Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Oliwka dla dzieci - jakie ma właściwości? Zastosowanie

Oliwka dla dzieci – stosowana przez dziesięciolecia, sprawdzona i zazwyczaj skuteczna. Służy do walki z ciemieniuchą na skórze głowy, a także pomaga nawilżyć ciało dziecka, podatne na utratę wody. Wątpliwa jednak jest celowość aplikacji oliwki dla dzieci na twarz w zimowe dni. Wbrew powszechnemu przekonaniu, niekoniecznie zapewnia ona ochronę przed mrozem.
Dziecko w kąpieli
Źródło:123RF
W skrócie
 • Oliwka dla dzieci jest stosowana od dziesięcioleci, głównie do nawilżania skóry i walki z ciemieniuchą; jej stosowanie na twarz w zimie może nie być skuteczne w ochronie przed mrozem.
 • Zawiera naturalne oleje roślinne, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz czasem ekstrakty z ziół; dostępna w formie płynnej i żelowej.
 • Znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów (przeciwko ciemieniuchy), twarzy i ciała dziecka, jako dodatek do kąpieli i środek czyszczący.
 • Oliwka dla dzieci na włosy pomaga w zmiękczaniu i usuwaniu ciemieniuchy; do kąpieli dla dzieci służy do nawilżania skóry, ale należy zachować ostrożność ze względu na jej śliską konsystencję.
SPRAWDŹ TEŻ: Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Spis treści

Reklama

Właściwości oliwki dla dzieci

Oliwka dla dzieci jest kosmetykiem o właściwościach natłuszczających. Preparaty tego typu chronią też delikatną skórę maluchów przed utratą wody, co ma szczególne znaczenie u niemowląt. Stosowana jest w pielęgnacji od dziesięcioleci. Dostępne obecnie na rynku produkty mają zróżnicowaną formułę, zawsze jednak bazują na naturalnym oleju pochodzenia roślinnego, będącym źródłem witamin i wysokonienasyconych kwasów tłuszczowych (między innymi omega 3 i omega 6). Niekiedy też stosowane są dodatki, w tym między innym ekstrakty z leczniczych ziół. 

Analizując skład kilka przykładowo wybranych oliwek dla dzieci, znajdujemy tam takie substancje, jak:

 • olej sojowy, witamina F, parafina,
 • olejek migdałowy, olejek słonecznikowy,
 • olej lniany, wyciąg z rumianku,
 • olej z migdałów, parafina.

Oliwka dla dzieci sprzedawana jest w dwóch postaciach – płynnej i półpłynnej, czyli żelu. Do czego można wykorzystać właściwości oliwki dla dzieci? Jakie znajduje ona zastosowanie?

Reklama

Zastosowanie oliwki dla dzieci

Oliwka dla dzieci zastosowanie znajduje w kilku przynajmniej obszarach. Ten sam kosmetyk używany może być do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, a także na różne inne sposoby:

 • na włosy – niezastąpiona w walce z tak zwaną ciemieniuchą,
 • na twarz – do natłuszczania buzi dziecka po kąpieli,
 • do kąpieli dla dzieci – natłuszcza i nawilża całe ciało malucha,
 • do masażu – ułatwia masowanie np. brzuszka dziecka cierpiącego na zaparcie,
 • jako środek czyszczący, pozwalający zmyć zabrudzenie ze skóry malucha. 

Oliwka dla dzieci na włosy

Oliwka dla dzieci na włosy stosowana jest powszechnie w leczeniu ciemieniuchy. Jest to dolegliwość charakterystyczna dla wieku wczesnodziecięcego, mająca związek z nadaktywnością gruczołów łojowych znajdujących się na skórze głowy, co jest konsekwencją oddziaływania hormonów będących pozostałością po życiu płodowym. Wprawdzie ciemieniucha sama w sobie jest tłusta – ma postać żółtego osadu tworzącego skorupę na skórze głowy — jednak do jej usuwania niezbędne jest uprzednie zmiękczenie. Do tego właśnie służy oliwka dla dzieci na włosy. 

Kosmetyk ten aplikujemy bezpośrednio na skórę, przykrywamy czepkiem lub czapeczką, a po kilkunastu minutach włosy dziecka starannie wyczesujemy grzebieniem, sięgając aż do ich nasady. W pierwszej chwili doprowadzi to do powstania na włosach nieestetycznego osadu, składającego się z wyczesanych resztek łoju, naskórka i oliwki, dlatego po „zabiegu” głowę należy starannie umyć delikatnym szamponem – w żadnym razie nieprzeciwłupieżowym. Pamiętajmy, że w przypadku bardzo silnej ciemieniuchy, standardowa i wszechstronna oliwka dla dzieci może okazać niewystarczająca, konieczne jest w takiej sytuacji zastosowanie specjalnych preparatów do walki z tą przypadłością. 

Reklama

Oliwka do kąpieli dla dzieci

Oliwka do kąpieli dla dzieci dolewana jest po to, by zapewnić skórze dziecka lepsze nawilżenie. Wiedzieć należy, że skóra niemowlęcia pozbawiona jest niemal płaszcza lipidowego, którego zadaniem jest ochrona przed utratą wilgoci. Tego typu niedojrzałość, a także niezwykła cienkość skóry małego dziecka, sprawiają, że jest ona w sposób wyjątkowy podatna na przesuszenie i wszelkiego rodzaju podrażnienia. 

Aby oliwka właściwie spełniła swoją funkcję, do wanienki z kąpielą wystarczy wlać kilka mililitrów (mniej więcej pół nakrętki). Pamiętajmy przy tym o zachowaniu szczególnych środków ostrożności – oliwka natłuści zarówno ciało dziecka, jak i też wewnętrzną powierzchnię wanienki. Śliskie mogą też stać się ręce rodzica przytrzymującego maleństwo w kąpieli. Upewnijmy się zatem, że nasz chwyt jest stabilny i nie grozi nam przypadkowe wyślizgnięcie się dziecka.

Reklama

Oliwka dla dzieci na twarz

Oliwka dla dzieci na twarz, a także inne partie ciała nakładana może być też po kąpieli – w tym przypadku zaleca się stosowanie preparatów o konsystencji żelowej, które są łatwiejsze w aplikacji. Oprócz funkcji nawilżającej stosuje się niekiedy oliwkę na twarz w celu ochronnym, aby zabezpieczyć buzię dziecka przed mrozem. Jest to stary i sprawdzony sposób, nie znaczy jednak, że bezsprzecznie właściwy. Coraz częściej oliwka zastępowana jest nowoczesnymi kremami, a jej krytycy podkreślają, że wcale nie chroni ona przed odmrożeniem, a wręcz przeciwnie – ze względu na zawartość wody może potęgować działanie mrozu. 

Co ciekawe, oliwka dla dzieci znajduje natomiast szereg innych zastosowań – w świecie dorosłych. Przykładowo może posłużyć jako kosmetyk do demakijażu czy substancja wzbogacająca i zmieniająca konsystencję kremu. Osoby dorosłe mogą ją traktować jako swego rodzaju olejek nawilżający do kąpieli.

Bibliografia

 • Ciemieniucha - jak walczyć z żółtymi łuskami na głowie niemowlęcia?, http://bocianek.szpital.kolobrzeg.pl
 • Ogólne zasady higieny i pielęgnacji dzieci od urodzenia do lat 3, Szpital Pediatryczny w Bielsku Białej, http://www.szpitalpediatryczny.pl
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Zasypka dla dzieci - jaką wybrać? Zastosowanie
Zasypka dla dzieci na dłoni
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Butelki w sterylizatorze
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Kobieta wyjmuje chusteczkę nawilżaną
Podgrzewacz do chusteczek nawilżanych – czy warto kupić?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!