Jakie zasady wydawania leków obowiązywały do tej pory?
- Do tej pory osoba realizująca receptę mogła ustalić jedynie postać leku, gdy nie została ona wpisana. Nie można było jednak doprecyzować samej jednostki dawkowania. Przed 20 lipca 2024 r., gdy na recepcie nie wpisano lub wpisano błędnie dawkowanie, można było wydać 2 najmniejsze opakowania.
- Gdy na recepcie wystawiono lek do stosowania na skórę (np. maści, kremy, płyny) lub paski do glukometru bez podania co najmniej częstotliwości stosowania, to nie można było wydać ani jednego opakowania.
- Do tej pory osoba realizująca receptę musiała interpretować rozbieżności na recepcie na niekorzyść pacjenta. Np.:
- Dawkowanie 2 lub 3 tabletki na dobę oznaczało, że pacjent może otrzymać ilość leku uwzględniającą tylko 2 tabletki dziennie.
- Na podstawie dawkowania: 3 x dziennie 1 pasek przez 66 dni (czyli 198 pasków), można było wydać maks. 100 lub 150 pasków (w zależności od wielkości opakowań), a nie 200.
- W przypadku zapisania 5 opakowań syropu po 200 ml i dawkowania: 10 ml codziennie rano przez 90 dni, można było wydać tylko 4 opakowania (nie można było zaokrąglać w górę).
Dawne zasady, chociaż były od lat oczywiste dla pracowników aptek, mogły powodować niezadowolenie pacjentów. Pacjent to osoba chora i cierpiąca, która po wizycie u lekarza czuła, że coś w jej stanie może zmienić się na lepsze. Tymczasem w aptece mogło się okazać, że lekarz był przepracowany lub danego dnia roztargniony i błędnie wystawił receptę.
Osobiście zawsze odczuwałam dyskomfort i współczucie, gdy pacjent przychodził do apteki z przekonaniem, że otrzyma wszystkie zaordynowane leki, których w praktyce nie mogłam mu ich wydać, ponieważ obowiązywało mnie takie, a nie inne prawo farmaceutyczne. W takiej sytuacji, drukowałam receptę - jeśli była to e-recepta i zapisywałam, jak powinna wyglądać prawidłowo. Oczywiście wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy - nawet lekarz - może popełniać błędy. To jednak zawsze powodowało komplikacje, bo pacjent musiał wówczas wrócić do lekarza i poprosić o poprawę recepty. Tylko w taki sposób mógł otrzymać zaordynowaną ilość leku.
Takie sytuacje powodowały wiele logistycznych problemów dla pacjentów. Budziło to w nich złość i pretensje. Czasami taka sytuacja miała miejsce nawet kilka razy dziennie, dlatego uważam, że wprowadzone 20 lipca 2024 r. zmiany były konieczne.
Reklama
Na czym polegają zmiany w realizacji recept?
Zmiany w realizacji recept od 20 lipca 2024 r. wynikają z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lipca 2024 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept. Z Rozporządzenia można się dowiedzieć, że:
- Osoba wydająca określa postać lub postać jednostki dawkowania produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego na podstawie posiadanej wiedzy. Aptekarz może samodzielnie wskazać jednostkę dawkowania (np. kropla, j.m., mililitr, pompka, wziew, tabletka).
- Gdy na recepcie nie wpisano dawkowania, wpisano je w sposób błędny, nieczytelny lub niezgodny z prawem farmaceutycznym, można:
- w przypadku leków objętych refundacją - wydać 4 najmniejsze opakowania z wykazu leków refundowanych,
- w przypadku leków pełnopłatnych - wydać 4 najmniejsze opakowania dostępne w obrocie
- wydać do 2 ryczałtów leku recepturowego.
- Gdy na recepcie wystawiono lek do stosowania na skórę lub wyrób medyczny do diagnostyki in vitro (np. paski do glukometru) bez podanej co najmniej częstotliwości stosowania, to obecnie można wydać do 4 opakowań, jeśli tyle jest przepisanych. Nie wolno wydać 4 opakowań, jeśli wypisane są np. 3 lub mniej.
- Gdy na recepcie wystawiono lek do stosowania na skórę lub paski do glukometru w ilości większej niż 4 opakowania, to będzie można wydać wszystko, jeśli na recepcie będzie przynajmniej częstotliwość stosowania, a pacjent zacznie taką receptę w ciągu pierwszych 30 dni od dnia wypisania.
- W przypadku leków recepturowych zasada ta będzie stosowana dla recept na leki do stosowania na skórę w ilości przekraczającej 2 ryczałty.
- Gdy na recepcie wskazano różne ilości leku, można wydać ilość największą.
Nowe przepisy usprawnią pracę farmaceutów. Będzie dochodziło do mniejszej liczby pomyłek i rzadszej konieczności tłumaczenia ograniczeń w realizacji recept pacjentom. Celem wprowadzenia zmian było ułatwienie życia pacjentom i rzadsze ich odsyłanie do lekarzy w celu poprawy recept.
Reklama
Czego nie dotyczą nowe przepisy?
Nowe zasady nie mają zastosowania do recepty, na której przepisano produkt leczniczy zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową z grup I-N i II-P. Takie leki muszą być przepisane na recepcie zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2024 r. poz. 373).
W przypadku leków spoza wymienionych grup nie zmienia się to, że:
- Można wydać jednorazowo ilość leków, wyrobów medycznych lub środków spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego na 120 dni kuracji, a łącznie max na 360 dni (jeśli tyle przepisano).
- O kolejnym terminie realizacji recepty będzie informował system P1 w przypadku recept wystawionych na więcej niż 120 dni kuracji.
- Recepty na antybiotyki przyjmowane doustnie są ważne tylko 7 dni.