Jak rozmawiać o chorobie z bliskimi? Psychoonkolog radzi 👈
Jak rozmawiać o chorobie z bliskimi? Psychoonkolog radzi 👈
Jak rozmawiać o chorobie z bliskimi? Psychoonkolog radzi 👈

Współżycie po histerektomii - co zmienia się w życiu seksualnym po zabiegu?

Operacje ginekologiczne wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i nierzadko na stan psychiczny pacjentek. Spore obawy u kobiet budzi zwłaszcza histerektomia. Czy usunięcie macicy oznacza koniec satysfakcji z życia intymnego?
W skrócie
  • Histerektomia to jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji ginekologicznych.
  • Usunięcie macicy wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne pacjentki, ale może także spowodować u niej spadek nastroju i samooceny.
  • Histerektomia nie musi oznaczać spadku satysfakcji z życia seksualnego u pacjentek. Kluczowy jest czas, wsparcie partnera oraz w razie potrzeby zwrócenie się o pomoc do psychologa lub seksuologa.
Spis treści

Reklama

Czy po usunięciu macicy można współżyć?

Histerektomia to jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji ginekologicznych w Polsce. W jej przebiegu - w zależności od stanu zdrowia pacjentki - konieczne jest częściowe lub całkowite usunięcie macicy. Zabieg jest wykonywany średnio u 40-50 tys. pacjentek rocznie.

Wskazaniami do histerektomii są m.in. nowotwory szyjki macicy, trzonu macicy oraz jajnika. Operacja może być konieczna u pacjentek z mięśniakami macicy, endometriozą czy nieprawidłowymi krawieniami z macicy.

Czy operacja usunięcia macicy jest niebezpieczna? Jak każda interwencja chirurga, tak i histerektomia wiąże się z pewnymi ryzykiem, w tym trudnością w gojeniu się rany czy infekcjami. Operacja może być wykonywana laparoskopowo lub klasycznie - przez dostęp brzuszny lub pochwowy. Na ewentualne powikłania histerektomii wpływa nie tylko wcześniejszy stan zdrowia pacjentki, ale i sam rodzaj zabiegu.

  • Histerektomia częściowa - to zabieg polegający na usunięciu trzonu macicy.
  • Histerektomia całkowita - operacja usunięcia całej macicy (trzonu macicy i szyjki macicy).
  • Histerektomia całkowita z usunięciem przydatków - zabieg usunięcia całej macicy, jajników oraz jajowodów.
  • Histerektomia radykalna - w ramach operacji usuwana jest całkowicie macica, górna część pochwy oraz okoliczne węzły chłonne.

Jednym z najczęstszych zagadnień, związanym z konsekwencjami histerektomii, jest relacja usunięcie narządów rodnych a współżycie. Od lat macica jest uznawana za symbol kobiecości. Dlatego też wiele pacjentek obawia się, że jej usunięcie wpłynie negatywnie na ich życie seksualne i zmusi je do zaprzestania relacji intymnych. Czy po usunięciu macicy można współżyć? Tak, pacjentki po histerektomii mogą i powinny czerpać radość z życia seksualnego. Należy jednak pamiętać o tym, że rozpoczęcie współżycia jest możliwe dopiero po zakończeniu rekonwalescencji po operacji. Początkowo współżycie po usunięciu macicy może powodować u kobiety dyskomfort. Z czasem odczucia te samoistnie znikają, a jeśli nie - konieczne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty.

Kiedy można zacząć współżyć po histerektomii?

To, kiedy można zacząć współżyć po usunięciu macicy, jest kwestią indywidualną, zależną od kilku czynników. Decyzja o powrocie do aktywności seksualnej jest wypadkową wskazań lekarza oraz stanu zdrowia kobiety. Przede wszystkim u pacjentki muszą zagoić się rany. Hospitalizacja z powodu histerektomii trwa zazwyczaj kilka dni. Z kolei powrót do aktywności fizycznej może zająć pacjentce kilka tygodni.

Ogólne zalecenia dotyczące tego, kiedy można współżyć po usunięciu macicy, mówią o ok. 4-6 tygodniach po operacji. Warto jednak pamiętać, że relacja histerektomia a współżycie, to nie tylko kwestie zdrowia fizycznego, ale i psychiczna gotowość pacjentki do współżycia.

Reklama

Jak wygląda seks po operacji usunięcia macicy?

Powrót do aktywności seksualnej po histerektomii wymaga czasu. Dla wielu kobiet usunięcie macicy ma wymiar przede wszystkim psychologiczny, co znacząco wpływa na ich dalsze współżycie. Traktują histerektomię jako symboliczną utratę kobiecości. Po operacji czują się mniej atrakcyjne i obawiają się utraty zainteresowania ze strony partnera. Niepewność przed powrotem do życia intymnego może być też spowodowana obawą przed bólem w trakcie stosunku. Niektóre pacjentki boją się, że zmiany w ich fizjologii wpłyną na obniżenie przyjemności z doznań seksualnych u partnera.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, warto podkreślić znaczenie rozmowy między pacjentką a lekarzem o tym, jak wygląda współżycie po usunięciu macicy. Sporą rolę odgrywa także wsparcie partnera. Szczera rozmowa o potrzebach oraz obawach z pewnością będzie dla obu stron dużym ułatwieniem w powrocie do fizycznej bliskości.

Jak zmienia się życie seksualne po histerektomii?

Pierwsze kontakty seksualne po operacji mogą powodować u kobiety dyskomfort oraz ból - z czasem dolegliwości powinny samoistnie ustąpić. Należy pamiętać o stosowaniu lubrykantów. Wiele kobiet odczuwa po histerektomii suchość pochwy.

Jak usunięcie macicy wpływa na orgazm? Macica to miejsce splotu sieci nerwowych. Operacja może zmniejszyć odczucia bodźców seksualnych u kobiety, zwłaszcza w okolicy łechtaczki lub warg sromowych. Pomocne będzie wydłużenie gry wstępnej oraz powolne poznawanie swoich nowych potrzeb seksualnych.

Czy po usunięciu macicy można mieć orgazm? Tak. Macica jest jednak odpowiedzialna za charakterystyczne skurcze pojawiają się w trakcie orgazmu, dlatego niektóre pacjentki zwracają uwagę na odczucia mniejszych lub niepełnych orgazmów. Nie oznacza to jednak, że satysfakcja z życia seksualnego spada u kobiet po histerektomii. U wielu pacjentek operacja pozwoliła rozwiązać problem krwawień z narządu rodnego lub powracającego bólu w podbrzuszu, które utrudniały lub uniemożliwiały podjęcie współżycia przed zabiegiem. Histerektomia przywróciła im komfort fizyczny i polepszyła jakość życia, również seksualnego.

Reklama

Jak funkcjonuje kobiecy organizm po histerektomii?

Okres rekonwalescencji po histerektomii to nie tylko czas na odpoczynek i lekkostrawną dietę. Pacjentka musi także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i nie może dźwigać przedmiotów cięższych niż 5 kg.

Zagadnienie usunięcie szyjki macicy a współżycie to jedno, warto także nieco skupić się na miesiączce i hormonach płciowych. Jeśli w trakcie operacji oszczędzono jajniki, produkcja hormonów płciowych nie ustępuje, dzięki czemu zabieg nie skutkuje przedwczesną menopauzą u pacjentki.

Czy po usunięciu macicy jest miesiączka? Nie, histerektomia skutkuje zanikiem miesiączki u kobiet, a pacjentka nie może zajść w ciążę. Wróćmy jeszcze do tematu menopauzy. Dla wielu kobiet histerektomia oznacza przyspieszone klimakterium. Mowa o pacjentkach, u których przeprowadzono całkowite usunięcie macicy z usunięciem przydatków. Brak jajników ma oczywiście wpływ na hormony. Po usunięciu macicy i jajników dochodzi do spadku poziomu estrogenów. U pacjentek stosowana jest hormonalna terapia zastępcza, która jest także pomocna w leczeniu spadku libido. Przedwczesna menopauza może powodować u kobiety takie objawy, jak m.in. wahania nastroju, spadek libido, suchość pochwy czy nocne poty.

Reklama

Inne skutki usunięcia macicy

Histerektomia wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne kobiety. Wiele kobiet obawia się, czy operacja usunięcia macicy jest niebezpieczna i w ogóle potrzebna. Warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Jeszcze nie tak dawno histerektomia okazywała się koniecznością, obecnie wskazania do jej wykonania, np. w przypadku mięśniaków macicy pojawiają się jedynie wtedy, gdy zastosowanie innych metod leczenia nie jest możliwe.

Jakie są skutki i powikłania usunięcia macicy? Samopoczucie pacjentki jest kwestią indywidualną. Jednak z pewnością jednym ze skutków operacji, który występuje u każdej pacjentki, jest ból. Jak długo boli brzuch po usunięciu macicy? Dolegliwości bólowe towarzyszą pacjentce tuż po operacji, jednak w ich pozbyciu się pomagają środki przeciwbólowe. W wielu przypadkach w okresie rekonwalescencji w domu stosowanie leków nie jest już konieczne lub znacząco ograniczone. Tuż po zabiegu u pacjentki może pojawić się gorączka, zaparcia czy trudności w oddawaniu moczu.

Plamienie po usunięciu macicy jest kolejnym ze skutków operacji i powinno samoistnie ustąpić. W przypadku niepokojących dolegliwości lub utrzymującego się plamienia dłużej niż kilka tygodni, należy skontaktować się z lekarzem.

Inne możliwe dolegliwości po usunięciu macicy to przede wszystkim problemy związane z układem moczowym. U wielu pacjentek pojawiają się trudności w oddawaniu moczu czy nawracające infekcje układu moczowego. Możliwym, chociaż rzadkim, powikłaniem jest problem z jelitami po usunięciu macicy. Komplikacje mogą obejmować także wypadanie pochwy po usunięciu macicy.

Czy pacjentki są narażone na konkretne choroby po usunięciu macicy? W przypadku, gdy u kobiety miesiączkującej przeprowadzana jest histerektomia całkowita z usunięciem przydatków, czyli usunięcie macicy, trzonu macicy i szyjki z jajnikami oraz jajowodami, skutkiem operacji jest przyspieszona menopauza. Ta z kolei może zwiększać ryzyko osteoporozy czy choroby niedokrwiennej serca.

Pacjentki po histerektomii muszą odbywać regularne kontrole lekarskie. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych, problemów z powrotem do współżycia lub obniżenia nastroju nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Czytaj również

Bibliografia

  • In brief: Hysterectomy (surgical removal of the womb), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, data dostępu: [29.11.2024].
  • Program Oblicza Medycyny. Histerektomia powinna być ostatecznością [WIDEO], pulsmedycyny.pl, data dostępu: [29.11.2024].
  • Stadnicka Grażyna i in., Poczucie satysfakcji z życia u pacjentek po histerektomii, Ginekol Pol. 2012, 83, 347-352.
  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące usunięcia macicy drogą pochwową i laparoskopową, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022, tom 7, nr 3, strony 166-176.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zabiegi ginekologiczne
Nowy sposób leczenia raka jajnika w Centrum Onkologii
Podobne artykuły
Ginekolog trzyma model 3D macicy kobiety
Łyżeczkowanie macicy - jak wygląda i jakie są do niej wskazania? Zalecania po zabiegu
Kobieta u ginekologa przed zabiegiem biopsji endometrium
Biopsja endometrium - co wykrywa i ile się czeka na wyniki?
Lekarz przygotowujący się do operacji
Czym jest histerektomia i jak żyć po zabiegu usunięcia macicy?
Współżycie po histerektomii - co zmienia się w życiu seksualnym po zabiegu?
kobieta
Irygacja pochwy - co to jest i jak wykonać płukanie?

Reklama


Czy suplementacja jest potrzebna seniorom?
Dowiedz się!