Obrzeżek gołębi - co zrobić gdy nastąpi ugryzienie?

Wśród 25 gatunków kleszczy, które można spotkać na terenie Polski, za jedne z najgroźniejszych są uznawane obrzeżki gołębie, zwane również kleszczami gołębimi lub ptasimi. Niebezpieczeństwo ugryzienia przez nie potęguje fakt, iż, by paść ofiarą obrzeżka, nie trzeba wcale wybierać się na spacer do lasu lub na łąkę. Często nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy np. porządkować zaniedbany strych. A pajęczak ten może być nosicielem wielu groźnych chorób, w tym m.in. boreliozy i kleszczowego zapalania mózgu.
Obrzeżek gołębi u dziecka
Źródło: 123RF
Spis treści

Obrzeżka gołębiego (jego właściwa nazwa to obrzeżek gołębień, z j. łacińskiego. Argas reflexus) można spotkać, jak sama jego nazwa wskazuje, wszędzie tam, gdzie występują gołębie. Są to więc m.in. poddasza, strychy, gołębniki, a także wieże kościołów. Kleszcz ten nie gardzi jednak również innymi ptakami, np. jaskółkami, gawronami, wróblami oraz kurami, kaczkami i gęsiami.

Można więc spotkać go też w kurnikach i we wszystkich innych miejscach, gdzie żyje ptactwo. Człowiek ma więc z nimi styczność np. podczas porządkowania poddasza, na którym wcześniej bytowały gołębie. Zdarza się również, że obrzeżek, kiedy nie ma innych żywicieli w pobliżu, przenosi się do mieszkań. Wtedy w ciągu dnia ukrywa się np. w podłogowych i ściennych szparach, w ramach okiennych, w futrynach, pod tapetami i boazerią, w futrynach oraz w szczelinach mebli (m.in. łóżek). Do ugryzień człowieka przez obrzeżka dochodzi głównie nocą.

Obrzeżek gołębi – ugryzienie

Posiadający owalny i zwężający się ku przodowi kształt obrzeżek gołębień to pajęczak niewielkich rozmiarów (od 4,5 do 10 mm długości i od 3 do 7 mm szerokości). Jego osobniki są koloru szarego lub szaro-brązowego. Do ugryzień człowiek dochodzi z udziałem zarówno dorosłych osobników, jak i też wcześniejszych form tego gatunku, czyli larw i nimf). Dorosłe osobniki przyczepiają się do skóry człowieka i ssą jego krew od pół do półtorej godziny. Następnie odczepiają się.

Obrzeżek gołębi – objawy:

O tym, że doszło do ugryzienia przez obrzeżka, świadczy:

 • niewielkich rozmiarów plamka krwotoczna (o średnicy około 1 mm) lub też zaczerwieniony pęcherzyk pojawiający się na skórze,
 • swędzenie oraz obrzęk skóry w miejscach, w których doszło do ukąszeń; opuchlizna obejmuje na ogół dużo większą powierzchnię ciała niż samo miejsce ukąszenia (np. całą rękę lub całą nogę, a nawet połowę ciała) – bardzo niebezpieczne są ugryzienia na twarzy, bo wówczas powstały na niej obrzęk może powodować problemy z oddychaniem; natomiast swędzenie skóry nie ustępuje przez okres co najmniej kilku tygodni,
 • powiększone węzły chłonne ulokowane najbliżej miejsca ugryzienia, co jest efektem zapalenia naczyń limfatycznych będącego następstwem ugryzienia,
 • bóle i zawroty głowy, a nierzadko towarzysząca im gorączka,
 • bóle brzucha połączone z nudnościami, wymiotami i biegunk,
 • duszności,
 • problemy ze wzrokiem i słuchem.

Ponieważ do ugryzień przez obrzeżka dochodzi zazwyczaj nocą, a pogryziona osoba dostrzega ślady jego obecności na swoim ciele dopiero po przebudzeniu, niezwykle trudno jest stwierdzić od razu, że jest to efekt styczności akurat z tym pajęczakiem. Tymczasem niektóre jego osobniki mogą być nosicielami bardzo groźnych chorób. Są to m.in.:

 • borelioza,
 • gorączka Q, zwana kozią grypą (zakaźna choroba odzwierzęca),
 • kleszczowe zapalenie mózgu,
 • paradur gołębi,
 • babeszjoza (piroplazmoza),
 • wstrząs anafilaktyczny mogący doprowadzić nawet do zgonu.

Jeśli nie doszło do zakażenia niebezpiecznymi chorobami, a osoba, która została ugryziona przez obrzeżka nie jest uczulona na jego ślinę, wystarczy zastosować na miejsce ugryzienia preparat odkażający (np. spirytus salicylowy) oraz maść, krem lub żel przeciwzapalny. W innych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem. Ten może zalecić m.in. przyjmowanie leków na alergię.

 

Obrzeżek gołębi – jak się go pozbyć?

 

Do ugryzienia przez obrzeżka gołębiego może dojść przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim. W Polsce kleszcze te są aktywne na ogół od marca do października. Warto mieć na uwadze jednak fakt, ze dorosłe osobniki tego gatunku są bardzo odporne na niskie temperatury, a bez pożywienia (czyli bez krwi np. gołębia lub człowieka) są w stanie przeżyć nawet pięć lat.

 

W sklepach są dostępne różnego rodzaju środki, z pomocą których można spróbować zwalczać obrzeżka samodzielnie. Skuteczne jego pozbycie się wymaga jednak wiedzy i rozeznania na temat tego, jakie lokalizacje w mieszkaniu są jego siedliskami. Często więc ostateczny sukces w tej walce udaje się osiągnąć dopiero po wezwaniu firmy zajmującej się deratyzacją, dezynsekcją i dezynfekcją. Jej pracownicy, w zależności od ilości i miejsc występowania obrzeżków, mogą zastosować oprysk, zamgławienie (w niskiej lub wysokiej temperaturze) albo też parowanie.

 

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Babeszjoza – odkleszczowa choroba psa niebezpieczna także dla człowieka
Przeczytaj artykuł
Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Babeszjoza – odkleszczowa choroba psa niebezpieczna także dla człowieka
Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
Test ELISA - co wykrywa i na czym polega to badanie?
Ugryzienie kleszcza - co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama