Tusz do rzęs dla alergików - dobra hypoalergiczna maskara

Tusz do rzęs dla alergików powinny stosować wszystkie kobiety, u których po zastosowaniu zwykłej maskary wystąpiła reakcja alergiczna pod postacią kontaktowego zapalenia skóry. Sprawdź, jakie składniki maskar mogą wywołać uczulenie oraz jak wybrać dobry hypoalergiczny tusz do rzęs.
Kobieta o cerze skłonnej do alergii umalowana tuszem do rzęs
źródło:123RF

Spis treści

Tusz do rzęs dla alergików 

Tusz do rzęs dla alergików sprawdzi się w przypadku, kiedy po stosowaniu zwykłej maskary wystąpiła reakcja alergiczna. Alergia jest nadmierną reakcją naszego układu immunologicznego na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne nazywane alergenami. Ze względu na drogę, jaką alergeny przedostają się do organizmu, reakcje alergiczne dzieli się na:

Uczulenie po zastosowaniu tuszu do rzęs będzie więc zaliczało do alergii kontaktowych. Alergie kontaktowe objawiają się najczęściej poprzez zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, grudki wysiękowe oraz pęcherze, nazywane kontaktowym zapaleniem skóry. W przypadku uczulenia na tusz do rzęs bardzo częstym objawem jest także opuchlizna powiek. 

hypoalergiczny-tusz-do-rzes-–-bez-czego-w-skladzie?">

Hypoalergiczny tusz do rzęs – bez czego w składzie?

Tusze do rzęs są mieszaniną wody, wosków, olejków, pigmentów oraz silikonów. Znajdziemy w nich także różne substancje chemiczne o działaniu konserwującym oraz utwardzającym. Wśród substancji chemicznych dodawanych do maskar, które mogą wywołać kontaktowe zapalenie skóry wymienia się przede wszystkim: 

 • związki chromu,
 • związki niklu,
 • parabeny,
 • alkohole,
 • glikol propylenowy,
 • Imidazolidinyl Urea i Diazolidinyl Urea (popularne konserwanty)
 • parafenylenodiamina (PPD)
 • substancje zapachowe. 

Warto także wiedzieć, że reakcję alergiczną mogą wywołać substancje pochodzenia naturalnego. Popularnym składnikiem maskar jest wosk pszczeli, który jest dla wielu osób alergenem. Inne alergizujące składniki naturalne, które można znaleźć w niehypoalergicznych tuszach do rzęs to kalafonia i wosk karnauba.

tusz-do-rzes-hypoalergiczny-bez-ppd">

Tusz do rzęs hypoalergiczny bez PPD

Wśród substancji uczulających obecnych w tuszach na szczególną uwagę zasługuje parafenylenodiamina (PPD) – barwnik nazywany potocznie sztuczną henną. 

Parafenylenodiaminę można znaleźć w:

 • olejach silnikowych, 
 • smarach, 
 • benzynie, 
 • tonerach do fotokopiarek,
 • wywoływaczach fotograficznych, 
 • farbach litograficznych. 

Stosuje się ją przy produkcji gumy i tworzyw sztucznych oraz jest wykorzystywana do farbowania tkanin. Występuje też w kosmetykach, zwłaszcza farbach do włosów, a niekiedy także w tuszach do rzęs. PPD działa bardzo silnie uczulająco. Alergia na ten składnik objawia się kontaktowym zapaleniem skóry oraz wypadaniem włosów. U chorych mogą także wystąpić duszności. Kupując tusz do rzęs hypoalergiczny, możemy mieć pewność, że nie zawiera on PPD. 

tusz-hypoalergiczny-bez-zwiazków-niklu ">

Tusz hypoalergiczny bez związków niklu 

Często występującą alergią jest uczulenie na nikiel. Szacuje się, że w samej Europie ten rodzaj uczulenia ma 60 milionów osób. Nikiel jest metalem, które naturalnie występuje w powietrzu, wodzie pitnej, glebie oraz pożywieniu. Jest także wytwarzany przez człowieka i wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. 

Często nie zdajemy sobie sprawy jak w wielu przedmiotach codziennego użytku nikiel występuje. Można go znaleźć w monetach, klamkach, armaturze domowej, naczyniach kuchennych, guzikach, klamrach od pasków, a także …kosmetykach. Co warto podkreślić, stosowanie niklu przy produkcji kosmetyków jest zakazane, niemniej dopuszcza się występowanie jego śladowych ilości. 

Nikiel jest bowiem częstym zanieczyszczeniem tlenku żelaza i pod tą postacią występuje w wielu kosmetykach, zwłaszcza tych zawierających pigmenty – tuszach do rzęs, kredkach do oczu, farbach do włosów. Niestety śladowa ilość niklu może być obecna nawet w tuszu hypoalergicznym

tusz-do-rzes-antyalergiczny">

Tusz do rzęs antyalergiczny

Wielu producentów hipoalergicznych tuszów do rzęs gwarantuje, że składniki użyte do wyprodukowania maskary są naturalne i pochodzą z ekologicznych upraw. Jednak nawet tusz do rzęs antyalergiczny i ekologiczny może posiadać składnik, który zadziała na nas alergizująco. Przykładem może być wosk pszczeli, który posiada wiele cennych właściwości oraz jest naturalnym konserwantem. Niemniej bywa także alergenem. Pamiętajmy, że nawet wosk pszczeli pochodzący z ekologicznych upraw może działać uczulająco, dlatego osoby skłonne do alergii, powinny każdorazowo sprawdzać skład kosmetyków przed zakupem. 

Jeśli już znajdziemy odpowiedni tusz do rzęs dla alergików, nie eksperymentujmy z nowymi maskarami, gdyż mogą one wywołać niespodziewaną i silną reakcję alergiczną. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Czarnobilska E., Obtułowicz K., Wsołek K., Piętowska J., Śpiewak R., Mechanizmy alergii na nikiel, Przegląd Lekarski 2007 / 64 / 7-8.
 • https://www.elle.pl/artykul/szkodliwe-substancje-w-kosmetykach-na-co-trzeba-uwazac?page=4
 • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/technologia-tuszy-do-rzes,10934
 • http://alergolog.eu/hapten/parafenylenodiamina.html

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij