Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Zmiany w wydawaniu leków przez farmaceutów. Nowe zasady już weszły w życie

Od 20 lipca 2024 r. w aptekach realizuje się recepty na nieco innych zasadach niż dotychczas. Dowiedz się, co się zmieniło, a co nie i dlaczego.
Farmaceutka pracuje w aptece po zmianach w realizacji recept
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zmiany w realizacji recept, które weszły w życie 20 lipca 2024 roku, są korzystne dla pacjentów.
  • Zmiany nie dotyczą leków psychotropowych i narkotycznych. Co jeszcze się nie zmieniło?
  • Przed 20 lipca 2024 roku pacjenci czasami mogli być rozgoryczeni ograniczeniami w realizacji recept. Czy mogą spodziewać się zmian na lepsze?
Spis treści

Jakie zasady wydawania leków obowiązywały do tej pory?

  • Do tej pory osoba realizująca receptę mogła ustalić jedynie postać leku, gdy nie została ona wpisana. Nie można było jednak doprecyzować samej jednostki dawkowania. Przed 20 lipca 2024 r., gdy na recepcie nie wpisano lub wpisano błędnie dawkowanie, można było wydać 2 najmniejsze opakowania.
  • Gdy na recepcie wystawiono lek do stosowania na skórę (np. maści, kremy, płyny) lub paski do glukometru bez podania co najmniej częstotliwości stosowania, to nie można było wydać ani jednego opakowania.
  • Do tej pory osoba realizująca receptę musiała interpretować rozbieżności na recepcie na niekorzyść pacjenta. Np.:
    • Dawkowanie 2 lub 3 tabletki na dobę oznaczało, że pacjent może otrzymać ilość leku uwzględniającą tylko 2 tabletki dziennie.
    • Na podstawie dawkowania: 3 x dziennie 1 pasek przez 66 dni (czyli 198 pasków), można było wydać maks. 100 lub 150 pasków (w zależności od wielkości opakowań), a nie 200.
    • W przypadku zapisania 5 opakowań syropu po 200 ml i dawkowania: 10 ml codziennie rano przez 90 dni, można było wydać tylko 4 opakowania (nie można było zaokrąglać w górę).

Dawne zasady, chociaż były od lat oczywiste dla pracowników aptek, mogły powodować niezadowolenie pacjentów. Pacjent to osoba chora i cierpiąca, która po wizycie u lekarza czuła, że coś w jej stanie może zmienić się na lepsze. Tymczasem w aptece mogło się okazać, że lekarz był przepracowany lub danego dnia roztargniony i błędnie wystawił receptę.

Osobiście zawsze odczuwałam dyskomfort i współczucie, gdy pacjent przychodził do apteki z przekonaniem, że otrzyma wszystkie zaordynowane leki, których w praktyce nie mogłam mu ich wydać, ponieważ obowiązywało mnie takie, a nie inne prawo farmaceutyczne. W takiej sytuacji, drukowałam receptę - jeśli była to e-recepta i zapisywałam, jak powinna wyglądać prawidłowo. Oczywiście wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy - nawet lekarz - może popełniać błędy. To jednak zawsze powodowało komplikacje, bo pacjent musiał wówczas wrócić do lekarza i poprosić o poprawę recepty. Tylko w taki sposób mógł otrzymać zaordynowaną ilość leku.

Takie sytuacje powodowały wiele logistycznych problemów dla pacjentów. Budziło to w nich złość i pretensje. Czasami taka sytuacja miała miejsce nawet kilka razy dziennie, dlatego uważam, że wprowadzone 20 lipca 2024 r. zmiany były konieczne.

Reklama

Na czym polegają zmiany w realizacji recept?

Zmiany w realizacji recept od 20 lipca 2024 r. wynikają z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lipca 2024 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept. Z Rozporządzenia można się dowiedzieć, że:

  • Osoba wydająca określa postać lub postać jednostki dawkowania produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego na podstawie posiadanej wiedzy. Aptekarz może samodzielnie wskazać jednostkę dawkowania (np. kropla, j.m., mililitr, pompka, wziew, tabletka).
  • Gdy na recepcie nie wpisano dawkowania, wpisano je w sposób błędny, nieczytelny lub niezgodny z prawem farmaceutycznym, można:
    • w przypadku leków objętych refundacją - wydać 4 najmniejsze opakowania z wykazu leków refundowanych,
    • w przypadku leków pełnopłatnych - wydać 4 najmniejsze opakowania dostępne w obrocie
    • wydać do 2 ryczałtów leku recepturowego.
  • Gdy na recepcie wystawiono lek do stosowania na skórę lub wyrób medyczny do diagnostyki in vitro (np. paski do glukometru) bez podanej co najmniej częstotliwości stosowania, to obecnie można wydać do 4 opakowań, jeśli tyle jest przepisanych. Nie wolno wydać 4 opakowań, jeśli wypisane są np. 3 lub mniej.
  • Gdy na recepcie wystawiono lek do stosowania na skórę lub paski do glukometru w ilości większej niż 4 opakowania, to będzie można wydać wszystko, jeśli na recepcie będzie przynajmniej częstotliwość stosowania, a pacjent zacznie taką receptę w ciągu pierwszych 30 dni od dnia wypisania.
    • W przypadku leków recepturowych zasada ta będzie stosowana dla recept na leki do stosowania na skórę w ilości przekraczającej 2 ryczałty.
  • Gdy na recepcie wskazano różne ilości leku, można wydać ilość największą.

Nowe przepisy usprawnią pracę farmaceutów. Będzie dochodziło do mniejszej liczby pomyłek i rzadszej konieczności tłumaczenia ograniczeń w realizacji recept pacjentom. Celem wprowadzenia zmian było ułatwienie życia pacjentom i rzadsze ich odsyłanie do lekarzy w celu poprawy recept.

Reklama

Czego nie dotyczą nowe przepisy?

Nowe zasady nie mają zastosowania do recepty, na której przepisano produkt leczniczy zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową z grup I-N i II-P. Takie leki muszą być przepisane na recepcie zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2024 r. poz. 373).

W przypadku leków spoza wymienionych grup nie zmienia się to, że:

  • Można wydać jednorazowo ilość leków, wyrobów medycznych lub środków spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego na 120 dni kuracji, a łącznie max na 360 dni (jeśli tyle przepisano).
  • O kolejnym terminie realizacji recepty będzie informował system P1 w przypadku recept wystawionych na więcej niż 120 dni kuracji.
  • Recepty na antybiotyki przyjmowane doustnie są ważne tylko 7 dni.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz. U. z 2024 r. poz. 991).
  • Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. z 2024 r. poz. 373).
  • Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept (Dz. U. z 2023 r. poz. 487).
Sylwia Borowska
Artykuł napisany przez
Sylwia Borowska
Od 4 roku studiów byłam członkiem Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Podczas studiów doktoranckich interesowałam się obecnością szkodliwych substancji w produktach kosmetycznych, a także możliwością ochrony przed działaniem substancji toksycznych, na które jesteśmy codziennie narażeni. Stale pogłębiam swoją wiedzę, uczestnicząc w kursach i szkoleniach dla farmaceutów.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Prawa pacjenta
Brak ubezpieczenia dziecka a wystąpienie urazu - konsekwencje
Ubezpieczenie dla dziecka
Chorobowe w ciąży – jak obliczyć? Kto i kiedy wypłaca?
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą: ile wynosi? Dokumenty
Kobieta opiekuje się starszą kobietą
Podobne artykuły
Ubezpieczenie szpitalne
Ubezpieczenie szpitalne w LUX MED Ubezpieczenia: usługi szpitalne, sieć prywatnych szpitali, koordynacja opieki szpitalnej
Mężczyzna na wózku
Grupa inwalidzka: przywileje. Ile wynosi i jak ją otrzymać?
Mężczyzna na zwolnieniu chorobowym
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Ile wynosi za każdy dzień? Przykład i kalkulator
Pacjent prosi lekarza o zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie – ile dni może wypisać lekarz rodzinny?
Pielęgniarka pobiera krew pacjentce
Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi? Morfologia i inne

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!