Ból głowy w ciąży - jak poradzić sobie z migreną w ciąży?

Mdłości, zgaga, zawroty głowy i ból głowy w ciąży - na takie dolegliwości najczęściej narzekają przyszłe mamy. Bóle głowy w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, są często związane ze zmianami hormonalnymi i nie powinny niepokoić. Jeśli natomiast kobiety odczuwają silny ból głowy w ciąży zaawansowanej, w trzecim trymestrze, powinny powiadomić o tym lekarza prowadzącego. Może to bowiem oznaczać groźny dla ciężarnej i dziecka stan przedrzucawkowy.
ból głowy w ciąży

Spis treści

Przyczyny bólu głowy w ciąży

Ból głowy na początku ciąży, podobnie jak mdłości w ciąży i zgaga ;w ciąży, to zupełnie naturalne dolegliwości. Bóle głowy w ciąży są spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie dokonują się w ciele kobiety. Chodzi przede wszystkim o zwiększoną produkcję estrogenów i progesteronu przez ciałko żółte i łożysko. Hormony te są niezbędne do utrzymania i prawidłowego rozwoju ciąży, ale powodują zatrzymanie wody w tkankach. W ciele ciężarnej dochodzi do obrzęków - nawet w tkance mózgowej. Obrzęk, ucisk, wzrost ciśnienia tętniczego, te czynniki sprawiają, że receptory bólowe w mózgu zostają pobudzone. Dlatego ważne jest, by kobiety w ciąży piły odpowiednią ilość płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

Ból głowy w ciąży może być też spowodowany niedoborem magnezu, dlatego ciężarne powinny spożywać produkty bogate w magnez - fasolę, solę, szczaw, kaszę gryczaną, banany migdały.

Do innych czynników, które mogą wywołać ból głowy w ciąży zalicza się stres, niewłaściwą ilość snu, niewłaściwe odżywianie się lub niedotlenienie organizmu. Kobiety w ciąży muszą dostarczyć z pożywieniem więcej witamin i składników mineralnych, by płód rozwijał się prawidłowo. Zasada jest prosta, ciężarne mają większy apetyt, szybciej robią się głodne, a głód objawia się nie tylko uczuciem ssania w żołądku, ale też bólem głowy.

Bóle głowy w ciąży mogą też pochodzić od kręgosłupa, który jest znacznie bardziej obciążony niż przed ciążą. Warto pomyśleć o zmianie materaca - nie powinien być za miękki lub za twardy. Pomogą także ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające mięśnie kręgosłupa.

Zobacz też: Ból głowy - na czubku, z przodu, z tyłu, po bokach. Jakie są przyczyny bólu głowy?

Migrena w ciąży

Panie, które cierpiały na migreny przed zajściem w ciążę, prawdopodobnie będą musiały na czas ciąży odstawić leki, które przyjmowały. Zdarza się jednak tak, że bóle migrenowe samoistnie znikają w czasie ciąży, co potwierdzają badania naukowe. Prawdopodobnie są za to odpowiedzialne zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciałach ciężarnych kobiet. Naukowcy jednak nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Oczywiście nie oznacza to, że bóle migrenowe zmniejszą się lub całkowicie znikną u każdej ciężarnej, może się zdarzyć tak, że migrena nasili się. Leczenie migreny w ciąży powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza, nie tylko ginekologa, ale także neurologa.

Ból głowy w ciąży - jak sobie radzić?

Jakie tabletki na ból głowy w ciąży można zażywać? Wielu lekarzy jest zdania, że ciężarne nie powinny w ogóle przyjmować leków przeciwbólowych. Inni twierdzą, że paracetamol to jedyne dozwolone tabletki na ból głowy w ciąży, ale oczywiście doraźnie, kiedy ból jest silny. Decyzja należy do lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza neurologa. W razie silnego bólu głowy w ciąży z pewnością zaordynuje odpowiednie leczenie. Ciężarne powinny jednak pamiętać, że tabletki to nie jedyny sposób na bóle głowy w ciąży. Co na ból głowy w ciąży będzie skuteczne? Z pewnością dla każdej kobiety co innego, ale jest kilka sprawdzonych metod. Jedną z nich jest ciepła kąpiel, która pomoże się zrelaksować i wyciszyć.

Warto wybrać się na długi spacer, gdyż bóle głowy w ciąży mogą być spowodowane niedotlenieniem organizmu. Należy też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu - pić minimum dwa litry wody mineralnej dziennie.

Kobiety mające migreny w ciąży polecają odpoczynek w zaciemnionym i wywietrzonym pokoju. Dobrze sprawdza się także masaż głowy, karku i ramion. Pomocne w walce z migreną są także zimne okłady na czoło. Dodatkowo można także moczyć stopy w misce z ciepłą wodą. Jeśli migreny występują często, można spróbować ćwiczeń rozluźniających, oczywiście odpowiednich dla kobiet w ciąży.

Sprawdź również: Ból głowy z przodu (czoło) - przyczyny i sposoby leczenia

Silny ból głowy w ciąży - stan przedrzucawkowy

Nie każdy ból głowy w ciąży jest wynikiem zmian hormonalnych w ciele kobiety. W trzecim trymestrze ciąży kobiety są narażone na zatrucie ciążowe, nazywane stanem przedrzucawkowym. Do zatrucia ciążowego może doprowadzić niedostateczny przepływ krwi przez łożysko, nieprawidłowa funkcja nerek, niedokrwienie macicy lub inne czynniki genetyczne lub środowiskowe.

Silny ból głowy w ciąży to nie jedyny objaw tego stanu chorobowego. Współtowarzyszy mu wysokie ciśnienie tętnicze, obrzęk twarzy i kończyn oraz białkomocz i skąpomocz. Mogą także pojawić się problemy z widzeniem, ból brzucha, światłowstręt, duszności. Stan przedrzucawkowy ogranicza dziecku dostęp do tlenu i pożywienia, co może skutkować przedwczesnym urodzeniem i niską wagą dziecka. U matki może doprowadzić do wystąpienia rzucawki, odklejenia się łożyska, pęknięcia wątroby, udaru, a nawet śmierci, choć należy podkreślić, że komplikacje te zdarzają się rzadko.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!