Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Łyżeczkowanie macicy - jak wygląda i jakie są do niej wskazania? Zalecania po zabiegu

Łyżeczkowanie macicy to zabieg ginekologiczny, który polega na częściowym lub całościowym opróżnieniu macicy przy użyciu odpowiednich narzędzi. Czyszczenie tego narządu może mieć charakter terapeutyczny lub diagnostyczny. Abrazję wykonuje się z kilku wskazań, m.in. po porodzie, gdy zauważono niekompletność łożyska albo żeby zdiagnozować krwawienie po menopauzie. Kiedy jeszcze łyżeczkuje się jamę macicy? Dowiedz się, jak się przygotować do zabiegu.
Ginekolog trzyma model 3D macicy kobiety
źródło:123RF
W skrócie
 • Łyżeczkowanie macicy, inaczej abrazja jamy macicy to zabieg ginekologiczny, przeprowadzany w pełnym znieczuleniu. Na czym polega?
 • Czyszczenie macicy wykonuje się z kilku powodów. Należą do nich m.in.: krwawienie po menopauzie, pełne usunięcie płodu po poronieniu, podejrzenie polipów szyjki macicy. Co jeszcze?
 • Macicę łyżeczkuje się częściowo lub całościowo. Od czego to zależy?
SPRAWDŹ TEŻ: Przyczyny poronienia: co najczęściej powoduje utratę ciąży?
Spis treści

Reklama

Czym jest łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy, nazywane również abrazją polega na pobraniu materiału w celu diagnostycznym bądź całkowitym jej wyczyszczenia za pomocą specjalnych przyrządów medycznych.

Zabieg ten jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów ginekologicznych w warunkach szpitalnych. Przeprowadza się go podczas jednodniowego pobytu szpitalu, a pacjentka musi znajdować się w stanie pełnego znieczulenia.

Łyżeczkowanie macicy to postępowanie ginekologiczne, za którym stoi wiele mitów. Z pewnością ma to związek z wykonywanymi dawniej operacjami obejmującymi czyszczenie macicy.

Obecnie przy wiedzy i kwalifikacjach lekarzy oraz istnieniu specjalistycznych oddziałów szpitalnych, gdzie wykonuje się operacje ginekologiczne, skutki uboczne oraz ewentualne powikłania należą do rzadkości.

Reklama

Kiedy należy wykonać łyżeczkowanie macicy?

Zabieg ten jest stosowane głównie wtedy, gdy chce się ustalić przyczyny poronienia. Wykonuje się go także po stracie ciąży, jeśli jajo płodowe nie wydostało się w całości.

Czyszczenie jamy macicy wykonane może zostać również po CC (cesarce), jeśli macica obkurcza się w niewłaściwy sposób. Zabieg ten jest wtedy najczęściej poprzedzony badaniem USG.

Lekarz decyduje o przeprowadzeniu abrazji macicy, jeśli po porodzie łożysko nie zostało wydalone w całości. W przeciwnym razie, jego pozostałości mogłaby wywołać stan zapalny, a nawet doprowadzić w przyszłości do powstania nowotworu.

Jednym z częstszych wskazań do wykonania tego zabiegu jest czyszczenie macicy po menopauzie, szczególnie jeśli kobieta zgłasza pojawiające się krwawienia z pochwy.

Inną przesłanką jest z kolei podejrzenie chorób endometrium takich jak np. rak czy przerost błony śluzowej macicy albo polipów umiejscowionych w narządach rodnych. Abrazja macicy jest wykonywana także przy mięśniakach oraz gdy obserwuje się nieregularne plamienia z pochwy.

Reklama

Jak przygotować się do łyżeczkowania macicy?

Do tego zabiegu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Pacjentka powinna przyjść na operację na czczo. Ponadto warto, aby miała ze sobą aktualne wyniki badań określających grupę krwi, morfologię, a także wyniki badania ogólnego moczu, RTG klp, INR oraz APTT. Wszystko to jednak zależy od wcześniejszych zaleceń lekarza.

Pacjenta powinna zabrać ze sobą ubrania do przebrania. Przez zabiegiem dobrze, aby skorzystała z toalety w celu oddania moczu, stolca lub podmycia się.

Często pacjentki zadają pytanie, czy golić się przed łyżeczkowaniem macicy? Golenie miejsc intymnych przed zabiegiem ginekologicznym to czynność, którą się zwykle zaleca. Warto jednak upewnić się, pytając ginekologa o konieczność usunięcia owłosienia z okolic intymnych. Nieraz bowiem nie ma takiego wymogu.

Jak golić miejsca intymne przed operacją? Zgodnie z instrukcjami lekarza, który będzie przeprowadzał zabieg. Można po prostu przystrzyc nożyczkami rejon, który wskaże lekarz. W ten sposób można uniknąć mikrouszkodzeń skóry, które nierzadko pojawiają się po depilacji maszynką do golenia.

Depilację najlepiej wykonać bezpośrednio przed zabiegiem lub maksymalnie dwie godziny przed operacją.

W niektórych placówkach medycznych depilację okolic intymnych na miejscu wykonuje pielęgniarka lub inny, przeznaczony do takich zadań wykwalifikowany personel medyczny.

Pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem na temat łyżeczkowania, jeśli chorujesz przewlekle. Konieczne może być odstawienie niektórych leków, np. zmniejszające krzepliwość krwi na tydzień przed zabiegiem.

Reklama

Jak wygląda łyżeczkowanie macicy?

Na czym polega łyżeczkowanie macicy? Przed zabiegiem zostaje podane pacjentce krótkie znieczulenie ogólne, a okolice miejsc intymnych są bardzo dobrze dezynfekowane. Następnie lekarz operujący wykonuje tradycyjne badanie ginekologiczne drogą palpacyjną, oceniając położenie macicy.

Po podaniu znieczulenia, ginekolog zakłada wzierniki ginekologiczne do pochwy, rozszerzając i uwidaczniając w ten sposób jej ściany oraz szyjkę macicy. Następnie stabilizuje macicę wykorzystując do tego tzw. kulociąg, który pozwala uwidocznić ujście szyjki i ułatwia przeprowadzenie zabiegu.

W kolejnym etapie wprowadza się sondę tak głęboko, aż napotka ścianę macicy. Pozwala to na określenie jej długości.

Teraz następuje abrazja macicy i możliwe staje się pobranie najmniejszym narzędziem tkanki z kanału szyjki macicy. Następnie rozszerza się szyjkę za pomocą przyrządów, tzw. hegarów i uzyskuje wówczas większy dostęp do jamy macicy.

Wówczas następuje abrazja macicy, czyli usunięcie części lub całości zawartości organu, w zależności od tego czy zabieg ma służyć celom terapeutycznym, czy diagnostycznym.

Wydobyty materiał się utylizuje lub przekazuje w specjalnych do tego przeznaczonych pojemnikach do badania histopatologicznego (jeśli założeniem operacji była diagnostyka). 

Czy zabieg ten boli? Wiele kobiet obawia się, że zostanie on przeprowadzony bez znieczulenia. Nie należy jednak panikować. Łyżeczkowanie macicy wymaga znieczulenia ogólnego, niekiedy wspartego antybiotykami, by cała procedura przebiegła bezboleśnie.

Ile trwa? Zabieg łyżeczkowania nie jest długi i zazwyczaj zajmuje lekarzom około 10-20 minut. Dłużej zajmuje wybudzenie i monitorowanie pacjentki. Musi ona pozostać w pozycji leżącej przez 2 godziny i nie może w tym czasie spożywać żadnych pokarmów ani płynów.

Reklama

Jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu? 

Oczyszczanie macicy najczęściej trwa kilka dni, zwykle około pięciu. Jednak niektóre kobiety zgłaszają, że plamienia po łyżeczkowaniu występują jeszcze tydzień - dwa tygodnie po zabiegu.

Całkowita regeneracja macicy po łyżeczkowaniu następuje zwykle około 4-6 tygodni od operacji. To wtedy powinna pojawić się pierwsza owulacja po zabiegu.

Około siódmego dnia od zabiegu najczęściej dochodzi do wydostania się z pochwy skrzepu krwi, co nie powinno martwić.

Jest to jednak kwestia dość indywidualna, zatem u każdej pani może przebiegać nieco inaczej. Profilaktycznie należy stosować podpaski lub wkładki higieniczne. Nie powinno się w tym czasie używać tamponów.

Oprócz niewielkiego krwawienia może pojawić się bolesność w okolicy macicy, czyli w dolnej części brzucha. Jest to jak najbardziej naturalny objaw po tego typu operacjach.

Jeśli jednak któryś z wymienionych symptomów trwa długo, staje się trudny do zniesienia, itp., należy jak najszybciej udać się do ginekologa.

To, jak długo goi się macica po łyżeczkowaniu zależy w dużej mierze m.in. od indywidualnych uwarunkowań kobiety, jej stanu zdrowia, kondycji, a także formy zabiegu (częściowe lub całkowite skrobanie).

Ile natomiast trwa obkurczanie macicy po łyżeczkowaniu? Zazwyczaj jest to tydzień, podczas którego trwa regeneracja. Jeśli lekarz zaaplikuje pacjentce po zabiegu lek przyspieszający obkurczanie macicy, kobiecy organizm szybciej zacznie prawidłowo funkcjonować.

Kilka do kilkunastu dni po łyżeczkowaniu kobieta powinna wrócić do pełni sił, czyli reaktywować pracę, czynności i aktywność wykonywaną przed zabiegiem. Jednak na wyniki histopatologii trzeba poczekać ok 2-3 tygodni.

Jeśli abrazja macicy została zrobiona z powodu poronienia, z ponownym zajściem w ciążę należy zaczekać co najmniej trzy miesiące. 

Reklama

Regeneracja macicy po łyżeczkowaniu 

Ile trwa pobyt w szpitalu po łyżeczkowaniu? To zależy od indywidualnego przypadku oraz od zasad panujących w klinice realizującej zabieg.

Niekiedy pacjentki są wypisywane do domu w dniu zabiegu, o ile stan zdrowia kobiety nie budzi zastrzeżeń lekarzy i pielęgniarek.

Czasem zaleca się jednak pozostanie w szpitalu jeszcze dzień lub dwa dni po zabiegu. W obydwu przypadkach dobrze pozostać jeszcze dzień, a nawet kilka dni w domu, by w pełni dojść do siebie.

Zalecenia po zabiegu abrazji macicy nie są jednoznaczne. Oprócz oszczędzania się i spokojnej regeneracji, zaleca się dać sobie czas na powrót do zwykłego funkcjonowania, włączając w to uprawianie sportu oraz seksu.

Zwykle jednak pełna sprawność u większości pań wraca w kilka dni po operacji.

Leki po łyżeczkowaniu macicy, które może zalecić ginekolog, to m.in. preparaty przeciwbólowe (także te dostępne bez recepty), rzadko - leki przeciwzakrzepowe oraz profilaktycznie antybiotyki.

W szczególnych przypadkach lekarz może zdecydować o aplikacji dodatkowych preparatów, np. przyspieszających gojenie się miejsc intymnych.

Ważne też jest, by przez 24 godziny po zabiegu wstrzymać się od picia alkoholu.

Reklama

Jak długo nie można dźwigać po łyżeczkowaniu? 

Szczególne zalecenia po łyżeczkowaniu mogą dotyczyć kobiet, które znajdują się w wyjątkowej sytuacji zdrowotnej.

Jednak do wszystkich pacjentek są kierowane wskazówki obejmujące właściwe postępowanie pooperacyjne, dotyczące takich zagadnień jak np. czy można dźwigać po łyżeczkowaniu oraz kiedy można wrócić na salę treningową, itp.?

W kwestii dźwigania ciężkich przedmiotów, ciężarów, kettli, itp. istnieje zasada, że ciężar tych urządzeń nie powinien przekraczać 5 kg.

Generalnie powinno się pomijać ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni brzucha oraz powstrzymać od wykonywania ciężkich treningów fizycznych.

Co więcej, poleca się nie korzystać w okresie regeneracji po zabiegu z basenu, siłowni oraz solarium. Dobrze, aby panie w tym czasie nie brały gorących kąpieli, a zamiast tego korzystały raczej z prysznica.

Jeśli praca kobiety polega na dźwiganiu jakiś przedmiotów, w czasie trwania rekonwalescencji pracodawca powinien jej wyznaczyć inne, bezpieczniejsze dla niej zadania.

W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości, najlepiej by kobieta poszła na zwolnienie lekarskie. O tym, ile trwa L4 i o zasadach przebywania na nim decyduje lekarz, który przeprowadził zabieg.

Kiedy można współżyć po łyżeczkowaniu? 

Według zalecenia lekarzy bezpośrednio po zabiegu łyżeczkowania powinno się zachować wstrzemięźliwość seksualną, ponieważ okolice macicy potrzebują czasu do spokojnej regeneracji. 

Ponadto powstrzymanie się od seksu w tym czasie stanowi ochronę dla podatnego na wszelkie infekcje oraz zakażenia obszaru macicy. Trudno jest podać konkretny termin, w którym współżycie będzie dla kobiety bezpieczne.

Warunkuje to wiele czynników, takich jak np. dokładne oczyszczenie się macicy, zagojenie ewentualnych ran powstałych podczas abrazji, czy ustanie krwawień oraz upławów. 

Zaleca się, by współżycie po łyżeczkowaniu macicy podjąć najwcześniej 4 do nawet 6 tygodni po zabiegu. Niektórzy lekarze uważają, że do seksu najlepiej wrócić dopiero po miesiączce.

Jeśli stosunek płciowy odbył się bez nieprzyjemnych objawów, nie był dla kobiety bolesny, nie spowodował krwawienia, itp., można przywrócić regularne współżycie.

Po łyżeczkowaniu, które miało miejsce na skutek poronienia, niekiedy potrzeba dłuższej abstynencji seksualnej.

Oprócz potrzeby regeneracji narządów płciowych po zabiegu, powrotu do sprawności fizycznej, występuje tu dodatkowo kwestia stresu po stracie dziecka.

Po abrazji miesiączka zwykle wraca po około 4-6 tygodniach. Pierwsza menstruacja po operacji może wyglądać odmiennie i być np. nieco bardziej skąpa lub bardziej obfita.

Podczas tego pierwszego okresu lepiej stosować miękkie, delikatne środki higieniczne, takie jak podpaski. Z tamponami warto jeszcze poczekać. 

Przeciwwskazania do łyżeczkowania macicy

Nie zawsze można przeprowadzić łyżeczkowanie macicy. Istnieją pewne sytuacje, kiedy lekarz się go nie podejmie.

Przeciwwskazaniami są głównie:

 • ciąża - przed zabiegiem konieczne jest wykonanie testu ciążowego z krwi (oznaczenie poziomu beta-HCG). Często przeprowadzany jest już w trakcie pobytu w szpitalu, gdy łyżeczkowanie nie zostało zaplanowane z wyprzedzeniem.
 • stan zapalny dróg rodnych - zdarza się również, że zabieg zostaje przesunięty ze względu na stan zapalny dróg rodnych. Lekarz może zadecydować o wcześniejszym wprowadzeniu leczenia miejscowego lub ogólnoustrojowego.

Czas trwania miesiączki nie jest natomiast kryterium, które może stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia łyżeczkowania. Nie ma również konkretnego zalecanego dnia cyklu na wykonanie zabiegu, jednak przeprowadzić go po skończonym okresie.

Powikłania po łyżeczkowaniu macicy

Macica po łyżeczkowaniu najczęściej dochodzi do stanu przed operacją samoistnie, bez powikłań. Jednak sporadycznie mogą wystąpić komplikacje zdrowotne po przeprowadzeniu zabiegu abrazji macicy.

Warto zaznaczyć, że krwawienia po łyżeczkowaniu są jak najbardziej fizjologicznym procesem i nie należy się nimi niepokoić, przy założeniu, że nie trwają dłużej niż kilkanaście dni oraz nie są obfite. W przeciwnym razie należy niezwłocznie udać się po pomoc lekarską.

Innym typowym skutkiem ubocznym wyłyżeczkowania jamy macicy jest ból brzucha i kłucie  jajniku. Po łyżeczkowaniu może się pojawić nieznaczna bolesność w podbrzuszu, zbliżona charakterem do bólu menstruacyjnego.

Jeśli dolegliwość jest silna i przeciąga się w czasie, należy zasięgnąć opinii lekarskiej.

Poważniejsze dla zdrowia pacjentki, lecz na szczęście dużo rzadziej pojawiające się, powikłania pooperacyjne w tym przypadku to m.in.:

 • uszkodzenie macicy, np. przebicie ściany macicy;
 • zapalenie błony śluzowej macicy, odznaczające się gorączką, bólem podbrzusza oraz niedużym plamieniem z pochwy; w takiej sytuacji zazwyczaj włącza się antybiotykoterapię;
 • długotrwałe i obfite krwawienia z jamy macicy;
 • zapalenie przydatków (jajników i jajowodów);
 • zakażenie rejonu operowanej macicy;
 • zrosty wewnątrz jamy macicy, czyli tzw. zespół Ashermana - który może odpowiadać m.in. za bolesne miesiączki, problemy z zajściem oraz utrzymaniem ciąży.

Należy podkreślić, iż abrazja jamy macicy jest uważana obecnie za bezpieczny zabieg, który nie niesie ze sobą dużego ryzyka powikłań.

Jeśli po wykonanym zabiegu cokolwiek martwi kobietę, bądź też po 4-6 tygodniach od operacji nie wróciła miesiączka, należy skonsultować się z ginekologiem.

Jeżeli z kolei podczas zabiegu doszło do błędu lekarskiego, pacjentka może i powinna ubiegać się o odszkodowanie.

Łyżeczkowanie macicy a histeroskopia

Histeroskopia coraz częściej staje się alternatywą dla zabiegu łyżeczkowania. Podczas jej przeprowadzania wykorzystuje się specjalne mikronarzędzia. W jej trakcie istnieje możliwość pobrania próbek do badania histopatologicznego.

Podczas histeroskopii używa się urządzenia optycznego do oceny wnętrza macicy, dzięki któremu można usunąć większość patologicznych zmian w jej wnętrzu. Zabieg przeprowadza się szczególnie u kobiet w wieku rozrodczym, aby uniknąć możliwych powikłań w przyszłości.

Podczas łyżeczkowania lekarz ma ograniczony podgląd ze względu na różnicę w stosowanych narzędziach.

Cena łyżeczkowania macicy

Łyżeczkowanie macicy w przypadku zaleceń lekarskich może zostać przeprowadzone na NFZ. Ze skierowaniem należy udać się na zabieg do szpitala.

Można też wykonać łyżeczkowanie macicy prywatnie. Zabieg czyszczenia kosztuje od 1200 zł do nawet 7000 zł.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bręborowicz G. H., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, Warszawa, t. II. s: 632-633, 918-928.
 • Wójcik-Krowiranda Katarzyna, Michalski Tomasz, Bieńkiewicz Andrzej, Stany przednowotworowe w ginekologii, Borgis-Postępy Nauk Medycznych 7/2013, s. 466-474, [20.07.2021].
 • Strama Agnieszka, Jaros Anna, Milan Magdalena, Pielęgnowanie pacjentki w wybranych procedurach ginekologii. Podręcznik dla studentów na kierunkach: położnictwo i pielęgniarstwo, Edra Urban & Partner, 2020, Wrocław, ISBN 978-83-66548-08-4.
 • Grzegorz H Bręborowicz, Beata Banaszewska: Położnictwo i ginekologia. T. 2, Ginekologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, s. 927-928.
 • Buttram VC, Turati G. Uterine synechiae: variations in severity and some conditions which may be conducive to severe adhesions. „International journal of fertility”. 2 (22), s. 98-103, czerwiec 1977.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zabiegi ginekologiczne
Nowy sposób leczenia raka jajnika w Centrum Onkologii
Embolizacja, czyli jak pozbyć się mięśniaków macicy
Radiologia zabiegowa polegająca na zamykaniu naczyń
Labioplastyka - sposób na przerost warg sromowych
Podobne artykuły
Kobieta u ginekologa przed zabiegiem biopsji endometrium
Biopsja endometrium - co wykrywa i ile się czeka na wyniki?
Wizualizacja wyglądu macicy
Ablacja endometrium - czy wraca po niej miesiączka? Wskazania do zabiegu
Lekarz przygotowujący się do operacji
Usunięcie macicy – o czym trzeba wiedzieć przed operacją?
Kobieta z problemem miejsc intymnych
Wstydliwy kobiecy problem, którego łatwo możesz się pozbyć to…
kobieta
Irygacja pochwy - co to jest i jak wykonać płukanie?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!