Najzdrowsze miejsce w internecie

Łyżeczkowanie macicy – kiedy się je wykonuje?

Łyżeczkowanie macicy to zabieg ginekologiczny, który polega na wyskrobaniu części lub całości materiału znajdującego się w macicy. Czyszczenie tego narządu może mieć charakter terapeutyczny lub diagnostyczny. Abrazję wykonuje się z kilku wskazań, m.in. po porodzie, by usunąć całe łożysko albo żeby zdiagnozować krwawienie po menopauzie. Kiedy jeszcze łyżeczkuje się jamę macicy?
Ginekolog trzyma model 3D macicy kobiety
źródło:123RF
W skrócie
 • Łyżeczkowanie macicy to inaczej abrazja jamy macicy. Jest to zabieg ginekologiczny, przeprowadzany w znieczuleniu. Operacja trwa około kwadransa.
 • Czyszczenie macicy wykonuje się z kilku wskazań. Należą do nich m.in.: krwawienie po menopauzie, pełne usunięcie płodu po poronieniu, podejrzenie polipów szyjki macicy.
 • Macicę łyżeczkuje się częściowo lub całościowo. Dokonuje się tego ze względów terapeutycznych albo diagnostycznych. Materiał pobrany do dalszej diagnozy jest sprawdzany pod względem histopatologicznym.
 • Po łyżeczkowaniu może dojść do kilku-kilkunastodniowego krwawienia. Pacjentka może też odczuwać ból w podbrzuszu. Niekiedy obserwowane są poważniejsze powikłania, jak np. zakażenie, czy przebicie ścianki macicy.
 • Rekonwalescencja po zabiegu zwykle trwa kilka dni. Jednak z dźwiganiem ciężkich przedmiotów oraz seksem lepiej poczekać aż wszystko się zagoi, czyli co najmniej 4-6 tygodni.
SPRAWDŹ TEŻ: Przyczyny poronienia: co najczęściej powoduje utratę ciąży?
Spis treści

Co to jest łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy to zabieg ginekologiczny, za którym stoi wiele mitów. Z pewnością ma to związek z wykonywanymi dawniej operacjami obejmującymi czyszczenie macicy. Obecnie przy wiedzy i kwalifikacjach lekarzy oraz istnieniu specjalistycznych oddziałów szpitalnych, gdzie wykonuje się operacje ginekologiczne, skutki uboczne oraz ewentualne powikłania należą do rzadkości.

Na czym polega łyżeczkowanie macicy? Lekarz operujący kobietę najpierw wykonuje tradycyjne badanie ginekologiczne drogą palpacyjną, oceniając palcami położenie macicy. Następnie rozszerza specjalnymi narzędziami ginekologicznymi kanał szyjki macicy, potem wziernikuje ten obszar oraz stabilizuje macicę wykorzystując do tego tzw. kulociąg. 

Teraz następuje abrazja macicy, czyli usunięcie części lub całości zawartości organu, w zależności od tego czy zabieg ma służyć celom terapeutycznym, czy diagnostycznym. Wyskrobany materiał się utylizuje lub przekazuje do badania histopatologicznego (jeśli założeniem operacji była diagnostyka). 

Łyżeczkowanie macicy wymaga znieczulenia ogólnego, niekiedy wspartego antybiotykami. Zabieg nie trwa długo, zazwyczaj zajmuje lekarzom około 10-15 minut. 

Jednym z częstszych wskazań do wykonania zabiegu jest czyszczenie macicy po menopauzie, szczególnie jeśli kobieta zgłasza pojawiające się krwawienia z pochwy.

Inną przesłanką jest podejrzenie polipów umiejscowionych w narządach rodnych, raka endometrium, krwiomacicza, ropomacicza oraz gdy obserwuje się nieregularne plamienia z pochwy. 

Łyżeczkowanie macicy wykonuje się także po poronieniu, jeśli jajo płodowe nie wydostało się w całości oraz w celu przerwania ciąży, jeśli są ku temu przesłanki. Lekarz decyduje o przeprowadzeniu abrazji macicy, jeśli po porodzie łożysko nie zostało wydalone w całości. W przeciwnym razie ta pozostałość mogłaby wywołać stan zapalny, a nawet doprowadzić w przyszłości do powstania nowotworu. 

Co więcej dzięki temu zabiegowi diagnozuje się niepłodność. Na podstawie zebranych podczas operacji resztek płodu lekarzom udaje się ustalić przyczynę poronienia. Dzięki temu można podjąć skuteczne rozwiązania, które umożliwią utrzymanie i bezpieczne donoszenie ciąży. 

Jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu? 

Oczyszczanie macicy najczęściej trwa kilka dni, zwykle około pięciu. Jednak niektóre kobiety zgłaszają, że plamienia po łyżeczkowaniu występują jeszcze tydzień – dwa tygodnie po zabiegu.

Całkowita regeneracja macicy po łyżeczkowaniu następuje zwykle około 4-6 tygodni od operacji. Około siódmego dnia od zabiegu najczęściej dochodzi do wydostania się z pochwy skrzepu krwi, co nie powinno martwić. Jednak jest to kwestia indywidualna, zatem u każdej pani może przebiegać nieco inaczej. Profilaktycznie należy stosować podpaski lub wkładki higieniczne. Nie powinno się używać w tym czasie tamponów.

Oprócz niewielkiego krwawienia może pojawić się bolesność w okolicy macicy, czyli w dolnej części brzucha. Jest to jak najbardziej naturalny objaw po tego typu operacjach. Jeśli jednak któryś z wymienionych symptomów trwa długo, staje się trudny do zniesienia, itp., należy jak najszybciej udać się do ginekologa.

To, jak długo goi się macica po łyżeczkowaniu zależy w dużej mierze m.in. od indywidualnych uwarunkowań kobiety, jej stanu zdrowia, kondycji, a także formy zabiegu (częściowe lub całkowite skrobanie). Jeśli lekarz zaaplikuje pacjentce po zabiegu lek przyspieszający obkurczanie macicy, kobiecy organizm szybciej zacznie prawidłowo funkcjonować.

Kilka do kilkunastu dni po łyżeczkowaniu kobieta powinna wrócić do pełni sił, czyli reaktywować pracę, czynności i aktywność wykonywaną przed zabiegiem. Jednak na wyniki histopatologii trzeba poczekać ok 2-3 tygodni.

Jeśli abrazja macicy została zrobiona z powodu poronienia, z ponownym zajściem w ciążę należy zaczekać co najmniej trzy miesiące. 

Regeneracja macicy po łyżeczkowaniu 

Ile trwa pobyt w szpitalu po łyżeczkowaniu? To zależy od indywidualnego przypadku oraz od zasad panujących w klinice realizującej zabieg. Niekiedy pacjentki są wypisywane do domu w dniu zabiegu, o ile stan zdrowia kobiety nie budzi zastrzeżeń lekarzy i pielęgniarek. Czasem zaleca się jednak pozostanie w szpitalu jeszcze dzień lub dwa dni po zabiegu. W obu przypadkach dobrze pozostać jeszcze dzień, a nawet kilka dni w domu, by w pełni dojść do siebie.

Zalecenia po zabiegu abrazji macicy nie są jednoznaczne. Oprócz oszczędzania się i spokojnej regeneracji, zaleca się dać sobie czas na powrót do zwykłego funkcjonowania, włączając w to uprawianie sportu oraz seksu. Zwykle jednak pełna sprawność u większości pań wraca w kilka dni po operacji. 

Leki po łyżeczkowaniu macicy, które może zalecić ginekolog, to m.in. preparaty przeciwbólowe (także te dostępne bez recepty), rzadko – leki przeciwzakrzepowe oraz profilaktycznie antybiotyki. W szczególnych przypadkach lekarz może zdecydować o aplikacji dodatkowych preparatów, np. przyspieszających gojenie się miejsc intymnych.

Jak długo nie można dźwigać po łyżeczkowaniu? 

Szczególne zalecenia po łyżeczkowaniu mogą dotyczyć kobiet, które znajdują się w wyjątkowej sytuacji zdrowotnej. Jednak do wszystkich pacjentek są kierowane wskazówki obejmujące właściwe postępowanie pooperacyjne, dotyczące takich zagadnień jak np. czy można dźwigać po łyżeczkowaniu; kiedy można wrócić na salę treningową, itp.? 

W kwestii dźwigania ciężkich przedmiotów, ciężarów, ketli, itp. istnieje zasada, że ciężar tych urządzeń nie powinien przekraczać 5 kg. Generalnie powinno się pomijać ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni brzucha oraz powstrzymać od wykonywania ciężkich treningów fizycznych. 

Co więcej, poleca się nie korzystać w okresie regeneracji po zabiegu z basenu, siłowni oraz solarium. Dobrze, aby panie w tym czasie nie brały gorących kąpieli, a zamiast tego – korzystały z prysznica. 

Jeśli praca kobiety polega na dźwiganiu jakiś przedmiotów, w czasie trwania rekonwalescencji pracodawca powinien jej wyznaczyć inne, bezpieczniejsze dla niej zadania. W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości, najlepiej by kobieta poszła na zwolnienie lekarskie. O długości trwania zwolnienia lekarskiego i zasadach przebywania na tym zwolnieniu decyduje lekarz, który przeprowadził zabieg.

Czy do łyżeczkowania macicy trzeba się ogolić? 

Golenie miejsc intymnych przed zabiegiem ginekologicznym to czynność, którą zwykle pacjentka powinna wykonać. Warto jednak upewnić się, pytając ginekologa o konieczność usunięcia owłosienia z okolic intymnych. Nieraz bowiem nie ma takiego wymogu.

Golenie przed zabiegiem ginekologicznym, jeśli jest wymagane, powinno się odbywać przy zastosowaniu golarki elektrycznej. Niekiedy do wykonania tej czynności wystarczą nożyczki. 

Jak golić miejsca intymne przed operacją? Zgodnie z instrukcjami lekarza, który będzie przeprowadzał zabieg. Można po prostu przystrzyc nożyczkami rejon, który wskaże lekarz. W ten sposób można uniknąć mikrouszkodzeń skóry, które nierzadko pojawiają się po depilacji maszynką do golenia. Przez takie drobne ranki rośnie ryzyko infekcji operowanego obszaru. Natomiast stosowanie kremów do depilacji rodzi niebezpieczeństwo odczynów alergicznych.

Depilację najlepiej wykonać bezpośrednio przed zabiegiem lub maksymalnie dwie godziny przed operacją. Wówczas niebezpieczeństwo powstania ewentualnych zakażeń spada.

W niektórych placówkach medycznych depilację okolic intymnych na miejscu wykonuje pielęgniarka lub inny, przeznaczony do takich zadań, wykwalifikowany personel medyczny.

Jak przygotować się do łyżeczkowania jamy macicy, poza kwestią golenia? Do tego zabiegu nie trzeba się szczególnie szykować. Pacjentka powinna przyjść na operację na czczo. Ponadto warto mieć ze sobą aktualne wyniki badań określających grupę krwi, morfologię, a także wyniki badania ogólnego moczu, RTG klp, INR oraz APTT.

Powikłania po łyżeczkowaniu macicy

Macica po łyżeczkowaniu najczęściej dochodzi do stanu przed operacją samoistnie, bez powikłań. Jednak sporadycznie mogą wystąpić komplikacje zdrowotne po przeprowadzeniu zabiegu abrazji macicy.

Warto zaznaczyć, że krwawienia po łyżeczkowaniu są jak najbardziej fizjologicznym procesem i nie należy się nimi niepokoić, przy założeniu, że nie trwają dłużej niż kilkanaście dni oraz nie są obfite. W przeciwnym razie należy niezwłocznie udać się po pomoc lekarską.

Innym typowym skutkiem ubocznym wyłyżeczkowania jamy macicy jest ból brzucha. Po łyżeczkowaniu może się pojawić nieznaczna bolesność w podbrzuszu, zbliżona charakterem do bólu menstruacyjnego. Jeśli dolegliwość jest silna i przeciąga się w czasie, należy zasięgnąć opinii lekarskiej.

Poważniejsze dla zdrowia pacjentki, lecz na szczęście dużo rzadziej pojawiające się, powikłania pooperacyjne w tym przypadku to m.in.:

 • uszkodzenie macicy, np. przebicie ściany macicy;
 • zapalenie błony śluzowej macicy, odznaczające się gorączką, bólem podbrzusza oraz niedużym plamieniem z pochwy; w takiej sytuacji zazwyczaj włącza się antybiotykoterapię;
 • długotrwałe i obfite krwawienia z jamy macicy;
 • zakażenie rejonu operowanej macicy;
 • zrosty wewnątrz jamy macicy, czyli tzw. zespół Ashermana - który może odpowiadać m.in. za bolesne miesiączki, problemy z zajściem oraz utrzymaniem ciąży.

Należy podkreślić, iż abrazja jamy macicy jest uważana obecnie za bezpieczny zabieg, który nie niesie ze sobą dużego ryzyka powikłań.

Jeśli po wykonanym zabiegu cokolwiek martwi kobietę, bądź też po 4-6 tygodniach od operacji nie wróciła miesiączka, należy skonsultować się z ginekologiem.

Kiedy można współżyć po łyżeczkowaniu? 

Kiedy rozpocząć współżycie po łyżeczkowaniu macicy? Bezpośrednio po zabiegu powinno się zachować wstrzemięźliwość seksualną, ponieważ okolice macicy potrzebują czasu do spokojnej regeneracji. 

Ponadto powstrzymanie się od seksu w tym czasie stanowi ochronę dla podatnego na wszelkie infekcje oraz zakażenia obszaru macicy. Trudno jest podać konkretny termin, w którym współżycie będzie dla kobiety bezpieczne. Warunkuje to wiele czynników, takich jak np. dokładne oczyszczenie się macicy, zagojenie ewentualnych ran powstałych podczas abrazji, czy ustanie krwawień oraz upławów. 

Zaleca się, by współżycie po łyżeczkowaniu macicy podjąć najwcześniej 4 do nawet 6 tygodni po zabiegu. Niektórzy lekarze uważają, że do seksu najlepiej wrócić dopiero po miesiączce. Jeśli stosunek płciowy odbył się bez nieprzyjemnych objawów, nie był dla kobiety bolesny, nie spowodował krwawienia, itp., można przywrócić regularne współżycie. 

Po łyżeczkowaniu, które miało miejsce na skutek poronienia, niekiedy potrzeba dłuższej abstynencji seksualnej. Oprócz potrzeby regeneracji narządów płciowych po zabiegu, powrotu do sprawności fizycznej, występuje tu dodatkowo delikatna kwestia stresu po stracie dziecka. 

Po abrazji miesiączka zwykle wraca po około 4-6 tygodniach. Pierwsza menstruacja po operacji może wyglądać odmiennie i być np. nieco bardziej skąpa lub bardziej obfita. Podczas tego pierwszego okresu lepiej stosować miękkie, delikatne środki higieniczne, takie jak podpaski. Z tamponami warto jeszcze poczekać. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Bręborowicz G. H., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, Warszawa, t. II. s: 632-633, 918-928.
 • Wójcik-Krowiranda Katarzyna, Michalski Tomasz, Bieńkiewicz Andrzej, Stany przednowotworowe w ginekologii, Borgis-Postępy Nauk Medycznych 7/2013, s. 466-474, [20.07.2021].
 • Strama Agnieszka, Jaros Anna, Milan Magdalena, Pielęgnowanie pacjentki w wybranych procedurach ginekologii. Podręcznik dla studentów na kierunkach: położnictwo i pielęgniarstwo, Edra Urban & Partner, 2020, Wrocław, ISBN 978-83-66548-08-4.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed okresem - przyczyny. Co oznacza w trakcie?
Kobieta cierpiąca na biegunkę
Przeczytaj artykuł
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Smutna kobieta siedzi na krawędzi łóżka
Przeczytaj artykuł
Tyłozgięcie macicy - a ciąża i seks. Jakie są objawy?
Kobiecy układ rozrodczy
Podobne artykuły
Ból jajników po okresie – przyczyny
Ból jajników przed okresem - przyczyny
Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak złagodzić świąd pochwy?
Opryszczka kobiecych narządów płciowych - jak ją leczyć?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!