Łopian na włosy – jakie daje efekty? Czy jest szkodliwy?

Łopian na włosy, na skórę, czy stosowany doustnie to świetny sposób na wsparcie organizmu pod względem leczniczym, jak i urodowym. Łopian jako zioło dobroczynnie wpływa m.in. na system trawienny, na metabolizm, na wygląd skóry oraz na porost włosów. Łopian stosowany na włosy daje niesłychane efekty jeśli chodzi o walkę z łupieżem, łysieniem, czy zniszczonymi i wyblakłymi włosami. Niestety ta roślina nie jest dla każdego. Kto i dlaczego nie powinien stosować łupieżu?
Korzenie łopian
Źródło:123RF

Spis treści

Jak działa łopian na włosy?

Jak wpływa łopian na włosy? Efekty stosowania tego ziela na kosmyki włosów są niewiarygodne. Nie dość, że łopian odbudowuje zniszczone, cienkie włosy, to jeszcze hamuje proces ich wypadania, a nawet powoduje, że zaczynają wyrastać nowe włoski, tzw. baby hair.

Jeśli komuś doskwiera łupież oraz łysienie łojotokowe to łopian będzie idealnym remedium na tę przypadłość. Dzięki stosowaniu tego ziela nieestetyczne białe „farfocle” na kołnierzu przestaną nas irytować, a łyse placki porosną świeżymi kępkami włosów. Stan zapalny i swędzenie skóry głowy również zostaną pokonane przez olejek łopianowy do włosów (czyli olejowanie włosów łopianem) lub płukankę do włosów, czy też wcierkę.

Można samodzielnie przygotować skuteczny wywar na włosy, jednak trzeba liczyć się z dość długim procesem przygotowywania tej substancji, by była gotowa do użycia. Można też kupić gotowy szampon z łopianem w aptece lub drogerii, czy przygotowane już ususzone ziele, jednak z pewnością kupny preparat nie będzie aż tak naturalny i zdrowy jak ten „z apteki Pana Boga”. 

Jak stosować łopian na włosy?

A jak w praktyce korzystać z ziela, jakim jest łopian? Włosy można łopianem polewać, olejować, czy też wsmarowywać w nie łopian. 

Polewanie włosów łopianowym roztworem wygląda tak, że ugotowany korzeń łopianu (2 łyżki wcześniej zebrane, ususzone i zgniecione) w około 500 ml wody, należy przecedzić oraz ostudzić wywar i polać nim umyte wcześniej włosy. Po tym zabiegu nie spłukujemy włosów, pozostawiamy płukankę na kosmykach. Warto wykonywać tę czynność przy każdym myciu włosów. Dzięki temu włosy będą mocne i wolne od łupieżu. 

Olejowanie polega na wcieraniu oleju łopianowego (około 2-3 łyżek) w skórę głowy oraz w suche pasma włosów, po czym należy tę substancję pozostawić na włosach na około 1-2 godziny. Po tym czasie płyn zmywamy z włosów i powtarzamy taki zabieg 1-2 razy w tygodniu. Przeciwdziała to wypadaniu włosów i przyspiesza ich wzrost.

Wsmarowywanie to powolne wmasowywanie soku z łopianu rozcieńczonego 70-procentowym alkoholem we włosy i w skórę głowy. Ten zabieg powinien trwać około 10 minut i być powtarzany jeszcze około 10 razy, po czym należy zrobić przerwę od stosowania tego ziela na około 2 tygodnie.

Czy łopian może być szkodliwy?

Łopian nie jest trującą rośliną, na ogół nie stanowi niebezpieczeństwa. Jednak stosowany na włosy może powodować ich przyciemnienie, dlatego powinny brać to pod uwagę zwłaszcza panie o jasnym kolorze włosów.

Łopian może też powodować pobudzenie czynności macicy, co może doprowadzić do ryzykownych sytuacji w czasie ciąży. Dotyczy to jednak przyjmowania dużych dawek łopianu, szczególnie doustnie. Dlatego na czas ciąży warto zrezygnować ze stosowania tego ziela. Kobiety karmiące piersią również nie powinny korzystać z łopianu, ponieważ nie do końca wiadomo jak ta roślina działa na pokarm.

Ponadto ze względu na to, że łopian hamuje krzepliwość krwi, nie powinien być używany przez osoby, które cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi. Oczywiście jeśli wiadomo, że roślina ta jest dla nas alergenem, wyklucza to korzystanie z jej walorów.

Łopian

Łopian to dwuletnia roślina sięgająca do 1,5 metra wysokości, wyróżnia się dużymi liśćmi o sercowatym kształcie i okrągłymi, fioletowymi kwiatami, które określa się potocznie „rzepami” lub „dziadami”, ponieważ przyczepiają się do ubrań oraz sierści zwierząt. Łopian kwitnie między lipcem i sierpniem.

W Polsce to dość popularne ziele, które gęsto pokrywa łąki, przydroża, brzegi wód i zarośla. Najczęściej traktuje się je jako chwast, a niesłusznie, ponieważ łopian posiada wiele właściwości leczniczych (jest skuteczny w nieżytach przewodu pokarmowego, problemach z przemianą materii, czy w stanach zapalnych dróg moczowych) oraz kosmetycznych. Już nasze babcie wiedziały, że łopian na włosy jest niezastąpiony.

Łopian zawiera wiele cennych substancji, takich jak np. inulina (do 40 %), olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne, fitosterol, śluz, produkty mineralne, sole mineralne, witamina C, siarka, saponiny i inne.

Jakie właściwości ma łopian?

Z punktu widzenia ziołolecznictwa najważniejszą częścią łopianu jest jego korzeń, który zbiera się wczesną wiosną lub jesienią. Na co działa? Na bardzo wiele aspektów zdrowotnych, oprócz wpływy na włosy wyróżnić możemy także:

  • proces trawienia (przez nasilenie produkcji soku żołądkowego, żółci w wątrobie i enzymów trawiennych w trzustce); 
  • przyspieszenie procesu przemiany materii;
  • obniżenie poziomu cukru we krwi oraz stabilizowanie glikemii u cukrzyków;
  • eliminację toksyn z organizmu (ze względu na działanie moczopędne oraz napotne);
  • redukowanie stanu zapalnego oraz bólu związanego ze zwichnięciami, złamaniami, reumatyzmem, itp.;
  • spadek gorączki;
  • walkę z bakteriami i grzybami (dzięki czemu można pokonać stany zapalne skóry oraz wyleczyć trądzik, wyprysk, łojotok, czy czyraki).

Czytaj też:

 

Bibliografia

  • „Atlas roślin leczniczych” J. Macku i J. Krejca
  • „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy” A. Ożarowski

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij