Czym jest podkład rozświetlający?
W zależności od rodzaju wykończenia, podkłady najczęściej dzielimy na matujące i rozświetlające. Te pierwsze są skierowane przede wszystkim do posiadaczek cery tłustej lub mieszanej, ponieważ zapobiegają one wyraźnemu świeceniu się skóry, co jest prawdziwą zmorą kobiet ze skłonnością do nadmiernego wydzielania sebum.
Po podkład rozświetlający najczęściej sięgają panie z suchą cerą, która potrzebuje nawilżenia i zdrowego blasku. Dzięki specjalnej formule (np. powłoce odbijającej światło lub delikatnym drobinkom) kosmetyk ten rozświetla naszą cerę, dzięki czemu wydaje się ona zdrowsza i świeższa. Ważne jednak, by odpowiednio go używać, a przede wszystkim dobrać odpowiedni kosmetyk do własnych potrzeb. Tylko jak to zrobić?
Reklama
Podkład rozświetlający. Dla kogo?
Mimo iż podkład rozświetlający to produkt dedykowany skórze suchej, po ten kosmetyk bez przeszkód mogą sięgać także posiadaczki cery mieszanej. W ich przypadku kluczowe jest odpowiednie przygotowanie skóry do makijażu. Jeśli zostanie ona dobrze oczyszczona i nawilżona, podkład rozświetlający będzie wyglądać na niej rewelacyjnie. Po umyciu buzi żelem trzeba także pamiętać o jej stonizowaniu. To krok często pomijany w codziennej pielęgnacji, a szkoda, bo tonik przywraca skórze jej naturalne pH.
Na tak przygotowanej cerze makijaż będzie się trzymał znacznie lepiej. Kolejna kwestia to nałożenie jeszcze przed podkładem lekkiego kremu nawilżającego, który dobrze się wchłania. Produkty pozostawiające po sobie specyficzny film w połączeniu z kosmetykami kolorowymi mogą doprowadzić do makijażowej katastrofy.
Reklama
Podkład rozświetlający do cery mieszanej
Posiadaczki cery mieszanej bądź tłustej mogą zastąpić podkład rozświetlający kremem BB. To kosmetyk typu “dwa w jednym”, ponieważ jednocześnie pielęgnuje on skórę, wyrównuje jej koloryt i zakrywa niedoskonałości. Jest przy tym lekki, nie zapycha porów i nie spowoduje jeszcze większej produkcji sebum. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przesadne wysuszanie skóry tłustej jest dużym błędem. Przesuszona cera będzie wytwarzać jeszcze więcej łoju, zataczając tym samym błędne koło. Pamiętajmy zatem o nawilżaniu.
Wybierając podkład rozświetlający do cery mieszanej zwróćmy także uwagę na skład. Unikajmy tak zwanych substancji komedogennych, czyli takich, które mogą zapchać problematyczną już skórę i spowodować wysyp niedoskonałości. Do tego rodzaju składników należą m.in.: olej kokosowy, parafina i lanolina.
Reklama
Podkład rozświetlający kryjący
Czy podkład rozświetlający może zapewniać także dobre krycie? Jak najbardziej. Wbrew pozorom, te cechy wcale nie muszą się wykluczać. Informacji na temat mocy krycia warto szukać między innymi na opakowaniu danego kosmetyku. Także opinie o podkładach rozświetlających, które znajdziemy w internecie, mogą okazać się bardzo przydatne.
W dobie mody na naturalność, producenci coraz częściej wypuszczają na rynek podkłady, które są jednocześnie kryjące i praktycznie niewidoczne, dzięki doskonałemu stopieniu się ze skórą. Wśród nich znajdziemy także podkłady rozświetlające, które cieszą się dużą popularnością ze względu na świeży, zdrowy efekt, jaki dają.
Reklama
Lekki podkład rozświetlający
W podkładach rozświetlających często można znaleźć szereg składników, które mają za zadanie nie tylko tuszować niedoskonałości, ale też pielęgnować cerę. Z reguły są to witamina E i kwas hialuronowy. Ważnym elementem podkładu jest także filtr przeciwsłoneczny - jeśli go nie ma, należy pamiętać o nałożeniu na twarz kremu z filtrem - oczywiście jeszcze przed wykonaniem makijażu.
Panie, które nie posiadają zbyt wielu niedoskonałości do zatuszowania, mogą postawić na lekki podkład rozświetlający. Wyrówna on koloryt cery, nie tworząc efektu maski, i subtelnie ją rozświetli, dając naturalny, zdrowy efekt. Nieco cięższe formuły będą dobrym rozwiązaniem na większe okazje, kiedy makijaż powinien utrzymać się przez wiele godzin w nienagannym stanie.
Reklama
Makijaż z podkładem rozświetlającym
Cera pełna blasku to trend, który już od kilku sezonów nie wychodzi z mody. Elementem makijażu glow może być nie tylko podkład rozświetlający, ale także:
- korektor,
- cienie do powiek,
- błyszczyk,
- baza pod makijaż,
- rozświetlacz.
Ważne, by w tym wszystkim zachować umiar. Decydując się na podkład rozświetlający wystarczy zaaplikować rozświetlacz na kości policzkowe i łuk kupidyna. Panie z suchą cerą mogą nałożyć go także na nos czy brodę, jednak posiadaczki skóry tłustej lub przetłuszczającej się w strefie T powinny tego kroku unikać. Rozświetlacz będzie dobrze wyglądać także w wewnętrznych kącikach oczu, nawet jeśli nie pomalujemy oczu cieniami. Trik ten nada spojrzeniu świeżości.