Podgrzewacz do butelek – jaki wybrać? Jak działa?

Podgrzewacz do butelek zapewnia dziecku ciepły i wartościowy posiłek. Ten element wyprawki dla noworodka można nazwać nawet „niezbędnikiem”. W sklepach każdy znajdzie wiele typów podgrzewaczy do butelek. Aby wybrać właściwy należy poznać zasady jego działania i sprecyzować swoje oczekiwania.
Butelka z mlekiem w podgrzewaczu
Źródło:123RF

Spis treści

Dzieci nie lubią chłodnego mleka czy zimnych posiłków. Niektórzy rodzice przygotowują mleko, wkładając butelkę do garnka z wodą, podgrzewając tak przygotowany posiłek. Niektórzy zalewają mleko modyfikowane wodą o odpowiedniej temperaturze. Ale taki produkt nadaje się do szybkiego  zjedzenia, inaczej ostygnie. Inni podgrzewają jedzenie czy mleko na kuchence lub w garnku. Dobry podgrzewacz do butelek znacznie ułatwia życie rodziców. Sprawia, iż jedzenie w kilka minut jest ciepłe i gotowe do podania. 

Jaki podgrzewacz do butelek?

Podgrzewacze do butelek różnią się swoimi funkcjami i dodatkowymi parametrami. To urządzenia, których zadaniem jest równomiernie podgrzanie przygotowanego mleka lub posiłku oraz utrzymywanie ich odpowiedniej temperatury. Tak podgrzany posiłek nie traci wartości odżywczych i jest smaczny dla dziecka. 

Oto dostępne rodzaje:

 • podgrzewacz standardowy- ten rodzaj służy do użytku domowego, dostępny w różnych rozmiarach i pojemnościach, wytwarza ciepło wykorzystując zasilanie z sieci albo specjalny żel,
 • podgrzewacz turystyczny, zwany też samochodowym - ten rodzaj może być zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej, dodatkowo wyposażony w termoopakowanie do dłuższego podtrzymania ciepła, z dodatkowymi paskami do przypięcia do torby lub wózka,
 • podgrzewacze podwójne- ten model przeznaczony jest głównie dla bliźniąt i daje możliwość jednoczesnego podgrzania posiłku dla dwóch maluchów,
 • podgrzewacze wielofunkcyjne- w tym przypadku podgrzewacz połączony jest ze sterylizatorem, a niekiedy ma także dodatkową funkcje parowara, dzięki czemu oferuje wiele możliwości przyrządzania posiłków.

Podgrzewacz i sterylizator do butelek 

Podgrzewacz i sterylizator do butelek to wielofunkcyjne urządzenie. Dzięki temu sprzętowi można podgrzewać mleko czy inne posiłki dla dziecka, a następnie sterylizować butelki. Pasuje on do wszystkich typów butelek (zarówno plastikowych, jak i szklanych). Połączenie dwóch urządzeń w jednym pozwala zaoszczędzić także miejsce do przechowywania. 

Taki podgrzewacz ze sterylizatorem dezynfekuje również smoczki. Jest to urządzenie droższe od klasycznego podgrzewacza, ale z uwagi na wielofunkcyjność jego zakup jest wart rozważenia. Często ten typ podgrzewacza określany jest mianem „all in one” czyli „wszystko w jednym”. Niektóre z tych urządzeń posiadają także dodatkowo możliwości gotowania na parze warzyw czy mięsa, wyciskania soków czy rozmrażania jedzenia. 

Reklama

Jak działa podgrzewacz butelek?

Podgrzewacz do butelek działa w prosty sposób. Ma najczęściej postać niewielkiego pojemnika z odpowiednia komorą, do której wkłada się butelkę. Zasady działania są z reguły podobne we wszystkich rodzajach. 

Z uwagi na sposób działania podgrzewacze podzielone są:

 • podgrzewacze na wodę – butelka jest bezpośrednio podgrzewana w wodzie, która przekazuje swoje ciepło,
 • podgrzewacze na parę – butelka ogrzewana jest parą wodną, wytwarzaną przez to urządzenie,
 • podgrzewacze ze specjalnym rękawem do podgrzewania – butelka lub słoiczek umieszczane są w takim rękawie i ogrzewane (to najczęściej podgrzewacze podróżne).

Działanie każdego podgrzewacza do butelek uzależnione jest od jego przeznaczenia i dodatkowych funkcji. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją jego obsługi. Jednak są pewne uniwersalne zasady używania każdego podgrzewacza do butelek:

 • należy go umieszczać na stabilnej powierzchni z dala od dzieci,
 • używać tylko wtedy, gdy znajduje się w nim woda (dotyczy to podgrzewaczy na wodę lub parę),
 • nie używać do podgrzewania innych płynów niż woda,
 • nie dotykać urządzenia mokrymi rękami,
 • zachowywać właściwą higienę urządzenia,
 • odłączać podgrzewacz od zasilania, gdy jest czyszczony,
 • umieszczać w podgrzewaczu butelki, słoiczki czy inne przedmioty z żywnością, dla których urządzenie to jest przeznaczone.

Najlepszy podgrzewacz do butelek

Najlepszy podgrzewacz do butelek to z pewnością ten, który wyposażony jest w dodatkowe elementy, zapewniające jakość i szybkość pracy. Oprócz bardzo przydatnej funkcji sterylizowania można znaleźć podgrzewacze z innymi ciekawymi funkcjami, które doceniają rodzice. 

Do takich z pewnością należą:

 • wyświetlacz LCD, który wyraźnie wskazuje temperaturę i czas pracy wyświetlacza,
 • koszyczek (w środku podgrzewacza) na butelki i słoiczki, aby zapobiec poobijaniu,
 • sygnalizacja dźwiękowa, informująca o podgrzaniu jedzenia,
 • funkcja automatycznego wyłączania urządzenia (po ustawieniu odpowiedniego czasu),
 • przykrywka zabezpieczająca przed kurzem,
 • funkcja gotowania na parze,
 • funkcja blendera.

Najlepszy podgrzewacz do butelek to ten, który spełnia wszystkie te funkcje. Ale ich brak wcale nie oznacza, iż inne urządzenie nie będzie spełniać dobrze swej roli. Zakup podgrzewacza to całkowicie indywidualny wybór rodziców w zależności od ich potrzeb i oczekiwań, a niekiedy i możliwości finansowych. 

Samochodowy podgrzewacz do butelek

Na szczególną uwagę zasługuje samochodowy podgrzewacz do butelek. Ten podróżny gadżet z pewnością ułatwia karmienie dziecka w drodze czy na urlopach. Może być wykorzystywany i w drodze i w domu. 

Podgrzewacz samochodowy wyposażony jest we wtyczkę do gniazdka zapalniczki samochodowej. Stwarza to możliwość podgrzania posiłku szybko, bez wody i konieczności zatrzymywania się w drodze. Pełni on również funkcję termoopakowania, utrzymującego dłużej odpowiednia temperaturę pokarmu. Podgrzewacz turystyczny z pewnością zapewni rodzicom i dziecku komfort w podróży.  

Czytaj:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->