Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Libido u kobiet - co to jest? Jak podnieść niskie?

Libido u kobiet, zwane potocznie popędem lub pociągiem seksualnym, warunkowane jest hormonalnie, ale nie tylko. Zobacz, czym jest libido, co na nie wpływa i jak je podnieść w sytuacji, gdy brak ochoty na seks.
Mężczyzna rozpina kobiecie stanik
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Libido u kobiet

Libido u kobiet zależy od czynników neurobiologicznych, psychologicznych oraz społecznych. Kluczowy jest poziom żeńskich hormonów płciowych, w tym przede wszystkim estradiolu, zmieniający się zarówno w cyklu całego życia, jak też na przestrzeni cyklu miesięcznego.

Ogromne znaczenie ma również działanie neuroprzekaźników oddziałujących na mózg, takich jak dopamina czy serotonina. Ale nie tylko. Niezwykle ważne są też:

 • ogólny stan emocjonalny,
 • zaangażowanie uczuciowe,
 • poczucie stabilności i bezpieczeństwa,
 • akceptacja własnego ciała i swojej seksualności,
 • ogół doświadczeń życiowych, w tym dotyczących sfery intymnej,
 • wychowanie, system wartości, typ osobowości,
 • styl życia, dieta,
 • ogólny stan zdrowia.

Termin „libido” ukuł słynny austriacki neurolog Zygmunt Freud – w jego rozumieniu popęd stanowił rodzaj energii życiowej, w dodatku destrukcyjnej. Współcześnie libido definiowane jest jako chęć podjęcia aktywności płciowej – swego rodzaju motywacja oraz zdolność.

Dlatego też popęd w większości modeli naukowych postrzegany jest jako pierwsza faza zachowania seksualnego, niezbędna do tego, by mogło się wydarzyć coś więcej. To libido warunkuje wystąpienie podniecenia, a co za tym idzie - umożliwia odbycie stosunku bądź uzyskanie spełnienia w inny sposób.

Reklama

Spadek libido u kobiet

Spadek libido u kobiet w naturalny sposób występuje w okresie okołomenopauzalnym, co ma związek z obniżeniem stężenia estradiolu, produkowanego w jajnikach, najważniejszego z estrogenów, czyli hormonów płciowych napędzających kobiecą seksualność.

Zachodzące wówczas zmiany w organizmie są tak istotne, że możliwy jest całkowity brak libido. U kobiety czynniki hormonalne wpływają na zmienność popędu także w perspektywie krótkofalowej.

Choć nie jest to regułą, zazwyczaj większa ochota na seks odczuwana jest tuż przed owulacją, natomiast w kolejnych dniach poziom libido stopniowo się obniża.

Silny, negatywny wpływ na popęd mają takie czynniki, jak

 • obniżenie temperatury uczuć, kryzys w związku, zdrada,
 • niepowodzenia seksualne,
 • negatywna samoocena,
 • różnego rodzaju traumy,
 • przemęczenie, bezsenność, permanentna ekspozycja na stres,
 • niepewność sytuacji materialnej,
 • choroby (depresja, cukrzyca, nadciśnienie, anemia i wiele innych),
 • picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków,
 • przyjmowanie leków (np. antydepresyjnych lub obniżających ciśnienie),
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • brak aktywności fizycznej,
 • dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste.

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Przyjmowanie hormonów wpływa bowiem na układ hormonalny w mózgu kobiety, w pewien sposób nim sterując. Choć z medycznego punktu widzenia tabletki antykoncepcyjne bardzo często regulują równowagę hormonalną, z psychologicznego puntu widzenia mogą ją zaburzać. Każda kobieta ma bowiem swój indywidualny układ z określoną przewagą  estrogenów lub gestagenów. Kuracja hormonalna w ten indywidualny układ mocno ingeruje. Skutkiem może być właśnie niechęć do zbliżeń i kontaktów seksualnych.

Taka sytuacja nie musi być bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania terapii hormonalnej, ale powodem do odstawienia konkretnych pigułek. W przypadku zastrzyków hormonalnych skutki uboczne występują po kilku tygodniach lub miesiącach. Każdorazowo o takiej sytuacji należy poinformować lekarza ginekologa. Na polskim rynku dostępne są bowiem tabletki antykoncepcyjne, które nie hamują popędu seksualnego.

Jak podnieść libido u kobiet?

Należy pamiętać, że libido u kobiet jest niemierzalne za pomocą obiektywnych wskaźników – nie ma norm określających prawidłowy poziom popędu. Jest to cecha indywidualna, dlatego w seksuologii często parametr ten rozpatruje się nie na tle ogółu populacji, lecz w kontekście zmian zachodzących u konkretnej osoby i jej subiektywnych odczuć.

Ze względu na mnogość czynników potencjalnie stojących za obniżeniem popędu, niezwykle szeroka jest też paleta środków, które można stosować celem zwiększenia popędu. Jak podnieść libido u kobiet?

W zależności od tego, na jakim podłożu występuje problem i jakie jest jego natężenie, w grę wchodzą między innymi następujące stymulatory libido:

 • afrodyzjaki, takie jak ekstrakt z korzenia żeń-szeń, a także osławiona „hiszpańska mucha”, czyli substancja pozyskiwana z chrząszczy znanych jako majki lekarskie (łac. Lytta vesicatoria), znana i stosowana od tysięcy lat;
 • preparaty bezpośrednio oddziałujące na narządy płciowe, na przykład żele i kremy do stymulacji łechtaczki – ich używanie nie tylko wzmaga przyjemność, ale też dodaje intymnym igraszkom pikanterii;
 • suplementy na libido dla kobiet, zwiększające poziom życiowej energii, wpływające na sferę seksualną oraz ogóle parametry zdrowotne.

Reklama

Inne sposoby niskie libido u kobiet

Jeżeli niskie libido u kobiet całkowicie uniemożliwia jakąkolwiek aktywność seksualną lub jest przyczyną niepłodności, konieczne może być wykonanie pogłębionych badań. Lek na libido u kobiet jako taki nie istnieje, w praktyce często jednak w terapii stosuje się środki modyfikujące poziom określonych hormonów. Dobrym przykładem jest tzw. hormonalna terapia zastępcza, stosowana w okresie okołomenopauzalnym.

W niektórych przypadkach niezbędne może też być skorzystanie z pomocy psychologicznej a nawet psychiatrycznej.

Dotyczy to osób dotkniętych traumą, stresem pourazowym, zaburzeniami emocjonalnymi, z obniżoną samooceną, a także mających głęboko zakorzenione i paraliżujące skojarzenie sfery seksualnej z pojęciem grzechu, czy szeroko rozumianej amoralności.

Redukcja tego typu obciążeń w czasie psychoterapii może okazać się kluczowa, jeśli chodzi o odczuwanie pożądania.

Co podnosi libido u kobiet ponadto? Wiele może zmienić rewizja życiowych nawyków. Na co dzień warto dbać o zdrowe odżywianie, właściwą dawkę ruchu na świeżym powietrzu, dobrostan psychiczny, relaks, odpoczynek, sen, a nade wszystko – bliskie, ciepłe i parte na zaufaniu relacje z partnerem seksualnym.

Czytaj również

Bibliografia

 • Violetta Skrzypulec, Krzysztof Nowosielski, Agnieszka Drosdzol, Robert Kowalaczyk, Zaburzenia seksualne w wybranych endokrynopatiach, Endokrynol Pol 2005; 6 (56).
 • Jerzy Vetulani, Neurobiologia behawioru seksualnego, Wszechświat, t. 113, nr 1-3/2012.
 • Dariusz Rapa, Tomasz Paszkowski, Suplementacja testosteronem a seksualność kobiet, Seksuologia Polska 2005, 3, 2.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Rozmiar penisa
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Jak wydłużyć stosunek? Domowe sposoby czy tabletki?
Sposoby na wydłużenie stosunku
Podobne artykuły
Przeciętny rozmiar penisa
Średnia długość członka w Polsce i na świecie. Ile centymetrów ma przeciętnie penis we wzwodzie i spoczynku?
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i co oznacza? Jak go osiągnąć?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia
Zdrowotne korzyści orgazmu
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!