Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Usunięcie macicy – o czym trzeba wiedzieć przed operacją?

Macica to niezbędny do rozrodczości organ endokrwienny. Choć jej usunięcie może w wielu przypadkach uratować życie bądź zdrowie kobiety, warto pamiętać, że jest to proces nieodwracalny.
Lekarz przygotowujący się do operacji
Źródło: 123RF
Spis treści

Usunięcie macicy to inaczej histerektomia – najczęściej przeprowadzana operacja ginekologiczna. Niestety, ze względu na to, że zabiegowi poddawane są często pacjentki będące w okresie przedmenopauzalnym, kobiety niechętnie się na niego decydują – usunięcie macicy uniemożliwia bowiem w przyszłości posiadanie potomstwa. Niezależnie jednak od ewentualnych skutków ubocznych, histerektomia dla wielu kobiet jest jedyną drogą do zdrowia.

Reklama

Przyczyny usunięcia macicy

Zbudowana z trzonu i szyjki macica umocowana jest w ciele kobiety za pomocą wiązadeł. Choć nie produkuje hormonów (robią to jajniki), jej obecność ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego jeśli zdecydujemy się na histerektomię, warto dowiedzieć się o zabiegu jak najwięcej.

Lekarze zalecają histerektomię głównie z powodu:

  • mięśniaków,
  • guza przydatków (przydatki - jajniki i jajowody oraz otaczające tkanki),
  • chorób błony śluzowej macicy,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • endometriozy.

Reklama

Rodzaje histerektomii

Wyróżnia się histerektomię:

  • całkowitą,
  • częściową,
  • radykalną

- macicę można zatem usunąć z przydatkami, jak i bez nich. O konieczności ich eliminacji zdecydować powinien jednak indywidualnie lekarz – wszystko zależy bowiem od stanu zdrowia pacjentki i jej schorzenia. Warto też wiedzieć, że usuniecie przydatków to wciąż w środowisku medycznym kwestia sporna. Część lekarzy twierdzi, że jeśli przydatki są zdrowe, nie ma potrzeby ich usuwania wraz z macicą - jajniki wciąż będą wydzielały estrogeny, co ustrzeże kobietę przed wcześniejszym klimakterium. Zdaniem innych lepiej je jednak usunąć od razu, by wyeliminować ryzyko wystąpienia raka jajnika. Jedno jest pewne – choć teoretycznie usunięcie jajników nie ma negatywnego wpływu na zdrowie pacjentki, konieczna jest wówczas hormonalna terapia zastępcza (HTZ), która pomaga organizmowi wrócić do równowagi.

Wśród powodów stosowania hormonalnego leczenia zastępczego – oprócz przedwczesnej menopauzy – wymienia się także osteoporozę, profilaktykę przed chorobą wieńcową oraz dolegliwości moczowe. Terapii hormonalnej nie należy jednak stosować w przypadku, gdy histerektomii dokonano z powodu raka trzonu macicy. HTZ nie jest zalecana także kobietom, którym usunięto macicę i przydatki już po okresie menopauzy – jajniki już wcześniej bowiem przestały produkować hormony. Niezależnie jednak od wskazań, decyzję o stosowaniu hormonów powinien podejąć ginekolog po konsultacji z onkologiem.

Rekonwalescencja po usunięciu macicy

Po histerektomii kobieta przestaje miesiączkować (co większość pacjentek traktuje jako niewątpliwą zaletę zabiegu), nie ma też potrzeby przyjmowania antykoncepcji.

Wprawdzie zaraz po operacji jest możliwe niewielkie krwawienie, powinno jednak ono ustąpić po kilku lub kilkunastu tygodniach. Jeśli tak się nie stanie, należy skonsultować to z lekarzem. Ważne jest też, by kobieta wracała stopniowo do aktywności fizycznej – pozwoli to zapobiec powikłaniom pooperacyjnym.

Zobacz też: Usunięcie macicy a życie seksualne

Reklama

Metody histerektomii

Usunięcie macicy można wykonać na dwa sposoby:

  • poprzez otwarcie jamy brzusznej,
  • przez pochwę.

W wybranych przypadkach jest to możliwe za pomocą zabiegu laparoskopowego. Jest to metoda mało inwazyjna, bez potrzeby rozległego rozcinania powłok brzucha jak w tradycyjnych operacjach.

Reklama

Powikłania po usunięciu macicy

Histerektomia, choć konieczna, może być jednak przyczyną wystąpienia wielu komplikacji zdrowotnych.

Najczęstszym wynikiem usunięcia macicy jest obniżenie się ścian pochwy (zdarza się, że kobiety uskarżają się na jej wysuwanie), czemu z kolei może towarzyszyć nieotrzymanie moczu. Możliwe są również infekcje cewki moczowej i pęcherza.

Reklama

Wpływ usunięcia macicy na życie seksualne

Usunięcie macicy nie powinno jednak mocno wpłynąć na relacje seksualne. Zdarza się jednak, że kobiety po zabiegu dość często przestają odczuwać satysfakcję z życia seksualnego - wiele kobiet narzeka też na uczucie suchości w pochwie i bolesne stosunki.

Pomóc w takich przypadkach mogą lubrykanty, a także wizyta u psychologa lub seksuologa - większość problemów leży bowiem w sferze psychicznej.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zabiegi ginekologiczne
Irygacja pochwy - co to jest i jak wykonać płukanie?
kobieta
Embolizacja, czyli jak pozbyć się mięśniaków macicy
Radiologia zabiegowa polegająca na zamykaniu naczyń
Labioplastyka - sposób na przerost warg sromowych
Podobne artykuły
Ginekolog trzyma model 3D macicy kobiety
Łyżeczkowanie macicy - jak wygląda i jakie są do niej wskazania? Zalecania po zabiegu
Kobieta u ginekologa przed zabiegiem biopsji endometrium
Biopsja endometrium - co wykrywa i ile się czeka na wyniki?
Wizualizacja wyglądu macicy
Ablacja endometrium - czy wraca po niej miesiączka? Wskazania do zabiegu
Kobieta z problemem miejsc intymnych
Wstydliwy kobiecy problem, którego łatwo możesz się pozbyć to…
Nowy sposób leczenia raka jajnika w Centrum Onkologii

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!