Suplementacja na siłowni - przeczytaj, zanim zaczniesz👈
Suplementacja na siłowni - przeczytaj, zanim zaczniesz👈
Suplementacja na siłowni - przeczytaj, zanim zaczniesz👈

Co daje płukanie gardła wodą utlenioną I jak przygotować roztwór?

Choć woda utleniona, czyli 3-procentowy nadtlenek wodoru, znana jest najczęściej jako środek do odkażania ran, można stosować ją również na złagodzenie bólu gardła. Płukanie gardła i jamy ustnej wodą utlenioną jest skuteczne, bezpieczne i można stosować je nawet u dzieci. Warto więc dowiedzieć się, na jakie schorzenia pomaga, jak działa, i jak bezpiecznie je przeprowadzać.
Kobieta płucze gardło wodą utlenioną
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Woda utleniona rozcieńczona ze zwykłą wodą albo solą fizjologiczną doskonale nadaje się jako domowy sposób na choroby gardła. Płukanki z niej zmniejszają ból, opuchliznę i redukują obrzęk. Nawilżają one również suchą podrażnioną śluzówkę oraz mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
  • Aby wykonać płukankę z wody utlenionej, należy rozcieńczyć substancję w odpowiedniej proporcji i nie dopuścić do jej połknięcia. Doskonale sprawdza się łączenie roztworu wody utlenionej z odpowiednimi ziołami, takimi jak szałwia czy tymianek. Bolesne objawy infekcji ustępują już po kilku płukaniach.
  • Należy pamiętać, że woda utleniona nie może być stosowana zbyt często, ponieważ jej używanie niesie ze sobą pewne skutki uboczne w postaci zaczerwienień, uszkodzeń zębów oraz dziąseł. W przypadku dostania się większej jej ilości do żołądka przedawkowanie nadtlenku wodoru może doprowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych.
Spis treści

Reklama

Czy można płukać gardło wodą utlenioną?

Ból gardła jest jednym z objawów wskazujących na rozwój stanu zapalnego błony śluzowej i towarzyszy on często infekcjom wirusowym. W pierwszej ich fazie, zanim skontaktujemy się z lekarzem, warto sięgnąć po domowe sposoby i przy ich pomocy poradzić sobie z chorobą. Jedną ze skutecznych metod służących złagodzeniu nieprzyjemnych objawów infekcji są płukanki gardła. Do tego celu używa się wielu środków. Należy do nich woda z solą oraz zioła takie jak tymianek albo szałwia.

Czy wodą utlenioną można płukać jamę ustną i gardło? Otóż okazuje się, że tak. Rozcieńczona z wodą woda utleniona może być z powodzeniem stosowana jako domowy sposób na różne infekcje. Płukanki z niej uśmierzają ból oraz zmniejszają opuchliznę i obrzęk, a także nawilżają suchą podrażnioną śluzówkę. Choć wiele osób nie jest pewnych, czy wodą utlenioną można płukać gardło i ma wątpliwości co do skuteczności takiego zabiegu, nie należy się go obawiać. Płukanie gardła wodą utlenioną jest jak najbardziej bezpieczne, działa odkażająco, pomaga złagodzić ból, zmniejsza zaczerwienienie i hamuje rozwój infekcji. Jeśli jednak ból nie ustępuje, towarzyszy mu gorączka oraz biały nalot na migdałkach, może to być angina. Wówczas nie wystarczy płukać gardło wodą utlenioną, albowiem konieczna jest konsultacja z lekarzem i recepta na antybiotyk.

Reklama

Jak woda utleniona działa na gardło?

Stosowanie wody utlenionej na gardło to stara domowa metoda na różne choroby znana od wielu lat. Wykorzystuje ona właściwości odkażające roztworu nadtlenku wodoru, który działa bakteriobójczo oraz przeciwbólowo i pomaga w zwalczaniu infekcji wirusowych, grzybiczych i bakteryjnych. Płukać nim można gardło podczas grypy, anginy przeziębienia oraz stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Nie wolno jednak stosować go w wysokich stężeniach, albowiem działa drażniąco. Dopuszcza się jedynie stosowanie na gardło wody z wodą utlenioną rozcieńczoną w odpowiednich proporcjach.

Jednakże zmieszana we właściwej proporcji z wodą lub solą fizjologiczną woda utleniona na ból gardła to sprawdzona domowa metoda leczenia uznawana przez lekarzy za całkowicie bezpieczną i można stosować ją nawet u dzieci. Zapobiega ona dalszemu rozwojowi infekcji i skutecznie dezynfekuje gardło.

Reklama

Kiedy płukać gardło wodą utlenioną?

Płukanka z rozcieńczonej wody utlenionej na ból gardła to skuteczny sposób poradzenia sobie przy wielu różnych infekcjach takich jak grypa, angina czy zapalenie gardła. Wprawdzie sama woda utleniona na anginę nie wystarczy, ale z pewnością doskonale wspomoże leczenie antybiotykami i uśmierzy ból. Preparat ten można nie tylko stosować do płukania gardła na anginę, ale również skuteczny jest on przy katarze i zapaleniu zatok. Pomaga także w leczeniu stanów infekcyjnych kieszonek dziąsłowych oraz dodany do kąpieli może łagodzić dolegliwości bólowe stawów i mięśni.

Płukanki z wody utlenionej na ból gardła to również dobra metoda dla osób mających nieprawidłowo nawilżoną błonę śluzową. Chronią one przed chrypą i są pomocne dla wokalistów, czy nauczycieli intensywnie używających strun głosowych. Redukują też obecność wirusów i bakterii gromadzących się w gardle. Oto schorzenia, na które pomaga płukanie gardła wodą utlenioną:

  • angina,
  • grypa,
  • nieświeży oddech,
  • krwawienie dziąseł,
  • zajady,
  • chrypka
  • katar,
  • zapalenie zatok.

Oprócz zastosowania jako płukanka na ból gardła woda utleniona może być również używana do odświeżenia oddechu i pozbycia się przykrego zapachu z ust, szczególnie po jedzeniu czosnku czy cebuli.

Reklama

Płukanie gardła wodą utlenioną w ciąży

Choć domowe metody na infekcje uważane są powszechnie za bezpieczne, miewają również różne przeciwwskazania. Szczególnie dotyczą one osób cierpiących na wiele cięższych chorób oraz kobiet ciężarnych. Warto więc wiedzieć, że używanie wody utlenionej w ciąży nie jest do końca bezpieczne z uwagi na możliwość zatrucia przez przypadkowe połknięcie, które mogłoby być groźne dla płodu. Z tego właśnie powodu płukanie gardła wodą utlenioną w ciąży powinno zostać najpierw skonsultowane się z lekarzem.

Czym płukać gardło w ciąży, aby nie zaszkodzić organizmowi kobiety ani dziecka? We wczesnej fazie można zastosować płukanie ziołami np. rumiankiem, szałwią, czy tymiankiem lub roztworem wody z solą. Można też be obawy spożywać miód, czosnek, cytrynę, imbir, sok z malin i sok z czarnego bzu. Woda utleniona na gardło w ciąży wymaga jednak konsultacji ze specjalistą. Bez jego zgody nie powinny jej również używać osoby po przeszczepach, u których osłabiony jest znacznie system immunologiczny.

Reklama

Jak płukać gardło wodą utlenioną?

Aby bezpiecznie wykonać płukanie gardła wodą z wodą utlenioną, należy przestrzegać kilku zasad. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno stosować płukania gardła samą wodą utlenioną, gdyż zbyt duże jej stężenie w organizmie jest szkodliwe, może powodować dotkliwe skutki uboczne i doprowadzić nawet do śmierci. Jeśli więc nie chcemy sobie zaszkodzić, warto poznać właściwy przepis płukania gardła wodą utlenioną, który wpływa na bezpieczeństwo i skuteczność tej metody.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przy płukaniu gardła wodą utlenioną proporcja zmieszania składników odgrywa niezwykle istotną rolę. Zbyt słaby roztwór nie spełni bowiem swojego zadania, a zbyt mocny może zaszkodzić. Do przygotowania domowej płukanki należy więc użyć: • 1 łyżeczkę wody utlenionej 3% (50 ml) • pół szklanki letniej wody.

Wykonując roztwór z wody utlenionej do płukania gardła, warto zwrócić uwagę na to, by substancja całkowicie się rozpuściła, trzeba więc dokładnie ją wymieszać. Po tym należy wziąć nieduży łyk przygotowanego roztworu i trzymać go przez chwilę w ustach, a następnie przechylając głowę do tyłu płukać gardło przez około 30 sekund i wypluć płyn. Pod żadnym pozorem nie wolno go połykać, a jeśli to przypadkiem nastąpi, należy koniecznie wypić zaraz co najmniej 2 szklanki wody, by rozcieńczyć nadtlenek wodoru obecny w żołądku.

Często pacjenci cierpiący na infekcje nie wiedzą ile razy wykonać płukanie gardła wodą utlenioną. Otóż należy zrobić je minimum dwukrotnie, ale najlepiej powtarzać tak długo, aż przygotowany płyn się skończy.

Jak często stosować płukanie gardła wodą utlenioną, aby metoda przyniosła efekty? Otóż bez obaw można robić to kilka razy dziennie, a z pewnością odczujemy poprawę. Bardzo skuteczne okazuje się płukanie gardła rozcieńczonym nadtlenkiem wodoru z dodatkiem wody, soli i ziół, dlatego też można do zwalczania infekcji zastosować taką właśnie mieszankę.

Reklama

Efekty płukania gardła wodą utlenioną

Choć woda utleniona służy głównie do odkażania ran, hamuje ona również rozwój różnych infekcji. Popularne jest więc m.in. leczenie gardła wodą utlenioną, ale stosowana jest ona również przy wielu innych dokuczliwych przypadłościach. Zastosowanie wody utlenionej na bolące gardło działa odkażająco, pomaga złagodzić ból i jego zaczerwienienie oraz zahamować rozwój infekcji. Usuwa jej źródło i zapobiega kolejnym. Ma działanie dezynfekujące, a więc przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także przyczynia się do czyszczenia strupów. Jej małe cząsteczki skutecznie przenikają przez błony komórkowe drobnoustrojów – grzybów oraz bakterii i działają względem nich biobójczo. Przeważnie ostry ból gardła mija już po kilku płukaniach.

Reklama

Skutki uboczne płukania gardła wodą utlenioną

Mimo iż ogólnie płukanki na gardło uznawane są za bezpieczne, to przy stosowaniu nadtlenku wodoru konieczna jest ostrożność. Warto wiedzieć bowiem, iż istnieją udowodnione skutki uboczne leczenia gardła wodą utlenioną. Zabieg ten obniża odporność organizmu, może też być niebezpieczny w przypadku osób po przeszczepie i spowodować jego odrzucenie.

Codzienne stosowanie wody utlenionej jako płynu do płukania jamy ustnej może doprowadzić do erozji szkliwa ze względu na kwaśny charakter. W przypadku zapalenia dziąseł skutkiem ubocznym płukania gardła wodą utlenioną może być powstanie uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej oraz pieczenie w miejscu częstej aplikacji. Substancja ta jest również szkodliwa w kontakcie z oczami.

Niektórzy uważają, iż nadtlenek wodoru rozpuszcza również woskowinę oraz pomaga odetkać uszy, jednak metody tej nie należy stosować w warunkach domowych bez konsultacji z lekarzem, albowiem można w ten sposób podrażnić nabłonek słuchu.

Skutki uboczne może mieć również płukanie gardła wodą utlenioną podczas ciąży i karmienia piersią. Przy dużych stężeniach nadtlenku wodoru mogą pojawić się objawy w postaci:

  • podrażnienia oczu, gardła, nosa,
  • krwawienie z nosa,
  • odbarwienia włosów,
  • nudności,
  • wymioty,
  • obrzęk płuc,
  • utrata przytomności.

W żadnym wypadku nie wolno spożywać wody utlenionej, a wypicie jej w dużej ilości może prowadzić do śmierci w wyniku rozerwania jelit, oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru lub zawału serca. Skutkami jej wypicia mogą być również duszności, drgawki oraz zator tętnicy płucnej.

Czytaj również

Bibliografia

  • Jochen Gartz, Woda utleniona środek na popularne choroby I dolegliwości VITAL, Białystok, 2023.
  • Jochen Gartz, Woda utleniona od A do Z VITAL, Białystok, 2021.
  • William Douglass Campbell, Woda utleniona- medyczny cud w leczeniu wielu chorób ABA, 2023.
  • Iwan Nieumywakin, Woda utleniona na straży zdrowia, Hartigrama 2008.
  • Grzegorz Bartosz, Druga twarz tlenu, PWN, Warszawa, 2008.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zabiegi laryngologiczne
Jak odetkać ucho: zatkane woskowiną, wodą lub katarem? Zobacz najlepsze sposoby
Mężczyzna z zatkanymi uszami
Płukanie zatok - jak i czym płukać zatoki w domu?
Produkty do płukania zatok
Świecowanie uszu - co to jest i na czym polega? Efekty
Zabieg świecowania uszu
Podobne artykuły
Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc. Jak wyciągnąć u dzieci?
Kobieta płucze gardło wodą utlenioną
Co daje płukanie gardła wodą utlenioną I jak przygotować roztwór?
Młoda kobieta czyści ucho mężczyźnie, za pomocą specjalnego sprayu.
Jak prawidłowo czyścić uszy? Kompleksowy przewodnik
Nawilżenie nosa to sposób regeneracji błony śluzowej
Nawilżenie nosa - sposoby regeneracji błony śluzowej. Co warto stosować?
Płukanie zatok czołowych  można przeprowadzić w gabinecie lekarskim albo w domu
Płukanie zatok czołowych – jak i czym je oczyścić?

Reklama


Czy suplementacja jest potrzebna seniorom?
Dowiedz się!