Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?

Smoczek uspokaja i pozwala przetrwać trudny czas ząbkowania. Ale nie jest bynajmniej idealnym rozwiązaniem. Może silnie uzależniać dziecko, a także osłabiać jego więź z matką. Stosowanie smoczka silikonowego może z kolei powodować u maleństwa wady zgryzu. Sprawdź, jaki smoczek wybrać i kiedy po niego sięgnąć.
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Smoczek – po co dziecku?

Smoczek zaliczany często jest do kategorii zabawek, w istocie spełnia jednak szereg funkcji w procesie rozwoju noworodka, niemowlęcia, a nawet starszego dziecka.

Wykonany z lateksu, silikonu lub innych tworzyw, stanowi namiastkę kobiecego sutka, zapewniając dziecku, poczucie bezpieczeństwa i spokój, a także wyrabiając jakże potrzebny odruch ssania, dzięki któremu maleństwo może przyjmować pokarm z piersi matki lub butelki.

Naturalna funkcja uspokajająca smoczka często wykorzystywana jest przez rodziców do poskromienia płaczu dziecka, natomiast po 6. miesiącu życia często stosuje się dodatkowo smoczki na ząbkowanie. Z drugiej jednak strony lekarze podkreślają, że wskazane jest wychowywanie dziecka bez smoczka, na ile to tylko możliwe. 

Wspomniane wyżej plusy równoważone są bowiem przez ewidentne minusy, takie jak:

  • negatywny wpływ na kształtowanie się prawidłowego zgryzu. Dzieci wychowane ze smoczkiem w buzi częściej wymagają w późniejszym życiu korekcji ortodontycznej,
  • możliwość bezpośredniego szerzenia zakażeń. Nawet przy wyjątkowej dbałości o higienę, na smoczku przenoszone są, wprost do buzi dziecka, wirusy, bakterie, czy roztocza kurzu,
  • możliwość wystąpienia swego rodzaju uzależnienia od smoczka. Ssanie jest jedną z największych przyjemności, których doświadcza dziecko w pierwszych tygodniach życia. Ciężko będzie z niej zrezygnować,
  • zagłuszanie faktycznych emocji i potrzeb dziecka, w tym przede wszystkim potrzeby bliskości z matką.

Reklama

Jaki smoczek dla noworodka?

Zwykło się uważać, że smoczek jest obowiązkowym elementem w zestawie wyprawkowym, który rodzice szykują już przed narodzinami dziecka. Nie do końca jest to prawdą, jak bowiem napisano wyżej – bez smoczka można żyć, aczkolwiek w praktyce wprowadzenie tej zasady w życie bywa trudne. Warto więc wiedzieć, jaki smoczek dla noworodka będzie najlepszy. 

Podstawowe cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze smoczka, to:

  • wielkość: powinien być dobrany adekwatnie do wielkości buzi noworodka,
  • kształt:powinien być delikatnie spłaszczony od spodu oraz wypukły od góry,
  • materiał:powinien być wykonany z atestowanego materiału, na przykład silikonu lub lateksu,
  • rozmiar i kształt plastikowej części smoczka. Element ten nie może zasłaniać nosa dziecka. Pamiętajmy, że maluchy w tym wieku oddychają wyłącznie noskiem, niewłaściwy smoczek może więc stanowić nawet zagrożenie dla życia. 

Reklama

Smoczek uspokajający

Smoczek w pierwszych tygodniach życiach ma przede wszystkim spełniać funkcję uspokajającą. Dziecko w pierwszych miesiącach życia nie postrzega jeszcze świata intelektualnie, ale wbrew pozorom, silnie rozbudzona jest jego emocjonalność. Po opuszczeniu łona matki dziecko odczuwa swego rodzaju lęk oraz ma naturalną potrzebę bliskości, którą zaspokaja m.in. poprzez kontakt fizyczny z rodzicielką, a zwłaszcza sutkiem jej piersi. W tym kontekście smoczek, kształtem przypominający sutek, jest więc czymś w rodzaju substytutu matki. 

Tak więc smoczek uspokajający dla noworodków i niemowląt nie jest bynajmniej zabawką nasączoną substancjami wyciszającymi i narkotyzującymi, lecz rekwizytem o silnym działaniu psychologicznym. Tak jak jednak powiedzieliśmy wyżej, satysfakcja czerpana z ssania smoczka jest tak duża, że dziecko trudno będzie od niego odzwyczaić. Warto też wsłuchać się w głosy psychologów ostrzegających, że substytucja matczynej miłości za pomocą smoczka w wielu przypadkach jest posunięta zbyt daleko. Nie powinno się bowiem każdego płaczu dziecka uciszać za pomocą smoczka. W kontekście prawidłowego rozwoju emocjonalnego oraz społecznego, dla dziecka znacznie bardziej wartościowy jest realny kontakt z matką. 

Reklama

Smoczek na ząbkowanie

W życiu każdego dziecka nadchodzi taki moment, w który trzeba zmierzyć się z ząbkowaniem. Które, jak wiadomo, jest bolesne, nieprzyjemne, może się wiązać z dodatkowymi objawami, takimi jak stan podgorączkowy, a nawet gorączka. W tym szczególnym czasie sięga się po różnego rodzaju rekwizyty, które mają ulżyć dziecku w cierpieniu

Najpopularniejszym w ostatnich latach rozwiązaniem stały się specjalne żelowe gryzaki, które po schłodzeniu w lodówce mają za zadanie masować i działać znieczulająco na obrzęknięte dziąsła. Kształtem bardzo często przypominają one smoczki, stąd – mimo istotnych różnic w budowie  - potoczna nazwa „smoczek na ząbkowanie”. Warto wiedzieć, że w tym szczególnym okresie wielu rodziców wciąż używa tradycyjnych smoczków, które pozwalają dziecku się odstresować, zapewniają też delikatny masaż dziąseł. 

Uwaga: po wyrżnięciu się pierwszych ząbków powinno nastąpić definitywne rozstanie ze smoczkiem – przede wszystkim ze względu na ryzyko utrwalenia nieprawidłowego zgryzu.

Reklama

Smoczek lateksowy czy silikonowy

Smoczki w przeważającej większości wykonane są z lateksu lub silikonu. Czym się różnią?

  • Smoczek lateksowy: wykonany z materiału w pełni naturalnego, lateks jest bowiem koloidalnym roztworem kauczuku. Bardzo miękki, w kontakcie przypomina pierś mamy, doskonale nadaje się do ssania w okresie noworodkowym i wczesno niemowlęcym. Ma charakterystyczną, żółtawą barwę i stosunkowo silny, dla niektórych kontrowersyjny, zapach. U niektórych dzieci może wywoływać alergię.
  • Smoczek silikonowy: wykonany z materiału syntetycznego. Nie ma zapachu i nie uczula i jeśli posada stosowne atesty, nie powinien być w jakikolwiek sposób toksyczny. Od lateksowego różni się też tym, że jest znacznie twardszy. Lepiej więc nadaje się dla dzieci nieco starszych i silniejszych. Jest też trwalszy i mniej podatny na odkształcenia. 

Niezależnie od tego, jak smoczek wybierzemy, pamiętajmy, że najważniejsza jest właściwa higiena jego użytkowania. Smoczek należy więc:

  • parzyć przed każdym użyciem,
  • podawać dziecku trzymając wyłącznie za uchwyt, bez kontaktu z lateksową czy silikonową końcówką,
  • wymieniać na nowy przynajmniej raz na 6 tygodni, albo częściej, co jest istotne zwłaszcza w przypadku naturalnych smoczków lateksowych. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Paweł Zawitkowski, Smoczek - dobry, nie jest zły? http://www.osw.dabrowa.pl
  • Jolanta Prusińska (opr.) Czy warto podawać niemowlęciu smoczek uspokajający?, http://www.sp-jablonna.pl
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Butelki w sterylizatorze
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?

Reklama