🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Style pływackie - na kręgosłup, mięśnie i w rehabilitacji. Jakie są?

Pływanie doskonale odciąża kręgosłup, wzmacnia mięśnie i koryguje wady postawy. Jest również, co do zasady, zalecane w przebiegu ciąży. Poznaj najpopularniejsze style pływackie i dowiedz się, jak wpływają na organizm.
Pływanie określonym stylem plywackim
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pływanie jest sposobem na odciążenie stawów, wysmuklenie sylwetki czy pracę mięśni.
 • Style pływackie towarzyszą ludzkości już od czasów starożytnych. Wiele technik opiera się na doświadczeniach z obserwacji zwierząt.
 • Za jeden z najtrudniejszych stylów pływackich uznaje się styl motylkowy. Dlaczego?
Spis treści

Reklama

Czym są style pływackie?

Zapewne pierwsze próby pływania podjąłeś już jako dziecko i to wtedy dowiedziałeś się, że istnieje coś takiego jak style pływackie. To nic innego jak wypracowane techniki pływania, które umożliwiają poruszanie się w wodzie.

Czemu służą? Jeżeli będziesz wiedzieć, jak angażować ręce, nogi, tułów czy głowę podczas przemierzania akwenu wodnego, wówczas popłyniesz szybciej i mniej się zmęczysz.

Niektóre style pływania znane są już od zarania dziejów, natomiast inne nie są tak instynktowne i zostały wypracowane dzięki obserwacji sposobów pływania zwierząt, np. zachowaniu delfinów w wodzie.

Poniżej przybliżymy Ci podstawowe style pływackie. Dowiesz się, jakie z nich są najtrudniejsze, a które wykorzystuje się w rehabilitacji wad kręgosłupa.

Reklama

Pływanie żabką

Czy wiesz, że jedną z najstarszych sportowych technik pływania jest styl klasyczny, czyli po prostu pływanie żabką?

Okazuje się, że pływanie stylem klasycznym to technika, która wymaga koordynacji pracy nóg i rąk oraz wytwarzania dużego oporu w czasie brania oddechu.

Pływanie żabką aktywizuje mięśnie brzucha, lędźwi, ud, ramion, pośladków czy też mięśnie klatkowe. Dobrze rozwija również mięśnie nóg oraz górnych partii ciała.

Ten klasyczny styl pływacki wspomaga także wydolność organizmu oraz wzmacnia kręgosłup.

Do sportowców uprawiających pływanie stylem klasycznym zaliczyć można Jessicę Hardy oraz Kosuke Kitajima. 

Pływanie stylem grzbietowym

Zastanawiasz się, jaki jest popularny styl pływania na plecach? To styl grzbietowy - technika z nim związana polega na tym, że z wody najpierw wynurza się bark, a potem kciuk. Następnie rękę należy odwrócić i umieścić ponownie w wodzie. Broda nie może dotykać klatki piersiowej, przez co ciało zyskuje hydrodynamiczny kształt.

Aktywność nóg w stylu grzbietowym jest równie istotna. Najwydajniejsza proporcja pracy nóg w stosunku do rąk wynosi 6/1 – czyli sześć kopnięć na jeden cykl ramion, a więc ruch prawej i lewej kończyny.

Taka technika pływacka pozytywnie wpływa na kręgosłup - poprawia jego ruchomość i giętkość. Dodatkowo świetnie rozluźnia mięśnie karku i szyi, co jest ogromną zaletą zwłaszcza dla osób pracujących w pozycji siedzącej.

Najlepsi grzbieciści to m.in. Liam Tancock i Aaron Peirsol. To jeden z olimpijskich stylów pływackich.

Reklama

Styl pływacki delfin, zwany też motylkiem

Ten rodzaj aktywności określany jest również jako styl pływacki motylek albo koń. Styl pływania delfinem opiera się na wykonywaniu płynnych ruchów całym ciałem.

Technikę stylu motylkowego może opanować każdy, kto ma dobrą kondycję i potrafi precyzyjnie połączyć różne ruchy ze sobą.

Chcąc pływać delfinem musisz poruszać się jak to zwierzę, tzn. wykonywać sinusoidalne ruchy całym ciałem. Gdy głowa znajduje się na dole, biodra idą ku górze. W takim ułożeniu nogi powinny być wyprostowane i złączone, z wyciągniętymi palcami.

Motylkowy styl pływacki wymaga również odpowiedniej pracy rąk. Postaw na krążenie ramion. Pływanie rozpocznij od wyciągnięcia ramion przed głową, a potem odpychaj się do momentu wyprostowania ich za sobą. Po takim zamachnięciu powinny one wrócić do pozycji wyjściowej. Twarz z kolei powinna zostać zanurzona w wodzie.

Taka technika pływacka nie jest łatwa, ale angażuje praktycznie wszystkie mięśnie, w tym mięsień czworoboczny, grzbietu i równoległoboczny.

Wykorzystując ją do pływania, poprawiasz swoją sylwetkę i wzmacniasz równowagę. Co ważne - uczysz się także odpowiednio oddychać, ponieważ oddech łapiesz w momencie wynurzenia, a to przekłada się na poprawę pojemności płuc.

Styl motylkowy opracował w 1935 roku fizyk Volney Wilson, który przeanalizował sposób poruszania się delfinów. Wykorzystanie tej techniki pozwoliło mu wygrać eliminacje olimpijskie 3 lata później, w 1938 roku. Jednakże ze względu na to, że ta technika nie była jeszcze oficjalnie uznawana, został zdyskwalifikowany.

Wśród najlepszych delfinistów wymienić można takie sławy jak: Milorada Čavića, Therese Alshammar czy Michaela Phelpsa.

Reklama

Styl pływania piesek

To jeden z najłatwiejszych stylów pływania. Ta technika opiera się na tym, że pływak porusza nogami w górę i w dół, a rękami niczym pies lub inne zwierzę.

Co ciekawe, styl pływania pieskiem to pierwsza technika wykorzystywana przez ludzi do poruszania się w wodzie.

Znana była już w starożytności, na co wskazują malowidła prehistoryczne z Egiptu, ukazujące postaci pływające pieskiem.

Pływanie tym stylem pozwala na oswojenie się z wodą. To również jedna z podstawowych technik pływackich, którą stosuje się do nauki pływania u dzieci.

Nie tylko wzmacnia mięśnie, a także poprawia działanie układu krążeniowego i oddechowego, prowokując wydzielanie  endorfin.

Reklama

Styl pływacki ower

To technika polegająca na pływaniu na boku. W stylu ower, pływak przekłada ręce do przodu nad powierzchnią wody.

Pływanie owerem pobudza do pracy mięśnie brzucha i nóg. Dodatkowo taka aktywność działa wysmuklająco na całe ciało. Pływając w ten sposób poprawia się także krążenie oraz wydolność oddechową swojego organizmu.

Co ciekawe, pływanie na boku jest popularne u osób zamieszkujących wybrzeża morskie oraz brzegi rzek, ponieważ umożliwia to walkę z falami i silnymi prądami. Takie ułożenie ułatwia pływakowi “przecinanie” wody swoim ciałem.

To obok delfina, jeden z najtrudniejszych stylów pływackich.

Reklama

Styl pływania strzała

To technika pływacka zarezerwowana dla początkujących, choć oczywiście bardziej zaawansowani pływacy również mogą z niej korzystać.

Często pierwsze zajęcia na basenie dla najmłodszych rozpoczynają się właśnie od pływania strzałką. Nic dziwnego. Pływanie strzałką pozwala na utrzymywanie się na wodzie bez większego wysiłku.

Ustawienie rąk w strzałkę powoduje, że opór wody jest mniejszy i płynie się szybciej. Nogi w stylu pływackim, jakim jest strzałka, powinny działać niczym napęd. Najlepiej, by podczas pływania poruszały się niczym nożyce.

Pływanie strzałką pomaga we wzmocnieniu mięśni grzbietu i brzucha. Choć zwykle strzałką płynie się na brzuchu, taki sposób poruszania się w wodzie można wykorzystać również do pływania na plecach.

Styl dowolny w pływaniu. Czym różni się od zmiennego? 

Określenie „dowolny styl pływania” odnosi się m.in. do stylu pływania kraulem. Taka technika to najszybszy styl pływacki. Dzięki niej wzmacnia się mięśnie pleców, a także zwiększa ruchu ramion.

Pływanie stylem kraul korzystnie wpływa na mięśnie boczne tułowia. W tym stylu należy skupić się na pracy ramion. Rękę trzeba umieścić w wodzie w kolejności – dłoń, przedramię i ramię.

Przenosi się ją zgiętą w łokciu, dłonią chwytając wodę, pociągając ją ze zgiętym stawem łokciowym. Pływając kraulem musisz zadbać o to, by nogi nie były sztywne. Powinieneś wykonać nimi tzw. nożyce. Pływanie tą techniką wysmukla, a także koryguje wady postawy.

To właśnie pływając kraulem możesz spalić najwięcej kalorii. Godzina rekreacyjnego pływania to około 300-400 spalonych kalorii.

Kraul uznawany jest za najszybszy styl pływacki. Z tego też powodu uznaje się go za jeden z najczęściej wykorzystywanych podczas zawodów sportowych w stylu dowolnym. Warto wspomnieć, że najwolniejszym stylem pływackim jest z kolei pływanie żabką.

Kraul jest wykorzystywany przez ludzkość już od czasów starożytnych. Pływali nim m.in. mieszkańcy Wysp Salomona czy Ameryki Południowej, w tym Indianie.

Warto wspomnieć, że w kontekście zawodów pływackich styl dowolny polega na tym, że zawodnik samodzielnie wybiera, jaką techniką będzie płynąć. W tym przypadku również obowiązują jednak pewne zasady. Zakazane jest m.in.:

 • poruszanie się po dnie,
 • nurkowanie głębiej niż 15 metrów,
 • podciąganie na linie torowej,
 • wykorzystywanie narzędzi wpływających na zwiększenie prędkości.

Warto odróżnić ten sposób poruszania się w wodzie od stylu zmiennego w pływaniu. Ten drugi polega na połączeniu 4 technik pływackich podczas przemierzania basenu.

Jakie są to style? Zawodnicy najpierw płyną delfinem, potem stylem grzbietowym, następnie żabką, a na końcu stawiają na kraula.

Styl pływania a mięśnie

Czy wiesz, że pływając, możesz wypracować sobie konkretne mięśnie? Jakie relacje istnieją pomiędzy stylami pływania a mięśniami?

Jeżeli chcesz wzmocnić ramiona, postaw na kraula.

Z kolei, gdy zależy Ci na tym, by zaktywizować mięśnie brzucha, a przy tym pośladków, rąk czy nóg, wybierz styl grzbietowy.

Natomiast styl klasyczny to doskonały sposób na to, by wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, a także nóg i rąk.

Co więcej, pływanie pozwala na uruchomienie tych mięśni, które w przypadku innych treningów rzadko są pobudzane. Należą do nich mięśnie stóp oraz dłoni.

Jaki styl pływania na kręgosłup?

Każdy styl pływania inaczej oddziałuje na kręgosłup.

Jeżeli masz problemy z odcinkiem lędźwiowym, doskonale na mięśnie działa pływanie kraulem.

Z kolei, gdy borykasz się z bolącymi plecami warto pływać żabką.

Rozluźnienie kręgosłupa szyjnego oraz karku osiągniesz pływając stylem grzbietowym.

Z kolei przydatność stylu motylkowego w walce z problemami z kręgosłupem jest dość ograniczona, taką technikę można stosować m.in. jedynie w profilaktyce i korekcji płaskostopia.

Style pływackie warto wykorzystać w korekcji wad postawy. Na zalety tej metody w leczeniu skoliozy wskazuje Katarzyna Barczyk-Pawelec wraz z innymi autorami w publikacji na łamach „Acta Bio-Optica et Informatica Medica”.

Pływanie rozciąga przykurczone przez skoliozę mięśnie, w tym piersiowy większy, dźwigacz z łopatki oraz czworoboczny, biorące udział w mechanizmie oddychania.

Bardziej zaawansowane wady powodują upośledzenie funkcji mięśni stawowych, w tym: mięśnia zębatego przedniego, mięśni równoległobocznych czy mięśnia prostego brzucha. W celu ich aktywizacji  wykorzystuje się style pływania oparte na obszernych, zagarniających ruchach ramion.

Co więcej, zdaniem autorów publikacji „Wpływ ćwiczeń w  środowisku wodnym na zmianę ruchomości klatki piersiowej i kształtu krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej dzieci ze skoliozą I°” u osób regularnie pływających znacznie rzadziej pojawiają się asymetrie barków i łopatek, co ma wpływ na budowanie prawidłowej postawy oraz profilaktykę skoliozy.

Trzeba mieć świadomość, że w przypadku dyskopatii, pływanie może nasilić dolegliwości bólowe. Dlatego zanim zaczniesz pływać, umów się z fizjoterapeutą, który zaproponuje Ci odpowiedni sposób leczenia czy terapii.

Jaki styl pływania na odchudzanie?

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy, warto zapisać się na basen. Za najbardziej efektywny styl pływania uznawany jest kraul, ponieważ nie tylko równomiernie angażuje wszystkie mięśnie, ale też pozwala na spalenie największej liczby kalorii. Odchudzanie i pływanie idą ze sobą w parze!

Jak już wiesz, jedną z najlepszych technik pływania na odchudzanie jest kraul. Jeżeli decydujesz się na godzinne rekreacyjne pływanie tym stylem, możesz pozbyć się nawet 300-400 kcal. Z kolei, gdy postawisz na bardziej intensywny trening, możesz spalić nawet dwukrotnie więcej.

Pływanie w ciąży – jakim stylem?

Sport i ciąża to dla wielu osób zjawiska przeciwstawne. Tymczasem, jeżeli spodziewasz się dziecka, jak najbardziej możesz chodzić na basen. Pływanie w ciąży nie powinno jednak za bardzo Cię forsować. 

W takim stanie wybieraj style, które zanadto nie obciążają Twojego ciała. Możesz postawić np. na pływanie żabką albo stylem grzbietowym. Takie style pływania w ciąży nie wymagają rotacji tułowia i będą wymagać od Ciebie mniejszego wysiłku niż np. pływanie motylkiem. 

Jeżeli lekarz nie zalecił inaczej, ciąża nie stanowi przeciwwskazania do pływania. Ponadto, jak twierdzą Dorota Torbé, Andrzej Torbé i Dorota Ćwiek na łamach „Nowej Medycyny”, taka forma rekreacji ma pozytywny wpływ na organizm ciężarnej.

Dodatkowo według Royal College of Obstetricians and Gynaecologists basen jest aktywnością fizyczną, która ma niezwykle korzystne oddziaływanie na przebieg ciąży. Ćwiczenia w wodzie to możliwość wzmocnienia mięśni oraz poprawa wydolności organizmu, gdy stawy są całkowicie odciążone.

Czytaj również

Bibliografia

 • D. Ćwiek, D. Torbé , A. Torbé, Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o przebiegu fizjologicznym, Nowa Medycyna, 4/2013, http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2014/10/nm_2013_174-179.pdf, [dostęp: 29.08.2022].
 • W. I. Łubkowska, Ocena ukształtowania fizjologicznych krzywizn kręgosłupa dziewcząt trenujących sport pływacki i nie uprawiających pływania, doi: 10.5114/fmpcr/58738.
 • K. Barczyk-Pawelec, D. Zawadzka, M. Sidorowska, A. Szadkowska, A. Hawrylak, D. Wójtowicz, Wpływ ćwiczeń w środowisku wodnym na zmianę ruchomości klatki piersiowej i kształtu krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej dzieci ze skoliozą I stopnia, Acta Bio-Optica et Informatica Medica” 1/2012, http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BSL7-0058-0001, [dostęp:29.08.2022].
 • W. Łubkowska, W. Szark-Eckardt, Korygowanie postawy ciała poprzez pływanie i ćwiczenia w wodzie, Bydgoszcz 2015, https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/9633/%c5%81ubkowska_Szark-Eckardt_Korygowanie_postawy_ciala_popoprzez_plywanie_i_cwiczenia_w_wodzie.pdf?sequence=3&isAllowed=y, [dostęp:29.08.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dyscypliny sportowe
Dlaczego pływacy się golą ?
Podobne artykuły
Pływanie określonym stylem plywackim
Style pływackie - na kręgosłup, mięśnie i w rehabilitacji. Jakie są?
Jazda na nartach
Jazda na nartach bez kontuzji: jak przygotować się do sezonu
Najszybszy styl pływacki - jaką technikę wybrać?
Mężczyzna stojący przy wodospadzie
Jak zacząć uprawiać tajski boks
Pływanie. Dobry skok do wody to podstawa

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!