Nowy sklep

już ON-LINE

Usunięcie macicy a życie seksualne

Usunięcie macicy nie wyklucza kobiety z życia rodzinnego czy seksualnego. Utrata organu stanowiącego symbol kobiecości oraz możliwość prokreacji niesie ze sobą jednak problemy natury psychologicznej i zdrowotnej, które nie powinny być lekceważone. Jak są skutki usunięcia macicy i jak można pomóc kobiecie po operacji?
 

Usunięcie macicy to na tyle poważna ingerencja w nasze ciało, że nie powinniśmy wykonywać jej zbyt pochopnie. Zanim zdecydujemy się na histerektomię, dowiedzmy się od lekarza, dlaczego operacja musi być przeprowadzona i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Można też zasięgnąć opinii co do konieczności i zakresu zabiegu u innych ginekologów. Przed operacją lekarz powinien poinformować obowiązkowo pacjentkę o ewentualnych skutkach ubocznych. W wyniku histerektomii usunięty zostanie bowiem organ płciowy odpowiedzialny za unerwienie dużej części organizmu i wewnętrzną gospodarkę hormonalną.

Zobacz: Usunięcie macicy – o czym trzeba wiedzieć przed operacją?

Seks po operacji usunięcia macicy

Najczęstsze pytania, jakie zadają sobie kobiety zamierzające poddać się usunięciu macicy, dotyczą tego, czy po zabiegu będą mogły odczuwać satysfakcję seksualną. W większości przypadków operacja nie wpływa znacząco na zadowolenie z życia seksualnego.

  • Za operacją przemawia fakt, że trudno o udane życie seksualne, jeśli wcześniej kobieta narzekała na np. częste krwawienia czy bóle podbrzusza. Gdy te dolegliwości – na skutek histerektomii – znikną, może okazać się, że nasze relacje intymne nie tyle ulegną pogorszeniu, co poprawie.
  • Poza tym u większości kobiet za odczuwanie bodźców seksualnych odpowiedzialne są czynniki psychiczne, zewnętrzne narządy płciowe (łechtaczka) oraz pochwa – macica pełni rolę drugorzędną.
  • Mimo wszystko po operacji zaskoczyć nas może brak charakterystycznych skurczów w czasie orgazmów. Wynika to z faktu, że właśnie usunięty został organ za nie odpowiadający.

Zobacz również: Zapalenie gruczołu Bartholina​

To jednak tylko jedna strona medalu – niestety, zdarzają się przypadki, kiedy w wyniku operacji kobiety tracą ochotę na seks. Dlaczego?

  • Dużą rolę odgrywa tu zakres zabiegu, a mianowicie - czy usuwamy macicę razem z przydatkami, czy też nie.
  • Usunięcie jajników powoduje wcześniejszą menopauzę (różniącą się nieco od menopauzy naturalnej) i spadek hormonów płciowych - zarówno żeńskich, jak i męskich, które odpowiadają za libido. Ich brak może znacząco zmniejszyć potrzebę aktywności seksualnej. Wówczas konieczne jest przyjmowanie leków hormonalnych (czyli zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej).

Skutki uboczne i dolegliwości po usunięciu macicy

  • Oprócz zmiany sposobu, w jaki większość kobiet odczuwa orgazm (wspomniane skurcze), kobiety narzekać mogą także na suchość pochwy. Jeśli pojawi się ona w wyniku operacji, zaopatrzyć się należy w lubrykanty, które nawilżą śluzówki.

Czytaj: Przyczyny suchości pochwy - czy można jej zapobiec?

  • Jako że macica odpowiada za splot licznych sieci nerwowych, zmniejszyć się może odczuwalność bodźców seksualnych także w łechtaczce, wargach sromowych, pochwie (w rzadkich przypadkach uszkodzenia nerwów dotyczyć mogą drętwienia w nogach, nerwobóli czy mrowienia).
  • Wiele kobiet uskarża się również na to, że usunięcie macicy zmieniło sylwetkę ich ciała.
  • To wszystko może - choć nie musi - prowadzić do depresji. Spadające poczucie własnej atrakcyjności czy kobiecości nie pomaga w odzyskaniu sprawności fizycznej po operacji i chęci na aktywność seksualną.

Czytaj też: Brak orgazmu pochwowego. Co robić?

Rekonwalescencja po usunięciu macicy

Czy można współżyć po operacji usunięcia macicy? Jeśli operacja usunięcia macicy odbyła się drogą przezpochwową, należy – jak po każdej operacji – zaczekać około 1,5 miesiąca, by zagoiły się rany. Pamiętać należy, że pierwsze stosunki płciowe wiązać się mogą z bólem bądź uczuciem dyskomfortu.

Niezależnie od skutków, zabieg likwiduje chorobę, nie kobiecość, a w wielu przypadkach może uratować nam życie. Dlatego najlepszym wyjściem jest szczegółowe zapoznanie się z jego konsekwencjami i – najlepiej wspólna z lekarzem – ocena tego, jak powinna zostać przeprowadzona operacja.

Czytaj też: 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 81)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA