Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

HPV a ciąża - objawy. Czy zarażenie tym wirusem wpływa na zajście w ciążę, jej przebieg i poród?

HPV a ciąża to dla wielu przyszłych mam bardzo stresujący temat. Rozwiewamy mity i zwracamy uwagę, w jakich sytuacjach bezwzględnie trzeba kontaktować się z lekarzem.
Ciężarna kobieta trzyma zdjęcia z USG i zastanawia się nad kwestią HPV a ciąża
Źródło: 123RF
W skrócie
 • HPV jest głównym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy. Czy utrudnia starania o dziecko?
 • Zakażenie HPV nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, ale wymaga konsultacji z ginekologiem, ponieważ wiele zależy od genotypu wirusa i ogólnego stanu zdrowia kobiety.
 • Ryzyko zarażenia dziecka podczas porodu jest minimalne, jednak w sporadycznych przypadkach skutkuje brodawczakiem krtani.
SPRAWDŹ TEŻ: Wirus HPV - czy jest groźny? Objawy, badania, leczenie
Spis treści

Reklama

Czy należy wykonać badanie na HPV przed ciążą?

Przed planowaniem ciąży zaleca się wykonanie szeregu badań, w tym tych związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową: na HIV/AIDS, kiłę, rzeżączkę oraz chlamydię.

Warto też uwzględnić nieobowiązkowe badanie cytologiczne na obecność brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest jednym z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów. Badanie na HPV przed zajściem w ciążę bywa rekomendowane przez ginekologów, jeśli istnieją wcześniejsze historie infekcji lub gdy poprzednie badania cytologiczne przyniosły niepokojące wyniki.

Cytologia płynna HPV to nowoczesna metoda diagnostyczna, która pozwala na wykrycie obecności wirusa, ze szczególnym uwzględnieniem tych jego typów, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka - przede wszystkim szyjki macicy, ale także pochwy, odbytu, sromu i gardła. Jest to bardzo ważne, ponieważ u kobiet HPV może przebiegać bezobjawowo, a jednocześnie stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i płodu, a także umożliwić zarażenie partnera. U mężczyzn HPV wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nowotworu prącia, odbytu i gardła.

Chociaż większość infekcji HPV jest przejściowa i nie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, to ze względu na ryzyko powikłań w ciąży, wiele kobiet planujących dziecko chce zawczasu przeprowadzić badanie na jego obecność. Warto omówić tę kwestię z lekarzem ginekologiem, który oceni indywidualne ryzyko i doradzi najlepsze działania profilaktyczne w kontekście planowania rodziny.

Reklama

HPV a zajście w ciążę

W gabinetach ginekologicznych coraz częściej pacjentki pytają: czy z wirusem HPV można zajść w ciążę. Nic dziwnego - świadomość wśród kobiet rośnie, szczególnie po kampaniach promujących szczepionki na najbardziej agresywne typy tego wirusa.

HPV a płodność, a także wpływ wirusa brodawczaka ludzkiego na proces zajścia w ciążę jest tematem złożonym. Dotychczas sklasyfikowano około 200 typów HPV, a tylko 14 z nich uważa się za genotypy wysokiego ryzyka rozwoju nowotworu. Na przykład HPV 16 i 18 wiążą się z większym ryzykiem raka szyjki macicy. Inne typy, jak HPV 6 i 11, są związane z występowaniem brodawek narządów płciowych, ale nie zwiększają znacznie ryzyka raka. Typy HPV 16 i HPV 66, choć różniące się profilami ryzyka, mogą wpływać na zdrowie reprodukcyjne. Jednak sama obecność wirusa HPV w większości przypadków nie wpływa bezpośrednio na zdrowie reprodukcyjne kobiety, w tym na jej zdolność do zajścia w ciążę.

Zakażenie wirusem HPV nie przekreśla szansy na ciążę, a jednak wymaga dodatkowej ostrożności i działania w ścisłej współpracy z lekarzem prowadzącym. Dalsze postępowanie zależy od wielu czynników, w tym od typu i nasilenia infekcji, ogólnego stanu zdrowia, a także indywidualnych okoliczności. W niektórych przypadkach konieczne jest wyleczenie infekcji przed próbami zajścia w ciążę, zwłaszcza jeśli istnieją związane z HPV zmiany dysplastyczne na szyjce macicy, które mogą wpływać na zdolność utrzymania ciąży.

Z tego względu szczególnie HPV 16 a ciąża to kwestia, którą bezwzględnie trzeba omówić z ginekologiem. HPV 66, choć zwykle nie utrudnia zajścia w ciążę, jest uważany za mniej agresywny, a jednak może wpływać na stan zdrowia szyjki macicy.

Podsumowując, choć z HPV można mieć dzieci, ważne jest, aby w miarę możliwości jeszcze na etapie planowania ciąży konsultować się z lekarzem w celu uzyskania oceny ryzyka i indywidualnych zaleceń.

Reklama

Objawy HPV w ciąży

Objawy zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w ciąży mogą różnić się od symptomów u osoby, która nie spodziewa się dziecka, ze względu na zmiany w układzie odpornościowym i hormonalnym występujące w ciąży.

Niektóre typy HPV mogą powodować brodawki narządów płciowych, które mogą być bardziej widoczne lub nasilone w czasie ciąży z powodu zmian hormonalnych i zwiększonego przepływu krwi w okolicy narządów płciowych.

Chociaż infekcja HPV jest główną przyczyną zmian przedrakowych i rakowych na szyjce macicy, to w wielu przypadkach zakażenie HPV nie wywołuje żadnych widocznych objawów, niezależnie od tego, czy kobieta jest w ciąży, czy nie. Z tego powodu lekarze często przeprowadzają badanie cytologiczne (rozmaz z szyjki macicy) w ramach rutynowej opieki prenatalnej.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, mogą być konieczne dodatkowe badania, takie jak kolposkopia.

Ważne, aby pamiętać, że wszelkie zmiany na szyjce macicy są sygnałem alarmowym i wymagają konsultacji ginekologicznej, ponieważ oznaczają wyższe ryzyko powikłań w ciąży.

Dlatego tak ważne jest, aby kobiety w ciąży, które są zakażone HPV lub mają podejrzenia takiego zakażenia, pozostawały pod stałą opieką lekarską. Lekarz może zalecić odpowiedni plan monitorowania i leczenia, z uwzględnieniem bezpieczeństwa zarówno matki, jak i dziecka.

Kłykciny kończyste w ciąży

Kłykciny kończyste, charakterystyczne guzki narządów płciowych, są efektem infekcji niektórymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Zmiany zwykle występują na zewnętrznych narządach płciowych, ale mogą również pojawić się w pochwie, szyjce macicy, a nawet w okolicach odbytu.

Kłykciny kończyste a ciąża to kwestia bardzo delikatna. Chociaż kłykciny zazwyczaj nie powodują bezpośredniego zagrożenia dla kobiety w ciąży i jej dziecka, jednak bywają źródłem dyskomfortu i stresu. Zmiany immunologiczne i hormonalne w ciąży mogą prowadzić do zwiększenia wielkości, liczby lub szybkości wzrostu kłykcin kończystych. W sporadycznych przypadkach zmiany mogą rozrosnąć się do tego stopnia, że będą wpływać na oddawanie moczu lub stolca, a nawet utrudniać poród naturalny.

Jak zatem się ich pozbyć? Niestety, nie wszystkie metody leczenia kłykcin kończystych są bezpieczne w ciąży. O ile krioterapia (zamrażanie) w większości przypadków może być stosowana u ciężarnych, to nawet popularne maści czy preparaty ziołowe mogą stanowić potencjalne ryzyko dla płodu. Dlatego tak ważne jest, aby terapia była prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, który podejmie decyzję, czy w tym indywidualnym przypadku nie odłożyć leczenia na okres po porodzie.

Podsumowując, kłykciny a ciąża to nieprzyjemny temat, aczkolwiek zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka.

Kurzajki w ciąży

Kurzajki to zmiany skórne, które podobnie jak kłykciny kończyste, są konsekwencją infekcji HPV, jednak różni je typ wirusa i umiejscowienie (zazwyczaj pojawiają się na dłoniach i stopach). Występują powszechnie, dlatego wiele kobiet w wieku rozrodczym zastanawia się, czy kurzajki w ciąży są groźne. Na szczęście zmiany te nie są niebezpieczne dla matki, ani dla płodu i nie mają wpływu na przebieg ciąży.

Natomiast trzeba mieć świadomość, że (podobnie jak w przypadku kłykcin kończystych), zmiany immunologiczne i hormonalne u kobiety ciężarnej mogą wpływać na wzrost i rozwój kurzajek. Najczęściej w ciąży występują kurzajki na dłoni, rzadziej na stopie - choć nie są groźne, mogą być źródłem dyskomfortu estetycznego i fizycznego przy chodzeniu, szczególnie, gdy ciąża postępuje i zwiększa się ciężar ciała.

Usuwanie kurzajek w ciąży powinno być omówione z lekarzem, ponieważ nie wszystkie metody są równie bezpieczne. O ile ciężarna nie odczuwa z silnego bólu z powodu niefortunnego umiejscowienia kurzajki, leczenie może być zazwyczaj odroczone na czas po połogu.

Podsumowując, kurzajka a ciąża to kwestia krępująca, ale nieszkodliwa ani dla matki, ani płodu. Kurzajki są nieestetyczne, ale zazwyczaj nie sprawiają takiego bólu ani dyskomfortu jak brodawki w miejscach intymnych.

Co na kurzajki w ciąży? Zabiegi i domowe sposoby

Usuwanie kurzajek w ciąży zależy od wielu czynników, w tym od umiejscowienia i rozmiaru kurzajki, ogólnego stanu zdrowia matki oraz etapu ciąży.

Choć kurzajki to w większości zmiany na skórze na dłoni i stóp (które nie są tak groźne jak np. brodawka na szyjce macicy), to decyzja o tym, jak usunąć kurzajkę w ciąży powinna być podjęta wspólnie z lekarzem.

Często zaleca się przesunięcie terapii na okres już po rozwiązaniu. Jeśli jednak dyskomfort jest znaczący, warto wiedzieć jak leczyć kurzajki w ciąży. Poniżej zamieszczamy spis metod, z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa dla przyszłej matki i dziecka:

 • Krioterapia (zamrażanie kurzajek) jest uważana za stosunkowo bezpieczną metodę usuwania kurzajek w ciąży. Polega na wymrażaniu kurzajki ciekłym azotem, co skutkuje jej obumarciem i odpadnięciem.
 • Wypalanie kurzajki (tzw. elektrokoagulacja) nie jest zalecane w ciąży, ponieważ jest to bardziej inwazyjna metoda, która może stanowić ryzyko dla płodu.
 • Wiele preparatów do miejscowego stosowania, takich jak plastry na kurzajki zawiera substancje aktywne, których bezpieczeństwo w ciąży nie jest ustalone. Wszelkie terapie - nawet kosmetyczne - należy konsultować z lekarzem prowadzącym.
 • Niestety powszechnie stosowane domowe sposoby na kurzajki nie są zalecane kobietom w ciąży. Wpływ kuracji jaskółczym zielem na płód nie jest znany. Z kolei czosnek stosowany zewnętrznie na kurzajki jest stosunkowo bezpieczny, za to brak jest solidnych dowodów na jego skuteczność. Zawsze należy zachować ostrożność i skonsultować takie metody z lekarzem.

Podsumowując, leczenie kurzajek w ciąży powinno być przeprowadzone z dużą ostrożnością i najlepiej pod nadzorem lekarza. Wiele metod leczenia może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego często lepiej jest opóźnić leczenie do czasu po porodzie.

Reklama

HPV w ciąży a jej przebieg

Kwestia wirus HPV a ciąża może rodzić pewne obawy, ale większość zakażeń brodawczakiem ludzkim nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie matki czy rozwijającego się płodu. Szczególnej uwagi wymagają agresywne typy wirusa, ale w większości przypadków infekcja oznacza obecność niegroźnych zmian skórnych, a ciąża przebiega normalnie.

Choć temat wirus HPV a poronienia powraca jak bumerang na grupach dla przyszłych mam, nie ma przekonujących dowodów naukowych, że zakażenie HPV zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu czy innych poważnych komplikacji ciążowych.

Sporadycznie dzieci matek zakażonych niektórymi typami HPV mogą zainfekować się podczas porodu. Wirus atakuje wówczas drogi oddechowe noworodka. Na szczęście brodawczak krtani to bardzo rzadkie zjawisko.

Podsumowując, brodawczak a ciąża to kwestia, która wymaga monitorowania przez ginekologa, jednak nie powinna stanowić powodu do obaw. Ryzyko powikłań jest niskie - dotyczy przede wszystkim agresywnych typów wirusa. Ważne jest, aby kobiety w ciąży zakażone HPV były pod regularną opieką lekarza, który może dostosować plan opieki prenatalnej do ich indywidualnych potrzeb.

Reklama

Czy HPV może utrudniać poród?

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego w czasie ciąży może rodzić pewne pytania dotyczące rozwiązania, zwłaszcza w kwestii HPV a poród naturalny. Na szczęście sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak mogłoby się początkowo wydawać - w większości przypadków zakażenie nie stanowi przeciwwskazania do porodu naturalnego. Decyzja o metodzie rozwiązania powinna być jednak podjęta indywidualnie, w konsultacji z lekarzem.

Często poruszaną kwestią jest też HPV a cesarskie cięcie. Ginekolodzy rekomendują je w przypadkach, gdy obecność kłykcin kończystych (wywoływanych przez HPV) w okolicy narządów płciowych matki mogłaby utrudnić poród naturalny.

Temat kłykciny kończyste a cesarka powraca też, gdy istnieje znaczne ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko. Jednakże, sam fakt zakażenia HPV zazwyczaj nie jest uważany za wystarczający powód do wyboru cesarskiego cięcia. Decyzja w kwestii kłykciny kończyste a poród jest podejmowana indywidualnie, z uwzględnieniem wielkości, lokalizacji brodawek oraz ogólnego stanu zdrowia matki.

Kwestią kluczową dla przyszłych mam jest stwierdzenie, czy HPV można zarazić dziecko. Choć istnieje ryzyko transmisji wirusa HPV u noworodka podczas porodu, jest ono stosunkowo niskie. Nie należy martwić się na zapas, natomiast warto przedyskutować temat z lekarzem prowadzącym, ponieważ ryzyko transmisji zależy od typu HPV i nasilenia infekcji. W rzadkich przypadkach może to prowadzić do rozwoju brodawczaków krtani u dziecka.

Podsumowując, zakażenie HPV samo w sobie zwykle nie wymaga zmiany planowanego sposobu porodu na cesarskie cięcie. Ryzyko to występuje przede wszystkim w przypadku dużych kłykcin kończystych, które mogą utrudniać poród naturalny.

Reklama

Wirus HPV a karmienie piersią

Wiele przyszłych mam nurtuje kwestia HPV a karmienie piersią. Spieszymy z odpowiedzią, że ryzyko zarażenia dziecka HPV podczas karmienia piersią jest uznawane za bardzo niskie. Wirus HPV zazwyczaj przenosi się przez kontakt skóra-do-skóry lub podczas porodu. Kobiety z HPV mogą bezpiecznie karmić piersią, chyba że występują u nich inne problemy zdrowotne stanowiące przeciwwskazanie.

Zaleca się, aby kobiety w ciąży zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego HPV często monitorowały stan zdrowia i przebywały pod stałą kontrolą lekarza. Trzeba też pamiętać, że regularne badania ginekologiczne i szybka reakcja w razie wystąpienia zmian na szyjce macicy są kluczowe dla zdrowia kobiety, niezależnie od tego, czy aktualnie karmi piersią, czy nie.

Reklama

Szczepionka HPV a ciąża

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, najlepszym okresem na szczepienie przeciw HPV jest okres nastoletni, jeszcze przed inicjacją seksualną. Ginekolodzy rekomendują szczepienie 10-13 latków, dla nich też przeznaczone są programy refundujące szczepionkę. Cóż jednak w sytuacji, gdy nie zostałyśmy objęte programem? Czy można szczepić się w ciąży?

Chociaż nie zaleca się szczepienia w ciąży, brak jest również dowodów wskazujących na szkodliwość szczepionki, jeśli kobieta została zaszczepiona nieświadomie będąc w ciąży.

Kobiety planujące powiększenie rodziny, które nurtuje kwestia szczepionka przeciw HPV a ciąża, informujemy, że można  bezpiecznie zaszczepić się po porodzie, także w okresie karmienia piersią.

W Polsce szczepionka HPV jest dostępna i refundowana dla określonych grup wiekowych w ramach programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Dla osób, które nie kwalifikują się do programów refundowanych, szczepionka może być dostępna odpłatnie.

Podsumowując, szczepionka przeciwko HPV nie jest zalecana w ciąży, ale jest bezpieczna i zalecana przed ciążą oraz po porodzie. Decyzje dotyczące szczepień powinny być podejmowane indywidualnie, zawsze po konsultacji z lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Rekomendacje i omówienia wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego w Polsce https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2022/07/Rekomendacje-PTGiP-PTP-PTMR-PTGO-PTW-oraz-PTKiPSM-w-zakresie-szczepien-profilaktycznych-przeciwko-zakazeniom-wirusami-brodawczaka-ludzkiego-w-Polsce.pdf [dostęp z dnia 28.12.2023]/
 • Jackowska T., Czy można szczepić kobiety w ciąży na HPV? https://www.mp.pl/szczepienia/ekspert/HPV_ekspert/101873,czy-mozna-szczepic-kobiety-w-ciazy-czy-przed-szczepieniem-nalezy-wykonac-test-ciazowy [dostęp z dnia 20.12.2023]/
 • Małecka I. Przewodnik po szczepieniach przeciw HPV, https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/9.-Przewodnik-po-szczepieniach-przeciw-HPV-dla-rodzicow-nastolatkow.pdf [dostęp z dnia 28.12.2023].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Wykonany test ciążowy
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w ciąży patrząca na usg dziecka
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!