Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Niacynamid - działanie i właściwości

Co sprawia, że niacynamid jest jednym z ulubionych składników wielu ekspertów pielęgnacji skóry? Witaminę B3 kochamy za wielokierunkowe działanie. Daj się do niej przekonać, a szybko zauważysz, jak skóra potrafi pozytywnie się zmienić. Co musisz wiedzieć o niacynamidzie, na co działa i jakie są jego najlepsze właściwości? Zdradzimy ci kilka sekretów.
Atrakcyjna kobieta używa serum do twarzy z niacynamidem
źródło: Adobe Stock
Spis treści

Niacynamid – co to jest?

Nic nie powstrzyma nas przed tym, aby nazwać niacynamid prawdziwym game changerem. Zdobywca serc tysięcy miłośniczek pielęgnacji jest składnikiem kosmetycznym o naprawdę wszechstronnym działaniu.

Niacynamid wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym to forma niacyny (inną jej formą jest podobnie działający nikotynamid). Nazywamy go również witaminą B3 i witaminą PP. Wielopoziomowo oddziałuje na skórę i – co niezwykle ważne – jest przebadany wzdłuż i wszerz. Tę substancję ocenia się jako niezwykle bezpieczną i dokładnie poznaną. Pokocha ją każdy, kto chce osiągnąć efekt promiennej, gładkiej i zdrowo wyglądającej skóry, bez plam, oznak starzenia, przebarwień potrądzikowych i podrażnień (w wysokich stężeniach może prowadzić do podrażnień).

Wszechstronność niacynamidu sprawiła, że śmiało zagościł w formułach wielu kosmetyków pielęgnacyjnych do różnych typów skóry. Jest głównym lub pomocniczym składnikiem przeciwstarzeniowych kremów, preparatów na trądzik, serum do twarzy, toników i produktów na problem z AZS.

Reklama

Niacynamid – właściwości, za które go pokochasz

Głównymi korzyściami ze stosowania niacynamidu jest wyraźnie rozjaśnienie skóry, niwelacja drobnych plam i zmarszczek, redukcja zmian trądzikowych oraz spowolnienie widoczności oznak starzenia się skóry. Oprócz tego witamina B3 daje się też poznać od strony poprawienia wyglądu naskórka. Zmniejsza rozszerzone pory i pomaga w uporaniu się z uciążliwymi zaskórnikami.

Niacynamid na przebarwienia

W jaki sposób niacynamid działa na przebarwienia? To substancja, która potrafi unormować syntezę melaniny, barwnika w skórze, balansując pracę melanocytów. Nie pozwala na odkładanie się pigmentu w jej wyższych warstwach. W ten sposób zapobiega pojawianiu się przebarwień i wyrównuje koloryt skóry. Potrafi również, dzięki tym właściwościom, rozjaśniać niewielkie plamy starcze i potrądzikowe (może też przyspieszać gojenie blizn potrądzikowych).

Niacynamid na rozszerzone pory

Ze względu na działanie ściągające, niacynamid zmniejsza widoczność rozszerzonych porów. Zwęża ujścia gruczołów łojowych i wpływa korzystnie na pracę samych gruczołów łojowych, przeciwdziałając nadprodukcji sebum. A to z kolei prowadzi do jego kolejnej zdolności – niwelowania zaskórników.

Niacynamid na zaskórniki

Witamina B3 nie bez powodu pojawia się w kosmetykach dla nastolatków. Potrafi pomóc w przejęciu kontroli nad świeceniem się skóry. Reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie sebum, zwęża pory, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i ściągające.

To wszystko sprawia, że niacynamid – regularnie stosowany na skórę w postaci składnika kosmetyków myjących – może pomóc w szybszym pozbyciu się zaskórników i zahamowaniu ich pojawiania się. Przywróci skórze balans i wzmocni jej płaszcz hydrolipidowy.

Reklama

Wszchechstronny niacynamid – działanie

Niacynamid rozjaśnia i upiększa skórę, zwężając pory i niwelując zaskórniki i inne niedoskonałości, ale to nie wszystko. Bierze udział w syntezie jednych z ważniejszych budulców tkanki skórnej – ceramidów.

Dzięki temu pośrednio wpływa na wzmocnienie bariery hydrolipidowej i wspomaga odbudowę naskórka, a także wzmacnia jego odporność na czynniki zewnętrzne. Oprócz tego odpowiada za uelastycznienie i wygładzenie skóry, ponieważ wykazuje zdolność do syntezy wiązań elastynowych i kolagenowych. Coś jeszcze? Dodatkowo:

  • zapobiega pojawianiu się stresu oksydacyjnego – neutralizuje wolne rodniki;

  • działa kojąco i redukuje stany zapalne;

  • pośrednio wpływa na nawilżenie skóry, wzmacniając płaszcz hydrolipidowy zatrzymujący wilgoć w jej komórkach;

  • łagodzi skutki reakcji alergicznych na słońce i może zwiększać skuteczność kremów przeciwsłonecznych.

Czyż niacynamid nie jest substancją o prawdziwych supermocach?

Reklama

Kosmetyki z nicacynamidem

Pomówiliśmy co nieco o niacynamidzie i doszliśmy do wniosku, że to superskładnik. Czas zatem na skuteczne kosmetyki, w których odgrywa ważną rolę. Znajdziesz go zarówno w produktach do mycia twarzy, jak i preparatach pielęgnujących do każdego rodzaju skóry. Sprawdzi się w przypadku skóry suchej i odwodnionej, szybko wspomagając jej nawilżenie, mieszanej i tłustej – hamując przetłuszczanie się, starzejącej się – działając anti-ageing.

Toniki z niacynamidem

Najlepszy tonik z niacynamidem stosuj każdorazowo po oczyszczeniu skóry. W mgnieniu oka przywróci jej balans i prawidłowe pH, a przy tym wzmocni jej barierę ochronną oraz przygotuje ją do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Najlepszy, czyli jaki? W naszym rankingu bezapelacyjnie numerem jeden jest tonik-serum Fenty Skin Fat Water.

Sera z niacynamidem

Jeśli skupiasz się na głębokiej pielęgnacji nawilżającej lub przeciwstarzeniowej, nie obędzie się bez serum bogatego w substancje aktywne. Oczywiście nie możesz pominąć obecności niacynamidu w składzie. Serum z niacynamidem pozwoli skórze na regenerację, ujednolici jej koloryt i wspomoże walkę z niedoskonałościami.

Na początek wybieraj delikatne stężenia niacynamidu (ok. 3-5%). Z czasem, gdy nabierzesz wprawy, możesz sięgać po mocniejsze formuły. Co ważne, niacynamid możesz stosować przez cały rok, nawet latem. Choć nie jest fotouczulający, nie zapominaj o całorocznej aplikacji kremu (najlepiej SPF 50).

Na przebarwienia polecamy przede wszystkim rozświetlające serum First Aid Beauty, które oprócz niacynamidu zawiera ekstrakty z lukrecji i kiwi Gold. To trio radzi sobie z brązowymi plamami, a także działa przeciw wypryskom.

Zmiękczy, wygładzi i przywróci promienny blask – mowa o łagodnym serum złuszczającym Sephora Collection. Połączenie niacynamidu z kwasem mlekowym daje rezultaty rozświetlonej i zdrowo wyglądającej skóry.

Do normalizacji naskórka, zahamowania jego świecenia się i niwelacji zaskórników polecamy z kolei Serum The Inkey List Niacinamide Serum. Ale uwaga! Zawiera dość wysokie stężenie niacynamidu, bo aż 10%, tak że można je nazwać mocniejszym. Doskonale radzi sobie z niedoskonałościami.

Kremy z niacynamidem

Niacynamid ujrzysz też w składzie kremów do twarzy, a także kremów pod oczy. Przeważnie ma w nich jedno konkretne zadanie – rozświetlenie i ujędrnienie skóry.

Jeśli chodzi o pobudzenie naskórka i przywrócenie mu promiennego wyglądu, to żel-krem z kofeiną i niacynamidem Origins Ginzing™ nie ma sobie równych. Ekspresowo redukuje widoczność oznak zmęczenia, znikają szarość, ziemistość i wiotkość skóry.

Do stosowania na noc przyda ci się krem-żel z kwasem hialuronowym i niacynamidem Fenty Skin Instant Reset, który działa wielopoziomowo. Wygładza skórę, redukuje ciemne plamy, zmarszczki i widoczność porów, nawilża, rozświetla i ujędrnia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Usta u kobiety
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?

Reklama


Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
Dowiedz się co to!