Ugryzienie (ukąszenie) kleszcza – co robić po ugryzieniu i usunięciu kleszcza?

Ugryzienie kleszcza nie zawsze musi wiązać się z zakażeniem, jednak dużą rolę odgrywa czas, dlatego należy pozbyć się pasożyta jak najszybciej. W sytuacji, gdy ślad po ugryzieniu kleszcza zaczyna przekształcać się rumień to znak, by udać się do lekarza, ponieważ jest to często jeden z objawów boreliozy. Co zrobić po ukąszeniu kleszcza? Przede wszystkim nie wpadać w panikę i jak najszybciej precyzyjnie pozbyć się go ze skóry.
Specjalista wyciagający kleszcza z ciała człowieka
Źródło: 123RF

Spis treści

Ukąszenie kleszcza może doprowadzić do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, dlatego szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym należy pamiętać o odpowiednim stroju i dokładnym sprawdzaniu ciała każdego wieczoru.

Wybierając się do lasu, na łąkę czy do parku najlepiej zdecydować się na długie spodnie i skarpetki, a także nakrycie głowy. W przypadku dzieci jest to również ważne – na wózek można dodatkowo założyć moskitierę.

Nie wolno zapominać o psach, które są szczególnie narażone na obecność pajęczaków, gdyż czworonogi uwielbiają biegać po wysokich trawach czy lesie. Na rynku dostępnych jest także wiele preparatów, jak spray na kleszcze, krople, opaska, czy kremy. Jednak co robić, gdy znajdziemy kleszcza na skórze u siebie, pociechy lub zwierzaka?

Jak wygląda kleszcz?

Na początek warto wiedzieć, jak wygląda kleszcz. Jest to pasożyt małych rozmiarów, którego można spotkać praktycznie wszędzie. Uwielbiają bytować w zacienionych miejscach, na paprociach, drzewach czy wysokich trawach, dlatego nawet spędzanie czasu na balkonie może wiązać się z ugryzieniem przez kleszcza.

Kleszcz wyglądem przypomina niewielki, odstający pieprzyk. Co ważne, sam moment ugryzienia jest bezbolesny, dlatego należy dokładnie sprawdzać czy w miejscach, takich jak: za uszami, w pachwinach czy na szyi nie ulokował się kleszcz.

 ​

Ugryzienie kleszcza – choroby odkleszczowe

Ugryzienie przez kleszcza może skutkować poważną chorobą, jednak nie każdy pasożyt jest jej nosicielem. Warto poznać najczęściej występujące schorzenia, przenoszone właśnie przez te pajęczaki.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Choroba od kleszcza częściej występuje u osób, u których pasożyt ssał krew przez kilkanaście godzin. By istniało ryzyko zakażenia, musi dojść do ukąszenia przez pajęczaka.

Rumień po kleszczu – co oznacza?

Ślad po kleszczu bardzo często objawia się zaczerwieniem skóry, który wcale nie musi oznaczać choroby. Zwykle jest to odczyn alergiczny po kleszczu. Powodem do niepokoju jest rumień po kleszczu, który poza dużym rozmiarem daje uczucie swędzenia i pieczenia. Może on również przybrać postać wędrującą.

Jest to zmiana, która zwykle pojawia się po kilku lub nawet kilkunastu dniach od ukąszenia.
Z czasem zwiększa się, delikatnie przesuwając, jednak w jej środku jest niezmieniona skóra. Zwykle rumień po ukąszeniu kleszcza znika samoistnie po kilku tygodniach. Może on przybierać różne wielkości, nieco inny odcień.

Po zauważeniu u siebie zmiany w postaci rumienia, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania oraz rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Nie wolno bagatelizować tej dolegliwości, gdyż bardzo często jest to jeden z głównych objawów boreliozy.

Ugryzienie kleszcza – czy to powód do niepokoju?

Po ugryzieniu kleszcza objawy nie zawsze występują, gdyż nie każdy pasożyt przenosi jakąś chorobę. Symptomy będą różniły się także od rodzaju schorzenia, stopnia jego zaawansowania czy wieku chorego. Nieco inne dolegliwości mogą występować u zwierząt, niż u ludzi.

Bardzo często ugryzienie kleszcza swędzi, ale czy to powód do zmartwień? Jeśli świądowi nie towarzyszy rumień, to należy zachować spokój. Do lekarza warto udać się, gdy pojawi się charakterystyczne zaczerwienienie, bóle stawowe lub nie uda nam się wyjąć kleszcza w całości.

Objawy po ugryzieniu kleszcza to również często stan podgorączkowy i ogólne osłabienie. Wszystkie niepokojące dolegliwości najlepiej skonsultować z lekarzem, jeśli jednak po kilku tygodniach od wyjęcia pasożyta, nie pojawią się żadne zmiany to nie trzeba zgłaszać się do specjalisty.

Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Ukąszenie przez kleszcza nie musi od razu wiązać się z wystąpieniem schorzenia, jednak ważne jest odpowiednie pozbycie się pasożyta z ciała. Zatem, co zrobić gdy ugryzie kleszcz?

Wyjęcie go nie jest trudnym zadaniem i można zrobić to samodzielnie w domu, zarówno
w przypadku ludzi, jak i zwierząt.

Jak usunąć kleszcza?

  • można do tego użyć pęsety, specjalnej karty lub długopisu, ale lepiej nie robić tego dłońmi, gdyż łatwo zgnieść pasożyta,
  • po wybraniu narzędzia, należy chwycić kleszcza przy samej główce,
  • delikatnie obracając pasożyta, trzeba wyciągnąć go pewnym ruchem,
  • zawsze należy sprawdzić, czy został usunięty w całości – jeśli nie, należy udać się do specjalisty, który usunie pozostały fragment,
  • ostatnim krokiem jest dezynfekcja miejsca, w którym znajdował się kleszcz.

Co zrobić po wyjęciu kleszcza?

Po zdezynfekowaniu tego obszaru, należy je uważnie obserwować przez co najmniej kilka tygodni. Jeśli nie pojawią się żadne zmiany to nie ma powodu do niepokoju, natomiast jeśli zauważalny będzie np. rumień lub inne dolegliwości, jak bóle mięśniowe – należy skonsultować się z lekarzem.

Co zrobić z kleszczem? Najlepiej zabić go przez kartkę papieru lub spalić. Nie wolno rozgniatać go samymi dłońmi, a gdy jest w skórze pod żadnym pozorem nie należy go natłuszczać, przypalać, ani zgniatać. Jednym, skutecznym sposobem jest wyjęcie go z ciała
w całości.

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 68)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!