Dla Ciebie, na zdrowie!

Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?

Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny i przynosi korzyści? Czy na pewno go kupić? To problemy, przed którymi stają młodzi rodzice. Smoczek jest bardzo ważnym elementem wyprawki dla dziecka. Odpowiednio dobrany ułatwia wcześniakowi naukę ssania. Dlatego warto wiedzieć, jaki kupić.
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Źródło:123RF
Spis treści

Wcześniaki wymagają szczególnej troski. Dzieci urodzone przed terminem często objęte są długoterminową opieką. Z pozoru wybór mało ważnego smoczka ma dość duże znaczenie w przypadku wcześniaków.

Każde narodzone dziecko posiada potrzebę ssania. W przypadku wcześniaków odruch ten nie zawsze jest w pełni wykształcony. Dlatego akcesorium dla takich maluchów ma ułatwiać to zadanie.

Smoczek dla wcześniaka i jego zalety

Wcześniaki rodzą się niekiedy tak małe i drobne, że nawet smoczek dla wcześniaka w najmniejszym rozmiarze (czyli 0) jest dla nich jeszcze za duży. Dlatego też najodpowiedniejsze są te lateksowe w specjalnym rozmiarze, przeznaczone już dla wcześniaków urodzonych przed 30 tygodniem. 

Zalety tych smoczków są następujące:

 • posiadają wycięcie dookoła nosa, co pozwala na używanie go nawet z sondą żywieniową (kiedy wcześniak przebywa jeszcze w szpitalu),
 • kształt i rodzaj przystosowane są do zaspokajania potrzeby ssania wcześniaków,
 • są optymalnie dostosowane do rozmiarów jamy ustnej wcześniaków,
 • ich anatomiczny kształt pozwala na właściwy rozwój zębów i dziąseł,
 • dopasowują się idealnie do aparatury medycznej, jeśli dziecko korzysta z zabiegów medycznych,
 • posiadają możliwość przycinania silikonowej osłony, aby jak najlepiej przystosować go do potrzeb wcześniaka,
 • nie zawierają Bisfenolu A czyli szkodliwego związku, wykorzystywanego przy produkcji tworzyw sztucznych.

Autopromocja

Czy smoczek dla wcześniaka jest bezpieczny?

Uspokajający smoczek dla wcześniaka, który ma przede wszystkim ćwiczyć odruch ssania jest całkowicie bezpieczny pod warunkiem, iż rodzice będą używać smoczków typowo przeznaczonych dla wcześniaków. Jego zadaniem jest głównie przygotowanie dziecka do jedzenia z butelki lub piersi. W początkowym okresie często wcześniaki karmione są za pomocą strzykawki. 

Systematyczne używanie go przynosi spore korzyści dla wcześniaka. Dzieci wyrabiają sobie prawidłowy odruch ssania, a tym samym lepiej jedzą i szybciej przybierają na wadze. Wcześniaki są wówczas spokojniejsze i bardziej zadowolone.

Dziecko powoli przyzwyczaja się do produktów o standardowych rozmiarach. Wcześniaki, które ssały smoczek więcej jedzą i szybciej się rozwijają. Młoda mama ma wtedy szansę na wcześniejsze opuszczenie szpitala z dzieckiem.

Smoczek dla wcześniaka to bezpieczny przedmiot do uspokojenia dziecka. Maluchy urodzone przed terminem często poddawane są w szpitalach różnym zabiegom, a wtedy smoczki działają relaksująco, dając dzieciom większy komfort. 

Jaki kupić smoczek dla wcześniaka?

Smoczki dla dzieci posiadają różne rozmiary. Dostosowane są one przede wszystkim do wieku dziecka. 

Oto ważniejsze zasady zakupu smoczka dla wcześniaków:

 • w przypadku wcześniaków należy zakupić ten specjalnie przeznaczony dla dzieci wcześniej urodzonych,
 • smoczki dla wcześniaków również występują w wielu rodzajach, gdyż wzrost dziecka może być różny, dlatego wybór musi być przemyślany,
 • powinien być dobrze dopasowany, w przeciwnym razie przyniesie więcej szkody niż korzyści, 
 • najlepszym wyborem jest ten, który swoim anatomicznym kształtem przypomina kciuk, najczęściej używany przez dzieci do ssania, a przecież jego zadaniem jest właśnie nauka prawidłowego odruchu ssania,
 • tylko dzięki gotowości do przyjmowania mleka dziecko może przeżyć, stąd też należy zakupić go jak najprędzej,
 • kolejnym rodzajem smoczka dla wcześniaków są te, które swoim kształtem przypominają sutek matki, a jest to idealne przygotowanie do karmienia piersią.  

Oprócz smoczków uspokajających, wcześniaki mogą korzystać także z tych do karmienia. Często są one jednorazowe i idealnie sprawdzają się w warunkach szpitalnych. Nie zawsze wtedy istnieje możliwość sterylizacji, a jednorazowy jest odpowiednio zabezpieczony. Każdy zapakowany jest pojedynczo w sterylnym opakowaniu, co zapewnia całkowitą aseptyczność. Mniejszy otwór jest specjalnie przystosowany dla małych dzieci. Ma on przede wszystkim zapobiegać zakrztuszeniu. Smoczki tego typu są stosowane u wcześniaków z niewielka masą urodzeniową.   

Należy pamiętać, iż wcześniakom należy precyzyjnie dobrać smoczek. Musi mieć on inny kształt niż dla dzieci urodzonych o czasie. Smoczek dla wcześniaków przeważnie jest węższy. Warto skorzystać z porad lekarzy, bądź położnych przy wyborze.  

Gdzie kupić smoczek dla wcześniaka?

Smoczki dla wcześniaków można kupić w aptekach, sklepach z akcesoriami dziecięcymi lub przez internet. Warto skorzystać z porad innych rodziców, którzy już „przećwiczyli” ten temat. Smoczki można niekiedy zakupić w szpitalu. Najbezpieczniej jest nabyć je od firm, które specjalizują się w produkcji akcesoriów dla dzieci. Warto zapłacić więcej, aby produkt ten był dobrej jakości. Smoczek uspokajacz czy do karmienia powinien być dobrze skonstruowany. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czy posiada on atest. Wykonany z nieodpowiednich materiałów może bardzo zaszkodzić wcześniakowi. 

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2021. Jaki wybrać?
Dziecko z aspiratorem przy nosie
Przeczytaj artykuł
CRP u dziecka - norma i wyniki. Co oznacza podwyższone?
Dziecko w czasie badania
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Termometr dla małego dziecka
Termometr elektroniczny dla niemowlaka - jaki wybrać?
Niemowlę pije mleko w samochodzie
Podgrzewacz samochodowy do butelek – czy warto kupić?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!