytaniem i dużą powtarzalnością tych czynności. Bardzo często z powodu zespołu cieśni nadgarstka cierpią osoby pracujące na komputerze.

Zespół cieśni nadgarstka to bolesny ucisk na nerw pośrodkowy. Pacjenci dotknięci tą chorobą skarżą się też na brak czucia w dłoni, skurcze, a nawet niedowład uniemożliwiający zaciśnięcie pięści czy chwytanie przedmiotów. Przypadłość ta zdecydowanie częściej dotyka kobiet - stanowią one ok. 75 proc. pacjentów z zespołem cieśni nadgarstka.

Dolegliwości, objawiające się drętwieniem palców u rąk czy całych dłoni, mogą mieć charakter ostry i przewlekły. Ta pierwsza postać schorzenia może być wynikiem zwichnięcia nadgarstka lub jego stłuczenia i powstałego z tego powodu obrzęku.

Z kolei postać przewlekła zespołu cieśni nadgarstka wynikać może ze stanów zapalnych ścięgien czy nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych.

Ostra postać zespołu cieśni nadgarstka wymaga leczenia operacyjnego. W innym przypadku choremu zaleca się ćwiczenia, fizykoterapię, unieruchomienie ręki, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, a także unikanie czynności obciążających dłoń i wywołujących ucisk na nerw pośrodkowy.

Reklama

Co jeszcze powoduje drętwienie rąk?

Inną przyczyną drętwienia ręki i mrowienia dłoni mogą być problemy z kręgosłupem, a dokładnie zmiany zwyrodnieniowej w jego szyjnym odcinku (spondyloartroza). Ich przyczyny mogą być różne:

 • nieprawidłowa postawa ciała,
 • nieodpowiednia wysokość poduszki, na której śpimy,
 • płaskostopie.

Ból szyi od tyłu aż do czoła może promieniować z powodu ucisku na korzenie nerwowe do dłoni i powodować drętwienie lewej ręki oraz drętwienie prawej ręki. Aby pozbyć się tych dolegliwości konieczna jest rehabilitacja kręgosłupa szyjnego oraz stosowanie farmakologii w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomóc mogą także ćwiczenia rozluźniające, fizykoterapia i masaże.

Jeśli u pacjenta pojawi się drętwienie rąk i nóg, ale też drętwienie twarzy, może to oznaczać, iż przechodzi udar mózgu. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska oraz specjalistyczne leczenie w warunkach szpitalnych.

Drętwienie rąk w nocy

Nocne drętwienie rąk to objaw, który najczęściej nie musi wzbudzać naszego niepokoju i któremu łatwo zaradzić.

Najczęściej drętwienie rąk w nocy spowodowane jest naszą niewłaściwą pozycją podczas snu. Dzieje się tak np., gdy przyciśniemy rękę ciałem lub przez sen położymy ją w nieodpowiedni sposób. Wówczas kończyna jest niedokrwiona, co skutkuje drętwieniem. By temu zaradzić, wystarczy zmienić pozycję tak, by krew mogła dopływać do zdrętwiałej ręki.

Innym powodem drętwienia rąk w nocy może być brak odpowiednich minerałów. Wówczas pomaga ich uzupełnienie. Niekiedy wiąże się to również z przewlekłym stresem a nawet ze stanami lękowymi.

Reklama

Czujesz mrowienie dłoni? To może być zespół Guillaina-Barrego

Inną przyczyną bólu rąk i ich drętwienia może być tzw. zespół Guillaina-Barrego. Jej objawy to również osłabienie mięśni i uczucie mrowienia w rękach i nogach, a także niedowład kończyn dolnych, bóle korzeniowe, zaburzenia pracy serca czy niewydolność oddechowa.

Choroba ta pojawia się najczęściej po przebyciu infekcji. Pacjenci z ww. zespołem podlegają leczeniu farmakologicznemu, ale także fizjoterapii oraz rehabilitacji kończyn.

Reklama

Drętwienie rąk i palców - guz mózgu

Inną bardzo poważną przyczyną drętwienia dłoni może być guz mózgu, czyli nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, który może dawać objawy uciskowe. Aby móc stwierdzić, iż to on jest przyczyną drętwienia nóg i rąk, lekarz zleci wykonanie badań takich jak: tomografia komputerowa, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, badanie dna oka, a także badania z krwi (markery nowotworowe) czy biopsję. 

Czytaj również

Bibliografia

 • E. Lewczuk, A. Affelska-Jercha, Zawodowe i pozazawodowe aspekty zespołu kanału nadgarstka, Medycyna Pracy, 2002; 53; 5; 417—422
 • Whitley J., McDonnell D.E.: Zespół kanału nadgarstka-wskazówki do właściwego postępowania. Med. Dypl. 1995, 4, 123–129.
 • Wordliczek J., Dobrogowski J. Leczenie bólu. PZWL, Warszawa 2007: 11–27.
 • J. E. Zejda i wsp. Dolegliwości ze strony kończyn górnych, szyi i pleców u osób wykonujących pracę biurową z użyciem komputera, Medycyna Pracy 2009;60(5):359–367.
 • E. Janosik, E. Kułagowska, S. Marzec, K. Mazur-Kajta, Wpływ fizycznych czynników środowiska pracy na obciążenia pracą monotypową, Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, Tom 38 Nr 2 (1998)
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy neurologiczne
Przewlekły ból głowy - z przodu, z tyłu i po bokach. Co oznacza i jak sobie z nim radzić?
Mężczyzna trzymający dłoń na czole
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa - objawy, rehabilitacja, leczenie
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa
Częste omdlenia – jakie mogą być tego przyczyny?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma się za nadgarstek
Wędrujące mrowienie – różnych części ciała. Co oznacza?
Kobieta z problemem drżenia dłoni
Zaburzenia neurologiczne czy niedobory? Poznaj przyczyny drżenia rąk
Kobieta z objawem mrowienia ust
Mrowienie ust - od błahych przyczyn do poważnych schorzeń. Co powinieneś wiedzieć?
Neurolog
Objaw Chwostka: czym jest, jak się objawia i co oznacza?
Problem drętwienia rąk
Drętwienie rąk. Co je powoduje? Dlaczego odczuwamy drętwienie palców u rąk?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!