Pluskwa domowa – jak wygląda, co ją odstrasza? Jaja pluskwy

Pluskwa domowa to pasożyt żywiący się krwią, trudny do wytępienia. To owad, którego samice produkują dziennie od dwóch do trzech jaj. Ze względu na płaski kształt ciała, mogą ukryć się niemalże wszędzie. Jak zwalczyć pluskwy? Czy są na nie domowe sposoby?
Pluskwa domowa w łózku
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to są pluskwy? To robaki, które mogą uprzykrzać życie wielu osobom, a dodatkowo rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Mitem jest fakt, iż biorą się one z brudu. Przyczyny ich występowania nie są do końca znane.

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa domowa to owad o czerwono-brązowej barwie. Jest owalny i nie ma skrzydeł, a jego długość osiąga maksymalnie 7 milimetrów. Posiada trzy pary odnóży, które uposażone są w pazurki pozwalające przyczepiać się. Dorosłe osobniki, które przez dłuży czas się nie odżywiały mają barwę blado żółto-brązową, dopiero po pobraniu krwi stają się ciemniejsze.

Głowa pluskwy jest krótka i ma parę dużych oczu, a także czułek. Jaja pluskwy są produkowane w niezwykle szybkim czasie i dużych ilościach, ponieważ samica potrafi ich wyprodukować od 2 do 3 jaj w czasie dnia. Z racji tego, że żyją nawet kilka miesięcy, jedna samica może złożyć nawet 500 jaj. Wygląd ich jest nieco wygięty, o długości do 1 mm, w kolorze beżowym. Jaja składane są w takich miejscach, że często ciężko je zauważyć – są to np. szpary (ciemne miejsca).

Skąd się biorą pluskwy?

Jak już wspomniano wcześniej, nie do końca poznane są przyczyny wystąpienia pluskiew, jednak pewne jest, że nie biorą się one z brudu, jednak regularne dbanie o porządek łatwiej pozwoli je znaleźć. Do człowieka przyciąga je głównie ich temperatura ciała, a używając aparatu kłująco-ssącego znieczulają miejsce ugryzienia i przyczepiają się do ludzi na czas karmienia. Potrafią wypić więcej krwi niż wynosi ich waga.

Najczęstsze miejsca, w których lokują się te pasożyty to:

 • kina i teatry,
 • muzea,
 • używane meble,
 • hostele, akademiki, schroniska,
 • biura i szpitale,
 • wszelki transport miejski – autobusy, pociągi, tramwaje.

Dodatkowo pluskwy często przenoszone są przez osoby, które mają je w swoim mieszkaniu. Owady te potrafią przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami, a nawet mieszkaniami, poprzez różnorakie szpary.

Pluskwy w domu można znaleźć głównie w zaciemnionych miejscach, a dokładniej:

 • w ubraniach,
 • pomiędzy książkami,
 • pod dywanem,
 • przy listwach podłogowych,
 • w szczelinach pod materacem łóżka,
 • w ramach obrazów,
 • w roletach,
 • w kanapie,
 • za tapetą,
 • w zasłonach,
 • w gniazdkach elektrycznych,
 • w lustrach ściennych.

Co odstrasza pluskwy?

Jak pozbyć się pluskiew? Sposobów na wyeliminowanie ich jest co najmniej kilka, jednak niestety nie wszystkie mogą okazać się skuteczne. Zatem, jak wytępić pluskwy w mieszkaniu? Warto wiedzieć, że pasożyty te są odporne na działanie preparatów chemicznych. Wyeliminowanie ich w jednej części mieszkania często wiąże się z pojawieniem się ich w innym pomieszczeniu.

Najczęściej, by się ich pozbyć niezbędna jest fachowa pomoc. Niekiedy konieczne może okazać się wyrzucenie poszczególnych mebli, a najbardziej skrajnych przypadkach nawet remont mieszkania.

Ze względu na to, że nie lubią one temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza, ani poniżej -20 stopni, najczęściej eliminuje się je używając środków biobójczych i ma to związek z czyszczeniem termicznym.

Najpopularniejsze metody zwalczania pluskwy domowej to:

 • oprysk ciśnieniowy – jego zadaniem jest rozprowadzenie koncentratu biobójczego o danym stężeniu w połączeniu z wodą z użyciem opryskiwaczy ciśnieniowych,
 • zamgławianie ULV – rozprowadzanie w mieszkaniu koncentratu biobójczego z wodą z użyciem generatora zimnej mgły. W tym czasie nikt z mieszkańców nie może być obecny w pomieszczeniu, a po dwóch godzinach od zastosowania tej metody, mieszkanie należy dokładnie przewietrzyć. Oprysk trzeba powtarzać kilka razy w czasie kilku tygodni.

Domowe sposoby na pluskwy

Pluskwy w domu nie są łatwe do wyeliminowania, jednak czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się ich? Można próbować domowych metod, lecz nie ma pewności, że zadziałają. Przede wszystkim warto użyć odkurzacza z wąską końcówką i odkurzyć wszystkie szczeliny w meblach oraz listwach podłogowych. Co ważne, worek należy od razu dokładnie zapakować w plastikową torbę i wynieść ją do kosza, oczywiście poza mieszkanie.

Kolejnym krokiem jest wypranie wszystkich ubrań oraz pościeli, a także wysuszyć je gorącym powietrzem przez co najmniej godzinę. Dodatkowo trzeba uszczelnić wszelkie dziury i przewody, które wchodzą do domu.

Czytaj również:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Przeczytaj artykuł
Kąpiele lecznicze we własnej wannie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Kąpiele lecznicze we własnej wannie
Legionella – objawy, leczenie i zwalczanie bakterii
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama