Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych?

Leki przeciwbólowe spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, zatruć, a nawet śmierci. Dlatego zawsze należy mieć na uwadze informacje zawarte w ulotce.

Spis treści

Lek na ból

Chętnie sięgamy po leki przeciwbólowe. Mają szybkie działanie, nie powodują skutków ubocznych, pomagają w przypadku nagłego bólu, nie wymagają recepty. Są na tyle powszechne i uważane za łagodne, że często dochodzi do ich przedawkowania. Jeśli lek przeciwbólowy nie działa, kolejne dawki mogą pogorszyć stan zdrowia, zamiast pomóc. Przez spożyciem należy zatem dokładnie zapoznać się z informacją o dawkowaniu, zawartą w ulotce.

Paracetamol

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów leków przeciwbólowych – na bazie paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego lub ibuprofenu. Wszystkie mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, uważane są również za bezpieczne oraz niepodrażniające żołądka. Ich działanie nieco się jednak różni.

Paracetamol jest najpopularniejszym środkiem przeciwbólowym, ale zarazem najczęściej ulega przedawkowaniu. Stosuje się go w przypadku bólu o słabym lub średnim nasileniu. Jest również skuteczny przy obniżaniu zbyt wysokiej temperatury. Najczęściej stosuje się go w momencie wystąpienia bólu głowy, zębów oraz stawów. Dziennie nie powinno się przekraczać 4 gramów leku, można go natomiast stosować maksymalnie przez 5 dni.

Przedawkowanie paracetamolu

Przedawkowanie paracetamolu doprowadza do niewydolności wątroby, a w skrajnych przypadkach do martwiczego uszkodzenia wątroby. Paracetamol można przedawkować nieświadomie, spożywając leki na przeziębienie, w których skład często wchodzi właśnie ten środek.

Pierwsze objawy dotyczą nudności i wymiotów, bólu głowy, biegunki i drgawek. Może dojść również do śpiączki. Niekorzystne działanie paracetamolu wzmaga się w przypadku odwodnienia, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przy chorobach nerek oraz wątroby.

Za śmiertelną uważa się dawkę pomiędzy 15 a 25 g. Dochodzi wówczas do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Pierwsze objawy pojawiają się po 24, a nawet 72 godzinach od spożycia zbyt dużej porcji leku. Możliwe jest również działanie toksyczne przy przyjęciu dawki wyższej niż 4 g w ciągu 8 godzin.

Ibuprofen

Ibuprofen jest drugim najczęściej stosowanym środkiem przeciwbólowym, przeznaczonym do bólu o słabym i średnim nasileniu. Z reguły stosuje się go do leczenia chorób reumatycznych oraz bólu wywołanego zmianami urazowymi, ale jest również skuteczny w leczeniu bólu głowy, zębów oraz gorączki.

Przedawkowanie ibuprofenu

Maksymalna dawka dla osoby dorosłej wynosi 1,2 g, pod kontrolą lekarza może być jednak nieco wyższa. Ibuprofen uważa się za bezpieczniejszy niż paracetamol, ponieważ w przypadku przedawkowania nie doprowadza do poważnych uszkodzeń narządów. Przy spożyciu zbyt dużej dawki ibuprofenu możliwe jest wystąpienie nudności, bólu brzucha i biegunki.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów przedawkowania ibuprofenu należy poddać się płukaniu żołądka. Nie zaleca się natomiast wywoływania wymiotów. W wyniku zatrucia możliwe jest krwawienie żołądka, zwłaszcza, jeśli wypity został alkohol.

Popularna aspiryna

Aspiryna, a dokładniej kwas acetylosalicylowy, jest popularny ze względu na swe działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwzakrzepowe. Stosowany jest zatem do leczenia przeziębienia i grypy, a także bólu głowy, stawów, zębów, w stanach zapalnych. Dawka aspiryny w ciągu dnia powinna wynosić około 2,5 g, dzielone co 4-6 godzin na mniejsze dawki.

Przedawkowanie aspiryny

Do objawów przedawkowania aspiryny zalicza się nudności, wymioty, szum w uszach oraz zawroty głowy, a także nadmierną senność. Przy poważnym zatruciu pojawia się:

  • wysoka temperatura,
  • osłabienie,
  • omamy,
  • halucynacje,
  • drgawki.

Nadmiar leku w organizmie może doprowadzić do zatrzymania krążenia i obrzęku płuc.

Oceń artykuł

(liczba ocen 45)

17766
Pytanie: W jakiej formie najczęściej stosujesz suplementy diety?

  Tabletki

  Syrop

  Proszek do rozpuszczania

  Krople

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!