Dla Ciebie, na zdrowie!

Łopian na włosy – jakie daje efekty? Czy jest szkodliwy?

Łopian na włosy, na skórę, czy stosowany doustnie to świetny sposób na wsparcie organizmu pod względem leczniczym, jak i urodowym. Łopian jako zioło dobroczynnie wpływa m.in. na system trawienny, na metabolizm, na wygląd skóry oraz na porost włosów. Łopian stosowany na włosy daje niesłychane efekty jeśli chodzi o walkę z łupieżem, łysieniem, czy zniszczonymi i wyblakłymi włosami. Niestety ta roślina nie jest dla każdego. Kto i dlaczego nie powinien stosować łupieżu?
Korzenie łopian
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak działa łopian na włosy?

Jak wpływa łopian na włosy? Efekty stosowania tego ziela na kosmyki włosów są niewiarygodne. Nie dość, że łopian odbudowuje zniszczone, cienkie włosy, to jeszcze hamuje proces ich wypadania, a nawet powoduje, że zaczynają wyrastać nowe włoski, tzw. baby hair.

Jeśli komuś doskwiera łupież oraz łysienie łojotokowe to łopian będzie idealnym remedium na tę przypadłość. Dzięki stosowaniu tego ziela nieestetyczne białe „farfocle” na kołnierzu przestaną nas irytować, a łyse placki porosną świeżymi kępkami włosów. Stan zapalny i swędzenie skóry głowy również zostaną pokonane przez olejek łopianowy do włosów (czyli olejowanie włosów łopianem) lub płukankę do włosów, czy też wcierkę.

Można samodzielnie przygotować skuteczny wywar na włosy, jednak trzeba liczyć się z dość długim procesem przygotowywania tej substancji, by była gotowa do użycia. Można też kupić gotowy szampon z łopianem w aptece lub drogerii, czy przygotowane już ususzone ziele, jednak z pewnością kupny preparat nie będzie aż tak naturalny i zdrowy.

Oprócz naturalnych sposobów warto również skorzystać ze sprawdzonych środków dostępnych na rynku. Dobrym wyborem będzie produkt, który w swoim składzie zawiera cyklopiroksolaminę - działa grzybobójczego, ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stosowanie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego zwalcza i zapobiega nawrotom łupieżu, łojotoku, towarzyszącego im świądu skóry oraz odpowiednio wpływa na wygląd włosów. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o produkcie.

Jak stosować łopian na włosy?

A jak w praktyce korzystać z ziela, jakim jest łopian? Włosy można łopianem polewać, olejować, czy też wsmarowywać w nie łopian. 

Polewanie włosów łopianowym roztworem wygląda tak, że ugotowany korzeń łopianu (2 łyżki wcześniej zebrane, ususzone i zgniecione) w około 500 ml wody, należy przecedzić oraz ostudzić wywar i polać nim umyte wcześniej włosy. Po tym zabiegu nie spłukujemy włosów, pozostawiamy płukankę na kosmykach. Warto wykonywać tę czynność przy każdym myciu włosów. Dzięki temu włosy będą mocne i wolne od łupieżu. 

Olejowanie polega na wcieraniu oleju łopianowego (około 2-3 łyżek) w skórę głowy oraz w suche pasma włosów, po czym należy tę substancję pozostawić na włosach na około 1-2 godziny. Po tym czasie płyn zmywamy z włosów i powtarzamy taki zabieg 1-2 razy w tygodniu. Przeciwdziała to wypadaniu włosów i przyspiesza ich wzrost.

Wsmarowywanie to powolne wmasowywanie soku z łopianu rozcieńczonego 70-procentowym alkoholem we włosy i w skórę głowy. Ten zabieg powinien trwać około 10 minut i być powtarzany jeszcze około 10 razy, po czym należy zrobić przerwę od stosowania tego ziela na około 2 tygodnie.

Masz problem z łupieżem? Kliknij tutaj!

Czy łopian może być szkodliwy?

Łopian nie jest trującą rośliną, na ogół nie stanowi niebezpieczeństwa. Jednak stosowany na włosy może powodować ich przyciemnienie, dlatego powinny brać to pod uwagę zwłaszcza panie o jasnym kolorze włosów.

Łopian może też powodować pobudzenie czynności macicy, co może doprowadzić do ryzykownych sytuacji w czasie ciąży. Dotyczy to jednak przyjmowania dużych dawek łopianu, szczególnie doustnie. Dlatego na czas ciąży warto zrezygnować ze stosowania tego ziela. Kobiety karmiące piersią również nie powinny korzystać z łopianu, ponieważ nie do końca wiadomo jak ta roślina działa na pokarm.

Ponadto ze względu na to, że łopian hamuje krzepliwość krwi, nie powinien być używany przez osoby, które cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi. Oczywiście jeśli wiadomo, że roślina ta jest dla nas alergenem, wyklucza to korzystanie z jej walorów.

Reklama

Łopian

Łopian to dwuletnia roślina sięgająca do 1,5 metra wysokości, wyróżnia się dużymi liśćmi o sercowatym kształcie i okrągłymi, fioletowymi kwiatami, które określa się potocznie „rzepami” lub „dziadami”, ponieważ przyczepiają się do ubrań oraz sierści zwierząt. Łopian kwitnie między lipcem i sierpniem.

W Polsce to dość popularne ziele, które gęsto pokrywa łąki, przydroża, brzegi wód i zarośla. Najczęściej traktuje się je jako chwast, a niesłusznie, ponieważ łopian posiada wiele właściwości leczniczych (jest skuteczny w nieżytach przewodu pokarmowego, problemach z przemianą materii, czy w stanach zapalnych dróg moczowych) oraz kosmetycznych. Już nasze babcie wiedziały, że łopian na włosy jest niezastąpiony.

Łopian zawiera wiele cennych substancji, takich jak np. inulina (do 40 %), olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne, fitosterol, śluz, produkty mineralne, sole mineralne, witamina C, siarka, saponiny i inne.

Reklama

Jakie właściwości ma łopian?

Z punktu widzenia ziołolecznictwa najważniejszą częścią łopianu jest jego korzeń, który zbiera się wczesną wiosną lub jesienią. Na co działa? Na bardzo wiele aspektów zdrowotnych, oprócz wpływy na włosy wyróżnić możemy także:

  • proces trawienia (przez nasilenie produkcji soku żołądkowego, żółci w wątrobie i enzymów trawiennych w trzustce); 
  • przyspieszenie procesu przemiany materii;
  • obniżenie poziomu cukru we krwi oraz stabilizowanie glikemii u cukrzyków;
  • eliminację toksyn z organizmu (ze względu na działanie moczopędne oraz napotne);
  • redukowanie stanu zapalnego oraz bólu związanego ze zwichnięciami, złamaniami, reumatyzmem, itp.;
  • spadek gorączki;
  • walkę z bakteriami i grzybami (dzięki czemu można pokonać stany zapalne skóry oraz wyleczyć trądzik, wyprysk, łojotok, czy czyraki).

Czytaj też:

 

Bibliografia

  • „Atlas roślin leczniczych” J. Macku i J. Krejca
  • „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy” A. Ożarowski
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Włosy z białym łupieżem
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Włosy przed i po keratynowym prostowaniu
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Nasiona kozieradki
Podobne artykuły
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty
Kurkuma na białym tle
Kurkuma na włosy - czy pomaga? Na łupież i wypadanie
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - jakie ma działanie? Jak stosować?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!