Dla Ciebie, na zdrowie!

Szczepionka na koronawirusa – kiedy powstanie?

Szczepionka na koronawirusa to coś na co cały świat wyczekuje z niecierpliwością. Szereg naukowców na całym świecie próbuje opracować szczepionkę przeciwko COVID-19, która będzie skuteczna i pozwoli zapobiec zakażeniu koronawirusem. Jak idą prace nad szczepionką? Czy istnieje realna szansa, by powstała w tym roku?
Osoba trzymająca w dłoniach szczepionkę na koronawirusa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Badanie szczepionki na koronawirusa na ludziach

W pierwszym testowaniu szczepionki na koronawirusa łącznie ma wziąć udział 45 zdrowych osób. Na ten moment szczepionka została podana jednej kobiecie w wieku 43 lat.

W rozmowie z CNN Health Jennifer Haller, czyli pierwsza ochotniczka opowiedziała o tym, skąd dowiedziała się o inicjatywie i dlaczego zdecydowała się wziąć udział w testowaniu. Zobaczyła u swojego znajomego post w mediach społecznościowych i postanowiła wypełnić ankietę. Następnego dnia otrzymała telefon, musiała udać się na badanie, pobranie krwi i przeanalizowanie historii zdrowia.

Jak podaje DailyMail, Jennifer Haller zdecydowała się na testowanie szczepionki, ponieważ martwi się o wpływ koronawirusa na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne społeczeństwa. Nie zrobiła tego dla zysków finansowych, a po to, by pomóc społeczeństwu.

Jak podaje agencja AFP, naukowcy zamierzają łącznie podać dwie dawki w odstępie 28 dni. Finansowaniem całościowo zajmą się Narodowe Instytuty Zdrowia. Znalezienie szczepionki jest na ten moment priorytetem zdrowia publicznego.

Reklama

Szczepionka na koronawirusa

16 marca 2020 roku, agencja AFP, na swoim oficjalnym profilu na Twitterze, zamieściła wpis na temat przeprowadzenia pierwszych testów szczepionki przeciwko COVID-19 na ludziach.

 

Co ważne, naukowcy dodają, iż nie istnieje ryzyko, by uczestnicy badań zarazili się wirusem po otrzymaniu szczepionki. Dlaczego? Ponieważ nie zawiera ona wirusa. W obecnej fazie, naukowcy chcą jedynie dowiedzieć się czy po zastosowaniu zastrzyku dojdzie do jakichkolwiek skutków niepożądanych. Jeśli testy przejdą pomyślnie, specjaliści będą mogli rozpocząć testowanie na zdecydowanie szerszą skalę.

Nad przygotowaniem szczepionki pracuje Ministerstwo Zdrowia, a także firma biotechnologiczna Moderna Inc. z USA.

Reklama

Kiedy będzie szczepionka na koronawirusa?

Tutaj pojawia się zasadnicze pytanie – kiedy taka szczepionka będzie dostępna? Jak podają specjaliści pracujący nad jej opracowaniem, a dokładniej dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób zakaźnych, do użytku szczepionka mogłaby wejść najwcześniej za rok, półtora.

Dlaczego tak późno? Ponieważ pierwsze testy są dopiero początkiem. Wymagana jest jeszcze druga i trzecia faza, a każda z nich jest czasochłonna i skrupulatnie analizowana.

Czytaj również:

Bibliografia

  • https://twitter.com/AFP/status/1239607048830103553 [data dostępu: 19.03.2020]
  • https://www.modernatx.com/modernas-work-potential-vaccine-against-covid-19 [data dostępu: 19.03.2020]
  • https://edition.cnn.com/videos/health/2020/03/18/coronavirus-vaccine-volunteer-jennifer-haller-cpt-sot-vpx.cnn [data dostępu: 19.03.2020]
  • https://www.dailymail.co.uk/news/article-8126779/First-person-test-coronavirus-vaccine-says-heard-Facebook.html [data dostępu: 19.03.2020]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ odpornościowy
Szczepionka 5w1 – przed czym chroni i czy jest bezpieczna?
Szczepienie dziecka szczepionką 5w1
Jak leczyć bakterię pseudomonas aeruginosa? Sprawdź objawy zakażenia
Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej)
Toczeń – jak z nim żyć? Historia Pauliny z forum
Podobne artykuły
Podwyższone eozynofile w badaniu krwi
O czym świadczą wysokie eozynofile? Czy podwyższone EO to powód do zmartwień? Co robić w takim przypadku?
Malaria to choroba tropikalna
Szczepionka na malarię – jak się zabezpieczyć przed wyjazdem?
Szczepionki dla dzieci
Szczepionki dla dzieci: płatne, czy bezpłatne? Za i przeciw
Kobieta odczuwa objawy twardziny układowej
Twardzina układowa (sklerodermia) – jak się objawia i jakie badania wykonać? Rokowania
Mężczyzna nakryty kocem mierzy temperaturę
Zimne poty: przyczyny i objawy. Co oznaczają i co robić?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!