Najzdrowsze miejsce w internecie

Przewlekły ból głowy - co oznacza? Sprawdź, jak sobie z nim radzić

Częste bóle głowy to zmora wielu Polaków. Szacuje się, że na silny ból głowy skarży się niemal 90 proc. dorosłych Polaków, z czego 20 procent odczuwa częste bóle głowy, a 5 proc. codzienny ból głowy. Większość z nich lekceważy nawet ciągły ból głowy i zamiast zasięgnąć porady lekarza, sięga po środki przeciwbólowe, najczęściej te dostępne bez recepty. Tymczasem przewlekły ból głowy może być symptomem poważnej choroby, która wymaga natychmiastowego leczenia.
Mężczyzna trzymający dłoń na czole
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ból głowy może być samoistny, co oznacza, że może być jednostką chorobową lub objawem innej choroby.
  • Do samoistnych częstych bólów głowy należy migrena i napięciowy ból głowy, natomiast ciągłe bóle głowy o charakterze wtórnym mogą być objawem takich chorób, jak nadciśnienie tętnicze, choroby kręgosłupa, czy guzy wewnątrzczaszkowe.
  • Leczenie bólu głowy zależy od jego charakteru. Warto pamiętać, że jeżeli ból głowy nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem innej choroby, to konieczne jest leczenie przyczynowe,
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są rodzaje bólu głowy?
Spis treści

Przyczyny bólu głowy

Przyjmuje się, że przewlekły ból głowy to ból trwający ponad 15 dni w miesiącu, utrzymujący się co najmniej 3 miesiące, a w ciągu doby trwający minimum 4 godziny. Ból głowy może być samoistny, to znaczy sam może być jednostką chorobową lub może być objawem innej choroby. Samoistne częste bóle głowy to migrena i napięciowy ból głowy.

Natomiast ciągłe bóle głowy o charakterze wtórnym mogą być objawem wielu chorób, począwszy od nadciśnienia tętniczego, chorób kręgosłupa, na guzach wewnątrzczaszkowych kończąc.

Częste bóle głowy mogą też być objawem nadużywania środków przeciwbólowych lub złego trybu życia - nadużywania kofeiny i alkoholu, nadmiernego stresu czy bezsenności.

Codzienne bóle głowy to zwykle bóle samoistne, jedynie w 5 proc. przypadków są objawem innej choroby.

Migrena przewlekła

Migrena przewlekła dotyczy około jednego procenta populacji. Początek migreny przewlekłej tkwi w nieprawidłowym leczeniu migreny epizodycznej, zazwyczaj niepoprzedzonej tzw. aurą, czyli zaburzeniami widzenia w postaci plam świetlnych czy mroczków przed oczami.  

Z czasem napady bólu migrenowego pojawiają się coraz częściej, ale znikają inne dolegliwości, takie jak na przykład światłowstręt czy nudności, a ból nie jest silny.

Do czynników ułatwiających przekształcenie migreny na formę chroniczną należy: otylość, stres, zaburzenia psychiczne, zaburzenia snu, nadużywanie leków i kofeiny, itd.

Leczenie migreny przewleklej jest bardzo czasochłonne i wymaga znacznego zaanagażowania - po stronie chorego i lekarza. Może ono skończyć się całkowitym wyleczeniem. Najczęstsze metody, jakie się stosuje to: metody behawioralne, czy przyjmowanie leków. Nie bez znaczenia pozostają również działania profilaktyczne.

Przewlekły napięciowy ból głowy

Codzienny ból głowy związany zwykle ze stresem, zmęczeniem lub zaburzeniami psychicznymi to przewlekły napięciowy ból głowy. Tego rodzaju ból głowy jest zwykle obustronny, uciskający, tępy, rozpierający. Najczęściej pojawia się z tyłu głowy, na potylicy lub z przodu głowy, w okolicy czoła. Można go poznać po tym, że nasila się podczas kaszlu, oddawania stolca czy płaczu. Nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty czy nudności.

Wiele czynników wpływa na napięciowy ból głowy. Są to przede wszystkim: stres, niepokój i lęk, zaburzenia snu, nieodpowiednia postawa obciążająca jedną stronę mięśni. Czynniki wywołujące napięcie mięśni mogą uruchomić ośrodki bólu mózgu. Zwiększona wrażliwość na ból powoduje zaburzenia przetwarzania przez ciało informacji dotyczących bólu. Przez to uniemożliwione jest  przetwarzanie w tle informacji, które dotyczącą napięcia mięśniowego, a to w efekcie jest odbierane jako ból.

Codzienny ból głowy jako objaw innej choroby

Ciągły ból głowy może świadczyć o chorobie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Pacjenci, którzy poza codziennym bólem głowy, pojawiającym się zwykle rano po przebudzeniu się, odczuwają także ból promieniujący do karku, barku, zwłaszcza nasilający się podczas ruszania głową lub schylania, powinni rozważyć wizytę u fizjoterapeuty.  

Silny i długotrwały ból głowy może być objawem infekcji, na przykład przewlekłego zapalenia zatok, ale także zapalenia opon mózgowych. Jeżeli oprócz ciągłego bólu głowy, występują takie objawy jak nudności, wymioty, światłowstręt, wysoka gorączka, należy niezwłocznie udać się do lekarza, by wykluczyć zapalenie opon mózgowych. W przypadku chorób o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, wyleczenie infekcji sprawi, że znikną też dolegliwości bólowe.

Codzienny ból głowy może być oznaką wysokiego ciśnienia tętniczego. Tego typu ból zwykle ma charakter ciągły, jest kłujący, pulsujący. Towarzyszą mu mdłości, zawroty głowy, czasami problemy z widzeniem (mroczki), zaczerwienienie twarzy, szumy w uszach. Dolegliwości te wymagają konsultacji kardiologicznej.

Ciągły ból głowy może być też wywołany dużo poważniejszymi chorobami - tętniakiem mózgu lub guzami wewnątrzczaszkowymi. Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia, często do momentu pęknięcia nie daje żadnych objawów. Kiedy dochodzi do krwotoku, występuje silny ból głowy. Zdarza się jednak tak, że tętniak lub guz zaczyna uciskać na nerwy. Pojawiają się wtedy częste bóle głowy, gorączka, niedowład kończyn, zaburzenia świadomości lub pamięci. Takie objawy są często szansą na wykrycie w porę choroby, zanim dojdzie do krwotoku podpajęczynówkowego lub śródmózgowego.

Leczenie ciągłego ból głowy

Przewlekły ból głowy jest trudny do wyleczenia. Jeżeli za codzienny ból głowy jest odpowiedzialna inna choroba, konieczne jest postawienie właściwej diagnozy, a następnie zaordynowanie odpowiedniego leczenia. I tak, jeśli dolegliwości bólowe spowodowało nadciśnienie tętnicze, dobranie odpowiednich leków obniżających ciśnienie spowoduje, że zniknie też długotrwały ból głowy. Generalnie, jeśli ból głowy nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem innej choroby, to konieczne jest leczenie przyczynowe, czyli wyleczenie choroby, która objawiała się poprzez codzienne bóle głowy.

Inaczej wygląda leczenie pierwotnych długotrwałych bólów głowy. Napięciowy przewlekły ból głowy oraz przewlekła migrena są leczone farmakologicznie, poprzez psychoterapię lub stosowanie technik relaksacyjnych.

W leczeniu migreny przewlekłej ważne jest odstawienie leków przeciwbólowych, które pacjent przyjmował długotrwale. To one w dużym stopniu przyczyniły się do przerodzenia się migreny w postać przewlekłą. Zamiast nich lekarze przepisują leki beta-adrenolityczne, przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne.

Kolejnym krokiem w pozbyciu się migrenowych bóli głowy o charakterze przewlekłym jest eliminowanie czynników, które doprowadzają do ataków migreny.  W leczeniu napięciowego przewlekłego bólu głowy stosuje się leki przeciwdepresyjne oraz psychoterapię. 

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Malec-Milewska, J. Woroń, Kompendium leczenia bólu, Medical Education Wydawnictwo, Warszawa 2017, wyd.3, ISBN: 978-83-65471-11-6.
  • A. Stępień, Bóle głowy - diagnostyka i leczenie, Czelej Wydawnictwo, Lublin 2004, wyd.1, ISBN: 83-89309-35-1.
  • Chochowska M., Klonowska J., Ogrodowczyk R., Marcinkowski J. T., Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowopowięziowego. Część I. Klasyfikacja, etiopatogeneza, kryteria diagnostyczne [w:] Hygeia Public Health 2015, 50(2): 283-287, https://centrum-kore.pl/wp-content/uploads/2015/09/17.pdf
  • Prusiński A., Bóle głowy — wybrane problemy, [w:] Polski Przegląd Neurologiczny 2008; 4 (1): 9–14, https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/20090/15793
  • Prusiński A. Bóle głowy. Termedia, Poznań 2005.
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy – przyczyny bolącej głowy z każdej ze stron
Kobieta trzymająca się za czoło
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - za uchem, pulsujący, do oka. Co robić?
Boli głowa z lewej strony
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z prawej strony - przyczyny, metody leczenia
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Podobne artykuły
Ostry ból z tyłu głowy. Przyczyny ucisku
Rodzaje bólu głowy - jak rozpoznać rodzaj bólu głowy?
Migrena z aurą (oczna) - objawy, przyczyny i leczenie
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama