🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Szczepionka 6w1 - objawy, powikłania. Jest lepsza niż 5w1?

Szczepionka 6w1 ogranicza liczbę ukłuć, które dziecko musi przyjąć w ciągu pierwszych 3 lat życia z 19 do zaledwie 10. Czym jest szczepionka 6w1? Co jest lepsze: szczepionka 5w1 czy 6w1? Jakie są typowe objawy po szczepieniu 6w1? Jak wygląda kalendarz szczepień 6w1?
Dziecko w czasie szczepienia
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Szczepionka 6w1

Szczepionka 6w1  jest jedną ze szczepionek wysoko skojarzonych. Decydując się na szczepionkę 6w1 zapewniamy dziecku ochronę przed sześcioma niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi jednocześnie. W skład szczepionki 6w1 wchodzą:

  • Szczepionka DTP chroniąca przez 3 chorobami: błonicą, tężcem i krztuścem
  • Szczepionka zapobiegająca rozwojowi Poliomyelitis oraz zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b
  • Szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW)

Zgodnie z programem szczepień ochronnych, dziecko musi zostać zabezpieczone przed każdą z wyżej wymienionych chorób. W ramach refundacji NFZ można maluchowi osobno podać szczepionkę DTP i osobno szczepionki przeciw poliomyelitis,  Haemophilus influenzae oraz WZW. Wówczas są one darmowe, ale wymagają znacznie większej ilości pojedynczych wkłuć. Alternatywą są szczepionki wysoko skojarzoneszczepionka 6w1 oraz 5w1, które znaczne ograniczają liczbę iniekcji. Są to jednak szczepionki odpłatne.

Reklama

Szczepionka 5w1 czy 6w1

Szczepionka 6w1 od szczepionki 5w1 różni się jednym składnikiem – zapewniającym ochronę przed wirusowym zapaleniem wątroby. W związku z tym wyższa jest też jej cena. Szczepionka 6w1 kosztuje obecnie około 200 złotych, zaś 5w1 – 130 zł. Jednak poświęcając kilkadziesiąt złotych, otrzymujemy wiele korzyści.

Przede wszystkim decydując się na szczepionkę 6w1 maksymalnie ograniczamy liczbę wkłuć – do 3 roku życia łącznie będzie ich zaledwie 10, przy 12 w przypadku szczepionki 5w1 oraz aż 19, jeśli szczepionki byłyby podawane osobno. Wybierając szczepionkę 6w1 możemy też dziecku oszczędzić jednej wizyty szczepiennej, zaplanowanej na 7 miesiąc życia. Co ważne, im więcej składników skojarzonych jest w ramach jednej szczepionki, tym mniej substancji pomocniczych trafia do organizmu dziecka.

Kalendarz szczepień 6w1

Decydując się na to, że nasze dziecko otrzymywać będzie szczepionkę 6w1, musimy pamiętać, że w pierwszych godzinach życia maluch i tak musi być osobno zaszczepiony przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby oraz gruźlicy. Jaki jest kalendarz szczepieńSzczepionkę 6w1 otrzymuje się w czasie drugiej wizyty, w drugim miesiącu życia, razem z obowiązkową już szczepionką przeciw pneumokokom. Ten sam zestaw – szczepionka 6w1 plus pneumokoki powtarzany jest w czwartym miesiącu życia. Trzecią dawkę szczepionki 6w1 dziecko otrzymuje przed ukończeniem 6 miesięcy.

Dzięki kumulacji składników, nie musimy przychodzić na kolejną wizytę szczepienną w wieku 7 miesięcy (wówczas dzieciom korzystającym z rutynowego kalendarza lub programu 5w1, podaje się szczepionkę przeciw WZW). Pamiętajmy natomiast, aby przed ukończeniem 15 miesięcy nasza pociecha otrzymała zabezpieczenie przeciwko śwince, odrze i różyczce, a także pneumokokom. I wreszcie między 16 a 18 miesiącem życia przychodzi pora na ostatnią, czwartą dawkę szczepionki 6w1.

Reklama

Objawy po szczepieniu 6w1

Szczepionka 6w1 wywołuje mniej niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), niż szczepionka DTP znajdująca się kalendarzu darmowych szczepień, a to dzięki zawartości bezkomórkowego antygenu krztuśca (refundowana szczepionka DTP zawiera krztusiec pełnokomórkowy). Oczywiście, po zastosowaniu szczepionki 6w1 odczyn może wystąpić, ale takie ryzyko (a nawet większe) istnieje w przypadku wszystkich szczepionek. Dość typowe (choć występujące stosunkowo rzadko) objawy po szczepieniu 6w1 to obrzęk, zaczerwienienie, lekki ból. Gorączka po szczepieniu 6w1 może osiągać poziom 38 stopni i utrzymywać się do dwóch dni.

Czytaj również: Szczepionki a autyzm - czy jest czego się bać?

Reklama

Powikłania po szczepieniu 6w1 – czy szczepionka zabija?

Przeciwnicy szczepień przekonują, że szczepionka 6w1 bynajmniej nie jest taka bezpieczna, jak utrzymują producenci i duża część środowiska lekarskiego. Po raz kolejny padają argumenty o zmowie i wpływach lobby farmaceutycznego, a także ukrywanych dowodach na szkodliwość szczepień. Tu i ówdzie przeczytać można o zwiększonej śmiertelności niemowląt, które otrzymały popularną szczepionkę 6w1. Na stronach internetowych organizacji sprzeciwiających się stosowaniu szczepionek, można przeczytać historie maluchów, które po przyjęciu dawki 6w1 dostawały drgawek, konwulsji, skurczów mięśni.

Lekarze w większości nie dają wiary tego typu doniesieniom, lub traktują jej jako wyjątki potwierdzające regułę. Tak czy inaczej, niezaprzeczalnym faktem jest, że szczepionka 6w1 została oficjalnie dopuszczona do użytku w Polsce, zaś w Unii Europejskiej tego typu szczepionki przyjmuje większość dzieci.

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szczepienia
Szczepionka 5w1 – przed czym chroni i czy jest bezpieczna?
Szczepienie dziecka szczepionką 5w1
Szczepionka przeciw tężcowi - jak długo ważna? Powikłania
Szczepienie osoby przeciwko tężcowi
Szczepionka na kleszcze - skuteczność, działanie i koszt szczepionki na KZM
Kleszcz
Podobne artykuły
Kobieta z objawami kataru po szczepieniu
Katar po szczepieniu - przyczyny i objawy. Jak długo trwa?
Osłabione dziecko z termometrem pod pachą
Gorączka po szczepieniu - co oznacza i czy jest powodem do niepokoju? Kiedy i jak ją zbijać?
Kobieta w różowej sukience przyjmuje szczepienie na HPV
Szczepienie HPV - cena i refundacja. Jakie mogą być skutki uboczne?
Pies ze wścieklizną
Szczepienia na wściekliznę – dlaczego trzeba się szczepić?
Szczepionki dla dzieci
Szczepionki dla dzieci: płatne, czy bezpłatne? Za i przeciw

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!