To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Irygacja pochwy - co to jest i jak wykonać płukanie?

Irygacja pochwy to zabieg higieniczny, który można wykonać po stosunku seksualnym, a także w przypadku infekcji intymnej. Czego należy użyć do płukania waginy? Jak wykonać irygację? Na co uważać?
kobieta
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Irygacja pochwy

Irygacja pochwy jest zabiegiem polegającym na płukaniu waginy wodą lub specjalnie do tego celu przeznaczonym płynem. Można ją wykonać:

  • aby oczyścić pochwę i przywrócić je właściwe pH (odczyn-kwasowo zasadowy) po stosunku;
  • żeby oczyścić pochwę ze szkodliwych patogenów, szczególnie w przypadku zakażenia drożdżakowego;
  • w celu złagodzenia objawów infekcji intymnej, takich jak ból, pieczenie, szczypanie;
  • żeby oczyścić pochwę z resztek krwi menstruacyjnej i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu;
  • przed zabiegiem chirurgicznym, jeżeli takie jest wskazanie lekarskie.

Reklama

Irygacja pochwy po stosunku

Wiele kobiet odczuwa potrzebę dokładnego oczyszczenia miejsc intymnych z męskiego nasienia po zbliżeniu intymnym bez użycia prezerwatywy. Jednak nie kwestie estetyczno-higieniczne są w tym przypadku najistotniejsze. Irygacja pochwy po stosunku wykonywana jest przed wszystkim ze względu na różnicę między pH waginy oraz spermy.

Naturalny odczyn pochwy jest silnie kwasowy (3,5 – 4,5), natomiast ejakulat jest zdecydowanie bardziej zasadowy (około 7-7,5). Należy pamiętać, że kwaśne pH pochwy spełnia określoną rolę – chroni przed rozwojem infekcji intymnych. Zaleganie nasienia może zaburzać równowagę i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, aby irygacji nie wykonywać zbyt często – w czasie zabiegu wypłukiwana jest też naturalna mikroflora pochwy, w tym pałeczki kwasu mlekowego, odpowiedzialne za utrzymywanie pH na niskim poziomie.

Irygacja pochwy a antykoncepcja

Przeciwwskazaniem do wykonywania irygacji nie jest stosowanie wkładek domacicznych, jako metody antykoncepcji. Płyny służące do płukania pochwy nie zaburzają działania spirali. Należy jednak uważać, aby w czasie umieszczania irygatora w pochwie nie doszło do bezpośredniego kontaktu z wkładką, a mówiąc dokładniej – z wystającymi z niej niewielkimi nitkami. Dlatego urządzenia nie powinno się stosować zbyt głęboko.

Uwaga: irygacje pochwy nie są metodą antykoncepcji. Fizyczne wypłukanie spermy z dróg rodnych nie chroni przed zajściem w ciążę. Potocznie formułowane opinie na temat rzekomej skuteczności irygacji w tej materii nie mają nic wspólnego z prawdą. Podobnie też płukanie pochwy nie chroni w żadnym stopniu przed zakażeniem wirusem HIV oraz chorobami wenerycznymi.

Reklama

Zestaw do irygacji pochwy

Przez dziesięciolecia do płukania miejsc intymnych używano strzykawek, zabiegi próbowano też wykonywać za pomocą prysznica z silnym strumieniem wody. Tego typu domowe sposoby irygacji pochwy nie dają jednak pełnej kontroli na strumieniem wody, mogą też powodować fizyczne urazy: otarcia, skaleczenia, podrażnienia. Dlatego warto wyposażyć się w profesjonalny zestaw do irygacji pochwy.

Irygator powinien mieć miękką, anatomiczną końcówkę. Urządzenia tego typu często mają postać gumowej gruszki o wydłużonym kształcie lub buteleczki z aplikatorem. Dostępne są też specjalne dysze przeznaczone do podłączenia do węża prysznicowego, utrzymujące odpowiednio dobrane, niskie ciśnienie wody. Co warto podkreślić, urządzenia te w większości przypadków można używać do irygacji pochwy, ale też odbytu (przed stosunkiem analnym).

Reklama

Płyn do irygacji pochwy

Jaki stosować płyn do irygacji pochwy? W wielu przypadkach wystarczająca będzie zwykła woda. W aptekach dostępne są też gotowe preparaty przeznaczone do tego celu. Zawierają one takie substancje, jak:

  • kwas octowy, który ma tę zaletę, iż działa wybiórczo. Jest szkodliwy dla wielu patogenów, ale nie pałeczek kwasu mlekowego. W ten sposób pomaga utrzymać kwaśne pH pochwy nawet po wykonaniu irygacji;
  • chlorowodorek benzydaminy, czyli związek o działaniu znieczulającym, przydatny w czasie uciążliwych infekcji intymnych.

Środki te dostępne są bez recepty, aczkolwiek przed ich zastosowaniem warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Bezwzględnie należy też przestrzegać zaleceń dotyczących techniki aplikacji oraz częstotliwości wykonywania zabiegów.

Reklama

Jak zrobić irygację pochwy?

Do irygacji pochwy należy się odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć ręce, a następnie rozpuścić w wodzie zakupiony w aptece preparat (alternatywą są jednorazowe irygatory wypełnione płynem).

Zabieg wykonuje się w wannie, w pozycji stojącej, leżącej lub półleżącej, po starannym umyciu okolic intymnych. Końcówkę irygatora należy umieścić delikatnie w pochwie, na następnie – naciskając balon gruszki – wycisnąć do środka całą zawartość. Po aplikacji płynu irygator ostrożnie się wysuwa. Na koniec zalecany jest ciepły prysznic.

Reklama

Irygacja pochwy w ciąży

Irygacja pochwy w ciąży nie jest wskazana. Podkreśla się, że w tym szczególnym okresie potencjalne ryzyko groźnych infekcji intymnych, będących następstwem ingerencji w naturalne środowisko pochwy, przewyższa ewentualne korzyści.

Należy pamiętać, że w ciąży pH dróg rodnych zmienia się – jego silnie kwasowy odczyn łagodnieje pod wpływem zmian hormonalnych. Ewentualne dodatkowe wypłukanie pałeczek kwasu mlekowego, skutkujące dalszą zmianą pH w stronę zasadowego, w takiej sytuacji mogłoby powodować utratę naturalnej ochrony przed patogenami. W skrajnych przypadkach, niekonsultowana z lekarzem, niepoprawnie wykonana irygacja może doprowadzić do poronienia.

Przeciwwskazaniem do irygacji jest też krwawienie menstruacyjne. Płukanie można wykonać po zakończeniu okresu, aby oczyścić drogi rodne.

Bibliografia

  • Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu.
  • Michał Zdrodowski, Stany zapalne pochwy, Klinika Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej UMB, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WL_jednostki/klinika_ginekologii/zdrodowski_stany_zapalne_pochwy.pdf, [data dostępu: 21.03.2021]
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zabiegi ginekologiczne
Irygacja pochwy - co to jest i jak wykonać płukanie?
kobieta
Embolizacja, czyli jak pozbyć się mięśniaków macicy
Radiologia zabiegowa polegająca na zamykaniu naczyń
Labioplastyka - sposób na przerost warg sromowych
Podobne artykuły
Kobieta u ginekologa przed zabiegiem biopsji endometrium
Biopsja endometrium - co wykrywa i ile się czeka na wyniki?
Wizualizacja wyglądu macicy
Ablacja endometrium - czy wraca po niej miesiączka? Wskazania do zabiegu
Lekarz przygotowujący się do operacji
Usunięcie macicy – o czym trzeba wiedzieć przed operacją?
Nowy sposób leczenia raka jajnika w Centrum Onkologii
Kobieta z problemem miejsc intymnych
Wstydliwy kobiecy problem, którego łatwo możesz się pozbyć to…

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!