Reklama
Woda w pielęgnacji włosów
Woda stanowi ok. 25% masy włosa. Ma ogromny wpływ na jego strukturę zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Woda, którą wypijasz, dociera do włosa poprzez cebulkę. Jeżeli pijesz jej zbyt mało, organizm niestety nie dostarczy jej do włosów, tylko w miejsca, w których jest znacznie bardziej potrzebna. Dlatego tak ważne jest niedopuszczanie do deficytu płynów w organizmie. Dziennie należy wypijać 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Jeżeli ćwiczysz albo jest upał, tę ilość trzeba odpowiednio zwiększyć w zależności od potrzeb.
Kolejnym kluczowym aspektem w przypadku włosów jest rodzaj oraz temperatura wody, jaką je myjesz. Tarda i chlorowana, w dodatku bardzo gorąca, przesuszy włosy. Najlepsza będzie temperatura, która nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Spłukanie włosów lodowatą wodą na koniec mycia to świetny sposób na domknięcie łusek i nabłyszczenie kosmyków.
Reklama
Nawilżanie wewnętrzne
Oprócz picia wody na przesuszenie włosów mają też wpływ takie czynniki jak:
- tryb życia (brak aktywności fizycznej);
- choroby i przyjmowane leki, szczególnie te dotyczące tarczycy;
- dieta uboga w składniki odżywcze (głównie brak witamin E i A oraz kwasów omega-3 i omega-6);
- przewlekły stres;
- farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie);
- używki (alkohol i papierosy silnie odwadniają skórę i włosy);
- źle dobrana pielęgnacja;
- niewłaściwe nawyki stylizacyjne i pielęgnacyjne.
Zanim zaczniesz wdrażać składniki aktywne w celu nawilżenia włosów, przyjrzyj się wszystkim wymienionym powyżej kwestiom i wprowadź konieczne zmiany. Bez tego nawet najskuteczniejsza odżywka czy najlepsze na rynku kosmetyki do włosów nie pomogą.
Reklama
Substancje aktywne o działaniu nawilżającym
Zaopatrz się w produkty bogate w składniki, które wspaniale nawilżą odwodnione kosmyki. Na etykietach szukaj: panthenolu, oleju z ogórecznika, gliceryny, witaminy E, aloesu, alantoiny, siemienia lnianego, miodu, kwiatowych hydrolatów, owoców amli. Zawierające je wegańskie kosmetyki do suchych włosów znajdziesz na stronie: https://miyacosmetics.com/k/wlosy/.
Oprócz humektantów, czyli nawilżaczy zatrzymujących wodę wewnątrz, potrzebne będą ci także emolienty, które otoczą włosy warstwą zabezpieczającą. Takie działanie wykazują głównie oleje i silikony. Przy czym te ostatnie używane w nadmiarze szybko obciążają włosy, więc trzeba na nie uważać. Stosowanie olejów i olejków w pielęgnacji włosów to bardzo fajny sposób na zabezpieczenie przesuszonych, a co za tym idzie – niezwykle delikatnych i podatnych na kruszenie kosmyków. Właściwości nawilżające poza numerem 1 w tej kategorii, czyli olejem z ogórecznika, wykazują: olej z nasion malin, z awokado, olej lniany, konopny oraz arganowy.
Bardzo suche włosy trzeba zabezpieczać w trakcie mycia przed dalszymi uszkodzeniami. Warto wypróbować metodę OMO. Na zwilżone wodą kosmyki nakładasz najpierw odżywkę (na długość), a szamponem myjesz delikatnie skórę głowy. Następnie spłukujesz wszystko i nakładasz odżywkę na całe włosy.