
Spis treści
Co to są pluskwy? To robaki, które mogą uprzykrzać życie wielu osobom, a dodatkowo rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Mitem jest fakt, iż biorą się one z brudu. Przyczyny ich występowania nie są do końca znane.
Jak wygląda pluskwa?
Pluskwa domowa to owad o czerwono-brązowej barwie. Jest owalny i nie ma skrzydeł, a jego długość osiąga maksymalnie 7 milimetrów. Posiada trzy pary odnóży, które uposażone są w pazurki pozwalające przyczepiać się. Dorosłe osobniki, które przez dłuży czas się nie odżywiały mają barwę blado żółto-brązową, dopiero po pobraniu krwi stają się ciemniejsze.
Głowa pluskwy jest krótka i ma parę dużych oczu, a także czułek. Jaja pluskwy są produkowane w niezwykle szybkim czasie i dużych ilościach, ponieważ samica potrafi ich wyprodukować od 2 do 3 jaj w czasie dnia. Z racji tego, że żyją nawet kilka miesięcy, jedna samica może złożyć nawet 500 jaj. Wygląd ich jest nieco wygięty, o długości do 1 mm, w kolorze beżowym. Jaja składane są w takich miejscach, że często ciężko je zauważyć – są to np. szpary (ciemne miejsca).
Skąd się biorą pluskwy?
Jak już wspomniano wcześniej, nie do końca poznane są przyczyny wystąpienia pluskiew, jednak pewne jest, że nie biorą się one z brudu, jednak regularne dbanie o porządek łatwiej pozwoli je znaleźć. Do człowieka przyciąga je głównie ich temperatura ciała, a używając aparatu kłująco-ssącego znieczulają miejsce ugryzienia i przyczepiają się do ludzi na czas karmienia. Potrafią wypić więcej krwi niż wynosi ich waga.
Najczęstsze miejsca, w których lokują się te pasożyty to:
- kina i teatry,
- muzea,
- używane meble,
- hostele, akademiki, schroniska,
- biura i szpitale,
- wszelki transport miejski – autobusy, pociągi, tramwaje.
Dodatkowo pluskwy często przenoszone są przez osoby, które mają je w swoim mieszkaniu. Owady te potrafią przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami, a nawet mieszkaniami, poprzez różnorakie szpary.
Pluskwy w domu można znaleźć głównie w zaciemnionych miejscach, a dokładniej:
- w ubraniach,
- pomiędzy książkami,
- pod dywanem,
- przy listwach podłogowych,
- w szczelinach pod materacem łóżka,
- w ramach obrazów,
- w roletach,
- w kanapie,
- za tapetą,
- w zasłonach,
- w gniazdkach elektrycznych,
- w lustrach ściennych.
Co odstrasza pluskwy?
Jak pozbyć się pluskiew? Sposobów na wyeliminowanie ich jest co najmniej kilka, jednak niestety nie wszystkie mogą okazać się skuteczne. Zatem, jak wytępić pluskwy w mieszkaniu? Warto wiedzieć, że pasożyty te są odporne na działanie preparatów chemicznych. Wyeliminowanie ich w jednej części mieszkania często wiąże się z pojawieniem się ich w innym pomieszczeniu.
Najczęściej, by się ich pozbyć niezbędna jest fachowa pomoc. Niekiedy konieczne może okazać się wyrzucenie poszczególnych mebli, a najbardziej skrajnych przypadkach nawet remont mieszkania.
Ze względu na to, że nie lubią one temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza, ani poniżej -20 stopni, najczęściej eliminuje się je używając środków biobójczych i ma to związek z czyszczeniem termicznym.
Najpopularniejsze metody zwalczania pluskwy domowej to:
- oprysk ciśnieniowy – jego zadaniem jest rozprowadzenie koncentratu biobójczego o danym stężeniu w połączeniu z wodą z użyciem opryskiwaczy ciśnieniowych,
- zamgławianie ULV – rozprowadzanie w mieszkaniu koncentratu biobójczego z wodą z użyciem generatora zimnej mgły. W tym czasie nikt z mieszkańców nie może być obecny w pomieszczeniu, a po dwóch godzinach od zastosowania tej metody, mieszkanie należy dokładnie przewietrzyć. Oprysk trzeba powtarzać kilka razy w czasie kilku tygodni.
Domowe sposoby na pluskwy
Pluskwy w domu nie są łatwe do wyeliminowania, jednak czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się ich? Można próbować domowych metod, lecz nie ma pewności, że zadziałają. Przede wszystkim warto użyć odkurzacza z wąską końcówką i odkurzyć wszystkie szczeliny w meblach oraz listwach podłogowych. Co ważne, worek należy od razu dokładnie zapakować w plastikową torbę i wynieść ją do kosza, oczywiście poza mieszkanie.
Kolejnym krokiem jest wypranie wszystkich ubrań oraz pościeli, a także wysuszyć je gorącym powietrzem przez co najmniej godzinę. Dodatkowo trzeba uszczelnić wszelkie dziury i przewody, które wchodzą do domu.
Czytaj również:
- Pasożyty ludzkie – oczyszczanie i objawy
- Odrobaczanie ludzi - jakie stosować leki, zioła, tabletki i preparaty?
- Glista ludzka - objawy, leczenie oraz opis cyklu rozwojowego
Oceń artykuł
(liczba ocen 6)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!