Dla Ciebie, na zdrowie!

Osłabienie organizmu - objawy, przyczyny i leczenie

Osłabienie może być zarówno niegroźnym stanem przejściowym, jak i poważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Jak wzmocnić osłabiony organizm i jakie mogą być przyczyny osłabienia?
Osłabiony organizm u mężczyzny
Źródło: 123RF
Spis treści

Osłabienie organizmu to stan, który każdy odczuwa nieco inaczej – wszystko przez ogólną kondycję i tryb życia, który potrafi być bardzo różny w zależności od osoby. Istnieje jednak zestaw ogólnych objawów, które pojawiają się wraz z osłabieniem.

Są to m.in.: utrata sił, większa męczliwość, senność, apatia i brak chęci do podejmowania działań, które wcześniej przychodziły nam bez trudu. Wystąpić mogą także zawroty głowy i/lub jej ból oraz gorszy nastrój. Często złe samopoczucie i osłabienie są wynikiem niewyspania, złej diety, stresu czy ciąży, jednak zdarza się, że są to oznaki toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Na jakie schorzenia może wskazywać ogólne osłabienie?

Reklama

Osłabienie organizmu – przyczyny

Ogólne osłabienie organizmu często jest jednym z pierwszych objawów infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jeśli jednak mamy do czynienia z ciągłym zmęczeniem i osłabieniem, warto wykonać podstawowe badania krwi, aby poznać przyczynę takiego stanu.

Jeśli do osłabienia i zawrotów głowy dołącza szybka męczliwość, wypadanie włosów i podwyższone tętno, może to wskazywać na anemię, czyli niedokrwistość. Osłabienie, brak sił i energii to także objawy niedoczynności tarczycy, cukrzycy, depresji, tocznia rumieniowatego oraz obustronnego zapalenia płuc. Przyczynami zawrotów głowy i osłabienia mogą być również choroby nowotworowe.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Osłabienie i senność to codzienny problem osób z niskim ciśnieniem tętnicznym. Jeśli jednak nasze ciśnienie pozostaje w normie, wszelkie choroby zostały wykluczone, a osłabienie towarzyszy nam co najmniej od pół roku, możemy mieć do czynienia z zespołem przewlekłego zmęczenia.

To problem zwłaszcza młodych, aktywnych kobiet, które żyją w ciągłym napięciu. Do objawów tego schorzenia zalicza się także kłopoty z koncentracją, zaburzenia snu, a nawet dolegliwości ze stronu układu pokarmowego. Jeśli mimo zdrowego odżywiania i regularnego relaksu problemy nie znikną, konieczna może okazać się psychoterapia.

Chcesz uzupełnić niedobór witaminy D? Kliknij tutaj

Co na osłabienie organizmu?

Aby leczenie osłabienia było skuteczne, najpierw trzeba poznać jego przyczynę. Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z osłabieniem wiosennym lub innym przejściowym zmęczeniem, przede wszystkim zadbajmy o higienę życia. Do diety wprowadźmy świeże warzywa i owoce, kaszę jaglaną, pestki i orzechy. Możemy też poratować się aptecznymi suplementami. Codziennie znajdźmy czas na relaks, na przykład czytanie książki, spacer lub ćwiczenia. Pamiętajmy też o wysypianiu się – zarwana noc raz na jakiś czas nie zaszkodzi, jednak nie może stać się regułą. Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, powinniśmy uporać się z osłabieniem organizmu.

Osłabienie organizmu może sygnalizować, że brakuje niektórych witamin czy minerałów. Odpowiedni poziom witaminy D jest niezwykle ważny, dlatego jeśli występują niedobory należy je niezwłocznie uzupełnić. Oprócz zbilansowanej diety można sięgnąć po preparaty, pomagające pozbyć się niedoborów. Co ważne, dawka powinna być dopasowana do wieku i indywidualnych potrzeb. Jeśli odpowiedniego szukasz preparatu kliknij tutaj

Reklama

Osłabienie po grypie

Osłabienie po infekcji wirusowej takiej jak grypa może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. W tym czasie starajmy się nie forsować i nie przemęczać naszego organizmu. Do diety włączmy świeże owoce (m.in. cytrusy) i warzywa, na przykład kiszoną kapustę. Codziennie powinniśmy także przez 30 minut spacerować na świeżym powietrzu.

Reklama

Osłabienie po antybiotyku – objawy

Szybkie odzyskanie formy po chorobie jest trudne zwłaszcza po antybiotykoterapii. Antybiotyk niszczy bowiem nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze, ale również te pożyteczne. W efekcie mogą pojawić się bóle brzucha, biegunki, zaparcia, a nawet grzybice.

Przez cały czas przyjmowania antybiotyku powinniśmy zażywać probiotyki, a także pić kefiry i jogurty naturalne. Aby wzmocnić organizm stosujmy je także przez minimum kilka dni po zakończonej kuracji antybiotykowej. Pamiętajmy równieżo zdrowej, lekkostrawnej i zbilansowanej diecie. Po chorobie starajmy się nadal dużo wypoczywać. Zbawienne będą krótkie spacery po parku czy lesie.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Sińce pod oczami - przyczyny i sposób na cienie pod oczami
Osoba z podkrążonymi oczami
Przeczytaj artykuł
Sposoby na zmęczone oczy - jakie są skuteczne i co pomaga?
Krople jako sposób na zmęczone oczy
Przeczytaj artykuł
Jeśli czujesz zmęczenie, koniecznie zrób te badania!
Badanie krwi przy zmęczeniu
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa objawy zmęczenia psychicznego
Zmęczenie psychiczne – jak je pokonać? Objawy
Mężczyzna odczuwa zmęczenie w pracy
Zmęczenie - przyczyny, objawy. Jak sobie z nim radzić?
Kobieta suplementująca witaminy w kapsułkach
Witaminy na zmęczenie i brak energii - jakie wybrać?
Kobieta cierpiąca na chroniczne zmęczenie
Ciągłe zmęczenie i senność: u mężczyzn i kobiet. Przyczyny
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!