ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Przewlekły ból głowy - z przodu, z tyłu i po bokach. Co oznacza i jak sobie z nim radzić?

Ciągłe bóle głowy to zmora wielu ludzi. Szacuje się, że na silny ból głowy skarży się niemal 90 proc. dorosłych Polaków, z czego 20 procent odczuwa częste bóle głowy, a 5 proc. codzienny ból głowy. Większość z nich zamiast zasięgnąć porady lekarza, sięga po środki przeciwbólowe, najczęściej te dostępne bez recepty. Tymczasem przewlekły ból głowy może być symptomem poważnej choroby, która wymaga natychmiastowego leczenia. Jaki mogą być przyczyny? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.
Mężczyzna trzymający dłoń na czole
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból głowy może być może stanowić samoistną jednostkę chorobową lub być objawem innej dolegliwości. Jakiej?
 • Ciągłe bóle głowy o charakterze wtórnym mogą być objawem takich chorób, jak nadciśnienie tętnicze, choroby kręgosłupa czy guzy wewnątrzczaszkowe.
 • Leczenie bólu głowy zależy od jego charakteru. Jakie są dostępne sposoby?
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są rodzaje bólu głowy?
Spis treści

Reklama

Przyczyny ciągłego bólu głowy

Przyjmuje się, że przewlekły ból głowy to ból trwający ponad 15 dni w miesiącu, utrzymujący się co najmniej 3 miesiące, a w ciągu doby trwający minimum 4 godziny.

Ból głowy może stanowić osobną jednostką chorobową lub być objawem innej choroby (co ma miejsce jednak z znacznie mniejszej liczbie przypadków).

Samoistne częste bóle głowy to migrena i ból napięciowy. Co jeszcze może oznaczać ciągły ból głowy? Jeśli ma on charakter wtórnym może być objawem wielu chorób. Począwszy od nadciśnienia tętniczego, chorób kręgosłupa, na guzach wewnątrzczaszkowych kończąc. Chroniczny ból nie musi oznaczać od razu raka.

Przy nadciśnieniu tętniczym towarzyszą mu szumy w uszach i zawroty głowy. Jeśli chory jest kręgosłup (np. dyskopatia, zwyrodnienia), boli nie tylko głowa, ale także szyja i plecy.

Nieustający ból głowy, któremu towarzyszy senność, może być natomiast wynikiem niedoboru magnezu.

Częste bóle głowy mogą też być objawem nadużywania środków przeciwbólowych lub złego trybu życia - nadmiernego spożywania kofeiny i alkoholu, ciągłego czy bezsenności.

Ciągły, ale lekki ból głowy często towarzyszy kobietom w ciąży. Zazwyczaj ból głowy wynika ze stresu bądź zmian hormonalnych. Prowadzą one również często do wypadania włosów i innych zmian w organizmie.

Przewlekły ból jest niebezpieczny, gdy pojawia się nagle i dużą siłą. Wtedy należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Częste bóle głowy u dzieci często związane są z infekcjami. U nastolatków natomiast mogą mieć różne przyczyny, takie jak m.in.: zmiany hormonalne, stres, niezdrowy tryb życia czy anemia.

Choroba, którą jest COVID-19, może dawać różne objawy, a także prowadzić do pewnych powikłań, nawet po wyzdrowieniu. Koronawirus wpływa nie tylko na płuca. Związany może z nim być także ciągły ból głowy.

Za przyczyny omawianej dolegliwości uznaje się również nerwicę i depresję, a także inne problemy emocjonalne oraz psychologiczne.

Najpoważniejszą przyczyną ciągłego bólu głowy jest natomiast nowotwór. Rak mózgu znajduje się jednak w niewielkim odsetku źródeł tej dolegliwości.

Reklama

Ciągły ból głowy, czyli przewlekła migrena

Przewlekła migrena dotyczy około jednego procenta populacji. Jej początki tkwią w nieprawidłowym leczeniu migreny epizodycznej.

Zazwyczaj pojawia się nagle i nie jest poprzedzona aurą. Są to zaburzenia widzenia w postaci plam świetlnych czy mroczków przed oczami.

Jeśli się ona pojawi, może także towarzyszyć jej mrowienie twarzy.

Z czasem napady bólu migrenowego pojawiają się coraz częściej, ale znikają inne dolegliwości, takie jak na przykład światłowstręt czy nudności, a ból nie jest silny.

Do czynników ułatwiających przekształcenie migreny na formę chroniczną należą:

 • otyłość,
 • stres,
 • zaburzenia psychiczne,
 • zaburzenia snu,
 • nadużywanie leków i kofeiny, itd.

Leczenie migreny przewlekłej jest bardzo czasochłonne i wymaga znacznego zaangażowania - po stronie chorego i lekarza. Wówczas może ono skończyć się całkowitym wyleczeniem.

Najczęstsze metody, jakie się stosuje to: metody behawioralne czy przyjmowanie leków. Nie bez znaczenia pozostają również działania profilaktyczne.

Reklama

Przewlekły napięciowy ból głowy

Codzienny ból głowy związany zwykle ze stresem, zmęczeniem lub zaburzeniami psychicznymi to przewlekły napięciowy ból głowy. Tego rodzaju ból głowy jest zwykle obustronny, uciskający, tępy i rozpierający.

Najczęściej pojawia się z tyłu głowy, na potylicy lub z przodu głowy, w okolicy czoła. Można go poznać po tym, że nasila się podczas kaszlu, oddawania stolca czy płaczu. Nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty czy nudności.Wiele czynników wpływa na napięciowy ból głowy. Są to przede wszystkim:

 • stres,
 • niepokój i lęk,
 • zaburzenia snu,
 • nieodpowiednia postawa obciążająca jedną stronę mięśni.

Czynniki wywołujące napięcie mięśni mogą uruchomić ośrodki bólu mózgu. Zwiększona wrażliwość na ból powoduje zaburzenia przetwarzania przez ciało informacji dotyczących bólu.

Przez to uniemożliwione jest  przetwarzanie w tle informacji, które dotyczącą napięcia mięśniowego, a to w efekcie jest odbierane jako ból.

Reklama

Codzienny ból głowy jako objaw innej choroby

Ciągły ból głowy może świadczyć o chorobie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Pacjenci, którzy poza codziennym bólem głowy, pojawiającym się zwykle rano po przebudzeniu, odczuwają także ból promieniujący do karku, barku, zwłaszcza nasilający się podczas ruszania głową lub schylania, powinni rozważyć wizytę u fizjoterapeuty.  

Silny i długotrwały ból głowy może być objawem infekcji, na przykład przewlekłego zapalenia zatok, ale także zapalenia opon mózgowych.

Jeżeli oprócz ciągłego bólu głowy, występują takie objawy jak nudności, wymioty, światłowstręt czy wysoka gorączka, należy niezwłocznie udać się do lekarza, by wykluczyć zapalenie opon mózgowych.

W przypadku chorób o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, wyleczenie infekcji sprawi, że znikną też dolegliwości bólowe.

Przewlekły ból głowy, zazwyczaj na skroniach i na czole, może być obecny zwłaszcza w chorobach uszu, ale także zatok. Często towarzyszy mu wtedy stan podgorączkowy.

Inna przyczyną ciągłego, przewlekłego bólu głowy mogą być urazy. Zazwyczaj wywołane są wstrząśnieniem mózgu, do czego najłatwiej dochodzi po wypadku samochodowym.

Codzienny ból głowy może być oznaką wysokiego ciśnienia tętniczego. Tego typu ból zwykle ma charakter ciągły, jest kłujący i pulsujący.

Towarzyszą mu mdłości, zawroty głowy, czasami problemy z widzeniem (mroczki), zaczerwienienie twarzy i szumy w uszach. Dolegliwości te wymagają konsultacji kardiologicznej.

Ciągły ból głowy może być też wywołany dużo poważniejszymi chorobami - tętniakiem mózgu lub guzami wewnątrzczaszkowymi.

Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia, często do momentu pęknięcia nie daje żadnych objawów. Kiedy dochodzi do krwotoku, występuje silny ból głowy.

Zdarza się jednak tak, że tętniak lub guz zaczyna uciskać na nerwy. Pojawiają się wtedy częste bóle głowy, gorączka, niedowład kończyn, zaburzenia świadomości lub pamięci.

Takie objawy są często szansą na wykrycie w porę choroby, zanim dojdzie do krwotoku podpajęczynówkowego lub śródmózgowego.

Reklama

Leczenie ciągłego ból głowy

Przewlekły ból głowy jest trudny do wyleczenia. Jeżeli jest za niego odpowiedzialna inna choroba, konieczne jest postawienie właściwej diagnozy, a następnie zaordynowanie odpowiedniego leczenia.

I tak, jeśli dolegliwości bólowe spowodowało nadciśnienie tętnicze, dobranie odpowiednich leków obniżających ciśnienie spowoduje, że zniknie też długotrwały ból głowy.

Generalnie, jeśli ból głowy nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem innej choroby, to konieczne jest leczenie przyczynowe, czyli wyleczenie choroby, która objawiała się poprzez ciągłe bóle głowy.

Inaczej wygląda leczenie pierwotnych długotrwałych bólów głowy. Napięciowy przewlekły ból głowy oraz przewlekła migrena są leczone farmakologicznie, poprzez psychoterapię lub stosowanie technik relaksacyjnych.

W leczeniu migreny przewlekłej ważne jest odstawienie leków przeciwbólowych, które pacjent przyjmował długotrwale.

To one w dużym stopniu przyczyniły się do przerodzenia się migreny w postać przewlekłą. Zamiast nich lekarze przepisują leki beta-adrenolityczne, przeciwpadaczkowe czy przeciwdepresyjne.

Kolejnym krokiem w pozbyciu się migrenowych bóli głowy o charakterze przewlekłym jest eliminowanie czynników, które doprowadzają do ataków migreny. 

Ważne są także domowe sposoby. W walce z ciągłymi bólami głowy podstawą jest odpowiednie nawodnienie i zażywanie świeżego powietrza.

W leczeniu napięciowego przewlekłego bólu głowy stosuje się leki przeciwdepresyjne oraz psychoterapię.

Do jakiego lekarza zatem się udać? Najlepiej w pierwszej kolejności pójść do swojej przychodni. Lekarz pierwszego kontaktu na podstawie objawów towarzyszących może wydać skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

Taki lekarz może wtedy zlecić badania, które pomogą wykryć przyczynę ciągłego bólu głowy, m.in. rezonans magnetyczny, profil hormonalny czy badania krwi.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Malec-Milewska, J. Woroń, Kompendium leczenia bólu, Medical Education Wydawnictwo, Warszawa 2017, wyd.3, ISBN: 978-83-65471-11-6.
 • A. Stępień, Bóle głowy - diagnostyka i leczenie, Czelej Wydawnictwo, Lublin 2004, wyd.1, ISBN: 83-89309-35-1.
 • Chochowska M., Klonowska J., Ogrodowczyk R., Marcinkowski J. T., Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowopowięziowego. Część I. Klasyfikacja, etiopatogeneza, kryteria diagnostyczne [w:] Hygeia Public Health 2015, 50(2): 283-287, https://centrum-kore.pl/wp-content/uploads/2015/09/17.pdf
 • Prusiński A., Bóle głowy — wybrane problemy, [w:] Polski Przegląd Neurologiczny 2008; 4 (1): 9–14, https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/20090/15793
 • Prusiński A. Bóle głowy. Termedia, Poznań 2005.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy neurologiczne
Objaw Chwostka: czym jest, jak się objawia i co oznacza?
Neurolog
Mrowienie ust - przyczyny i domowe sposoby. Jak leczyć?
Kobieta z objawem mrowienia ust
Częste omdlenia – jakie mogą być tego przyczyny?
Podobne artykuły
Bandażowanie nogi z problemem mrowienia
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - co je wywołuje?
Mężczyzna trzymający dłoń na czole
Przewlekły ból głowy - z przodu, z tyłu i po bokach. Co oznacza i jak sobie z nim radzić?
Problem drętwienia rąk
Drętwienie rąk. Co je powoduje? Dlaczego odczuwamy drętwienie palców u rąk?
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa - objawy, rehabilitacja, leczenie
Kobieta z problemem drżenia dłoni
Drżenie rąk - jakie są przyczyny i jak je uspokoić?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!