Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Mycie zębów u dzieci i dorosłych - instrukcja, jak robić to prawidłowo

Mycie zębów to cały proces, który zapewnia zębom i dziąsłom odpowiednią higienę i zdrowie. To nie tylko dbałość o estetykę, ale przede wszystkim zapobieganie chorobom, wzmacnianie szkliwa, przeciwdziałanie namnażaniu bakterii na zębach i w jamie ustnej. Przeczytaj, jak prawidłowo myć zęby.
Rodzinne mycie zębów
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Mycie zębów to z pozoru prosta czynność. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Wymaga systematyczności i przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Prawidłowe mycie zębów to odpowiednie ruchy, nacisk i częstotliwość.
 • Niemowlaki, które jeszcze nie posiadają zębów wymagają także szczególnej opieki w zakresie higienie jamy ustnej. Rodzice powinni przemywać wodą dziąsła, z których wyrosną zęby mleczne.
 • Szczególną rolę odgrywa mycie zębów z aparatem ortodontycznym, który ułatwia zatrzymywanie pokarmu na zębach, dziąsłach i samym aparacie. Stomatolodzy podkreślają, iż takie osoby nie powinny rozstawać się ze szczoteczką do zębów.
SPRAWDŹ TEŻ: Przebarwienia na zębach - białe, brązowe. Jak się ich pozbyć?
Spis treści

Reklama

Dlaczego mycie zębów jest ważne?

Mycie zębów to jeden z najważniejszych elementów codziennej higieny jamy ustnej. Warto poświęcać tej czynności więcej uwagi i troski. Dlaczego warto myć zęby?

Oto najważniejsze powody:

 • zapobieganie chorobom zębów, głównie próchnicy,
 • zapobieganie chorobom dziąseł,
 • pozbywanie się resztek jedzenia,
 • naturalne usuwanie płytki nazębnej i kamienia,
 • wzmacnianie szkliwa zębów,
 • zdrowe zęby to zdrowie całego organizmu, wiele chorób zębów jest przyczyną dolegliwości, które nie są związane z jamą ustną,
 • zapobieganie rozwojowi bakterii w ustach po nocy,
 • zapewnienie świeżego oddechu z ust,
 • wspieranie odporności organizmu – większość bakterii przedostaje się przez jamę ustną,
 • minimalizowanie konieczności częstych wizyt u dentysty, co w przypadku osób obawiających się leczenia stomatologicznego ma dodatkowe znaczenie.

Znajomość zasad mycia zębów krok po kroku pozwala utrzymać zdrowe i piękne zęby. Cały proces higieny składa się z kilku etapów – czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, szczotkowania zębów, oczyszczania języka i płukania jamy ustnej.

Reklama

Jak myć zęby?

Jak prawidłowo myć zęby? Przede wszystkim dokładnie, niezależnie od rodzaju używanej szczoteczki. Szczoteczki elektryczne pozwalają na wykonanie więcej ruchów i kontrolują czas mycia, ale szczoteczką manualną można także czynność wykonać prawidłowo.

Wystarczy zaangażowanie i znajomość zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Skuteczne mycie zębów to zespół określonych czynności, które polegają na czyszczeniu po kolei:

 • zewnętrznych powierzchni górnych zębów,
 • zewnętrznych powierzchni zębów dolnych,
 • wewnętrznych powierzchni zębów górnych,
 • wewnętrznych powierzchni zębów dolnych,
 • powierzchni żujących,
 • języka.

Istnieje kilka metod mycia zębów. Jedną z najbardziej popularnych jest metoda roll (obrotowo-wymiatająca), która polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45° i przesuwaniu jej w sposób obrotowo-wymiatający.

Oto instrukcja mycia zębów szczoteczką manualną:

 • pierwszy etap to wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowej przy użyciu nici dentystycznych. Należy owinąć nić wokół końców palców wskazujących i wsunąć ją między zęby, delikatnie poruszając na boki,
 • ustawić szczoteczkę pod kątem 45° na zewnętrznej powierzchni zębów górnych w miejscu, gdzie zęby stykają się z dziąsłami. Szczotkować zęby kulistymi ruchami od dziąsła w kierunku krawędzi zębów,
 • powtórzyć czynność na zewnętrznej powierzchni zębów dolnych,
 • przejść do wewnętrznej powierzchni zębów górnych, odchylić szczoteczkę w kierunku pionowym i wykonywać obrotowe ruchy góra-dół czubkiem szczotki. Ruchy należy wykonywać delikatnie,
 • powtórzyć czynność na wewnętrznej powierzchni zębów dolnych,
 • przy powierzchni zębów, które są odpowiedzialne za żucie pokarmu szczoteczkę należy ustawić poziomo, czyli równolegle do powierzchni tych zębów. Na tym etapie należy wykonać ruch szorujący bruzd i brzegów zębów siecznych,
 • delikatnie szczotkować powierzchnie przy granicy z dziąsłami,
 • kolejnym etapem jest szczotkowanie języka poprzez ruchy wymiatające do tyłu i do przodu,
 • płukanie jamy ustnej roztworami o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpróchniczym.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? Pastę należy umieścić na główce szczoteczki. Następnie wystarczy przyłożyć ją do powierzchni zewnętrznej zęba i przytrzymać przez chwilę. Nie wolno jej przesuwać po zębach i dziąsłach. Wyjątkiem są jedynie powierzchnie zębów żujących.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? Tego typu szczoteczki emitują fale dźwiękowe, co pozwala na bardziej precyzyjne mycie zębów. Po nałożeniu pasty ustawić szczoteczkę pod kątem 45° i po uruchomieniu przesuwać ją po łuku zębowym. Nie dociskać główki do zębów.

Mycie zębów niemowlaka

Od kiedy myć zęby niemowlakowi? Pierwsze ząbki wyrzynają się około 6 miesiąca życia, ale nie jest to moment graniczny. Warto myć już wcześniej dziąsła, bo tam znajdują się niewidoczne zawiązki przyszłych zębów. Kaszki i mleko, które stanowią jedyny pokarm malucha, oblepiają dziąsła i język, mnożąc na nich bakterie.

Same dziąsła dziecka rodzice mogą przemywać specjalną nakładką na palec lub po prostu zwilżonym gazikiem. Zamiast pasty do zębów należy używać tylko wody. Ten zabieg zapobiega również powstawaniu pleśniawkom.

Mycie zębów niemowlaka to bardzo ważny element higieny. Pierwsze ząbki, mleczaki, szykują miejsce dla zębów stałych. Dzięki zębom mlecznym dziecko uczy się także nawyku żucia. Przy chorych mleczakach występuje duże prawdopodobieństwo, że zęby stałe też zaatakuje choroba, na przykład próchnica.

Jak myć zęby niemowlaka? Oto zasady:

 • szczoteczka z małą główką i miękkim włosiem, przeznaczona dla konkretnego wieku dziecka,
 • stosowanie pasty dostosowanej do wieku, ze stężeniem fluoru do 1000 ppm.,
 • delikatne mycie zębów niemowlaka kolistymi ruchami,
 • sprawdzanie czy dziecko nie połyka pasty,
 • delikatne ścieranie nadmiaru pasty z zębów po zakończeniu mycia,
 • szczotkowanie wszystkich powierzchni maksymalnie przez 2 minuty,
 • zajęcie uwagi dziecka podczas mycia, aby zminimalizować wiercenie i odwracanie głowy (np. śpiewając czy opowiadając bajkę).

Czym myć zęby niemowlaka? Do momentu pojawienia się pierwszych mleczaków należy używać tylko wody do przemywania dziąseł. Pasty dla niemowlaków powinny zawierać naturalne składniki. Pozbawione są środków konserwujących, bez cukru.

Warto korzystać z past bez fluoru, ale z ksylitolem i żelem krzemowym. W pastach do zębów z fluorem jego zawartość powinna wynosić około 1000 ppm. W celu zachęcenia dziecka do mycia zębów warto wybierać jego ulubione smaki.

Reklama

Instrukcja mycia zębów dla dzieci

Mycie zębów dzieci to konieczny i ważny element dbałości o prawidłową higienę jamy ustnej. Od kiedy myć zęby dziecku? Od momentu wyrżnięcia się pierwszego mlecznego zęba (wcześniej rodzice myją wodą same dziąsła malucha).

Do 6-7 roku życia mycie powinno odbywać się pod nadzorem rodziców.  Na początku zęby dziecku myją rodzice, stopniowo pozwalając na samodzielne szczotkowanie. 

Wyrobienie u dziecku nawyku systematycznej higieny zębów to czasem trudny proces. Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Około 12-18 miesiąca życia warto zainteresować dziecko szczoteczką. Na początku można traktować ją jako element zabawy w czasie kąpieli.

Później warto, aby dziecko wybrało dla siebie taką, która najbardziej przypadła mu do gustu. Pierwsze kroki w myciu zębów dziecka powinny być wspólnym czasem rodziny – wspólne szczotkowanie zębów, śmieszne miny rodzica do lustra czy śpiewanie piosenek. Warto wcześniej przeczytać dziecku bajkę o myciu zębów. W celu zachęty można zakupić specjalny zestaw do mycia zębów dla dzieci.

Taki produkt zawiera szczoteczkę, pastę i kubek, które są kolorowe, posiadają specjalne grafiki (np. ulubiony bohater z bajki), których celem jest zachęcenie do mycia zębów. 

Reklama

Ile razy dziennie myć zęby?

Ile razy myć zęby? Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie. Taką częstotliwość zaleca także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Ile razy dziennie myć zęby? Najbezpieczniej jest myć zęby dwa razy w ciągu dnia, ale często warto myć nawet trzy razy dziennie. Pozytywne efekty przynosi także mycie zębów po każdym posiłku, a z pewnością po śniadaniu i kolacji. Warto odczekać 20-30 minut po posiłku, aby ślina obniżyła poziom kwasowości. Szczotkowanie zębów po posiłku usuwa resztki jedzenia i zapobiega namnażaniu bakterii.

Mycie zębów przed czy po śniadaniu? Szczotkowanie zębów powinno być pierwszą czynnością po przebudzeniu. W ten sposób usuwany jest osad, nagromadzony na zębach podczas nocy oraz bakterie.

Zjedzenie śniadania bez umycia zębów ułatwia rozkład cukrów i węglowodanów, zawartych w posiłku w kwasy, które są niebezpieczne dla szkliwa i dziąseł. W przypadku, gdy śniadanie jest pierwsze mycie zębów powinno nastąpić po 20 minutach od zjedzenia posiłku, nigdy bezpośrednio po.

Reklama

Ile powinno się myć zęby?

Ile minut powinno się myć zęby? Zalecany czas mycia to 2-3 minuty przy zastosowaniu szczoteczki manualnej. Taki czas pozwala oczyścić zęby i nie podrażnić dziąseł. Do trzech minut wystarczy, aby pasta zmiękczyła osad nazębny i mogła skuteczniej wniknąć w strukturę zębów. Zatem odpowiedź, jak długo myć zęby jest dość prosta.

Wiedza na temat, ile czasu myć zęby jest niezmiernie ważna z uwagi na ochronę zębów. Zbyt długie i intensywne szczotkowanie osłabia szkliwo i drażni dziąsła. Może także przyczynić się do odsłaniania szyjek i korzeni zębów. Nadmiar fluoru jest także przyczyną fluorozy.

Reklama

Jak myć zęby z aparatem?

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym? Podstawową zasadą jest częste i dokładne mycie. Szczotkowanie ma nie tylko dbać o zęby, ale także usunąć resztki jedzenia z mechanizmów aparatu.

Mycie zębów z aparatem stałym powinno być dość silne, z wyjątkiem pierwszych kilku dni po założeniu aparatu. W tym czasie zęby są wyjątkowo wrażliwe i obolałe.

Jak często myć zęby z aparatem? Mycie zębów jest w tym przypadku konieczne po każdym, nawet najdrobniejszym posiłku. To nie tylko kwestia zdrowotna, ale także estetyczna. Częste mycie pozwala na skutecznie usuwanie resztek pokarmu z aparatu.

Szczoteczka do mycia zębów z aparatem może być zwykłą szczoteczką manualną lub szczoteczką elektryczną, ale przeznaczoną do higieny zębów w aparacie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Z. Jańczuk, U. Kaczmarek, M. Lipski „Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny.” PZWL, Warszawa 2015, s. 165-168
 • R. Górska, T. Konopka; „Periodontologia współczesna”, Med Tour Press International Sp. z o.o., Otwock 2013, s. 205-214
 • D. Olczak-Kowalczyk, P. Sobiech, E. Korporowicz i inni „Ograniczenie wpływu czynnika bakteryjnego choroby próchnicowej w profilaktyce pierwotnej i wtórnej’, W: Zapobieganie i leczenie choroby próchnicowej u dzieci. Warszawa, Wydawnictwo Borgis, 2013; 33–51
 • D. Piątkowska „Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne”, Med. Tour Press International Sp. z o.o. 2009, s. 108-112
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Dlaczego warto korzystać z pasty bez fluoru?
Kobieta wraz z dzieckiem myją zęby pastą bez fluoru
Higiena jamy ustnej u dzieci i dorosłych - zasady. Jak czyścić zęby?
Mycie zębów u dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Nić dentystyczna
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?
Kobieta z córką myją zęby
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!