Szczepionka HPV - kiedy szczepienie? Szczepić czy nie?

Szczepionka HPV, to obok dozgonnej abstynencji seksualnej, najskuteczniejsza metoda ochrony przed wirusem brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego za wszystkie przypadki śmiercionośnego raka szyjki macicy. Mimo to wciąż nie jest w Polsce szczepionka HPV obowiązkowa, a w przestrzeni publicznej silnie zaznacza się narracja ruchów anty-szczepionkowych, podkreślających, że może mieć szczepionka HPV skutki uboczne w postaci chociażby niewydolności jajników.
Pielęgniarka wykonująca szczepienie dziecku
Źródło: 123RF
Spis treści

Szczepionka HPV

Szczepionka HPV chroni przed ludzkim wirusem brodawczaka (Human Papillomavirus – HPV). Ze 150 mutacji wirusa, dwie uważane są za wysoce kancerogenne, czyli rakotwórcze (chodzi i typ 16 i 18). HPV odpowiada głównie za raka szyjki macicy, będącego obecnie drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem dotykającym kobiety w Polsce i na świecie. Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, co roku w Polsce na tę chorobę zapada 3 tysiące kobiet, a na świecie – 230 tysięcy. Zbiera ona okrutne żniwo – połowa pacjentek umiera.

Rak szyjki macicy zawsze jest poprzedzony stanem przednowotworowym, a ten – przewlekłym zapaleniem HPV.

Szczepienie HPV – kiedy?

Główny Inspektorat Sanitarny umieścił szczepionkę HPV w kalendarzu szczepień ochronnych, jednak nie w spisie szczepień obowiązkowych, a jedynie zalecanych. W dokumencie nie pada konkretny wiek, w jakim należy przyjąć szczepionkę HPV, zamieszczona jest jedynie sugestia, aby stało się to przed podjęciem życia seksualnego. To niezwykle istotna informacja, bowiem wirus przed którym może nas uchronić szczepionka HPV, przenosi się drogą płciową, najczęściej w czasie pierwszych kontaktów seksualnych.

Uważa się, że różnymi mutacjami wirusa brodawczaka ludzkiego, zaraża się nawet 50-80 procent mężczyzn i kobiet, choć oczywiście nie we wszystkich przypadkach ma to poważne konsekwencje – zazwyczaj dochodzi do samowyleczenia.

HPV – szczepić czy nie?

Ze względu na potencjalnie śmiertelne ryzyko, które niesie ze sobą zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, pytanie „HPV – szczepić czy nie” wydaje się posiadać odpowiedź oczywistą. Każda kobieta planująca rozpoczęcie współżycia seksualnego powinna dla swojego bezpieczeństwa przyjąć szczepionkę HPV. Należy o tym przypominać tym bardziej, że Polska należy do europejskiej czołówki, jeśli chodzi o zapadalność na raka szyjki macicy.

Pamiętajmy, że stosowanie prezerwatyw jedynie zmniejsza, ale nie eliminuje zagrożenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Natomiast druga najskuteczniejsza - oprócz szczepionki HPV - metoda profilaktyki, czyli całkowita abstynencja seksualna, z oczywistych względów nie wydaje się atrakcyjną opcją.

Zobacz: Szczepionka na pneumokoki - kiedy szczepić? Czy warto?

Czy szczepić dziewczynki na HPV?

Czy szczepić dziewczynki na HPV? Zależy w jakim wieku. Pytanie czy szczepić dziewczynki na HPV z każdym rokiem nabiera coraz większego znaczenia, a to w związku z postępującym obniżaniem wieku inicjacji seksualnej. Odpowiedź brzmi: tak dziewczynki mogą przyjmować szczepionkę HPV, warunkiem jest ukończenie dziewiątego roku życia.

Szczepionka HPV – skuteczność

Rozliczne badania i analizy porównawcze przeprowadzone w wielu krajach stwierdzają bardzo wysoką, choć nie stuprocentową skuteczność szczepionki HPV. Zarówno liczba infekcji powodowanych wirusem HPV, jak i nowotworów będących tego konsekwencją spada w populacji osób szczepionych o około 90 procent.

Szczepionka HPV – skutki uboczne

Krytycy szczepień podają, że istnieją liczne w przypadku szczepionki HPB skutki uboczne. Należeć do nich mają zaburzenia układu odpornościowego oraz przedwczesna niewydolność jajników. Tradycyjnie podkreśla się też, że podanie szczepionki HPV, podobnie jak innych szczepionek, może wywołać gorączkę, odczyn alergiczny, biegunkę, wymioty.

Z drugiej strony padają argumenty, że nie stwierdzono związku między szczepionką HPB a niewydolnością jajników, zaś gorączka i zaczerwienienie są typowym, niegroźnymi reakcjami poszczepiennymi i jest to cena, którą warto zapłacić za ochronę zdrowia. O bezpieczeństwie stosowania szczepionki przekonują liczne agencje, w tym Europejska Agencja Leków.

Szczepionka HPV obowiązkowa

Od lat przebąkuje się, że będzie w Polsce szczepionka HPV obowiązkowa, oczywiście ku wzburzeniu ruchów antyszczepionkowych. Póki co, z kolejnego programu szczepień ochronnych, ogłoszonego na rok 2018 wynika, że wciąż szczepionka HPV pozostaje jedynie na liście szczepień zalecanych. To ogranicza potencjalny zasięg jej stosowania. W związku z tym, szczepionka HPV nie jest też refundowana, w aptece kosztuje około 400-500 zł. Jednak wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, wiele samorządów w Polsce uruchomiło własne programy darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV.

Sprawdź: Szczepionka przeciwko meningokokom - kiedy szczepić?

Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama