Usunięcie migdałków – kiedy? dlaczego? jak to wygląda?

W jakich sytuacjach zalecane jest usunięcie migdałków, jak wygląda sama operacja i jak się do niej przygotować?

U człowieka występują dwa migdałki podniebienne, dwa trąbkowe, jeden migdałek gardłowy i jeden językowy. Są umieszczone na bocznych i tylnej ścianie gardła, układają się w rodzaj pierścienia. Są zbudowane z tkanki limfatycznej, która ma specjalne zadanie immunologiczne i pomaga organizmowi w walce z drobnoustrojami. 

Podczas infekcji migdałki powiększają się, następuje ich zaczerwienienie i przekrwienie. Jest to normalna reakcja tkanki limfatycznej w przebiegu infekcji. Problem pojawia się, gdy migdałki przewlekle są powiększone i np. przytykają ujście gardłowe trąbki słuchowej bądź pojawiają się powikłania po anginach. W przeszłości migdałki były usuwane, jeżeli tylko lekarzowi lub rodzicom dziecka „coś” się nie podobało, dziś już istnieją szczegółowe wskazania do usuwania migdałków i nie jest to zabieg nadużywany.

Zobacz co to jest: Przerost migdałków

Do głównych wskazań do usunięcia migdałków należą:

  • chory przebył co najmniej trzy anginy w ostatnim roku lub pięć przez ostatnie dwa lata,
  • pojawiły się powikłania w trakcie bądź po leczeniu anginy w postaci np. ropnia około migdałkowego,
  • wystąpił przerost migdałków powodujący bezdech w trakcie snu bądź czuwania,
  • występują zaburzenia połykania spowodowane przerostem migdałków podniebiennych,
  • przerośnięte migdałki powodują zaburzenia artykulacji,
  • występuje przewlekły stan zapalny migdałków,
  • pojawia się nieprzyjemny zapach z ust po wykluczeniu innych przyczyn,
  • wystąpił ropień okołomigdałkowy,
  • istnieje podejrzenie rozrostu nowotworowego.

Po operacji migdałków

Do operacji najczęściej kwalifikuje laryngolog po dokładnym zbadaniu i ocenie wskazań do zabiegu. Potrzebne jest wykonanie podstawowych badań: morfologia, badanie ogólne moczu, układ krzepnięcia. Jeżeli chorujesz na schorzenia przewlekłe i przyjmujesz leki na stałe, to koniecznie poinformuj o tym lekarza kwalifikującego, może istnieć konieczność zmiany leczenia na czas zabiegu bądź odstawienia któregoś z leków. Ważne jest także wyleczenie próchniczo zmienionych zębów. Zgłaszając się do szpitala w dniu operacji, należy wziąć ze sobą dowód osobisty oraz skierowanie od lekarza na planowany zabieg. Przed operacją anestezjolog zbierze dokładny wywiad i wybierze najlepszy sposób znieczulenia.

Zobacz: Usunięcie migdałków. Jak wygląda dzień zabiegu?

Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około godziny. Migdałki podniebienne usuwane są za pomocą narzędzia chirurgicznego, które w wyglądzie przypomina przyrząd do podkręcania rzęs. Przed zabiegiem pacjent powinien pozostać na czczo minimum sześć godzin, a po operacji można zacząć pić niegazowaną wodę po czterech-pięciu godzinach od wybudzenia się z narkozy. Po zabiegu pozostaje się w szpitalu na ogół na jednodobową obserwację.

Po zabiegu tonsillektomii pacjent powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne wskazane przez operującego lekarza. Kilka dni po zabiegu należy unikać twardych pokarmów, a dieta to na ogół chłodne pokarmy półpłynne. Przez około dwóch tygodni należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego, a w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości – natychmiast zgłosić się do lekarza.

Czytaj: Czym jest migdałek gardłowy?

Czytaj więcej: Migdałki dwa. Krótka historia wzięta z życia

Czytaj też: Kamienie migdałkowe - przyczyny, leczenie i usuwanie

Oceń artykuł

(liczba ocen 27)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA