Dla Ciebie, na zdrowie!

Paradontoza - objawy, przyczyny. Jak leczyć?

Paradontoza to zapalenie przyzębia, które powinno zostać wykryte dość szybko. W przeciwnym razie nieleczona dolegliwość może doprowadzić do bardzo poważnych skutków ubocznych, przede wszystkim do utraty zębów, ale również chorób serca czy nowotworu.
Spis treści

Reklama

Paradontoza

Paradontoza to inaczej choroba przyzębia, która dotyka ponad 50% populacji, należy więc do najczęstszych chorób jamy ustnej. Schorzenie wywoływane jest przez bakterie, które namnażając się w jamie ustnej prowadzą do stanu zapalnego. Paradontoza spowodowana jest nieodpowiednim dbaniem o uzębienie, paleniem papierosów oraz niezdrowym trybem życia. Dolegliwość ta często pojawia się u osób starszych oraz chorych na cukrzycę, a także nałogowych palaczy. Częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Paradontoza - objawy

Początkowe objawy paradontozy w postaci nieznacznej bolesności i krwawienia z dziąseł podczas szczotkowania zębów, mogą wydawać się mało dokuczliwe, dlatego często są lekceważone.

Paradontoza objawia się poprzez:

 • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,
 • swędzenie dziąseł,
 • krwawienie dziąseł podczas higieny jamy ustnej, a nawet podczas jedzenia,
 • ból podczas szczotkowania zębów,
 • pojawienie się kieszonek dziąsłowych,
 • nieprzyjemny oddech,
 • wrażliwość na zimne oraz gorące napoje,
 • chwiejność zębów.

Do najważniejszych objawów należy odkrycie szyjki zęba. Za zapalenie przyzębia odpowiedzialne są bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym.

Paradontoza doprowadza do wypadania zębów

Niestety, zapalenie przyzębia diagnozuje się dość późno. Pierwsze objawy są albo niezauważalne, bądź zupełnie ignorowane przez chorych. Wpływ na to ma także nieprawidłowa profilaktyka oraz brak leczenia uzębienia.

Nieleczona paradontoza może doprowadzić do wypadania zębów. Bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym mogą skutkować zapaleniem, niszcząc tkanki przyzębia. Następnie dochodzi do rozchwiania zębów, w wyniku czego tracą oparcie i wypadają.

Reklama

Paradontoza – leczenie

Leczenie paradontozy uzależnione jest od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowym stadium paradontozy stomatolog udziela pacjentowi porady dotyczącej prawidłowej higieny jamy ustnej, doboru odpowiedniej szczoteczki, czy techniki szczotkowania zębów. Może zalecić również stosowanie płynów do płukania ust, czy nitkowanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Lekarz pomaga także dobrać odpowiednią pastę na paradontozę, płukanki, czy inne preparaty.

W kolejnym stadium paradontozy, kiedy płytka nazębna jest bardziej widoczna, lekarz wykonuje zabieg higienizacji, polegający na usunięciu kamienia nazębnego, piaskowaniu, polerowaniu powierzchni zębów oraz fluoryzacji (nałożenie na zęby specjalnego lakieru lub żelu zawierające fluor, w celu wzmocnienia szkliwa). Jeśli istnieje taka konieczność, stomatolog oczyszcza również kieszonki zębowe i zabezpiecza je przed działaniem szkodliwych bakterii.  

Zaawansowana paradontoza wymaga niekiedy ingerencji chirurgicznej, a zabieg ma na celu usunięcie zmienionych tkanek przyzębia oraz ich regenerację lub odtworzenie, a w niektórych przypadkach również stabilizację ruchomych zębów.

W leczeniu paradontozy wykorzystuje się również zabiegi wodami leczniczymi, które można znaleźć w ofertach sanatoriów. Lecznicze natryski z solanek, wód siarkowych, morskich oraz żelazistych dokładnie wypłukują przestrzenie międzyzębowe. Masaż towarzyszący płukankom powoduje zarastanie kieszeni dziąsłowych, dzięki czemu zęby stają się bardziej stabilne, ból ustępuje, a dziąsła przestają krwawić.

Paradontoza - leczenie domowe

Domowe leczenie paradontozy dotyczy przede wszystkim początkowej fazy rozwoju choroby, a opiera się głównie na odpowiedniej higienie jamy ustnej i prawidłowym szczotkowaniu zębów. Ponadto naturalne leczenie paradontozy wspomagają:

 • odpowiednio dobrana pasta na paradontozę;
 • szczoteczka do zębów o miękkości wskazanej przez stomatologa;
 • preparaty na paradontozę zalecone przez lekarza (maści, żele, kremy, płyny do płukania etc.);
 • płukanki ziołowe na bazie szałwii, rumianku, kwiatów czarnego bzu, czy kory dębu;
 • masaże dziąseł (palcem bądź specjalnym gumowym stymulatorem zamontowanym na szczoteczce do zębów);
 • czyszczenie kieszonek dziąsłowych oraz przestrzeni międzyzębowych poprzez specjalne irygacje.

Reklama

Paradontoza – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną paradontozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, czyli przede wszystkim niesystematyczne i niewłaściwe szczotkowanie zębów. To prowadzi do namnażania się bakterii, które gromadzą się między dziąsłami, odkładania płytki nazębnej i rozwoju stanu zapalnego. Płytka nazębna potrafi przekształcić się w kamień nazębny, pod którym również kumulują się drobnoustroje. Nieleczony stan zapalny prowadzi do zmian w obszarze przyzębia i w konsekwencji do paradontozy. Zęby stają się chwiejne, są coraz słabiej osadzone w zębodole i mogą zacząć wypadać.

Przyczyną paradontozy może być również nadmierna higiena jamy ustnej. Zbyt silny nacisk na zęby i dziąsła może powodować cofanie się tych drugich. Obniżony w ten sposób korzeń zęba staje się wrażliwy i podatny na zmiany temperatur, tym samym mniej odporny na wszelkie mikrourazy.

Powstawaniu paradontozy sprzyjają również:

 • przebyte choroby;
 • zaburzenia hormonalne;
 • krzywe uzębienie, czy wady zgryzu, które utrudniają odpowiednią higienę jamy ustnej;
 • ciąża;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • osłabiony układ odpornościowy;
 • czynniki genetyczne;
 • cukrzyca;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • palenie papierosów;
 • spożywanie alkoholu;
 • zbyt częste żucie gumy.

Paradontoza a implanty

Specjaliści ostrzegają, że implanty zębowe nie są sposobem na pozbycie się paradontozy. Jeśli paradontoza nie zostanie wyleczona, to bakterie, które przedostają się z jednych kieszonek dziąsłowych do kolejnych, będą osadzać się również na implantach oraz mogą atakować kolejne zęby.

Jak zapobiegać paradontozie

By zapobiec paradontozie należy przede wszystkim dbać o jamę ustną. Codzienne szczotkowanie zębów jest absolutnym minimum, jakie trzeba wykonać, by dbać o czystość uzębienia. Zęby należy myć trzy razy dziennie, obowiązkowe jest również używanie nici dentystycznej.

Regularne wizyty u dentysty są konieczne, by zapobiec chorobom jamy ustnej. Przy zdrowym uzębieniu należy pojawiać się u stomatologa raz w roku. Podczas takiej wizyty można wykonać zabieg usuwania kamienia nazębnego, w którym namnażają się bakterie. W przypadku zdiagnozowanej paradontozy konieczne jest rozpoczęcie specjalistycznego leczenia.

Paradontoza groźna dla zdrowia

Według badań naukowców, choroba dziąseł i przyzębia może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia skutków. Z powodu zbyt późno wysuniętej diagnozy bakterie znajdujące się w przyzębiu mogą stać się bezpośrednią przyczyną chorób serca.

Choroby serca spowodowane przez paradontozę wynikają z przedostawania się bakterii przyzębia do krwiobiegu. Naukowcy wciąż zastanawiają się nad tym, w jaki sposób dochodzi do zakażenia. Potwierdzają jednak, że paradontoza przyczynia się w znacznym stopniu do chorób układu krążenia, pogłębiając problemy z sercem. Bakterie znajdujące się w krwiobiegu mogą bowiem tworzyć zakrzepy utrudniające przepływ krwi.

Paradontoza a ryzyko nowotworu

Inne badania wskazują, że osoby dotknięte paradontozą są w większym stopniu narażone na rozwój nowotworów. Za to również odpowiedzialne mogą być bakterie gromadzące się w przyzębiu. Uszkadzają dziąsła, powodując wypadanie zębów, a następnie wnikają w głąb ludzkiego ciała, doprowadzając do infekcji.

Paradontoza odpowiedzialna za choroby

Zdaniem niektórych lekarzy, bakterie z okolic przyzębia powstałe w wyniku paradontozy mogą być odpowiedzialne także za inne dolegliwości, takie jak zapalenie nerek czy stawów. Mogą mieć również niekorzystny wpływ na leczenie cukrzycy, a nawet wpłynąć na przedwczesny poród.

fot. wikipedia.org
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Redaktor naczelna medme.pl. Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy nad rozwojem serwisu medme.pl.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Mężczyzna pokazuje jakiej używa pasty do zębów
Pasta do zębów - rodzaje. Czym się kierować przy wyborze?
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?