Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Szczepienia na wściekliznę – dlaczego trzeba się szczepić?

Szczepienia na wściekliznę przyjmuje się profilaktycznie (zwłaszcza osoby zawodowo narażone na kontakt z dzikimi zwierzętami) lub po ugryzieniu przez nieznanego psa, dzikiego lisa, czy inne stworzenie. W tym drugim przypadku szczepionka może bezpośrednio ratować życie.
Pies ze wścieklizną
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Szczepienia na wściekliznę ratują przed śmiertelnymi skutkami zakażenia tą ciężką odzwierzęcą chorobą.
 • Szczepionkę przeciw wściekliźnie ludzie otrzymują profilaktycznie (osoby zawodowo narażone na kontakt z dzikimi zwierzętami) lub obowiązkowo (po ugryzieniu przez nieznane, nieszczepione stworzenie).
 • Przyjęcie szczepionki może powodować skutki uboczne, istnieją też przeciwwskazania do jej stosowania. Jednak w sytuacji, gdy jest jedynym środkiem ratującym życie, podaje się ją bez względu na wszystko.
SPRAWDŹ TEŻ: Wścieklizna - co robić, gdy dojdzie do zarażenia?
Spis treści

Reklama

Kiedy szczepienie na wściekliznę?

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą odzwierzęcą. Powodowana jest przez wirus z rodziny Rhabdoviridae, który jest przenoszony przez niektóre ssaki (m.in. lisy, kuny, nietoperze), i którym zakażony może zostać także człowiek, jeśli zostanie ugryziony lub podrapany przez chore zwierzę.

Dla gatunku ludzkiego wścieklizna stanowi ogromne zagrożenie. Wirus w szybkim tempie powoduje:

 • uszkodzenie układu nerwowego,
 • zapalenie mózgu,
 • niewydolność oddechową.

Konsekwencją tego jest zgon. Jeśli nie zostanie podjęta szybka interwencja medyczna, prawdopodobieństwo śmierci bliskie jest 100 proc. Istnieje jednak bardzo skuteczne remedium, jakim jest szczepionka na wściekliznę. Preparat ten zawiera martwe fragmenty wirusa i zapewnia bardzo wysoki poziom ochrony zarówno profilaktycznie, jak też po ugryzieniu przez zwierzę.

W dawnych czasach wścieklizna zbierała obfite żniwo wśród ludzi na całym świecie. Po wprowadzeniu szczepień dla zwierząt domowych i gospodarskich, w krajach rozwiniętych problem stał się marginalny.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że w Polsce zachorowań nie notuje się od lat. A zatem po co szczepionka ludzka? Kiedy się szczepić na wściekliznę? Istnieje kilka wskazań.

Preparat przyjmuje się:

 • Bezwzględnie po ugryzieniu lub podrapaniu przez każde zwierzę, co do którego nie ma pewności, iż było zaszczepione przeciwko wirusowi wścieklizny. Jest to wskazane, nawet jeśli finalnie okaże się, że do zakażenia nie doszło. Wystarczającą przesłanką jest samo podejrzenie;
   
 • Profilaktycznie, w przypadku osób stale, zawodowo narażonych na kontakt ze zwierzętami mogącymi potencjalnie stanowić źródło zagrożenia (np. weterynarze, leśniczy czy pracownicy ferm);
   
 • Profilaktycznie, w przypadku osób wybierających się w rejony, w których wścieklizna wciąż stanowi poważne i powszechne zagrożenie (zazwyczaj są to tzw. kraje trzeciego świata);

Reklama

Ile jest ważne szczepienie na wściekliznę?

Ile działa szczepionka na wściekliznę? Odpowiedni poziom przeciwciał utrzymuje się zazwyczaj przez kilka lat, pod warunkiem, że pacjent prawidłowo przeszedł całą procedurę. A ta jest odmienna w różnych przypadkach.

Czysto profilaktyczne szczepienie na wściekliznę podaje się w następujący sposób:

 • trzy dawki podstawowe, w odstępach 7, a następnie 21-28 dni;
 • jedna dawka przypominająca po upływie 12 miesięcy;
 • kolejne dawki przypominające co 5 lat;

Natomiast szczepionka na wściekliznę dla człowieka ukąszonego przez zwierzę, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie zakażenia, powinna zostać zaaplikowana w 5 dawkach, w odstępach 3, 7, 14 oraz 28-30 dni. Wraz z pierwszą dawką, pacjent musi też otrzymać immunoglobulinę.

Zalecenia te dotyczą osób nieszczepionych profilaktycznie. Pacjenci szczepieni już wcześniej, w sytuacji alarmowej dostają 2 dawki (druga po 3 dniach), bez immunoglobuliny. Takie działanie zapobiega rozwojowi choroby i skutecznie chroni przed śmiercią.

Reklama

Skutki uboczne szczepienia na wściekliznę

Choć ratuje życie, szczepionka na wściekliznę ma swoje skutki uboczne, niekiedy dość poważne.

Należą do nich:

 • miejscowy ból, obrzęk, zaczerwienienie, świąd;
 • gorączka, ból mięśni i stawów;
 • osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie;
 • powiększenie węzłów chłonnych;
 • ból głowy, zawroty, bezsenność;
 • kołatanie serca, uderzenia gorąca;
 • ból żołądka i jelit;
 • reakcje alergiczne (wysypka, astma, wstrząs anafilaktyczny);
 • zaburzenia widzenia i czucia;

Istnieją odnotowane zgłoszenia ciężkich zaburzeń neurologicznych u ludzi, którym podano preparat, nie zostało jednak  ponad wszelką wątpliwość dowiedzione, iż są to bezpośrednie powikłania po szczepieniu na wściekliznę.

Oprócz skutków ubocznych, istnieją też przeciwwskazania. Mają one zastosowanie w przypadku szczepień profilaktycznych. Preparatu nie powinny przyjmować osoby uczulone na którykolwiek z jego składników, a także przechodzące ostrą bądź przewlekłą chorobę zakaźną.

Inne zalecenia formułuje się w przypadku pogryzienia przez chore zwierzę. Szczepionka staje się wówczas środkiem bezpośrednio ratującym życie, dlatego lekarze podają ją nawet mimo istniejących przeciwwskazań.

Reklama

Ile kosztuje szczepienie na wściekliznę?

Ile kosztuje szczepionka na wściekliznę dla człowieka? Jedna fiolka preparatu dostępna jest w aptekach w Polsce w cenie od 164 do 229 złotych. Podobne ceny można znaleźć w cennikach poradni i klinik w całym kraju - zazwyczaj wahają się one w granicach od 170 do 190 złotych.

Należy pamiętać, że jest to koszt wykonania jednego zastrzyku. Tymczasem pełen cykl – jak zostało podane wyżej, to aż 3 dawki podstawowe, plus kolejne przypominające. Tym samym profilaktyczne zaszczepienie się przeciw wściekliźnie kosztuje łącznie kilkaset złotych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Szczepionka przeciw wściekliźnie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/wscieklizna/ data dostępu 24 09 2021
 • Szczepionka przeciw wściekliźnie (opis profesjonalny), https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=763, data dostępu 24 09 2021
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szczepienia
Szczepionka 5w1 – przed czym chroni i czy jest bezpieczna?
Szczepienie dziecka szczepionką 5w1
Szczepienie HPV - cena i refundacja. Jakie mogą być skutki uboczne?
Kobieta w różowej sukience przyjmuje szczepienie na HPV
Szczepionka na kleszcze - skuteczność, działanie i koszt szczepionki na KZM
Kleszcz
Podobne artykuły
Szczepionki dla dzieci
Szczepionki dla dzieci: płatne, czy bezpłatne? Za i przeciw
Malaria to choroba tropikalna
Szczepionka na malarię – jak się zabezpieczyć przed wyjazdem?
Kobieta z objawami kataru po szczepieniu
Katar po szczepieniu - przyczyny i objawy. Jak długo trwa?
Osłabione dziecko z termometrem pod pachą
Gorączka po szczepieniu - co oznacza i czy jest powodem do niepokoju? Kiedy i jak ją zbijać?
Pies ze wścieklizną
Szczepienia na wściekliznę – dlaczego trzeba się szczepić?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!