Czym jest serum do włosów?
Serum do włosów zawiera większą ilość substancji odżywczych aniżeli odżywka lub maska. Różni się od nich także konsystencją. Odżywki i maski są zwykle gęste i kremowe.
Wyglądem przypominają krem lub balsam do ciała. Wyjątkiem są odżywki bez spłukiwania, która mają zwykle lżejszą, wodnistą konsystencję i są sprzedawane w buteleczkach z atomizerem.
Serum do włosów na pierwszy rzut oka może wyglądać jak odżywka w sprayu, ponieważ jest podobnie pakowane. Należy jednak wiedzieć, że znacząco różni się od niej składem.
Z założenia serum do włosów ma bogatszy skład od odżywek oraz masek. Zawiera więcej składników aktywnych lub we większych stężeniu. Na drogeryjnych półkach możemy znaleźć różnego rodzaju sera - do włosów kręconych, suchych czy wypadających. Sprawdź, czym się różnią oraz jakie wybrać.
Reklama
Serum na porost włosów
Serum na porost włosów jest zwykle sprzedawane w ampułkach lub w sprayu. Produkt wciera się w skórę głowy i pozostawia na kilka godzin, po czym spłukuje wodą. W zależności od składu, stosowane jest zarówno w przypadku zaawansowanego łysienia, jak i przy pierwszych jego oznakach.
Serum do włosów wypadających z naturalnymi składnikami, takimi jak wyciąg z pokrzywy, czarnej rzepy czy skrzypu polnego, to produkt, który sprawdzi się u osób, które zaczęły tracić włosy.
Natomiast serum zawierające w składzie minoksydyl lub kopexil jest produktem leczniczym do stosowania miejscowego, przepisywanym pacjentom z łysieniem androgenowym.
Poza ampułkami na łysienie typu męskiego dermatolodzy przepisują też środki farmakologiczne, a niekiedy dodatkowo kierują pacjentów na zabiegi: terapię światłem lub mezoterapię - igłową, z użyciem osocza bogatopłytkowego lub mikroigłową.
Reklama
Serum silikonowe do włosów
Serum silikonowe do włosów to kosmetyk bez spłukiwania przeznaczony przede wszystkim dla posiadaczek długich pasm. Jego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie końcówek włosów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki niemu końcówki nie będą się rozdwajać i kruszyć. Serum silikonowe powinno się nakładać na włosy po każdym myciu. Jeśli nie myjemy włosów codziennie, a mają one tendencje do łamania się, niektóre rodzaje powinno się stosować codziennie (pomiędzy myciami). Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj silikonu zawierają.
Silikony można podzielić na:
- samodzielnie odparowujące, takie jak Cyclometicone,
- rozpuszczalne w wodzie, takie jak Dimethicone Copolyol, Lauryl Methicone Copolyol,
- zmywalne za pomocą łagodnych detergentów – Dimethicone, Dimethiconol,
- trudno zmywalne – Simethicone.
Nie zaleca się stosować produktów z trudno zmywalnymi silikonami, gdyż do ich zmycia trzeba używać szamponów z silnymi detergentami, które mogą podrażnić skórę głowy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie silikon rozpuszczalny w wodzie lub częstsze stosowanie silikonów odparowujących.
Reklama
Serum do włosów kręconych
Serum do włosów kręconych jest kosmetykiem do stylizacji pasm. Jego podstawowe zadania to nabłyszczenie włosów, nadanie im ładnego skrętu oraz zniwelowanie efektu puszenia.
Produkt zwykle nakłada się przed lub po modelowaniu włosów i nie spłukuje. W składzie serum do włosów kręconych znajdziemy przede wszystkim emolienty, czyli naturalne olejki, masła, woski czy silikony.
Warto poszukać serum z olejkami, gdyż nie tylko utworzą one na włosach tzw. film ochronny, ale dodatkowo je odżywią. Zadowalający efekt można uzyskać po zastosowaniu kosmetyków zawierających olejek arganowy, lniany, z orzechów makadamia lub jojoba.
Reklama
Serum nawilżające do włosów
Po serum nawilżające do włosów powinny sięgnąć osoby z przesuszonymi pasmami. Tego typu kosmetyki można kupić w specjalistycznym sklepie fryzjerskim.
Wiele salonów fryzjerskich oferuje też zabiegi z użyciem ampułek nawilżających do włosów. Serum nawilżające zawiera silnie skoncentrowane składniki aktywne, dlatego nie jest przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Intensywną kurację nawilżającą powinno się przeprowadzać maksymalnie kilka razy w roku.
Najlepiej po okresie letnim, gdyż włosy wystawione na działanie promieniowania słonecznego stają się suche, matowe, szorstkie i napuszone. W składzie serum nawilżającego znajdziemy liczne substancje zatrzymujące i pochłaniające wilgoć wewnątrz pasm, czyli humektanty.
Najpopularniejsze to gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy czy aloes. Dodatkowo serum powinno też zawierać emolienty, czyli substancje, które tworzą na włosach warstwę okluzyjną, zabezpieczającą przed utratą wody i chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi.
Serum nawilżające zwykle nakłada się na umyte, odciśnięte z wody włosy oraz skórę głowy, wykonując masaż. Po kilku minutach produkt należy zmyć z włosów, aczkolwiek sposób użycia konkretnego serum nawilżającego do włosów zależy od producenta, dlatego powinno się czytać zalecenia podane na opakowaniu.