Ból głowy z przodu (czoło) - przyczyny i sposoby leczenia

Ból głowy z przodu, w okolicy czoła jest charakterystyczny dla migreny oraz innych samoistnych bólów głowy - klasterowego bólu głowy i napięciowego bólu głowy. Ból głowy w okolicy czoła jest także objawem chorób zatok obocznych nosa. Ból z przodu głowy odczuwają też osoby z wadami wzroku. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu głowy z przodu? Co na ból głowy jest skuteczne?
Kobieta trzymająca dłoń na czole
Źródło: 123RF

Spis treści

Migrena

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu z przodu głowy jest migrena. Bóle migrenowe, poza umiejscowieniem z przodu głowy, można poznać po pulsowaniu w głowie, światłowstręcie, nudnościach lub wymiotach. Migrenowe bóle głowy są silne i mogą trwać nawet kilka dni. Bóle nasilają się podczas wysiłku fizycznego. Przyczyny migreny nie są do końca znane. Naukowcy uważają, że bóle migrenowe są związane z nadmierną produkcją neuroprzekaźników przez neurony w mózgu. Migrena w dużym stopniu zależna jest od czynników genetycznych, ale mogą ją wywołać takie czynniki jak nadmierny stres, niektóre zapachy, światło, alkohol, dieta (szczególnie czekolada i czerwone wino), u kobiet częściej występuje w czasie owulacji i miesiączki.

Sprawdź: Ból głowy - na czubku, z przodu, z tyłu, po bokach. Jakie są przyczyny bólu głowy?

Klasterowy ból głowy

Ból głowy z przodu, zaczerwienienie i łzawienie oczu, obrzęk powiek, katar - to najczęściej wymieniane przez pacjentów objawy klasterowego bólu głowy. Sam ból, poza lokalizacją, opisują jako bardzo silny, przeszywający, świdrujący. Klasterowy ból głowy może trwać kilkanaście dni, choć zdarzają się kilkunastomiesięczne napady bólu.

Napięciowy ból głowy

Zaczynający się od bólu głowy z przodu czoła, a następnie przechodzący na skronie i tył głowy to napięciowy ból głowy. Obok migreny to jedna z najczęstszych przyczyn bólu głowy. Jeśli pacjenci narzekają na częste bóle głowy, najczęściej diagnozuje się u nich ten rodzaj bólu głowy. Napięciowy ból głowy jest opisywany jako stopniowo nasilający się, tępy i uciskający głowę. Często jest konsekwencją długotrwałego stresu i przemęczenia.

Choroby zatok, jako przyczyna bólu głowy

Ból głowy z przodu czoła, nasilający się podczas schylania, może być związany także z chorobami zatok. Ten rodzaj bólu głowy z przodu łatwo rozpoznać, gdyż towarzyszą mu objawy typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych -  katar, zatkany nos, gorączka itp. Ból z przodu głowy nie powinien w tej sytuacji niepokoić. Po wyleczeniu zapalenia zatok, ustąpi samoistnie.

Ból głowy u pacjentów z chorobami oczu

Ból głowy i oczu, a także ból głowy nad oczami to typowe objawy nieleczonej wady wzroku oraz jaskry.

Pacjenci chorzy na jaskrę odczuwają silny ból głowy w okolicy czoła lub skroni. Ból jest najczęściej umiejscowiony nad oczami. Dolegliwościom bólowym towarzyszą nudności, niekiedy wymioty, łzawienie oczu, światłowstręt. Pacjenci skarżą się na zamglony, nieostry obraz, tęczowe obwódki wokół źródeł światła, mroczki. Nieskorygowana lub źle wyrównana wada wzroku również może dać o sobie znać poprzez ból głowy i oczu. Jeśli ból głowy z przodu czoła zwykle nasila się w czasie czytania, to powinien być sygnał do zbadania wzroku.

Zapalenie tętnicy skroniowej

Ból głowy z przodu po lewej stronie jest typowy dla zapalenia tętnicy skroniowej. Dolegliwość ta występuje rzadko i dotyka zwykle osób starszych. Zapalenie tętnicy skroniowej poza jednostronnym bólem w opisanym miejscu, objawia się gorączką, chromaniem żuchwy, ogólnym osłabieniem. Ból czoła z lewej strony jest zwykle tępy, świdrujący.

Zobacz też: Ból głowy w ciąży - jak poradzić sobie z migreną w ciąży?

Leczenie i domowe sposoby na ból głowy z przodu

Co pomaga na ból głowy? Oczywiście tabletka przeciwbólowa. W aptekach, drogeriach, nawet na stacjach benzynowych, znajdziemy mnóstwo leków przeciwbólowych. Badania dowodzą, że Polacy kupują tabletki na ból głowy na potęgę, wydając rocznie niemal 1,5 mld złotych. Statystyczny Kowalski rzadko odwiedza lekarza, by poznać źródło bólu głowy. Niestety, bo właściwe leczenie bólu głowy jest uzależnione od poznania przyczyny bólu. Często trzeba rozpoznać i wyleczyć inną chorobę, by pozbyć się bólu głowy. Dodatkowo, poza farmakologią, istnieją też domowe sposoby na ból głowy. Zamiast sięgać od razu po lek przeciwbólowy, czasami warto wybrać się na spacer lub zafundować sobie masaż głowy, karku i ramion. Na ból głowy w ciąży pomagają ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

Na migrenowe bóle głowy poleca się odpoczynek w zaciemnionym pokoju, zimne okłady na czoło, czasami pomaga moczenie stóp w ciepłej wodzie lub ciepła aromatyczna kąpiel. Niekiedy można zwalczyć ból głowy poprzez nawodnienie organizmu, zwolennicy tej metody polecają wypić litr chłodnej wody. Natomiast zwolennicy medycyny alternatywnej polecają zioła na ból głowy. Skuteczne mają być napary przyrządzone z mięty, rumianku, kozłka lekarskiego, imbiru.

Jeżeli domowe sposoby na ból głowy nie przynoszą rezultatu, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli ból głowy z przodu wystąpił nagle i narasta oraz towarzyszą mu gorączka, niedowład kończyn, zaburzenia świadomości lub pamięci, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe.

Oceń artykuł

(liczba ocen 71)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij