Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Podgrzewacz do butelek – jaki wybrać? Jak działa?

Podgrzewacz do butelek zapewnia dziecku ciepły i wartościowy posiłek. Ten element wyprawki dla noworodka można nazwać nawet „niezbędnikiem”. W sklepach każdy znajdzie wiele typów podgrzewaczy do butelek. Aby wybrać właściwy należy poznać zasady jego działania i sprecyzować swoje oczekiwania.
Butelka z mlekiem w podgrzewaczu
Źródło:123RF
W skrócie
 • Podgrzewacze do butelek zapewniają ciepły posiłek dla dziecka i występują w różnych rodzajach, takich jak standardowe, turystyczne, podwójne i wielofunkcyjne.
 • Wielofunkcyjne podgrzewacze często łączą funkcje podgrzewania i sterylizacji, a niektóre oferują dodatkowe możliwości, takie jak gotowanie na parze czy rozmrażanie.
 • Podgrzewacze działają na różnych zasadach, takich jak podgrzewanie na wodę, na parę lub za pomocą specjalnego rękawa, a ich obsługa zależy od przeznaczenia i dodatkowych funkcji.
 • Samochodowy podgrzewacz do butelek ułatwia karmienie dziecka w podróży, podgrzewając posiłek bez konieczności zatrzymywania się i utrzymując temperaturę pokarmu przez dłuższy czas.
SPRAWDŹ TEŻ: Zasypka dla dzieci - jaką wybrać? Zastosowanie
Spis treści

Dzieci nie lubią chłodnego mleka czy zimnych posiłków. Niektórzy rodzice przygotowują mleko, wkładając butelkę do garnka z wodą, podgrzewając tak przygotowany posiłek. Niektórzy zalewają mleko modyfikowane wodą o odpowiedniej temperaturze. Ale taki produkt nadaje się do szybkiego  zjedzenia, inaczej ostygnie.

Inni podgrzewają jedzenie czy mleko na kuchence lub w garnku. Dobry podgrzewacz do butelek znacznie ułatwia życie rodziców. Sprawia, iż jedzenie w kilka minut jest ciepłe i gotowe do podania. 

Reklama

Jaki podgrzewacz do butelek?

Podgrzewacze do butelek różnią się swoimi funkcjami i dodatkowymi parametrami. To urządzenia, których zadaniem jest równomiernie podgrzanie przygotowanego mleka lub posiłku oraz utrzymywanie ich odpowiedniej temperatury. Tak podgrzany posiłek nie traci wartości odżywczych i jest smaczny dla dziecka. 

Oto dostępne rodzaje:

 • podgrzewacz standardowy- ten rodzaj służy do użytku domowego, dostępny w różnych rozmiarach i pojemnościach, wytwarza ciepło wykorzystując zasilanie z sieci albo specjalny żel,
 • podgrzewacz turystyczny, zwany też samochodowym - ten rodzaj może być zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej, dodatkowo wyposażony w termoopakowanie do dłuższego podtrzymania ciepła, z dodatkowymi paskami do przypięcia do torby lub wózka,
 • podgrzewacze podwójne- ten model przeznaczony jest głównie dla bliźniąt i daje możliwość jednoczesnego podgrzania posiłku dla dwóch maluchów,
 • podgrzewacze wielofunkcyjne- w tym przypadku podgrzewacz połączony jest ze sterylizatorem, a niekiedy ma także dodatkową funkcje parowara, dzięki czemu oferuje wiele możliwości przyrządzania posiłków.

Reklama

Podgrzewacz i sterylizator do butelek 

Podgrzewacz i sterylizator do butelek to wielofunkcyjne urządzenie. Dzięki temu sprzętowi można podgrzewać mleko czy inne posiłki dla dziecka, a następnie sterylizować butelki. Pasuje on do wszystkich typów butelek (zarówno plastikowych, jak i szklanych). Połączenie dwóch urządzeń w jednym pozwala zaoszczędzić także miejsce do przechowywania. 

Taki podgrzewacz ze sterylizatorem dezynfekuje również smoczki. Jest to urządzenie droższe od klasycznego podgrzewacza, ale z uwagi na wielofunkcyjność jego zakup jest wart rozważenia. Często ten typ podgrzewacza określany jest mianem „all in one” czyli „wszystko w jednym”. Niektóre z tych urządzeń posiadają także dodatkowo możliwości gotowania na parze warzyw czy mięsa, wyciskania soków czy rozmrażania jedzenia. 

Jak działa podgrzewacz butelek?

Podgrzewacz do butelek działa w prosty sposób. Ma najczęściej postać niewielkiego pojemnika z odpowiednia komorą, do której wkłada się butelkę. Zasady działania są z reguły podobne we wszystkich rodzajach. 

Z uwagi na sposób działania podgrzewacze podzielone są:

 • podgrzewacze na wodę – butelka jest bezpośrednio podgrzewana w wodzie, która przekazuje swoje ciepło,
 • podgrzewacze na parę – butelka ogrzewana jest parą wodną, wytwarzaną przez to urządzenie,
 • podgrzewacze ze specjalnym rękawem do podgrzewania – butelka lub słoiczek umieszczane są w takim rękawie i ogrzewane (to najczęściej podgrzewacze podróżne).

Działanie każdego podgrzewacza do butelek uzależnione jest od jego przeznaczenia i dodatkowych funkcji. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją jego obsługi. Jednak są pewne uniwersalne zasady używania każdego podgrzewacza do butelek:

 • należy go umieszczać na stabilnej powierzchni z dala od dzieci,
 • używać tylko wtedy, gdy znajduje się w nim woda (dotyczy to podgrzewaczy na wodę lub parę),
 • nie używać do podgrzewania innych płynów niż woda,
 • nie dotykać urządzenia mokrymi rękami,
 • zachowywać właściwą higienę urządzenia,
 • odłączać podgrzewacz od zasilania, gdy jest czyszczony,
 • umieszczać w podgrzewaczu butelki, słoiczki czy inne przedmioty z żywnością, dla których urządzenie to jest przeznaczone.

Reklama

Najlepszy podgrzewacz do butelek

Najlepszy podgrzewacz do butelek to z pewnością ten, który wyposażony jest w dodatkowe elementy, zapewniające jakość i szybkość pracy. Oprócz bardzo przydatnej funkcji sterylizowania można znaleźć podgrzewacze z innymi ciekawymi funkcjami, które doceniają rodzice. 

Do takich z pewnością należą:

 • wyświetlacz LCD, który wyraźnie wskazuje temperaturę i czas pracy wyświetlacza,
 • koszyczek (w środku podgrzewacza) na butelki i słoiczki, aby zapobiec poobijaniu,
 • sygnalizacja dźwiękowa, informująca o podgrzaniu jedzenia,
 • funkcja automatycznego wyłączania urządzenia (po ustawieniu odpowiedniego czasu),
 • przykrywka zabezpieczająca przed kurzem,
 • funkcja gotowania na parze,
 • funkcja blendera.

Najlepszy podgrzewacz do butelek to ten, który spełnia wszystkie te funkcje. Ale ich brak wcale nie oznacza, iż inne urządzenie nie będzie spełniać dobrze swej funkcji. Zakup podgrzewacza to całkowicie indywidualny wybór rodziców w zależności od ich potrzeb i oczekiwań, a niekiedy i możliwości finansowych. 

Reklama

Samochodowy podgrzewacz do butelek

Na szczególną uwagę zasługuje samochodowy podgrzewacz do butelek. Ten podróżny gadżet z pewnością ułatwia karmienie dziecka w drodze czy na urlopach. Może być wykorzystywany i w drodze i w domu. 

Podgrzewacz samochodowy wyposażony jest we wtyczkę do gniazdka zapalniczki samochodowej. Stwarza to możliwość podgrzania posiłku szybko, bez wody i konieczności zatrzymywania się w drodze. Pełni on również funkcję termoopakowania, utrzymującego dłużej odpowiednia temperaturę pokarmu. Podgrzewacz turystyczny z pewnością zapewni rodzicom i dziecku komfort w podróży.  

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Zasypka dla dzieci - jaką wybrać? Zastosowanie
Zasypka dla dzieci na dłoni
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Kobieta wyjmuje chusteczkę nawilżaną
Podgrzewacz do chusteczek nawilżanych – czy warto kupić?
Butelki w sterylizatorze
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!