Drętwienie rąk i palców - przyczyny, objawy i leczenie

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z częstszych przyczyn drętwienia rąk i palców. Do rozwoju choroby przyczynia się praca na komputerze czy praca fizyczna. Za drętwieniem dłoni stać może jednak znacznie poważniejszy dla pacjenta udar mózgu, a także stwardnienie rozsiane czy guz mózgu.
Problem drętwienia rąk
Źródło: 123RF

Spis treści

Drętwienia ręki lub obu jednocześnie nie można lekceważyć, gdyż mogą być objawem poważnych, wymagających żmudnego leczenia chorób.

Bardzo często przyczyną bólu ręki, drętwienia dłoni, w tym drętwienia palców kończyn górnych jest zespół cieśni nadgarstka. Najczęściej drętwienie dotyczy prawej ręki, gdyż większość osób jest praworęczna i wiele prac wykonuje właśnie tą dłonią.

Drętwienie - problem kobiet

Pojawienie się choroby może wynikać z anatomii, stanów zapalnych lub wykonywanej przez chorego pracy, na przykład związanej z dźwiganiem, zginaniem palców, chwytaniem i dużą powtarzalnością tych czynności. Bardzo często z powodu zespołu cieśni nadgarstka cierpią osoby pracujące na komputerze.

Zespół cieśni nadgarstka to bolesny ucisk na nerw pośrodkowy. Pacjenci dotknięci tą chorobą skarżą się też na brak czucia w dłoni, skurcze, a nawet niedowład uniemożliwiający zaciśnięcie pięści czy chwytanie przedmiotów. Przypadłość ta zdecydowanie częściej dotyka kobiet - stanowią one ok. 75 proc. pacjentów z zespołem cieśni nadgarstka.

Ból ręki

Dolegliwości, objawiające się drętwieniem palców u rąk czy całych dłoni, mogą mieć charakter ostry i przewlekły. Ta pierwsza postać schorzenia może być wynikiem zwichnięcia nadgarstka lub jego stłuczenia i powstałego z tego powodu obrzęku.

Z kolei postać przewlekła zespołu cieśni nadgarstka wynikać może ze stanów zapalnych ścięgien czy nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych.

Ostra postać zespołu cieśni nadgarstka wymaga leczenia operacyjnego. W innym przypadku choremu zaleca się ćwiczenia, fizykoterapię, unieruchomienie ręki, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, a także unikanie czynności obciążających dłoń i wywołujących ucisk na nerw pośrodkowy.

Drętwienie ręki

Inną przyczyną drętwienia ręki i mrowienia dłoni mogą być problemy z kręgosłupem, a dokładnie zmiany zwyrodnieniowej w jego szyjnym odcinku (spondyloartroza). Ich przyczyny mogą być różne:

  • nieprawidłowa postawa ciała,
  • nieodpowiednia wysokość poduszki, na której śpimy,
  • płaskostopie.

Ból szyi od tyłu aż do czoła może promieniować z powodu ucisku na korzenie nerwowe do dłoni i powodować drętwienie lewej ręki oraz drętwienie prawej ręki. Aby pozbyć się tych dolegliwości konieczna jest rehabilitacja kręgosłupa szyjnego oraz stosowanie farmakologii w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomóc mogą także ćwiczenia rozluźniające, fizykoterapia i masaże.

Jeśli u pacjenta pojawi się drętwienie rąk i nóg, ale też drętwienie twarzy, może to oznaczać, iż przechodzi udar mózgu. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska oraz specjalistyczne leczenie w warunkach szpitalnych.

Zobacz też: Ból kości ogonowej - (przy siedzeniu, po upadku) przyczyny i leczenie

Mrowienie dłoni - zespół Guillaina-Barrego

Inną przyczyną bólu rąk i ich drętwienia może być tzw. zespół Guillaina-Barrego. Jej objawy to również osłabienie mięśni i uczucie mrowienia w rękach i nogach, a także niedowład kończyn dolnych, bóle korzeniowe, zaburzenia pracy serca czy niewydolność oddechowa. Choroba ta pojawia się najczęściej po przebyciu infekcji. Pacjenci z ww. zespołem podlegają leczeniu farmakologicznemu, ale także fizjoterapii oraz rehabilitacji kończyn.

Drętwienie rąk i palców - guz mózgu

Inną bardzo poważną przyczyną drętwienia dłoni może być guz mózgu, czyli nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, który może dawać objawy uciskowe. Aby móc stwierdzić, iż to on jest przyczyną drętwienia nóg i rąk, lekarz zleci wykonanie badań takich jak: tomografia komputerowa, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, badanie dna oka, a także badania z krwi (markery nowotworowe) czy biopsję. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 87)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij