NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Usunięcie migdałków – u dorosłych i dzieci. Cena zabiegu

W jakich sytuacjach zalecane jest usunięcie migdałków, jak wygląda sama operacja i jak się do niej przygotować? Wycinanie migdałków to zabieg, który można przeprowadzić u dzieci i dorosłych. Na czym polega?
Spis treści

U człowieka występują dwa migdałki podniebienne, dwa trąbkowe, jeden migdałek gardłowy i jeden językowy. Są umieszczone na bocznych i tylnej ścianie gardła, układają się w rodzaj pierścienia. Są zbudowane z tkanki limfatycznej, która ma specjalne zadanie immunologiczne i pomaga organizmowi w walce z drobnoustrojami. 

Podczas infekcji migdałki powiększają się, następuje ich zaczerwienienie i przekrwienie. Jest to normalna reakcja tkanki limfatycznej w przebiegu infekcji. Problem pojawia się, gdy migdałki przewlekle są powiększone i np. przytykają ujście gardłowe trąbki słuchowej bądź pojawiają się powikłania po anginach. W przeszłości wycięcie migdałków odbywało się, jeżeli tylko lekarzowi lub rodzicom dziecka „coś” się nie podobało, dziś już istnieją szczegółowe wskazania do usuwania migdałków i nie jest to zabieg nadużywany.

Zobacz co to jest: Przerost migdałków

Usunięcie migdałków

Wskazania do usunięcia migdałków to:

  • chory przebył co najmniej trzy anginy w ostatnim roku lub pięć przez ostatnie dwa lata,
  • pojawiły się powikłania w trakcie bądź po leczeniu anginy w postaci np. ropnia około migdałkowego,
  • wystąpił przerost migdałków powodujący bezdech w trakcie snu bądź czuwania,
  • występują zaburzenia połykania spowodowane przerostem migdałków podniebiennych,
  • przerośnięte migdałki powodują zaburzenia artykulacji,
  • występuje przewlekły stan zapalny migdałków,
  • pojawia się nieprzyjemny zapach z ust po wykluczeniu innych przyczyn,
  • wystąpił ropień okołomigdałkowy,
  • istnieje podejrzenie rozrostu nowotworowego.

Zabieg usunięcia migdałków

Wycinanie migdałka to zabieg, do którego najczęściej kwalifikuje laryngolog po dokładnym zbadaniu i ocenie wskazań do zabiegu. Potrzebne jest wykonanie podstawowych badań: morfologia, badanie ogólne moczu, układ krzepnięcia. Jeżeli chorujesz na schorzenia przewlekłe i przyjmujesz leki na stałe, to koniecznie poinformuj o tym lekarza kwalifikującego, może istnieć konieczność zmiany leczenia na czas zabiegu bądź odstawienia któregoś z leków. Ważne jest także wyleczenie próchniczo zmienionych zębów. Zgłaszając się do szpitala w dniu operacji, należy wziąć ze sobą dowód osobisty oraz skierowanie od lekarza na planowany zabieg. Przed operacją anestezjolog zbierze dokładny wywiad i wybierze najlepszy sposób znieczulenia.

Wycięcie migdałka najczęściej jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około godziny. Migdałki podniebienne usuwane są za pomocą narzędzia chirurgicznego, które w wyglądzie przypomina przyrząd do podkręcania rzęs. Przed zabiegiem pacjent powinien pozostać na czczo minimum sześć godzin, a po operacji można zacząć pić niegazowaną wodę po czterech-pięciu godzinach od wybudzenia się z narkozy. Po zabiegu pozostaje się w szpitalu na ogół na jednodobową obserwację.

Po zabiegu tonsillektomii pacjent powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne wskazane przez operującego lekarza. Kilka dni po zabiegu należy unikać twardych pokarmów, a dieta to na ogół chłodne pokarmy półpłynne. Przez około dwóch tygodni należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego, a w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości – natychmiast zgłosić się do lekarza.

Czytaj:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Afty - u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby
Przeczytaj artykuł
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Przeczytaj artykuł
Żylaki przełyku - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Podobne artykuły
Afty - u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Żylaki przełyku - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Przepuklina rozworu przełykowego - objawy, operacja
Trzeci migdał u dziecka – objawy, leczenie i powikłania

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama